Вирок № 133243655, 12.12.2025, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
12.12.2025
Номер справи
308/1833/24
Номер документу
133243655
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 308/1833/24

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2025 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

під головуванням судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

обвинуваченої ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Ужгороді в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження №22023070000000150, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 31.10.2023, про обвинувачення

ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Турій Ріг Ханкайського району Приморського краю російської федерації, громадянки України, з середньою освітою, зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , неодруженої, раніше не судимої, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,

встановив:

Формулювання обвинувачення, яке визнано судом доведеним.

Відповідно до статей 1-3,6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед [юдиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної і інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; на територїї України не допускається розташування іноземних військових баз; гани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; захист Вітчизни, залежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України; кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права свободи, честь і гідність інших людей; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. 24 лютого 2022 року російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, чим самим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і діє на даний час на підставі Указу Президента України від 06.02.2023 № 58/2023.

У зв`язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, 01.03.2022 її армією захоплено м. Херсон.

На підтвердження контролю над містом, 03.03.2022, після захоплення, окупаційні війська рф захопили приміщення Херсонської ОДА.

25.04.2022, в приміщення Херсонської міської ради за адресою: м. Херсон, проспект Ушакова, 37, увійшли озброєні військовослужбовці РФ, які попередили керівництво та працівників Херсонської міської ради, що управління місцевою адміністрацією переходить під керівництво Російської Федерації.

В той же час окупаційною владою на тимчасово окупованій території Херсонської області створено систему незаконних органів державної влади, в тому числі правоохоронних.

Зокрема, у тимчасово окупованому м. Херсон окупаційною адміністрацією на базі державної установи "Північна виправна колонія (№90)" (код ЄДРПОУ 08564699, м. Херсон, вул. Некрасова, 234) створено незаконний орган з питань виконання покарань - "Управление служби исполнения наказаний по Херсонской области" (далі - "УСИН по Херсонской области"), зареєстрований як юридична особа РФ, який розпочав функціонувати з 01.06.2022 та об`єднав у собі всі установи виконання покарань, які знаходились на тимчасово окупованій території.

Починаючи з 01.06.2022 на службу в незаконний правоохоронний орган - "УСИН по Херсонской области" набрано штат працівників. Зокрема, у червні 2022 року, але не раніше 01 червня 2022 року, прийнято на службу громадянку України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка обійняла посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу охорони "УСИН по Херсонской области" із присвоєнням спеціального звання - рядовий внутрішньої служби. До кола службових обов`язків ОСОБА_6 входило здійснення контролю за дотриманням режиму утримання ув`язнених на території установи.

Поряд з цим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів", до правоохоронних органів, серед інших, належать органи і установи виконання покарань, а також інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції. З урахуванням наведеної норми закону можна зробити висновок про те, що незаконно створене "УСИН по Херсонской области" є незаконним правоохоронним органом, створеним на тимчасово окупованій території.

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись громадянкою України, діючи умисно, всупереч вимогам діючого законодавства, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення частини Херсонської області, в т.ч. м. Херсон, збройними формуваннями РФ, у червні 2022 року, з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику РФ на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно зайняла посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу охорони незаконного "УСИН по Херсонской области", створеного представниками держави-агресора на території м. Херсон, тобто зайняла посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Одночасно з цим ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись раніше виниклим корисливим мотивом, у червні 2022 року, але не раніше 01 червня 2022 року приступила до виконання своїх службових обов`язків у незаконному «УСИН по Херсонской области».

Протягом жовтня 2022 року, перед звільненням м. Херсон Збройними силами України, російська окупаційна адміністрація змінила дислокацію "УСИН по Херсонской областе" та перемістила його вглиб тимчасово окупованої території Херсонської області. У зв`язку з цим ОСОБА_6 , здійснюючи колабораційну діяльність, у жовтні 2022 року виїхала із м. Херсона за місцем нової дислокації незаконного "УСИН по Херсонской областе" (м. Генічеськ, Херсонської області), де продовжила виконувати свої службові обов`язки.

Дії ОСОБА_6 кваліфіковані за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

В судовому засіданні ОСОБА_6 свою вину у скоєному злочині визнала повністю та пояснила, що дійсно під час окупації Херсону чере відсутність засобів до існування та будь-яких доходів добровільно зайняла посаду молодшого інспектора відділу охорони в "УСИН по Херсонской области", пропрацювала там декілька місяців, після чого покинула роботу та виїхала на не окуповану частину території України. В скоєному злочині розкаюється, шкодує про свою поведінку. Щоб залагодити свою провину активно співпрацювала зі слідством та надавала покази з метою викриття інших колаборантів. При призначенні покарання просить не карати її суворо та застосувати ст. 69 КК України.

В судовому засіданні захисник обвинуваченої ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_5 просила призначити її підзахисній покарання нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті, з тих підстав, що наявні декілька обставин, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, а саме те, що ОСОБА_6 вчинила злочин внаслідок збігу тяжких особистих обстави, оскільки така хворіє на тяжку хворобу, а робота і заробіток їй потрібні були для лікування, визнала свою вину, щиро розкаялась, активно сприяла розкриттю злочину, при чому активно сприяла і розкриттю інших подібних злочинів, вчинених іншими особами, даючи викривальні покази щодо інших осіб, які працювали на окупаційну владу. Просила врахувати особу винної, яка вперше вчинила злочин, є сиротою, хворіє на тяжку хворобу.

Суд, вислухавши прокурора, обвинувачену, захисника, дослідивши надані докази, вважає, що вина ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, доведена повністю та підтверджується, крім визнання вини обвинуваченою ОСОБА_6 , зібраними по справі доказами, яким в ході судового розгляду було надано належну оцінку і які були дослідженні судом в повному обсязі, а саме:

витягами з ЄРДР від 15.06.2023 та від 20.01.2024 за ч. 7 ст. 111-1 КК України;

повідомленням про вчинення кримінального правопорушення №71/22/1-193-1655;

рапортом №71/22/1/193-1654 від 13.06.2023 з додатками;

протоколом огляду інтернет-ресурсу з додатками від 03.08.2023, згідно з якого встановлено, що серед зареєстрованих юридичних осіб у рф значиться наступна «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области» з юридичною адресою: «Россия, Херсонская область, Херсонский г.о. Херсон г. Дружбы ул. д. 4»;

відповіддю на доручення №71/22/1/193/33 від 07.08.2023, згідно з якої встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , призначена на посаду «молодшого інспектора 2 категорії відділу нагляду та безпеки» із присвоєнням спеціального звання - рядового внутрішньої служби у незаконному правоохоронному органі «УСИН по Херсонской области». У службові обов`язки ОСОБА_6 входило здійснення контролю за дотриманням режиму утримування ув`язнених на території установи;

відповіддю на доручення №4667/42-21/01 -2023 від 08.08.2023 з додатком, рапортом згідно з якого встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , призначена на посаду «молодшого інспектора 2 категорії відділу нагляду та безпеки» із присвоєнням спеціальної о звання - рядового внутрішньої служби у незаконному правоохоронному органі «УСИН по Херсонской области». У службові обов`язки ОСОБА_6 входило здійснення контролю за дотриманням режиму утримування ув`язнених на території установи;

протоколом огляду предмета від 01.08.2023 з додатками, а саме: табелями робочого часу «отдела безопасности «Северной исправительной колонии №90»; «списком по штатному расписанию УИК «Северная исправительная колония №90», згодою на проведення огляду;

відповіддю на доручення №71/22/193-3667 від 25.08.2023;

відповіддю на доручення ДУ «Північної виправної колонії №90» №28/8-753/Прг/ВС від 11.08.2023, згідно з якої така посада як молодший інспектор 2 категорії відділу безпеки в штаті не передбачена;

відповіддю на доручення ДУ «Північної виправної колонії №28/8-752/Прг/ВС від 11.08.2023, згідно з якої ОСОБА_6 не перебувала в списках особового складу установи;

відповіддю на доручення №5300/42-21/01-2023 від 30.08.2023;

відповіддю на доручення №71/22/8-75 від 08.01.2024, згідно з якої ОСОБА_6 із заявами про вчинення щодо неї злочинів, пов`язаних з російською агресією проти України, зокрема шляхом застосування відносно неї фізичного чи психологічного примусу з метою надання допомоги державі - агресору чи її окупаційної владі, до правоохоронних органів України не зверталася;

протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 21.08.2023, згідно з якого свідок ОСОБА_7 впізнала ОСОБА_6 , як особу, яка співпрацювала в незаконно створеному правоохоронному органі «Северная исправительная колония №90»;

протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 15.08.2023, згідно з якого свідок ОСОБА_8 впізнала ОСОБА_6 як особу, яка співпрацювала в незаконно створеному правоохоронному органі «Северная исправительная колония №90»;

протоколом пред`явлення для впізнання за фотознімками від 15.08.2023, згідно з яким свідок ОСОБА_9 впізнала ОСОБА_6 , як особу, яка співпрацювала в незаконно створеному правоохоронному органі «Северная исправительная колония №90»;

протоколом пред`явлення для впізнання за фотознімками від 14.08.2023, згідно з яким свідок ОСОБА_10 впізнала ОСОБА_6 , як особу, яка співпрацювала в незаконно створеному правоохоронному органі «Северная исправительная колония №90»;

протоколами допитів свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , що були досліджені у судовому засіданні, у яких вони підтвердили про те, що їм відомо про співпрацю ОСОБА_6 з окупаційною владою та добровільне зайняття нею посади в незаконному правоохоронному органі «Северная исправительная колония №90», створеному окупаційною владою.

Аналізом пояснень ОСОБА_6 та досліджених доказів, судом достовірно встановлено, що громадянка України ОСОБА_6 у червні 2022 року з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику РФ на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно зайняла посаду молодшого інспектора 2 категорії відділу охорони незаконного "УСИН по Херсонской области", створеного представниками держави-агресора на території м. Херсон, тобто зайняла посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Одночасно з цим ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись раніше виниклим корисливим мотивом, у червні 2022 року, але не раніше 01 червня 2022 року, приступила до виконання своїх службових обов`язків у незаконному «УСИН по Херсонской области».

Суд кваліфікує дії ОСОБА_6 за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме в добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Згідно з ч. 2 ст. 50 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень.

Вирішуючи питання про обрання міри покарання обвинуваченій ОСОБА_6 , суд відповідно до вимог ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, які пом`якшують та обтяжують покарання.

Обставинами, що пом`якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_6 суд враховує: щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення; вчинення кримінального правопорушення внаслідок збігу тяжких особистих обставин; викриття інших громадян України, які добровільно зайняли посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Обставиною, що обтяжує покарання ОСОБА_6 є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Також при призначенні обвинуваченому покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке згідно зі ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином, вчиненим умисно, в період дії воєнного стану, що свідчить про підвищену суспільну небезпечність злочину, дані про особу обвинуваченої ОСОБА_6 , яка раніше не судима, незаміжня, посередньо характеризується по місцю проживання, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, має ряд тяжких хвороб (висновок комісійної судово-медичної експертизи №61 від 24.01.2025).

Виходячи з наведеного, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_6 слід обрати покарання, достатнє і необхідне для її виправлення та попередження скоєння нею нових кримінальних правопорушень, передбачене санкцією ч. 7 ст. 111-1 КК України.,враховуючи наявність кількох обставин, що пом`якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, із застосуванням ч. 1 ст. 69 КК України, основне покарання у виді позбавлення волі строком на 6 років, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності з конфіскацією всього належного їй майна, оскільки суд, застосовуючи принцип індивідуалізації покарання, переконаний, що таке покарання є необхідним і достатнім для її виправлення, попередження нових злочинів.

Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.

Процесуальні витрати у справі відсутні.

Зарахувати ОСОБА_6 в строк відбування покарання строк тримання під вартою під час досудового слідства та судового розгляду кримінального провадження з 29.02.2024 по день набрання вироком законної сили, із розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день позбавлення волі.

Запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченої у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави до вступу вироку в законну силу залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 370, 374, 615 КПК України, суд

ухвалив:

ОСОБА_6 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі із застосуванням ч. 1 ст. 69 КК України на строк 6 (шість) років з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності строком на 10 (десять) років, з конфіскацією всього належного їй майна.

Строк відбування основного покарання рахувати з дня набрання вироком законної сили.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченої ОСОБА_6 у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, до вступу вироку в законну силу залишити без змін.

Зарахувати ОСОБА_6 в строк відбування покарання строк тримання під вартою під час досудового слідства та судового розгляду кримінального провадження з 29.02.2024 по день набрання вироком законної сили, із розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день позбавлення волі.

Вирок може бути оскаржений шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його оголошення учасниками процесу до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок не набрав законної сили.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду. Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору, обвинуваченому та захиснику.

Інформацію про ухвалений вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті суду.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1