Рішення № 133327875, 15.01.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2026
Номер справи
520/22949/25
Номер документу
133327875
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 січня 2026 року № 520/22949/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду у м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) (далі по тексту відповідач, військова частина НОМЕР_2 ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , щодо утримання (відрахування) військового збору з грошового забезпечення військовослужбовців, належного до виплати ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 30.06.2023 включно на загальну суму 14939,14 грн.;

- стягнути з НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , на користь ОСОБА_1 понадміру утриманий (відрахований) військовий збір з грошового забезпечення за період з 01.07.2022 по 30.06.2023 включно на загальну суму 14939,14 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з липня 2022 року по червень 2023 року включно відповідач утримав з грошового забезпечення позивача військовий збір:1903,38 грн.; 1737,35грн.; 1635,74 грн.; 1591,71 грн.; 1671,75 грн.; 1911,46 грн.; 556,83 грн.; 986,90 грн.;1668,96 грн.; 1059,48 грн.; 1059,48 грн.; 1059,48 грн.; всього: 16842,52 грн. Згідно витягів з наказів відповідача про виплату додаткової винагороди на користь позивача у спірний період часу було нараховано відповідну виплату.

Вважає протиправними дії відповідача щодо утримання військового збору з грошового забезпечення позивача за період 01.07.2022 року по 30.06.2023, у зв`язку з чим звернуся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 01.09.2025 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на відсутність підстав для звільнення від оподаткуванню військовим збором грошового забезпечення позивача, оскільки ОСОБА_1 не брав безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) в розумінні пункту 1 Постанови №168. Відтак, НОМЕР_1 прикордонним загоном утримувався військовий збір у розмірі 1,5 відсотки від суми грошового забезпечення військовослужбовця.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ).

Наказом начальника НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України "Про особовий склад" від 22.04.2025 № 742-ОС ОСОБА_1 , головного тренера п`ятої спортивної команди (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ), виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 22.04.2025.

Згідно наказів начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про виплату додаткової винагороди від 02.08.2022 №199-ОС, від 01.09.2022 №254-ОС, від 03.11.2022 №378-ОС, від 02.12.2022 №450-ОС, від 24.12.2022 №497-ОС, від 03.02.2023 №52-ОС, від 06.03.2023 №107-ОС, від 03.04.2023 №160-ОС, від 04.05.2023 №228-ОС, від 05.06.2023 №285-ОС, від 06.09.2023 №467-ОС, від 05.08.2022 №207-ОС, від 06.09.2022 №264-ОС, від 07.10.2022 №325-ОС, від 08.11.2022 №387 ОС, від 08.12.2022 №465-ОС, від 06.01.2023 №8-ОС позивачу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" наказано виплатити додаткову винагороду на період дії воєнного стану у розмірі 30000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби, у розмірі 70000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях або діях, що забезпечують здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.

Відповідно до Архівних відомостей за 2022 та 2023 роки про нараховане та виплачене грошове забезпечення ОСОБА_1 в період липень-грудень 2022 року, лютий-червень 2023 року, вересень 2023 року отримував додаткову винагороду у розмірі до 30 000 грн., в період липень-грудень 2022 року, січень 2023 року - додаткову винагороду у розмірі у розмірі до 70 000 грн.

У період з липня 2022 року по червень 2023 року включно з грошового забезпечення позивача утримувався військовий збір:1903,38 грн.; 1737,35грн.; 1635,74 грн.; 1591,71 грн.; 1671,75 грн.; 1911,46 грн.; 556,83 грн.; 986,90 грн.;1668,96 грн.; 1059,48 грн.; 1059,48 грн.; 1059,48 грн.; всього: 16842,52 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу від 25.03.1992 №2232-ХІІ, військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язана із захистом Вітчизни. У зв`язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються передбачені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення військовослужбовця входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПК України, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного платника податку і є базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПК України.

Відповідно до пункту 16-1 ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України об`єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПК України. Згідно з п. 163.1 ст. 163 ПК України об`єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи, перелік яких визначено підпунктами 164.2.1-164.2.18 п. 164.2 ст. 164 ПК України. Крім того, до зазначеного вище переліку включаються інші доходи, крім визначених у ст. 165 ПК України, що передбачені п.п.164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПК України.

Ставка військового збору становить 1.5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10розділу XX "Перехідні положення" ПК України).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу), передбачена законом, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою (п.п. 165.1.10 п. 165.1 ст. 165 ПК України).

Абзацом першим п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України встановлено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділу IV ПК України не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п.170.13-1 ст. 170 ПК України.

Згідно з абзацом другим п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України тимчасово, на період проведення антитерористичної операції (далі - АТО) та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (далі - РФ) у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (далі - ООС), не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в АТО та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення ООС.

Відповідно до абзацу третього п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України у період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії РФ.

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України (абзац четвертий п.п. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України).

У постанові Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1161 Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ №650 від 22.08.2018) вказано наступне:

Відповідно до підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:

Установити, що підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь:

в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення таких осіб до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції;

у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витягів з наказів Командувача об`єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення таких заходів.

Зазначені документи командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (ООС), подають до відповідної бухгалтерської служби для здійснення розрахунків.

З аналізу наведених правових норм слідує висновок, що до введення в Україні режиму військового стану, чинним законодавством були передбачені пільги з оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України, які розповсюджувалися на осіб, які беруть безпосередню участь: 1) в антитерористичній операції; 2) у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (ООС). На підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь, законодавством визначався відповідний перелік документів для підтвердження такого статусу.

З 24 лютого 2022 року відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану" в Україні, в Україні введено і діє воєнний стан.

Законом України від 19.06.2022 №2308-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь у бойових діях в умовах воєнного стану (далі - Закон №2308-ІХ), який набрав чинності 09.07.2022, внесено наступні зміни: Підпункт 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту: "У період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації".

У зв`язку з цим абзац третій вважати абзацом четвертим.

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України (абзац четвертий підпункту 1.7 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України).

Пунктом 1 розділу II Прикінцеві положення Закону від 19.06.2022 №2308-ІХ визначено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

Отже, Законом від 19.06.2022 №2308-ІХ, який набув чинності 09.07.2022, визначено, що звільняється від оподаткування військовим збором грошове забезпечення військовослужбовців саме на період дії правового режиму воєнного стану.

За змістом статті 58 Конституції України дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп, від 9 лютого 1999 року №1-рп/99, від 5 квітня 2001 року №3-рп/2001, від 13 березня 2012 року №6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд звертає увагу, що вимоги підпункту 1.7 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України пов`язані та прямо відсилають до актів Кабінету Міністрів України, на підставі яких визначається порядок підтвердження статусу осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором.

Кабінетом Міністрів України відповідний порядок пільгового оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців на період дії правового режиму воєнного стану був визначений Постановою №244 від 17.03.2023, згідно з якою до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 №1161 Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором (Офіційний вісник України, 2016 р., №3, ст. 187; 2018 р., № 68, ст. 2308) внесені зміни, а саме:

Назву постанови викласти в такій редакції:

1. Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об`єднаних сил (ООС), та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором.

2. У постановляючій частині:

1) після абзацу третього доповнити постанову новими абзацами такого змісту:

у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про виплату додаткової винагороди, передбаченої абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (Офіційний вісник України, 2022 р., №25, ст. 1253, №58, ст. 3463, №82, ст. 5035; 2023 р., №13, ст. 778), особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, та позбавлені з будь-яких причин виплати додаткової винагороди, застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів (копій наказів) командирів (начальників) про позбавлення виплати додаткової винагороди, де зазначаються періоди безпосередньої участі у зазначених заходах, за які особа позбавлена такої виплати.

У зв`язку з цим абзац четвертий вважати абзацом шостим;

2) абзац шостий після слів операції Об`єднаних сил (ООС) доповнити словами, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Зміни внесені до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 №1161 почали діяти з 24.03.2023.

Таким чином, суд констатує, що Закон України від 19.06.2022 №2308-ІХ, яким прийнятий пільговий порядок оподаткування військовим збором грошового забезпечення у період дії правового режиму воєнного стану, діє з 09.07.2022, а відповідний порядок підтвердження статусу осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до змін внесених Законом України від 19.06.2022 №2308-ІХ був визначений Кабінетом Міністрів України у березні 2023 року у Постанові №244 від 17.03.2023.

Відтак, у спірному періоді з липня 2022 року до березня 2023 року діяли тільки норми Закону №2308-ІХ, а з березня 2023 року вже діяв порядок підтвердження статусу осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до змін внесених Законом України від 19.06.2022 №2308-ІХ.

Законом №2308-ІХ встановлено, що від оподаткування військовим збором під час дії військового стану звільняється грошове забезпечення осіб, на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Відповідно до Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/а/29 (далі - Окреме доручення) (застосовується з 01.06.2022), під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави в районі ведення воєнних (бойових) дій; виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей; виконання бойових завдань у районах бойових дій з виявлення повітряних цілей та інше.

Матеріалами справи встановлено, що згідно наказів начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби про виплату додаткової винагороди від 05.08.2022 №207-ОС ОСОБА_1 брав участь у бойових діях або заходах у період з 01.07.2022 по 24.07.2022 та з 30.07.2022 по 31.07.2022 та отримав додаткову винагороду з розрахунку 70000 грн. на місяць пропорційно часу участі у бойових діях в сумі 58709,00 грн.; від 06.09.2022 №264-ОС ОСОБА_1 брав участь у бойових діях або заходах у період за 01.08.2022, з 03.08.2022 по 04.08.2022, за 06.08.2022, з 07.08.2022 по 12.08.2022, з 14.08.2022 по 17.08.2022, з 19.08.2022 по 20.08.2022, з 22.08.2022 по 25.08.2022, з 27.08.2022 по 28.08.2022, з 30.08.22 по 31.08.2022 та отримав додаткову винагороду з розрахунку 70000 грн. на місяць пропорційно часу участі у бойових діях в сумі 51935,48 грн.; від 07.10.2022 №325-ОС ОСОБА_1 брав участь у бойових діях або заходах у період за 01.09.2022, з 03.09.2022 по 04.09.2022, з 06.09.2022 по 07.09.2022, з 09.09.2022 по 10.09.2022, з 12.09.2022 по 13.09.2022, з 15.09.2022 по 16.09.2022, з 18.09.2022 по 19.09.2022, з 21.09.2022 по 22.09.2022, з 24.09.2022 по 25.09.2022, з 27.09.2022 по 30.09.2022 та отримав додаткову винагороду з розрахунку 70000 грн. на місяць пропорційно часу участі у бойових діях в сумі 49000,00 грн; від 08.11.2022 №387 ОС ОСОБА_1 брав участь у бойових діях або заходах у період за 01.10.2022, з 03.10.2022 по 05.10.2022, з 07.10.2022 по 08.10.2022, з 10.10.2022 по 15.10.2022, з 17.10.2022 по 20.10.2022, за 22.10.2022, з 24.10.2022 по 29.10.2022, за 31.10.2022 та отримав додаткову винагороду з розрахунку 70000 грн. на місяць пропорційно часу участі у бойових діях в сумі 54193,55 грн.; від 08.12.2022 №465-ОС ОСОБА_1 брав участь у бойових діях або заходах з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 07.11.2022 по 10.11.2022, за 12.11.2022, з 14.11.2022 по 18.11.2022, за 24.11.2022 та отримав додаткову винагороду з розрахунку 70000 грн. на місяць пропорційно часу участі у бойових діях в сумі 35000,00 грн.; від 06.01.2023 №8-ОС ОСОБА_1 брав участь у бойових діях або заходах за 08.12.2022, з 15.12.2022 по 16.12.2022, з 28.12.2022 по 29.12.2022 та отримав додаткову винагороду з розрахунку 70000 грн. на місяць пропорційно часу участі у бойових діях в сумі 11290,32 грн.

Нарахування додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022 збільшеної до 70000 грн. за вказані періоди підтверджується також наявними в матеріалах справи архівними відомостями, відповідно до яких ОСОБА_1 нараховано: у серпні 2022 року - 58709,67 грн.; у вересні 2022 року - 51935,48 грн., у жовтні 2022 року - 49000,00 грн., у листопаді 2022 року - 54193,55 грн., у грудні 2022 року - 35000,00 грн., у січні 2023 року - 11290,32 грн.

Таким чином, зважаючи на те, що Закон України від 19.06.2022 №2308-ІХ, яким прийнятий пільговий порядок оподаткування військовим збором грошового забезпечення у період дії правового режиму воєнного стану діє з 09.07.2022, тому позивач має право на компенсацію сум військового збору за вказані періоди після 09.07.2022.

Оскільки пільговий порядок оподаткування військовим збором грошового забезпечення у період дії правового режиму воєнного стану, передбачений Законом України від 19.06.2022 №2308-ІХ розповсюджує свою дію тільки на грошове забезпечення а період безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації, тому позивач має право на компенсацію сум військового збору за періоди: з 09.07.2022 по 24.07.2022, з 30.07.2022 по 31.07.2022, за 01.08.2022, з 03.08.2022 по 04.08.2022, за 06.08.2022, з 07.08.2022 по 12.08.2022, з 14.08.2022 по 17.08.2022, з 19.08.2022 по 20.08.2022, з 22.08.2022 по 25.08.2022, з 27.08.2022 по 28.08.2022, з 30.08.22 по 31.08.2022, за 01.09.2022, з 03.09.2022 по 04.09.2022, з 06.09.2022 по 07.09.2022, з 09.09.2022 по 10.09.2022, з 12.09.2022 по 13.09.2022, з 15.09.2022 по 16.09.2022, з 18.09.2022 по 19.09.2022, з 21.09.2022 по 22.09.2022, з 24.09.2022 по 25.09.2022, з 27.09.2022 по 30.09.2022, за 01.10.2022, з 03.10.2022 по 05.10.2022, з 07.10.2022 по 08.10.2022, з 10.10.2022 по 15.10.2022, з 17.10.2022 по 20.10.2022, за 22.10.2022, з 24.10.2022 по 29.10.2022, за 31.10.2022, з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 07.11.2022 по 10.11.2022, за 12.11.2022, з 14.11.2022 по 18.11.2022, за 24.11.2022, за 08.12.2022, з 15.12.2022 по 16.12.2022, з 28.12.2022 по 29.12.2022.

З огляду на викладене, суд вважає, що позивач має право на компенсацію сум військового збору за вказані періоди.

Аналогічного висновку дійшов Другий апеляційний адміністративний суд у постановах від 30.11.2023 у справі №520/7418/23 та від 07.02.2025 у справі №520/23604/24.

Інші докази на підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, в матеріалах справи відсутні.

Щодо періодів, коли позивач отримував додаткову грошову допомогу з розрахунку 30000 грн., відповідно до наказів від 02.08.2022 №199-ОС, від 01.09.2022 №254-ОС, від 03.11.2022 №378-ОС, від 02.12.2022 №450-ОС, від 24.12.2022 №497-ОС, від 03.02.2023 №52-ОС, від 06.03.2023 №107-ОС, від 03.04.2023 №160-ОС, від 04.05.2023 №228-ОС, від 05.06.2023 №285-ОС, від 06.09.2023 №467-ОС, суд зазначає згідно п. 1 постанови КМУ №168 від 28.02.2022, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць.

Таким чином, додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень, передбачена постановою КМУ №168 від 28.02.2022, виплачувалась усім військовослужбовцям, зокрема, Державної прикордонної служби пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць і не свідчить про безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Судом враховується, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо оподаткування військовим збором грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди: з 09.07.2022 по 24.07.2022, з 30.07.2022 по 31.07.2022, за 01.08.2022, з 03.08.2022 по 04.08.2022, за 06.08.2022, з 07.08.2022 по 12.08.2022, з 14.08.2022 по 17.08.2022, з 19.08.2022 по 20.08.2022, з 22.08.2022 по 25.08.2022, з 27.08.2022 по 28.08.2022, з 30.08.22 по 31.08.2022, за 01.09.2022, з 03.09.2022 по 04.09.2022, з 06.09.2022 по 07.09.2022, з 09.09.2022 по 10.09.2022, з 12.09.2022 по 13.09.2022, з 15.09.2022 по 16.09.2022, з 18.09.2022 по 19.09.2022, з 21.09.2022 по 22.09.2022, з 24.09.2022 по 25.09.2022, з 27.09.2022 по 30.09.2022, за 01.10.2022, з 03.10.2022 по 05.10.2022, з 07.10.2022 по 08.10.2022, з 10.10.2022 по 15.10.2022, з 17.10.2022 по 20.10.2022, за 22.10.2022, з 24.10.2022 по 29.10.2022, за 31.10.2022, з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 07.11.2022 по 10.11.2022, за 12.11.2022, з 14.11.2022 по 18.11.2022, за 24.11.2022, за 08.12.2022, з 15.12.2022 по 16.12.2022, з 28.12.2022 по 29.12.2022 за безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

Зобов`язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) суму утриманого військового збору за періоди: з 09.07.2022 по 24.07.2022, з 30.07.2022 по 31.07.2022, за 01.08.2022, з 03.08.2022 по 04.08.2022, за 06.08.2022, з 07.08.2022 по 12.08.2022, з 14.08.2022 по 17.08.2022, з 19.08.2022 по 20.08.2022, з 22.08.2022 по 25.08.2022, з 27.08.2022 по 28.08.2022, з 30.08.22 по 31.08.2022, за 01.09.2022, з 03.09.2022 по 04.09.2022, з 06.09.2022 по 07.09.2022, з 09.09.2022 по 10.09.2022, з 12.09.2022 по 13.09.2022, з 15.09.2022 по 16.09.2022, з 18.09.2022 по 19.09.2022, з 21.09.2022 по 22.09.2022, з 24.09.2022 по 25.09.2022, з 27.09.2022 по 30.09.2022, за 01.10.2022, з 03.10.2022 по 05.10.2022, з 07.10.2022 по 08.10.2022, з 10.10.2022 по 15.10.2022, з 17.10.2022 по 20.10.2022, за 22.10.2022, з 24.10.2022 по 29.10.2022, за 31.10.2022, з 01.11.2022 по 04.11.2022, з 07.11.2022 по 10.11.2022, за 12.11.2022, з 14.11.2022 по 18.11.2022, за 24.11.2022, за 08.12.2022, з 15.12.2022 по 16.12.2022, з 28.12.2022 по 29.12.2022 за безпосередню участь в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 15 січня 2026 року.

Суддя Бадюков Ю.В.