Постанова № 13323129, 29.11.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2010
Номер справи
2а-2776/10/0370
Номер документу
13323129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2010 рокуСправа № 2а-2776/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Похилі В.Д.,

за участю представника позивача Проскуровського В.В.,

представника відповідача Сидорчука Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Луцький картонно-руберойдовий комбінат" до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство "Луцький картонно-руберойдовий комбінат" звернулось з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.04.2010 року № 0001571701\0 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 132 грн. 36 коп. та № 0000202301\0 від 20.04.2010 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 25354 грн..

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою ОДПІ неправомірно застосовані штрафні санкції до ВАТ "Луцький картонно-руберойдовий комбінат", оскільки такі штрафні санкції були застосовані під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів який було введено ухвалою господарського суду Волинської області від 26.06.2009 року по справі про банкрутство № 7\78-б за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Укрснабкомлект" до відкритого акціонерного товариства "Луцький картонно-руберойдовий комбінат".

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та пояснив, що у звязку із введенням господарським судом Волинської області мораторію на задоволення вимог кредиторів, відповідно до п.4 ст.12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообовязкового державного соціального страхування, податків і зборів, а отже відповідач не мав права застосовувати до позивача такі штрафні санкції.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, подав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що в силу ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами" введення мораторію на задоволення вимог кредиторів не забороняє контролюючим органам нараховувати як поточні податкові зобов'язання, так і податкові зобов'язання, які виникли до, а виявлені після порушення провадження у справі про банкрутство платника податку, а також штрафні (фінансові) санкції за їх заниження.

Заслухавши осіб, які зявились в судове засідання, зясувавши обставини справи суд приходить до наступних висновків.

Луцькою обєднаною державною податковою інспекцією проведено позапланову перевірку відкритого акціонерного товариства "Луцький картонно-руберойдовий комбінат" за результатами якої складено акт № 1329/2399/00292652 від 13.04.2010 року на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення № 0000202301/0 від 20.04.2010 року яким товариству визначені податкові зобовязання з податку на додану вартість в сумі 50708 грн. та застосовані штрафні санкції в розмірі 25354 грн., а також податкове повідомлення-рішення № 000157170/0 від 21.04.2010 року яким товариству визначено податкові зобовязання по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 66 грн. 18 коп. та застосовані штрафні санкції в сумі 132 грн. 36 коп.

Зазначені податкові повідомлення-рішення залишені без змін після оскарження їх позивачем в адміністративному порядку до Луцької ОДПІ, ДПА у Волинській області та ДПА України.

Судом встановлено, що ухвалою господарського суду Волинської області від 26.06.2009 року порушено провадження у справі про банкрутство № 7\78-б за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Укрснабкомлект" до відкритого акціонерного товариства "Луцький картонно-руберойдовий комбінат". Зазначеною ухвалою також введений мораторій на задоволення вимог кредиторів, під час якого судом заборонено стягувати з ВАТ "Луцький картонно-руберойдовий комбінат" кошти за виконавчими документами, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства, судом також визначено, що під час дії мораторію не може нараховуватись неустойка (пеня,штраф), не застосовуються інші санкції за невиконання або неналежне виконання грошових зобовязань і зобовязань, що до сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування та інші види загальнообовязкового державного соціального страхування, податків і зборів.

Як встановлено судом, позивачем оскаржуються податкові повідомлення-рішення № 0000202301/0 від 20.04.2010 року та № 000157170/0 від 21.04.2010 року в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 25354 грн. та 132 грн. 36 коп. виключно з підстав заборони нараховувати штрафні санкції під час дії мораторію, застосованого ухвалою господарського суду Волинської області від 26.06.2009 року по справі № 7\78-б. В свою чергу, правильність визначення Луцькою ОДПІ податкових зобовязань у податкових повідомленнях-рішеннях № 0000202301/0 від 20.04.2010 року та № 000157170/0 від 21.04.2010 року та правильності визначення штрафних санкцій позивачем не оспорювалися.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-XII від 14.05.1992 (зі змінами та доповненнями) мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Відповідно до ч.4 ст.12 Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ст.1 цього Закону, кредитор це юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство;

Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання, і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.

З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання.

З огляду на наведені норми суд приходить до висновку, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, тобто таких кредиторів вимоги яких до боржника виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника.

З аналізу Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" випливає, що за зобов'язаннями поточних кредиторів, згідно із загальними правилами, нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем визначено позивачу штрафні санкції на підставі пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" яка передбачає, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Такі штрафні санкції визначено після введення ухвалою господарського суду Волинської області від 26.06.2009 року по справі № 7\78-б мораторію на задоволення вимог кредиторів, а тому дія мораторію на штрафні санкції визначені податковими повідомленнями-рішеннями № 0000202301/0 від 20.04.2010 року та № 000157170/0 від 21.04.2010 року не розповсюджується.

За таких підстав, суд приходить до висновку, що субєктом владних повноважень Луцькою ОДПІ правомірно застосовані штрафні санкції, визначені податковими повідомленнями-рішеннями № 0000202301/0 від 20.04.2010 року та № 000157170/0 від 21.04.2010 року, через що суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Луцький картонно-руберойдовий комбінат" до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 03 грудня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ю. Ю. Сорока