Постанова № 13327246, 09.12.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2010
Номер справи
2а-8904/10/1370
Номер документу
13327246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2010 р. м. Львів № 2а-8904/10/1370

15 год. 40 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Шийки Н.П., представника позивача Романюка В.Ф., представника відповідача Панаса Ю.А., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

державного підприємства Проектно-конструкторський технологічний інститут "Львівхарчопроект"

до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова

пропро скасування рішення Зміст позовних вимог та позиції сторін:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»до управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова про скасування рішення № 1477 від 27.09.2010 року «Про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків». Згідно з цим рішенням до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 50% несплачених авансових платежів, що становить 41625,50 грн. Позивач вважає, що спірне рішення суперечить висновкам акта перевірки № 173 від 22.09.2010 року, який був підставою для його прийняття. Зокрема, згідно з актом № 173, під час перевірки виявлено несплату авансових платежів на суму 929,60 грн., а в розрахунку фінансових санкцій, що є додатком до акта, чомусь вказано, що така несплата становить 83251 грн. Відтак і розрахунок суми штрафу є невірним тому, що здійснений на підставі неправдивих даних. Стосовно виявленого порушення зазначив таке. Відповідач наклав штраф відповідно до вимог п. 7 ч. ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який стосується несплати авансових платежів. Позивач вважає, що насправді управління ПФУ виявило несплату не авансових платежів, а страхових внесків, за що передбачено відповідальність згідно п. 2 ч. 9 ст. 106 згаданого Закону у вигляді штрафу у розмірі 10% від суми несвоєчасно страхових внесків. А враховуючи, що згідно з рішенням управління ПФУ у Галицькому районі м. Львова № 1408 від 08.09.2010 року до ДП «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»вже було застосовано фінансові санкції за несвоєчасну сплату зазначених страхових внесків, не можна повторно накладати штраф за одне й те ж. З наведених підстав просить повністю скасувати рішення № 1477 від 27.09.2010 року. Представник позивача в судовому засіданні позов з тих же підстав підтримав повністю, просив суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач заперечив позовну заяву з підстав, викладених у письмових запереченнях № 12912/06-12 від 20.10.2010 року. Зазначив, що внаслідок перевірки було виявлено несплату страхових внесків за період березень-серпень 2010 року в сумі 83251 грн. З покликанням на відповідні норми Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»відповідач вказує на обовязки страхувальника своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески, а також про фінансову відповідальність за порушення цих обовязків. Як наслідок, вважає рішення № 1477 від 27.09.2010 року про застосування фінансових санкцій за несплату авансових платежів в розмірі 41625,50 грн. є правомірним.

Допитана як свідок спеціаліст ПФУ ОСОБА_3, що проводила перевірку, пояснила, що на підставі викладених у акті перевірки відомостей нею 27.09.2010 року зроблено «Розрахунок фінансової санкції до ДП ПКТІ «Львівхарчопроект», згідно якого фінансова санкція в розмірі 50% від несплати страхових внесків становить 41625,50 грн. На запитання суду, чому в акті перевірки вказано про виявлення несвоєчасної сплати авансових платежів у сумі 929,60 грн., а при розрахунку фінансової санкції спеціаліст вказав, що мало порушення на іншу суму (83251 грн.), інспектор відповісти не змогла та пояснила, що «ми так завжди робимо».

Представник відповідача на запитання суду не зміг пояснити, чому викладені в акті перевірки порушення позивачем законодавства по сплаті авансових платежів по страхових внесках відрізняються від тих, які наводяться на обґрунтування спірного рішення.

Суд розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та оцінив їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи:

На підставі направлення № 198 від 10.09.2010 року управління ПФУ у Галицькому районі м. Львова з 13 по 22 вересня 2010 року проводило планову перевірку ДП «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»на предмет дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з березня по вересень 2010 року.

Про результати перевірки головним спеціалістом ОСОБА_3 складено акт № 173 від 22.09.2010 року, який отримано та без зауважень підписано керівником та головним бухгалтером ДП «ПКТІ «Львівхарчопроект».

Зі змісту акту від 22.09.2010 року вбачається, що під час перевірки сплати авансових платежів зі страхових внесків, передбачених ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»одночасно з видачею заробітної плати, спеціалістом ПФУ виявлено несплату авансових платежів в сумі 929,60 грн. (п. 1.6. акта та другий абзац висновків акта, а.с.13, 15).

Позивач факт порушення порядку сплати авансових платежів у сумі 929,60 грн. в квітні 2010 року визнає. Тому керівник та головний бухгалтер ДП «ПКТІ «Львівхарчопроект»підписали акт перевірки від 22.09.2010 року без зауважень.

Начальник управління ПФУ у Галицькому районі м. Львова 27.09.2010 року на підставі п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»виніс рішення № 1477 про застосування до ДП «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»фінансових санкцій за несплату авансових платежів із страхових внесків у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 50 % сум несплачених авансових платежів, що згідно з рішенням, становить 41625,50 грн. Розрахунок суми фінансових санкцій проведено 27.09.2010 року головним спеціалістом ОСОБА_3 (а.с. 8).

Факт розбіжностей між даними акта перевірки від 22.09.2010 року щодо виявлених порушень порядку сплати авансових платежів та «Розрахунку фінансової санкції до ДП ПКТІ «Львівхарчопрет»є очевидним та визнається відповідачем. На неодноразову вимогу суду відповідач не зміг пояснити причин вказаних розбіжностей.

Вирішуючи позовні вимоги про скасування рішення № 1477 від 27.09.2010 р. як протиправного суд керувався наступними нормами чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини:

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі Закон №1058) та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованою в Мінюсті 16 січня 2004 р. за N 64/8663, затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі Інструкція № 21-1).

Згідно з п. 6 ст. 20 Закону № 1058, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до вимог п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів. При цьому, як зазначено у п. 9.3.7 Інструкції № 21-1, розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки.

Порядок оформлення результатів перевірок, що здійснюються органами Пенсійного фонду України затверджено Постановою правління ПФУ від 01.12.2008 року № 21-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.12.2008 р. за № 1226/15917 (далі Порядок № 21-1). Згідно п. 2.3 Порядку № 21-1, за результатами перевірки в разі виявлення порушень вимог законодавства складається акт. За результатами планової перевірки складається акт за уніфікованою формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Акт перевірки це документ, який стверджує факт проведення перевірки з питань дотримання чинного законодавства платниками страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (п. 2.4).

Щодо змісту акта перевірки та процедури його підписання Порядок № 21-1 містить наступні вимоги:

За результатами перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини, які мають відношення до фактів виявлених порушень законодавства. Факти виявлених порушень законодавства викладаються в акті чітко, об'єктивно та повною мірою, з посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів (п. 2.5). Акт повинен складатися з трьох частин: вступної, описової та висновку. До акта додаються інформативні додатки (у разі необхідності) (п. 2.8).

Про те, які дані повинна містити кожна зі структурних частин акта перевірки послідовно зазначено у пунктах 2.9 2.13 порядку № 21-1. Тут варто тільки зауважити те, що в описовій частині акта повинен бути детальний опис виявленого порушення з посиланням на акт чинного законодавства, а у висновку відображається узагальнений опис виявлених перевіркою порушень законодавства. Виявлені порушення законодавства відображаються у розрізі показників з розбивкою за роками в межах періоду, що перевіряється.

В акті не допускається визначення виду та розміру фінансових санкцій за встановлені порушення. До акта можуть додаватися: розрахунки донарахованих (зменшених) сум страхових внесків у розрізі звітних періодів; випадки порушення сплати авансових платежів із страхових внесків; інші матеріали, що підтверджують наявність фактів порушень законодавства (п. 2.13 та п. 2.14 Порядку № 21-1).

Акт разом з поясненнями платника (за наявності) обов'язково розглядається та візується начальником (його заступником) управління Пенсійного фонду України в районі, місті або районі в місті. У разі недодержання вимог цього Порядку щодо складання акта керівник органу Пенсійного фонду України зобов'язаний вжити заходів щодо усунення цих недоліків (п.3.2 Порядку № 21-1).

У разі наявності в акті порушень, за які законодавством передбачено відповідальність платників страхових внесків, начальник (його заступник) управління Пенсійного фонду України в районі, місті або районі в місті приймає рішення про застосування фінансових санкцій в порядку, установленому Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (п. 3.2 Порядку № 21-1).

Відповідно до п. 9.3.7. Інструкції № 21-1 за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків накладається штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 19 цієї Інструкції. Розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки.

В акті перевірки № 173 від 22.09.2010 року орган Пенсійного фонду зазначив про порушення платником вимог п. 6 ст. 20 Закону № 1058, що полягало у несвоєчасній сплаті авансових платежів в сумі 929,60 грн. Відтак, виявлене порушення є підставою для застосування фінансових санкцій. Розмір таких санкцій згідно з п. 7 ч. 2 ст. 106 Закону № 1058 становить 50% від несвоєчасно сплаченої суми. Отже, сума штрафу повинна становити 464,80 грн. (929,60 грн.*50%). Натомість, відповідачем прийнято рішення про накладення на позивача штрафу в сумі 41625,50 грн.

Спірне рішення ґрунтується на розрахунку фінансових санкцій, який не узгоджується з висновками акта перевірки та базується на субєктивних припущеннях особи, яка провела цей розрахунок. Посилання відповідача на довідку про виплату заробітної плати № б/н, б/д на обґрунтування його заперечень не береться судом до уваги. По-перше, під час огляду оригіналів письмових доказів суд встановив, що надана відповідачем до матеріалів справи копія згаданої довідки (а.с. 30) за змістом відрізняється від її оригіналу (а.с. 43). Враховуючи таку обставину, суд вилучив у відповідача та долучив до матеріалів справи оригінал акту перевірки зі всіма додатками, в т.ч. згаданою довідкою (а.с.37-44). Представник відповідача повідомив, що суду надано всі наявні матеріали перевірки, інших немає. По-друге, зі змісту оригіналу згаданої довідки вбачається, що така місить відомості про виплату позивачем заробітної плати за період з грудня 2009 року по липень 2010 року, в той час як перевіркою охоплено період з березня 2010 року по 22 вересня 2010 року. По-третє, ця довідка в акті перевірки не згадується, викладена в ній інформація не аналізується та не оцінюється. Отже, обґрунтованих підстав стверджувати, що відповідач під час перевірки виявив інше порушення позивачем порядку сплати авансових платежів, аніж те, яке зафіксоване в акті перевірки від 22.10.2010 року, немає. Такий висновок суду додатково підтверджується тим, що акт перевірки розглянуто та завізовано відповідачем в порядку, визначеному п. 3.2. Порядку № 21-1, зауважень до його змісту та форми не було (а.с. 37).

Щодо твердження позивача про помилковість повторного застосування до нього фінансових санкцій за несплату страхових внесків, то такі не беруться судом до уваги. Вказане ним рішення №1408 від 08.09.2010 року (а.с. 16) прийняте на підставі висновків іншої перевірки та не стосується предмету доказування у даній справі.

Отже, за несвоєчасну сплату авансових платежів у сумі 929,60 грн. позивач відповідно до вимог п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 зобовязаний сплатити штраф в сумі 464,80 грн. Тому рішення № 1477 від 27.09.2010 року є протиправним в частині застосування до державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»штрафу в сумі 41160,70 грн. (41625,50 грн. 464,80 грн. = 41160,70 грн.). За наведених фактичних обставин справи суд дійшов висновку, що саме в цій частині рішення № 1477 від 27.09.2010 року слід скасувати як протиправне. В частині накладення штрафу за несвоєчасну сплату авансових платежів в сумі 464,80 грн. рішення № 1477 від 27.09.2010 року є правомірним та обґрунтованим, оскільки ґрунтується на висновках акту перевірки, а тому підстав його скасовувати в цій частині немає.

Суд на підставі ст. 94 КАС України присуджує позивачу з державного бюджету половину понесених судових витрат, оскільки його вимоги немайнового характеру задоволено частково.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова № 1477 від 27.09.2010 р. «Про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків»в частині застосування до державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»штрафу в сумі 41160,70 грн.

В задоволенні позовних вимог про скасування рішення управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова № 1477 від 27.09.2010 р. в частині застосування до державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»штрафу в сумі 464,80 грн. відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект»(м. Львів, вул. Вітовського, 18; ідентифікаційний код 19168765) судовий збір в сумі 1 (одна) гривня 70 коп.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 14 грудня 2010 року.

Суддя Москаль Р.М.