Єдиний державний реєстр судових рішень < Копия >
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
16.12.10Справа №2а-3449/10/2770 Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополі до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ален»про стягнення заборгованості в розмірі 23812,64 грн.,
в с т а н о в и в:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ален»про стягнення заборгованості в розмірі 23812,64 грн. Вказує, що ДПІ у Ленінському районі м. Севастополі 27.08.2010 року було проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Ален»з питання надання податкової декларації з орендної плати на земельні ділянки державної та комунальної власності на 2010 р. по терміну надання 01.02.2010 року та повноти нарахування податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з січня 2010 року по червень 2010 року. За результатами перевірки складений акт № 5996/10/15-320/19182647 від 27.08.2010 року. На підставі акту перевірки керівництвом ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002580153/0 від 03.09.2010 року про визначення податкового зобовязання ТОВ «Ален»з орендної плати в розмірі 23812,64 грн., в тому числі штрафні (фінансові) санкцій в розмірі 8050,88 грн. На момент подачі позову до суду вказана заборгованість відповідачем не погашена.
Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 23812,64 грн.
Ухвалою від 16 листопада 2010 року відкрито провадження по адміністративній справі. Ухвалою від 17 листопада 2010 року підготовче провадження було закінчено та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача до початку судового засідання надав клопотання про розгляд справи за її відсутності в порядку письмового провадження, на позовних вимогах наполягає повністю (а.с.34).
Відповідач, явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив. Повідомлявся за адресою вказаною у витягу з Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи (а.с.44-48).
Відповідно до ч. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідачів за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ален»є юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи (а.с.29) та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Ленінському району м. Севастополя як платник податків і зборів з 12.07.1993 року (код ЄДРПОУ 19182647) (а.с.28).
Відповідно до розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 19.02.1997 року № 293-р ТОВ «Ален»надано у постійне користування земельну ділянку площею 0,0401 га, розташовану за адресою: м. Севастополь, вул. Геловані для обслуговування будівництва торгового комплексу.
На підставі вищевказаного Розпорядження 25.11.1997 року між ТОВ «Ален»та Севастопольською міською державною адміністрацією укладено договір оренди № 143 (а.с.25-26). Відповідно до якого ТОВ «Ален»надано у тимчасове використання земельну ділянку у м. Севастополі по вул. Геловані для будівництва торгового комплексу строком на 35 років.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-ХІІ від 03.07.1992 р. зі змінами та доповненнями (далі Закон України № 2535-ХІІ) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Відповідно до ст. 13 Закону України № 2535-ХІІ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закон України № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
За змістом ст. 15 Закон України № 2535-ХІІ власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 17 Закон України № 2535-ХІІ передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний piк, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної i комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня i 15 листопада.
Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-III (далі Закон № 2181) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
27 серпня 2010 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополі проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Ален»з питання надання податкової декларації орендної плати на земельні ділянки державної та комунальної власності на 2010 рік по терміну надання 01.02.2010 року та повноти нарахування податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з січня 2010 року по червень 2010 року. За результатами перевірки було складено акт перевірки № 5996/10/15-320/19182647 від 27.08.2010 року (зворотній а.с.12-14), в якому зафіксовано порушення підприємством ст. 14 Закону України «Про плату за землю», а саме: підприємство не надана податкова декларація з орендної плати за землю на 2010 рік, що призвело до заниження податкових зобовязань по орендній платі за період з січня 2010 року по червень 2010 року.
Відповідно до п.п. 2.1 п. 2 Договору оренди земельної ділянки розмір орендної плати встановлюється відповідно до чинного законодавства, рішень Севастопольської міської Ради та Севастопольської міської державної адміністрації.
Рішенням ІХ сесії V скликання Севастопольської міської Ради від 13.02.2008 року № 3701 «Про внесення змін в додаток до рішення міської Ради від 14.10.2003 року № 1348 «Про затвердження Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі»встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки, надані для торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами складає 10% від нормативної грошової оцінки.
Згідно з виписки з технічної документації по нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 265/1, виданої Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі 11.01.2006 року нормативна грошова оцінка станом на 01.01.2005 року складає 242862,00 грн. З урахуванням коефіцієнту індексації відповідно до укладеного договору оренди, нормативна грошова оцінка землі складає 10 % від грошової оцінки, таким чином орендна плата земельної ділянки у 2010 році складає 31523,49 грн., у тому числі за: січень 2010 року 2626,96 грн., лютий 2010 року - 2626,96 грн., березень 2010 року - 2626,96 грн., квітень 2010 року - 2626,96 грн., травень 2010 року - 2626,96 грн., червень - 2626,96 грн.
Однак в порушення вимог статті 14 Закону України «Про плату за землю»податкова декларація з орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності на 2010 рік по граничному терміну надання 01.02.2010 року ТОВ «Ален» у ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя не надана, що призвело до заниження податкових зобовязань з орендної плати з юридичних осіб з січня по червень 2010 року на суму 15761,76 грн.
На підставі акту перевірки керівництвом ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002580153/0 від 03.09.2010 року (зворотній а.с.9) про визначення ТОВ «Ален»податкового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у загальному розмірі 23812,64 грн., в тому числі штрафні (фінансові) санкція в розмірі 8050,88 грн., яке було розміщено на дошці податкових повідомлень 10.09.2010 року, у звязку з поверненням з поштового відділення з відміткою «відсутності адресата за вказаною адресою»(зворотній а.с.8).
Згідно з п. п. 6.2.2, п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу. Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Порядок встановлення дошок податкових повідомлень визначається центральним податковим органом. Податкові повідомлення або податкові вимоги, розміщені з порушенням правил, установлених цим підпунктом, вважаються такими, що не були врученими (надісланими) платнику податків.
У звязку з виниклою заборгованості відповідачу було направлено по пошті перша податкова вимога № 1/548 від 04.11.2009 року (а.с.21) з пропозицію погасити наявну заборгованість перед бюджетом у розмірі 2215,90 грн., яка була повернута з відміткою поштового відділення за відсутності адресата. Відповідно до п. п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкова вимога була розміщена на «Дошку податкових повідомлень», що підтверджується актом № 25724-0 від 04.12.2009 року (а.с.18).
Також відповідачу було направлено по пошті друга податкова вимога № 2/1 від 12.01.2010 року (зворотній а.с.21) з пропозицію погасити наявну заборгованість перед бюджетом у розмірі 7178,38 грн., яка була повернута з відміткою поштового відділення за відсутності адресата. Відповідно до п. п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкова вимога була розміщена на «Дошку податкових повідомлень», що підтверджується актом № 89/24-0 від 15.03.2010 року (а.с.18).
Отже на момент розгляду справи заборгованість відповідача складає 23812,64 грн.
На підставі викладеного судом робиться висновок щодо обґрунтованості позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ален» (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 42-А, код ЄДРПОУ 19182647, відомості про поточні рахунки в установах банку в матеріалах справи відсутні) на користь Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя (99011, м. Севастополь, вул. Кулакова, 37, код ЄДРПОУ 24035598, р/р 33219812700007, МФО 824509, код платежу 13050200, одержувач УДКУ в м. Севастополя) заборгованість в сумі 23812,64 грн. (двадцять три тисячі вісімсот дванадцять грн. 64 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддяпідпис О.І. Майсак
< З оригіналом згідно >
< Суддя ><підпис ><Суддя >