ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
27.09.10Справа №2а-4611/10/16/0170 (12:57)
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Александрова О.Ю. , при секретарі Габрись П.С., розглянувши за участю
представника позивача Шилової А.Ф., довіреність від 05.01.2010р.,
представників третіх осіб Легкової О.І., довіреність від 13.09.2010р., Голубової І.В., довіреність від 24.09.2010р.,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримської республіканської організації "Спортивний комбінат "Локомотив"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Республіканський комітет АР Крим по фізичної культурі та спорту, Верховна Рада АР Крим, Сімферопольська міська рада АР Крим
про скасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Кримська республіканська організація "Спортивний комбінат "Локомотив" звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Республіканський комітет АР Крим по фізичної культурі та спорту, Верховна Рада АР Крим, Сімферопольська міська рада АР Крим про скасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання виконання певних дій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Кримська республіканська організація "Спортивний комбінат "Локомотив" не є платником земельного податку у розумінні Закону України " Про плату за землю".
У судовому засіданні, що відбулося 27.09.2010р., представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення № 0000511503/0 від 25.01.2010р., № 0003191503/0 від 15.03.2010р., № 0004481503/0 від 07.04.2010р., зазначені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - під розписку, про поважність причин неприбуття у судове засідання суду не повідомив.
Заслухавши представників позивача та третіх осіб, дослідивши матеріали справи, письмові заперечення відповідача та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Позивачем надано відповідачу податкову декларацію від 26.01.2009р. з наступними уточненнями, згідно якої за 2009р. нараховано земельний податок в сумі 165578,46грн.
В 2010 році позивачем надані відповідачу уточнюючі розрахунки від 10.02.2010р. по сплаті земельного податку за 2009р., уточнюючий розрахунок від 28.01.2010р. по сплаті земельного податку за 2010р., згідно яких, сума зобов'язання зі сплати земельного податку, яка підлягає сплаті становить 00,00грн.
14.01.2010р. посадовою особою відповідача складений акт № 91/15-3/20669722 документальної невиїзної перевірки з питань своєчасності сплати у бюджет земельного податку, яким встановлене порушення п.п.5.3.1. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме, несвоєчасна сплата за вересень 2009р. у сумі 13798,21грн. (згідно уточнюючого розрахунку (вх. № 29937 від 23.03.2009р).
На підставі акту № 91/15-3/20669722 від 14.01.2010р. відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 000511503/0 від 25.01.2010р., яким до позивача застосовані фінансові санкції у сумі 2759,64грн.
За результатами розгляду, рішеннями ДПІ в м. Сімферополі АР Крим від 10.02.2010р., 15.03.2010р. скарги позивача від 08.02.2010р. та 05.03.2010р. залишені без задоволення, податкове повідомлення - рішення № 000511503/0 від 25.01.2010р., про застосування фінансових санкцій у сумі 2759,64грн. - без змін. Рішенням ДПА в АР Крим від 26.03.2010р. скарга позивача залишена без розгляду,
05.03.2010р. посадовою особою відповідача складений акт № 2929/15-3 про результати камеральної перевірки податкової звітності позивача, яким зафіксовано заниження розміру податкового зобов'язання з земельного податку за 2009р. (згідно уточнюючого розрахунку (вх. № 323512 від 15.02.2010р.) у сумі 165578,46грн.
На підставі акту перевірки № 2929/15-3 від 05.03.2010р. відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0003191503/0 від 15.03.2010р. про визначення позивачу податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 173857,38грн., з яких за основним платежем (земельний податок) у сумі 165578,46грн. та фінансові санкції у сумі 8278,92грн.
25.03.2010р. посадовою особою відповідача складений акт № 3965/15-3 про результати камеральної перевірки уточнюючого розрахунку позивача земельного податку за 2010р. (вх. № 11949 від 15.02.2010р.), яким зафіксовано , що розмір податкового зобов'язання з земельного податку за січень 2010р. позивачем зменшено на 14613,28грн.
На підставі акту перевірки № 3965/15-3 від 25.03.2010р. винесено податкове повідомлення - рішення № 0004481503/0 від 07.04.2010р. про визначення позивачу податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 15343,94грн., з яких за основним платежем (земельний податок) у сумі 14613,28грн. та фінансові санкції у сумі 730,66грн.
Незгода із визначенням у зазначених податкових повідомленнях - рішеннях сум земельного податку та фінансових санкцій стало підставою звернення позивача до суду.
Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже “на підставі” означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.
“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Критерії правомірності рішення субєкта владних повноважень визначені ст.2 КАС України, частиною 3 якої встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності субєктів владних повноважень суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно зі статтею 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 13 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно до ст. 15 Закону України “Про плату за землю” власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно ч.2. ст.116 Земельного Кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Статтею 123 ЗК України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Вказана реєстрація здійснюється відповідними державними органами земельного кадастру. Державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікації земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів(ст.193 ЗК України). Одним з основних завдань ведення державного земельного кадастру є забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки (ст.195 ЗК України).
П.п. 1,2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 1993 р. N 15 встановлено, що Державний земельний кадастр призначений для забезпечення Рад народних депутатів, заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян вірогідними і необхідними відомостями про природний, господарський стан та правовий режим земель з метою організації раціонального використання та охорони земель, регулювання земельних відносин, землеустрою, обґрунтування розмірів плати за землю. Державний земельний кадастр включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.
Рішенням Сімферопольської міськради від 05.02.1954р. (протокол № 4) була відведена земельна ділянка площею 8 га по вул. Пушкіна в м. Сімферополі для будівництва стадіону КЗО ТаВО.
На підставі рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 775 від 23.09.1964р. Кримської районної раді ВДСС "Локомотив" з урахуванням реконструкції стадіону "Локомотив" відведена земельна ділянка розміром 0,9га. Цім рішенням Кримської районної раді ВДСС "Локомотив" було доручено оформити в міськкомгоспі акт на безстрокове користування земельною ділянкою.
На підставі рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим № 423 від 10.08.1990р. визначені межи земельної ділянки, складений технічний звіт (05.09.1996р.), з якого вбачається, що спорткомбінат "Локомотив" належить Кримському відділенню Придніпровської залізниці.
За даними Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим (лист № 3590/10-25 від 15.07.2010р.), на підставі пункту 3 Рішення виконкому Сімферопольської міськради народних депутатів від 25.10.1996р. № 1749 земельну ділянку площею 8,6 га по вул. Пушкіна, 46, яку займає спорткомбінат "Локомотив", надано в постійне користування Кримському відділенню Придніпровської залізниці та поставлено на земельно-кадастровий облік.
Згідно Постанови Ради міністрів АР Крим № 291 від 22.08.2000р. "Про передачу стадіону "Локомотив" Спортивний комбінат "Локомотив" Кримського від ділення Придніпровської залізниці був переданий з сфери управління Міністерства транспорту України до сфери управління Ради міністрів АР Крим.
Постановою Ради міністрів АР Крим № 326 від 20.09.2000р., згідно постанови КМУ України № 1482 від 21.09.1998р. стадіон "Локомотив", який є об'єктом державної власності України, переданий до сфери управління Республіканського комітету АР Крим по фізичній культурі та спорту та встановлено створити на базі майна стадіону "Локомотив" спортивний комбінат "Локомотив".
22.02.2001р. виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим зареєстрований як юридична особа Спортивний комбінат "Локомотив" АРК .
Згідно Постанови Ради міністрів АР Крим № 111 від 03.03.2009р. "Про перейменування установ та організацій, віднесених до сфери управління Республіканського комітету АР Крим по фізичній культурі та спорту" СК "Локомотив" АРК був перейменований в Кримську республіканську організацію "Спортивний комбінат "Локомотив".
07.05.2009р. Кримська республіканська організація "Спортивний комбінат "Локомотив" зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради (код ЗКПО 20669722).
Кримська республіканська організація "Спортивний комбінат "Локомотив" згідно довідки АА № 010948 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України зареєстрована як юридична особа, інституційний сектор економіки за КІСЕ S.1312 регіональні та місцеві органи державного управління.
Згідно п.п.1.2 статуту Кримська республіканська організація "Спортивний комбінат "Локомотив" (Спорткомбінат) є об'єктом права державної власності та знаходиться у сфері управління Республіканського комітету АР Крим по фізичній культурі та спорту .
Згідно п.п.1.6. Спорткомбінат є правонаступником спортивного комбінату "Локомотив" АР Крим на підставі постанови Ради міністрів АР Крим від 03.03.2009р. № 111"Про перейменування установ та організацій, віднесених до сфери управління Республіканського комітету АР Крим по фізичній культурі та спорту".
Згідно акту прийому - передачі спортивного комбінату "Локомотив" від 29.12.2000р., підписаного заступником Генерального директора Укрзалізниці, затвердженого міністром транспорту України та головою Ради міністрів АР Крим, передані та прийняті об'єкти, виробничі запаси та матеріальні цінності, згідно переліку.
Відомості щодо наявності, існування, а також передання документів, які підтверджують права власності, користування на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які передані та прийняті згідно зазначеного акту прийому - передачі, відсутні.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 23.01.2004р. (нежитлові будівлі, які розташовані за адресою: вул. Пушкіна, 46, м. Сімферополь АР Крим) власником є держава в особі Верховної Ради України (в оперативному управлінні Республіканського комітету по фізичній культурі та спорту АР Крим).
Тобто, матеріалами справи підтверджено, що позивач не є власником, орендарем або користувачем зазначеної земельної ділянки або її частки, право на ділянку не зареєстровано у встановленому порядку.
Із змісту актів камеральної перевірки позивача № 2929/15-3 від 05.03.2010р. та 3965/15-3 від 25.03.2010р. вбачається, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. По даним управління земельних ресурсів (форми 2 зем (6 зем) земельного кадастру станом на 01.01.2009р. та на 01.01.2010р. за КРО СК "Локомотив" закріплена земельна ділянка площею 8.51 га. В судовому засіданні, що відбулося 01.06.2010р., представник відповідача пояснив, що відповідна інформація була отримана ДПІ від Сімферопольського міського управління земельних ресурсів, однак, окрім запиту від 02.03.2010р. вих. № 9259/10/15-3 (а.с. 134) ніяких документів не надав, неодноразові вимоги суду (від 01.06.2010р. в судовому засіданні, а.с. 54, 119) про витребування доказів - не виконав. Таким чином, документи, на підстави яких винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, суду не надані. При цьому згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В той же час, згідно листа Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим № 3590/10-25 від 15.07.2010р., земельна ділянка у розмірі 08,51га, яка розташована за адресою: вул. Пушкіна, 46, м. Сімферополь АР Крим (з урахуванням наданої виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим в оренду С.К.І.В. ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД земельної ділянки у розмірі 0,09га) на даний час закріплена за Кримським відділенням Придніпровської залізничної дороги на підставі п.3 рішення №1749 виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим від 25.10.1996р.
Також, довідкою ДП "Центр державного земельного кадастру" Кримської регіональної філії Сімферопольського міського відділу № 23-03/846 від 05.05.2010р. підтверджується, що за Кримською республіканською організацією "Спортивний комбінат "Локомотив" (код ЗКПО 20669722, вул. Пушкіна,46, м. Сімферополь АР Крим) права власності, користування на земельну ділянку, яка розташована за адресою: вул. Пушкіна,46, м. Сімферополь АР Крим та державного акту не зареєстровано.
Тобто, суд вважає, що у межах спірних відносин, з урахуванням норм діючого законодавства, позивач не може бути визнаним суб`єктом плати за землю (платником), не є власником земельної ділянки, земельної частки (паю) і не є землекористувачем, право якого набуто та зареєстровано у встановленому законом порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для нарахування податкового зобов'язання (з урахуванням фінансових санкцій) по земельному податку Кримській республіканській організації "Спортивний комбінат "Локомотив" за земельну ділянку, яка розташована за адресою: вул. Пушкіна,46, м. Сімферополь АР Крим, а відтак, оскільки, рішення відповідача є таким, що прийнято необґрунтовано та з порушенням норм чинного законодавства, у звязку з чим є протиправним та підлягає скасуванню, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 27.09.2010р. У повному обсязі постанову складено 01.10.2010р.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим № 0000511503/0 від 25.01.2010р., № 0003191503/0 від 15.03.2010р., № 0004481503/0 від 07.04.2010р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Кримської республіканської організації "Спортивний комбінат "Локомотив" витрати зі сплати судового збору у розмірі 03,40грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.