Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2010 р. справа № 2а-27375/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретаріМалій С.Ю.
за участю:
представника позивачаХолмянського Д.Я.,
представника відповідачаНіякої О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: 83052, м. Донецьку, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 576608,07 грн., -
В С Т А Н О В И В:
02.12.2010 Ясинуватська ОДПІ звернулась до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 576608,07 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища утворилась внаслідок несплати узгодженого податкового зобовязання по податковому розрахунку від 04.11.2010 № 9004777899.
Позивачем вживалися заходи для погашення податкового боргу, відповідачу були направлені та вручені податкові вимоги, але суму боргу відповідач не сплатив.
Позивач, посилаючись на ст. 67 Конституції України, п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, просив стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом у розмірі 576608,07 грн. (а.с. 2-3).
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідач Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстровано як юридична особа 02.09.2004 виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до ЄДРПОУ за № 33161769, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 4), довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 5). ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» перебуває на податковому обліку у СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку (а.с. 6). Згідно повідомлення про включення платника податків до категорії латників окремих податків від 23.03.2010 № 59, позивача включено до категорії платників окремих податків у Ясинуватській ОДПІ у звязку із наявністю підрозділу ш-та абакумова на території Ясинуватського району (а.с. 7).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Таким чином, позивач Ясинуватська ОДПІ є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Що стосується збору за забруднення навколишнього природного середовища, то у відповідності до ст. 44 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, у відповідності до п. 9 якого розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Остаточний річний розрахунок збору подається платниками до органів державної податкової служби за місцем податкової реєстрації платника протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року.
Також обовязок платника податку подавати розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища встановлений п. 7.2 п. 7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України 19.07.99 № 162/379, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за № 544/3837.
У відповідності до п. 14 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” збір за забруднення навколишнього природного середовища є загальнодержавним збором.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Наявність у відповідача податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища підтверджується податковим розрахунком з цього збору від 04.11.2010 № 9004777899 (а.с. 11), розрахунком суми податкової заборгованості (а.с. 10).
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки відповідач самостійно не сплатив суму податкового боргу, а також враховуючи, що вжиті позивачем заходи не призвели до погашення податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Ясинуватської ОДПІ у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 576608,07 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (адреса: 83000, м. Донецьк, вул. Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769) на користь держави суму боргу у розмірі 576608 (пятсот сімдесят шість тисяч шістсот вісім) грн. 07 коп. на р/р 33114329700410, код платежу 50080200, ЄДРПОУ 34686701, МФО 834016, отримувач УДК у м. Ясинувата, банк отримувача ГУДКУ у Донецькій області.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 16 грудня 2010 року.
Повний текст постанови складений 22 грудня 2010 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Христофоров А.Б.