Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 р. справа № 2а-26336/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретаріЧегринець А.М.
з участю представника позивача Козлової О.В., відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Калінінського району міста Горлівки Донецької області в інтересах управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування,
в с т а н о в и в :
У листопаді 2010 року прокурор Калінінського району міста Горлівки Донецької області в інтересах управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області.
В порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальником не сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого виникла заборгованість, які згідно з розрахунками суми страхових внесків станом на 05 листопада 2010 року складала 13619,96 грн., які просив стягнути з відповідача.
Після зменшення позовних вимог позивач просив стягнути з відповідача 12119,96 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав зменшені позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти зменшених позовних вимог не заперечував.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 є субєктом підприємницької діяльності фізичною особою і як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області.
Відповідачем складені та подані до територіального управління Пенсійного фонду України розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначені самостійно обчислені суми страхових внесків за 2008 та 2009 роки, по яких не сплачена сума в розмірі 13 471,14 грн.
Відповідач протягом встановленого законом строку суму страхових внесків, що зазначена у поданих ним розрахунках, своєчасно та в повному обсязі не сплатив.
04 грудня 2009 року позивачем проведено планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01 липня 2008 року до 30 листопада 2009 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за 2008 рік, за наслідками якої складено акт № 101, яким встановлено порушення ч. 1 ст. 19, п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в результаті чого донараховано фактичних витрат на оплату праці та загального оподатковуваного доходу, з якого утримуються внески за 2009 рік в сумі 325 грн., березень 2009 року в сумі 330 грн., квітень 2009 року в сумі 330,00 грн., травень 2009 року в сумі 330,00 грн., червень 2009 року в сумі 340,00 грн., липень 2009 року в сумі 340,00 грн., серпень 2009 року в сумі 340,00 грн., вересень 2009 року в сумі 350,00 грн., жовтень 2009 року в сумі 147,00 грн.
Також встановлені порушення ч. 2 ст. 19, п. 4 ч. 2 ст. 17 вказаного Закону, в результаті чого донараховано страхових внесків за 2009 рік в сумі 996,86 грн. (за тарифом 33,2% в сумі 940,22 грн., за тарифом 2 % в сумі 56,64 грн.), у тому числі за періодами: лютий 2009 року в сумі 114,40 грн., березень 2009 року в сумі 116,16 грн., квітень 2009 року в сумі 116,16 грн., травень 2009 року в сумі 116,16 грн., червень 2009 року в сумі 119,68 грн., липень 2009 року в сумі 119,68 грн., серпень 2009 року в сумі 119,68 грн., вересень 2009 року в сумі 123,20 грн., жовтень 2009 року в сумі 51,74 грн.
Крім того встановлений факт неподання звіту за 2008 рік, що є порушенням п. 4 ч. 2 ст. 17 вищевказаного Закону.
09 грудня 2009 року позивачем рішенням № 628 за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 3 053,79 грн.
09 грудня 2009 року позивачем рішенням № 629 за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством до органів Пенсійного фонду, до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 8,564,53 грн.
06 травня 2010 року позивач рішенням № 148 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду за період з 09 грудня 2009 року по 07 квітня 2010 року застосував до позивача фінансові санкції в розмірі 281,62 грн. та нарахував пеню в розмірі 220,02 грн.
Загальна сума фінансових санкції 11,899,94 грн., пені 220,02 грн.
Відповідач протягом встановленого законом строку суму страхових внесків, що зазначена у поданих ним розрахунках, фінансових санкції та пені своєчасно та повністю не сплатив, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 13 619,96 грн.
Суми заборгованості відображені в картках особового рахунку страхувальника.
В судовому засіданні відповідачем надані квитанції про перерахунок 1 500 грн. , у звязку з чим сума заборгованості зменшилася та становила 12 119,96 грн.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Пунктом 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, серед основних завдань управління визначено збирання та акумулювання в районі (місті) внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, ведення їх обліку.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний, зокрема, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Частинами 4-6 ст. 20 вказаного Закону визначено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з ч. 12 ст. 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Пунктом 11.11 вказаної Інструкції передбачено, що платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції (рядок 8 розрахунку).
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, яка була чинною на час прийняття рішень, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Вказаний порядок детально відображено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, відповідно до пп. 9.3.2 п. 9 якої розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Частиною 13 ст. 106 Закону визначено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених, зокрема ч. 9 ст. 106 Закону, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до абз. 8 ч. 3 ст. 106 вказаного Закону у разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Частиною 15 ст. 106 Закону визначено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Оскільки відповідач протягом встановленого законом строку суми страхових внесків, що зазначені у поданих ним розрахунках, своєчасно не сплатив, тому орган Пенсійного фонду правомірно застосував до нього фінансові санкції у вигляді штрафу та пені в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Виходячи з вимог законодавства несплачені суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, накладених територіальним управлінням Пенсійного фонду України штрафних санкцій та нарахованої пені підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов прокурора Калінінського району міста Горлівки Донецької області в інтересах управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівки Донецької області (р/р 256063122012 у Донецькому обласному управлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЄДРПОУ 21955080) заборгованість по внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, фінансовим санкціям та пені в сумі 12 119 (дванадцять тисяч сто девятнадцять) грн. 96 (девяносто шість) коп.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Логойда Т. В.