Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/24138/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (далі ГУ ДПС в Івано-Франківській області, відповідач), в якому просить:
- визнати дії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області незаконними та протиправними щодо ненадання відповіді на п. 3 запиту №ВСП001/15/11/25 від 15.11.2025;
- зобов`язати Головне управління ДПС в Івано-Франківській області належним чином розглянути згаданий запит та надати журналісту ВГО «Журналісти проти корупції» ОСОБА_1 повну, точну та достовірну інформацію на п. 3 запиту №ВСП001/15/11/25 від 15.11.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 15.11.2025 за вих. № ВСП001/15/11/25 на електронну пошту Рогатинської міської ради скеровано запит на публічну інформацію такого змісту: «У відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», прошу Вас, як розпорядника інформації падати наступну інформацію: Прошу надати інформацію щодо переліку юридичних осіб, з якими були укладені договори оренди від яких до бюджету міської ради впродовж 2024 року надходили платежі згідно бюджетної класифікації 18010600 (орендна плата з юридичних осіб); Прошу надати реквізити згаданих вище договорів оренди, вказавши номер договору(за наявності), назву орендаря, код ЄДРПОУ та адресу, предмет оренди (назву, розмір, площу, адресу), дату укладення договору оренди та строк його дії, розмір орендної плати (помісячно). Прошу надати інформацію про стан виконання згаданих договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2024 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю- за наявності такої інформації).». На цей запит, розпорядник інформації на електронну пошту позивача скерував відповідь за вих. № 13-08/3475 від 21.11.2025 за підписом заступника міського голови В. Штогрина такого змісту: «Повідомляємо про те, що Ваш запит на публічну інформацію № ВСП001/15/11/25 від 25.11.2025-розглянуто. На п.1 направляємо Вам перелік юридичних осіб з якими було укладено договори оренди (додаток № 1). По п.2 запитувана інформація відображена в додатку 1. На п.3 поданого Вами запиту, повідомляємо, що відповідно до розділу II Податкового кодексу України Рогатинська міська рада не здійснює адміністрування податків, зборів та платежів. Згідно з ст. 44 Податкового кодексу України розпорядником запитуваної інформації є Державна податкова служба України. А тому, на виконання вимог ч. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Ваш запит в частині надання інформації про стан виконання згаданих договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2024 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю-за наявності інформації),- направлено для розгляду за належністю до ГУ ДПС України в Івано-Франківській області (копія підтвердження надається).». За вих. № 98/ЗПІ/09-19-04-01-06 від 28.11.2025 на електронну пошту позивача скерована відповідь ГУ ДПС в Івано-Франківській області такого змісту: «Головне управління ДПС в Івано-Франківській області розглянуто запит про падання публічної інформації члена Всеукраїнської громадської організації «Журналісти проти корупції» Олександра Жукова від 15.11.2025 за № ВСП001/15/11/25 в частині запитуваної у пункті 3 інформації, який надісланий до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Рогатинською міською радою листом від 29.11.2025 № 13-08/3447 (вх. ГУ ДПС № ПЗ/ЗШ/5 від 27.11.2025), зокрема щодо стану виконання згаданих у п.1 запиту договорів зі сплати по кожному орендарю за 2024 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендної плати, встановлених у договорах, та в межах компетенції повідомляє наступне. При організації роботи з питань надання інформації ГУ ДПС в Івано-Франківській області керується Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації» (далі-Закон № 2939- VI), Законом України «Про інформацію» від 14.06.2025 № 2657-ХП (далі- Закон № 2657-ХП), Законом України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VІ. Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. Згідно зі статтею 1 Закону України від 31 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація-це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь - яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Частиною 1 ст. 19 Закону встановлено, що запитом є прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. З огляду на зазначене, на підставі пункту 1 частини першої статті 22 Закону повідомляємо Вам про відмову у задоволенні запиту відповідно до порядку, визначеного цим Законом.». Враховуючи викладене та керуючись ч. 3 ст. 22 Закону, ГУ ДПС в Івано-Франківській області надсилає зазначений запит за належністю до Рогатинської міської ради для розгляду згідно з вимогами чинного законодавства. Позивач зазначає, що станом на дату складання позовної заяви ні Рогатинська міська рада, ні ГУ ДПС у Івано- Франківській області, як розпорядники інформації, запитуваної інформації на п. 3 запиту ВСП001/15/11/25 від 15.11.2025 не надали, чим порішили його законні права.
Ухвалою від 15.12.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
30.12.2025 від відповідача за вх. №103494 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача позовні вимоги заперечив, пояснивши, що 15.11.2025 позивач надіслав запит на публічну інформацію № ВСП001/15/11/25 до Рогатинської міської ради (далі Рогатинська МР), у якому, серед іншого, у п. 3 просив надати інформацію про стан виконання договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2024 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю за наявності такої інформації). Рогатинська МР листом № 13-08/3447 від 19.11.2025 (вхідний ГУ ДПС № 113/ЗПІ/5 від 27.11.2025) переадресувала частину запиту (п. 3) до ГУ ДПС в Івано-Франківській області для розгляду за належністю, посилаючись на те, що не є розпорядником такої інформації відповідно до Податкового кодексу України. ГУ ДПС в Івано-Франківській області розглянуло переадресований запит у межах своєї компетенції та надало відповідь позивачу листом № 98/ЗПІ/09-19-04-01-06 від 28.11.2025. У відповіді відмовило у задоволенні запиту на підставі п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI, оскільки не володіє запитуваною інформацією. Водночас, керуючись ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI, ГУ ДПС в Івано-Франківській області переадресувало запит належному розпоряднику Рогатинській МР з одночасним повідомленням про це позивача. Представник відповідача зазначив, що дії ГУ ДПС в Івано-Франківській області є законними, обґрунтованими та відповідають вимогам законодавства України, оскільки запитувана інформація у п. 3 запиту стосується стану виконання конкретних договорів оренди землі (укладених Рогатинською МР як орендодавцем), зокрема порушень строків платежів, встановлених цими договорами. ГУ ДПС не є стороною таких договорів і не здійснює контроль за їх виконанням у частині договірних строків. Згідно з п. 61.2. ст. 61 Податкового кодексу України зі змінами податковий контроль здійснюються органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом. Згідно з п. 61.1. ст. 61 Податкового кодексу України зі змінами податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль не включає в себе здійснення моніторингу договірних зобов`язань місцевої ради щодо конкретних порушень строків платежів за договорами оренди. На думку представника відповідача, позивач помилково стверджує, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області володіє такою інформацією, посилаючись на Порядок № 723. Однак, цей Порядок регулює лише надання агрегованої звітності органам місцевого самоврядування, а не створення детальної інформації про договірні порушення. Згідно з ч. 5 ст. 6 Закону № 2939-VI не може бути обмежено доступу до інформації про володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. Не може бути також обмежено доступ до інформації про наявність у фізичних осіб податкового боргу. Але запит позивача стосується не лише боргу, а й конкретних порушень строків за договорами, що не входить до компетенції ГУ ДПС в Івано-Франківській області. Відтак, відповідач правомірно відмовив у задоволенні запиту на підставі п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI. Водночас, оскільки ГУ ДПС в Івано-Франківській області відомо, хто володіє інформацією (Рогатинська МР), запит було переадресовано їй з повідомленням позивача (ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI). При цьому, розгляд запиту відбувся вчасно, запит надійшов 27.11.2025, відповідь надіслано 28.11.2025, що відповідає ч. 1 ст. 20 Закону № 2939-VI. Позивач не наводить доказів володіння ГУ ДПС в Івано-Франківській області саме запитуваною інформацією. Посилання на п. 4 Порядку № 723 стосується загальної звітності, а не детальної по договорах. Крім того, у 2025 році посилено електронну взаємодію, але це не змінює розподіл компетенцій. Таким чином, ГУ ДПС в Івано-Франківській області заперечує вимоги позивача щодо визнання дій незаконними, зобов`язання надати інформацію та покладення судових витрат, оскільки позов є необґрунтованим.
02.01.2026 від позивача за вх. №270 надійшла відповідь на відзив, в якій позивача зазначив, що відповідач, як належний розпорядник інформації, з невідомих причин ухиляється від надання запитуваної інформації, порушує вимоги Закону та безпідставно відмовляє у наданні запитуваної інформації, що підтверджується копією додатку № 1 «Виконання дохідної частини бюджету Рогатинської міської територіальної громади за 2024 рік» та листом за вих. № 113/ЗПІ/09-19-19-03-06 від 31.12.2025. Позовні вимоги позивач підтримує та просить суд такі задовольнити.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
15.11.2025 за вих. № ВСП001/15/11/25 позивач на електронну пошту Рогатинської МР скерував запит на публічну інформацію такого змісту: «У відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», прошу Вас, як розпорядника інформації надати наступну інформацію:
1. Прошу надати інформацію щодо переліку юридичних осіб, з якими були укладені договори оренди від яких до бюджету міської ради впродовж 2024 року надходили платежі згідно бюджетної класифікації 18010600 (орендна плата з юридичних осіб).
2. Прошу надати реквізити згаданих вище договорів оренди, вказавши номер договору (за наявності), назву орендаря, код ЄДРПОУ та адресу, предмет оренди (назву, розмір, площу, адресу), дату укладення договору оренди та строк його дії, розмір орендної плати (помісячно).
3. Прошу надати інформацію про стан виконання згаданих договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2024 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю- за наявності такої інформації).
Відповідь прошу надати на мою електронну пошту.».
21.11.2025 розпорядник інформації на електронну пошту позивача скерував відповідь за вих. № 13-08/3475, за підписом заступника міського голови В. Штогрина, наступного змісту: «Повідомляємо про те, що Ваш запит на публічну інформацію № ВСП001/15/11/25 від 25.11.2025-розглянуто.
На п.1 направляємо Вам перелік юридичних осіб з якими було укладено договори оренди (додаток № 1)
По п.2 запитувана інформація відображена в додатку 1.
На п.3 поданого Вами запиту, повідомляємо, що відповідно до розділу II Податкового кодексу України Рогатинська міська рада не здійснює адміністрування податків, зборів та платежів.
Згідно ст. 44 Податкового кодексу України розпорядником запитуваної інформації є Державна податкова служба України. А тому, на виконання вимог ч.3 ст.22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» Ваш запит в частині надання інформації про стан виконання згаданих договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2024 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю-за наявності інформації), - направлено для розгляду за належністю до ГУ ДПС України в Івано-Франківській області.».
Позивачем не оспорюється те, що у додатку до відповіді на запит був наданий згаданий перелік юридичних осіб та лист Рогатинської МР за вих. № 13-08/3447 від 19.11.2025, адресований ГУ ДПС в Івано-Франківській області, такого змісту:
«Керуючись ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» направляємо на Вашу адресу, для розгляду за належністю запит на публічну інформацію ОСОБА_1 №ВСП001/15/11/25 від 15.11.2025 року, оскільки Рогатинська міська рада не є розпорядником запитуваної заявником інформації у п.3 запиту. Про результат розгляду звернення просимо повідомити заявника та Рогатинську міську раду.
Додаток: копія запиту па публічну інформацію (з додатком) на -1 арк.».
28.11.2025 за вих. № 98/ЗПІ/09-19-04-01-06 на електронну пошту позивача була скерована відповідь ГУ ДПС в Івано-Франківській області такого змісту: «Головне управління ДПС в Івано-Франківській області розглянуто запит про падання публічної інформації члена Всеукраїнської громадської організації «Журналісти проти корупції» Олександра Жукова від 15.11.2025 за № ВСП001/15/11/25 в частині запитуваної у пункті 3 інформації, який надісланий до Головного управління ДПС в Івано - Франківській області Рогатинською міською радою листом від 29.11.2025 № 13-08/3447 (вх. ГУ ДПС № ПЗ/ЗШ/5 від 27.11.2025), зокрема щодо стану виконання згаданих у п.1 запиту договорів зі сплати по кожному орендарю за 2024 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендної плати, встановлених у договорах, та в межах компетенції повідомляє наступне.
При організації роботи з питань надання інформації ГУ ДПС в Івано-Франківській області керується Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939- VI), Законом України «Про інформацію» від 14.06.2025 № 2657-ХП (далі - Закон № 2657-ХП), Законом України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VІ.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 31 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація-це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь -яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Частиною 1 ст. 19 Закону встановлено, що запитом є прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
З огляду на зазначене, на підставі пункту 1 частини першої статті 22 Закону повідомляємо Вам про відмову у задоволенні запиту відповідно до порядку, визначеного цим Законом.
При цьому, відповідно до частини третьої статті 22 Закону у випадках, якщо розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але йому відомо хто нею володіє, він зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача.
Порядком наданні звітності в розрізі платників податків-юридичних осіб органам місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.11.2020 № 723, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 08.12.2020 № 1223/35506, передбачена електронна взаємодія ДПС та органів місцевого самоврядування через ІТС «Електронний кабінет» в частині надання органам місцевого самоврядування звітності у розрізі джерел доходів про суми нарахованих та сплачених до місцевих бюджетів податків та/або зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків та /або зборів на відповідних територіях та звітності в розрізі платників податків, які сплачують податки па відповідній території.
Відповідно, у Рогатинській міській раді наявна інформація щодо переліку орендарів - юридичних осіб, які у 2024 році сплачували орендну плату за землю згідно укладених договорів оренди та яка зараховувалася на код бюджетної класифікації 18010600, а також наявна інформація щодо переліку юридичних осіб, які не сплатили, або сплатили не в повному обсязі до бюджету орендну плату за землю, та по яких станом на 01.01.2022 року наявний податковий борг за кодом бюджетної класифікації 18010600.
Враховуючи викладене та керуючись частиною третьою статті 22 Закону, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області надсилає зазначений запит за належністю до Рогатинської міської ради для розгляду згідно з вимогами чинного законодавства.
Згідно зі статтею 23 Закону запитувач має право оскаржити рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства. Додаток: на 3 арк. в 1 прим, другому адресату.».
Позивач, вважаючи, що його запит на публічну інформацію не розглянуто належним чином та не надано відповіді, звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Право на доступ до публічної інформації є конституційним правом людини, передбаченим і гарантованим ст.34 Конституції України, яка, у свою чергу, ґрунтується на положеннях ст. 10 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, ст. 19 Загальної декларації прав людини, ст. ст. 18 та 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права регламентовано Законом України Про звернення громадян та Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності
Статтею 5 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Згідно з ч.1, 3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Статтею 1 Закону України «Про інформацію» визначено, що інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Сфера дії цього Закону не поширюється на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом (ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації», є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (п.1 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Частиною 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядники інформації зобов`язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Порядок розгляду і надання відповіді на запит визначено у ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (ч. 1 ст. 20 Закону); у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (ч. 4 ст. 20 Закону).
У частині 1 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» наведений вичерпний перелік підстав, з яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту на її отримання.
Так розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Аналіз зазначених норм законодавства доводить, що визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Розглядаючи питання щодо реалізації права на доступ до інформації, слід розрізняти звернення за Законом України «Про звернення громадян» та Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Так, Закон України «Про звернення громадян» передбачає, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Під публічною інформацією мається на увазі відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона по своїй суті є заздалегідь готовим зафіксованим на певному носії продуктом. Отримувати та/або створювати такий продукт може виключно суб`єкт владних повноважень у процесі здійснення ним своїх владних управлінських функцій. У подальшому володіти цим продуктом може будь-який розпорядник публічної інформації, навіть якщо він не є суб`єктом владних повноважень. Незалежно від наявності у розпорядника інформації статусу суб`єкта владних повноважень, спори з приводу оскарження його рішень, дій чи бездіяльності є публічно-правовими і на них поширюється юрисдикція адміністративних судів, проте, за обов`язкової умови, що запитувана у нього інформація є публічною у розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Особливістю цього Закону є те, що він не поширюється на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Варто відзначити, що право на звернення та право на доступ до публічної інформації тісно пов`язані між собою.
Право на звернення - це викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заява (клопотання) і скарги (ст. 3 Закону України «Про звернення громадян»), до суб`єктів владних повноважень, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації.
Під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Тобто, мова йде про раніше створену інформацію, якою володіє розпорядник. Для відповіді на інформаційний запит розпорядник інформації не повинен створювати нову інформацію, готувати аналітику, надавати роз`яснення тощо).
Не є інформаційним запитом звернення, для відповіді на яке необхідно створити інформацію, крім випадків, коли розпорядник інформації не володіє запитуваною інформацією, але зобов`язаний нею володіти (п. 1 ч.1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Суд встановив, що 15.11.2025 позивач надіслав запит на публічну інформацію № ВСП001/15/11/25 до Рогатинської МР, у якому, серед іншого, у п. 3 просив надати інформацію про стан виконання договорів оренди зі сплати платежів по кожному орендарю за 2024 рік, зазначивши інформацію про порушення строків надходжень орендних платежів, встановлених договором (по кожному орендарю за наявності такої інформації).
Рогатинська МР листом № 13-08/3447 від 19.11.2025 переадресувала частину запиту (пункт 3) до ГУ ДПС в Івано-Франківській області для розгляду за належністю, посилаючись на те, що не є розпорядником такої інформації відповідно до Податкового кодексу України.
ГУ ДПС в Івано-Франківській області розглянуло переадресований запит та надало відповідь позивачу листом № 98/ЗПІ/09-19-04-01-06 від 28.11.2025. У відповіді відповідач відмовив у задоволенні запиту на підставі п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки не володіє запитуваною інформацією. Водночас, керуючись ч. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ГУ ДПС в Івано-Франківській області переадресувало запит належному розпоряднику Рогатинській МР з одночасним повідомленням про це позивача.
Пунктом 4 Порядку надання звітності в розрізі платників податків органам місцевого самоврядування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 723 від 23.11.2020 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.12.2020 за № 1223/35506, передбачено, що контролюючі органи надають органам місцевого самоврядування звітність у розрізі джерел доходів такого органу:
- про суми нарахованих та сплачених податків та/або зборів, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків та/або зборів на відповідних територіях - щомісяця, не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним;-
- про суми списаного безнадійного податкового боргу; суми розстрочених і відстрочених грошових зобов`язань та/або податкового боргу платників податків, які повинні бути сплачені до місцевих бюджетів на відповідних територіях; суми наданих податкових пільг, включаючи втрати доходів бюджету від їх надання,- щокварталу, не пізніше 25 днів після закінчення звітного кварталу.
Запит про надання звітності в розрізі платників податків за відповідний звітний період подається органом місцевого самоврядування до контролюючого органу з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» один раз у період, який відповідає місяцю (кварталу) для падання такої звітності».
Наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію» зі змінами і доповненнями затверджено наступну Класифікацію доходів бюджету по платі за землю:
18010500 «Земельний податок з юридичних осіб»;
18010600 «Орендна плата з юридичних осіб»;
18010700 «Земельний податок з фізичних осіб»;
18010800 «Реструктурована сума заборгованості з плати за землю»;
18010900 «Орендна плата з фізичних осіб».
Таким чином, органи податкової служби є розпорядниками запитуваної ОСОБА_1 інформації, тобто тими, хто в силу своєї повсякденної діяльності володіють інформацією про орендну плату юридичних осіб за користування земельними ділянками комунальної чи державної власності, в тому числі і Рогатинської МР.
Крім цього, рішенням №58 сесії Рогатинької МР від 27.02.2025 № 10996, на яке посилається позивач, було затверджено додаток № 1 «Виконання дохідної частини бюджету Рогатинської міської територіальної громади за 2023 рік». У цьому додатку зафіксовано, що «Орендна плата з юридичних осіб» (код бюджетної класифікації 18010600) за 2024 рік становить 15580085,82 грн.
Отже, сплата орендних платежів відбувалась за участі ГУ ДПС в Івано-Франківській області, як органу, що займався стягненням платежів за кодом бюджетної класифікації 18010600.
Ця інформація підтверджується відповіддю розпорядника інформації за вих. № 1ІЗ/ЗПІ/09- 19-19-03-06 від 31.12.2025 на запит позивача ВСП001/24/12/25-3 від 24.12.2025, у відповідності до якої за даними інформаційно-комунікаційної системи ГУ ДПС в Івано-Франківській області обсяг сплачених податків за 2024 рік по Рогатинській територіальній громаді становить по орендній платі з юридичних осіб (ККДБ 18010600) 15580,09 тис. грн.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 № 578/5 затверджено Перелік типових документів, що створюються під час діяльності органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, який є нормативно-правовим актом, призначеним для використання всіма організаціями при визначенні строків зберігання документів, їх відборі на постійне та тривале (понад 10 років) зберігання або для знищення.
У згаданому Переліку розділом І «Документи, що створюються в управлінській діяльності» передбачено складання, в тому числі наступних видів документів для органів, що займаються оподаткуванням та справлянням обов`язкових платежів:
1. Ст.260, Класифікатори доходів та видатків бюджету, строк зберігання - Постійно.
2. Ст. 261, Списки організацій, звільнених від сплати податків і зборів(обов`язкових платежів) та неподаткових платежів у бюджети та державні цільові фонди, - Постійно.
3. Ст. 262, річні плани з податків і зборів(обов`язкових платежів), 5 років.
4. Ст.265, Звіти про нарахування та надходження платежів у бюджет,- Постійно.
5. Ст.266, Відомості, листи про ставки податків і зборів (обов`язкових платежів) та розрахунки рентабельності, 5 років.
6. Ст.267, Документи (огляди, відомості, доповідні записки)про сплату податків і зборів (обов`язкових платежів),-5 років.
7. Ют.268, Реєстри розрахунку земельного податку, 5 років.
8. Ст.269, Документи (акти, довідки, відомості, платіжні реєстри, довіреності, листи) про надходження податків і зборів (обов`язкових платежів) у бюджети та цільові фонди,- 5 років.
9. Ст. 273, Звіти суб`єкта малого підприємництва-фізичної особи-платника єдиного податку,-5 років.
10. Ст.275, Відомості про податковий борг за податковими зобов`язаннями платників податків і зборів (обов`язкових платежів),- 5 років.
11. Ст.276, Звіти , відомості і повідомлення про податкові надходження та заборгованість за ними,-5 років.
12. Ст. 282, Документи (запити, довідки, повідомлення, звіти, відомості, листи) про заборгованість до бюджету,-5 років.
13. Ст. 283, Декларації, що відображають звітність усіх платників податків, та документи (розрахунки, звіти, відомості, заяви, заявки, довідки, картки, листи, перерахунки, платіжні документи, виклики) до них,- 5 років.
14. Ст.284, Декларації про доходи, розрахунки сум страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування,- 5 років.
15. Ст. 285, Податкове повідомлення,- 5 років.
16. Ст. 286, Документи (акти, довідки, доповідні записки)про перевірку звітів, балансів, декларацій організації, 5 років.
17. Ст. 287, Документи (розрахунки, заяви, рішення, списки, відомості, листи) про звільнення від сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), надання пільг, кредитів, відстрочок від сплати, розстрочки на сплату або відмови в їх наданні,-5 років.
18. Облікові справи платників податків і зборів (обов`язкових платежів),-5 років.
19. Особові рахунки платників податків і зборів(обов`язкових платежів),- 5 років.
Вказаний Перелік типових видів документів, які мають створюватись у діяльності ГУ ДПС в Івано-Франківській області, засвідчує те, що цей орган владних повноважень є володільцем запитуваної інформації, така інформація має бути в його розпорядженні і цю інформацію він у відповідності до вимог Закону повинен надавати на запити громадян.
Відтак, суд погоджується з доводами позивача про те, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області є володільцем запитуваної інформації у п. 3 Запиту, оскільки надають звітність міській раді про платників податків юридичних осіб (фактично це і є той перелік юридичних осіб, з якими у відповідності до бюджетної класифікації 18010600 були укладені договори оренди Рогатинською МР), про джерела доходів та суми нарахованих та сплачених податків, податкового боргу за бюджетною класифікацією 18010600 (стан виконання сплати орендних платежів, включаючи порушення строків сплати (податкового боргу).
Суд зауважує, що за чинним законодавством надання на інформаційний запит неповної відповіді, яка задовольняє лише частину запиту (або надання інформації не на всі питання запиту, надання документу, що не містить всіх сторінок, надання документів без додатку, що є його невід`ємною частиною, надання відповіді із упущенням інформації, яка за законом є відкритою тощо), без належно оформленої відмови у задоволенні решти запиту відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», є протиправними діями/бездіяльністю розпорядника інформації.
Слід зазначити, що протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це пасивна форма поведінки цього органу чи посадової особи. Однак, враховуючи, що відповідач фактично надав відповідь позивачу, суд вважає, що у цьому випадку мають місце протиправні дії щодо неналежного розгляду запиту про надання публічної інформації.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження
При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає, що порушені права позивача підлягають захисту та відновленню шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути запит позивача на інформацію в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Враховуючи відсутність судових витрат у справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 263, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області щодо ненадання відповіді на пункт №3 запиту №ВСП001/15/11/25 від 15.12.2025, складеного ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, адреса місцезнаходження: 79018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 20) належним чином розглянути пункт №3 запиту №ВСП001/15/11/25 від 15.12.2025 та надати ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) повну, точну та достовірну інформацію на запит, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 14.01.2026.
Суддя Потабенко В.А.