Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 530/2695/24
2-о/530/1/26
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
13.01.2026 року Зіньківський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Ситник О.В., за участю секретаря судового засідання Тараненко Т.І. розглянувши у судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою начальника юридичного відділу виконавчого комітету Опішнянської селищної ради Кужима Олега Миколайовича, місцезнаходження смт. Опішня, вулиця Свято Михайлівська,72,Полтавського району Полтавської області в інтересах заявника Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області, юридична адреса: смт. Опішня, вул. Перемоги, 3, Полтавського району, Полтавської області ,заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області, Зіньківська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою, -
в с т а н о в и в :
18.12.2024 року начальник юридичного відділу виконавчого комітету Опішнянської селищної ради Кужим Олег Миколайович звернувся до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 .
З заяви вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , яка проживала у селі Міські Млини Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області. Після смерті ОСОБА_1 залишилася спадщина у вигляді житлового домоволодіння ,яке знаходиться на території Опішнянської селищної ради за адресою: АДРЕСА_1 . У відповідності до довідки відділу ЦНАП виконавчого комітету Опішнянської селищної ради земельна ділянка загальною площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд ,за адресою АДРЕСА_1 не приватизована та перебуває у комунальній власності Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області . Сесією Опішнянської селищної ради не виносилося рішення про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж вищевказаної земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та передачу її у власність . Відповідно до витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі за № 61464699 від 28.08.2020 року виданого приватним нотаріусом Піскун А.Ю. за заявою ОСОБА_1 скасовано запис 64909658. Тип реєстрації: реєстрація скасування заповіту складеного нею на ім`я ОСОБА_2 . Відповідно до витягу зі спадкового реєстру по запиту : спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину за № 76869293 від 07.05.2024 року виданого приватним нотаріусом Москівцем С.В. за параметрами пошуку ОСОБА_1 ,дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 -інформація відсутня. Спадкоємці після смерті ОСОБА_1 відсутні. З часу смерті ОСОБА_1 минуло більше 2 років. Опішнянська селищна рада є органом місцевого самоврядування, який наділений повноваженнями звертатися до суду з заявами в порядку окремого провадження про визнання спадщини відумерлою, розташованої на території Опішнянської селищної ради. Враховуючи вищевикладене просив суд ухвалити рішення яким визнати відумерлою спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , передати житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 та недоотриману пенсію у власність Опішнянської селищної територіальної громади в особі Опішнянської селищної ради.
Ухвалою судді Зіньківського районного суду Полтавської області 15.10.2025 року вищевказану цивільну справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду на 13.01.2026 року(а.с. 87-88).
У судове засідання заявник - начальник юридичного відділу виконавчого комітету Опішнянської селищної ради Кужим О.М. з`явився ,заявлені вимоги підтримав просив їх задовільнити, заінтересовані особи: представник Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області та представник Зіньківської державної нотаріальної контори не з`явилися, надіслали до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, не заперечували стосовно заявлених вимог ( а.с.116,117).
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши представників заявника, приходить до переконання, що заяву необхідно задовольнити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу в судовому засіданні без фіксування судового процесу.
Судом встановлено ,що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 ( а.с.11). До спадкового майна входить житловий будинок з допоміжними господарськими спорудами, розташований на АДРЕСА_1 . Відповідно до повідомлення ГУ ПФУ в Полтавській області від 27.11.2024 року вбачається, що надання інформації з реєстру застрахованих осіб державного реєстру іншим юридичним і фізичним особам ,крім органів праці та соціального захисту населення ,фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, допускається лише за рішенням суду ( а.с.16). Відповідно до довідки ПП Полтавське БТІ Інвентаризатор від 24.10.2024 року № 11590 вбачається, що станом на 31.12.2012 року за ОСОБА_1 існує вцілому реєстрація права власності на об`єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва на право особистої власності виданого виконкомом Опішнянської селищної ради народних депутатів від 05.06.1989 року за №101 в реєстровій книзі №1 за реєстровий № 99 ( а.с.17). Відповідно до довідки відділу ЦНАП виконавчого комітету Опішнянської селищної ради від 29.10.2024 року вбачається ,що земельна ділянка загальною площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд ,за адресою АДРЕСА_1 не приватизована та перебуває у комунальній власності Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області . Сесією Опішнянської селищної ради не виносилося рішення про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж вищевказаної земельної ділянки в натурі ( на місцевості), а також про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та передачу її у власність ( а.с.18). Відповідно до витягу зі спадкового реєстру № 76869293 від 07.05.2024 року скасовано заповіт ОСОБА_1 за її заявою 66330468 від 28.08.2020 року ( а.с.21). Відповідно до довідки начальника відділу ЦНАП Опішнянської селищної ради вбачається, що за адресою АДРЕСА_1 відсутні зареєстровані особи та особи проживаючі без реєстрації ( а.с.35). З повідомлення ГУ ПФ в Полтавській області від 26.05.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 перебувала в головному управлінні як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та має невиплачену пенсію за червень 2023 року в сумі 4216,78 грн ( а.с.77-79). Спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 заведена на підставі претензії кредитора ( а..с104-110), спадкоємці відсутні . Відповідно до копії свідоцтва №101 від 05.06.1989 року про право особистої власності на жилий будинок вбачається, що житловий будинок по АДРЕСА_1 в цілому дійсно належить ОСОБА_1 на праві особистої власності ( а.с.113)
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України).
Відповідно до ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно з ч. 1, ч. 3, ч. 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Положеннями частини першої ст. 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Згідно ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктами 30, 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об`єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади та вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ст. 334 ЦПК України, заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
З огляду на викладене, беручи до уваги відсутність у померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 спадкоємців як за законом, так і за заповітом, зважаючи на те, що після відкриття спадщини минуло вже більше 2 років, суд приходить до висновку, що заява законна, обгрунтована, знайшла своє підтвердження в судовому засіданні, тому підлягає задоволенню.
Оскільки заяву задоволено і заявник у відповідності до Закону України «Про судовий збір» був звільнений від сплати судового збору за її подання, то суд вважає за необхідне віднести судовий збір за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 13,81,259,293,338 ЦПК України, суд, -
вирішив:
1.Заяву начальника юридичного відділу виконавчого комітету Опішнянської селищної ради Кужима Олега Миколайовича, місцезнаходження смт. Опішня, вулиця Свято Михайлівська,72,Полтавського району Полтавської області в інтересах заявника Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області, юридична адреса: смт. Опішня, вул. Перемоги, 3, Полтавського району, Полтавської області ,заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області, Зіньківська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
2. Визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 ,яка проживала у АДРЕСА_1 , що складається із житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 ,що належав ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право особистої власності ,виданого виконкомом Опішнянської селищної ради народних депутатів від 05.06.1989 року за № 101 в реєстровій книзі №1 за реєстровим № 99 та нараховану і недоотриману пенсію ОСОБА_1 у сумі 4216,78 грн.
Передати житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 та недоотриману пенсію у розмірі 4216 ( чотири тисячі двісті шістнадцять ) грн 78 коп ОСОБА_1 у власність Опішнянської селищної територіальної громади в особі Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О. В. Ситник