Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2026 року Справа № 480/1956/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Савицької Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1956/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відмові ОСОБА_1 в перерахунку і виплаті пенсії;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.10.2024 № 959230814915;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку заробітної плати за 60 календарних місяців з 01.04.1981 по 31.03.1986.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком, обчисленої за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У липні 2024 року позивач надавав оновлені довідки до ГУПФУ та просив провести перерахунок пенсії.
ГУ ПФУ в Сумській області, листом від 19.09.2024, повідомило позивача, що за результатами перевірки доцільності обчислення розміру пенсії на підставі довідок про заробітну плату від 14.02.2014 № 20 за період з січня 1981 року по березень 1985 та від 05.03.2024 № 368 за період з квітня 1985 по вересень 1990 року, що перевірені на предмет їх відповідності первинним документам, а також з урахуванням даних реєстру застрахованих осіб, доцільною є заробітна плата за 60 календарних місяців з 01.04.1981 по 31.03.1986 та з липня 2000 року по червень 2013 року. Індивідуальний коефіцієнти заробітку за вказаний період становить 1,36192, розмір пенсії з 01.08.2024 становить 3874,22 грн. Також для перевірки можливості збільшення розміру пенсії позивачу запропоновано надати до будь-якого територіального сервісного центру Пенсійного фонду України довідку про щомісячну заробітну плату за період з 25.08.1980 по 31.12.1980.
У жовтні 2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату №368 від 05.03.2024 за період з квітня 1985 по вересень 1990, виданої Виконавчим комітетом Сумської міської ради та довідки про заробіток для обчислення пенсії від 14.10.2024 №6 за період з серпня 1980 по березень 1985, виданої ТОВ "Сумський завод "Енергомаш". Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.10.2024 №959230814915 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність акта перевірки.
Вважаючи таке рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та дії ГУ ПФУ в Сумській щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень. Крім того, вказаною ухвалою позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
31.03.2025 та 07.01.2026 через систему електронний суд від ГУ ПФУ в Сумській області надійшли пояснення та копії вибіркових матеріалів пенсійної справи позивача.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як одержувач пенсії за віком, обчисленої за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується пенсійним посвідченням від 07.10.2013 (а.с. 7).
На звернення позивача, ГУ ПФУ в Сумській області листом від 19.09.2024 повідомило, що довідки, надані позивачем 16.07.2024 для перерахунку пенсії та наявні у матеріалах пенсійної справи, на виконання статей 40 та 44 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» підлягають перевірці на предмет їх відповідності первинним документам. За результатами перевірки доцільності обчислення розміру пенсії на підставі довідок про заробітну плату від 14.02.2014 № 20 за період з січня 1981 року по березень 1985 та від 05.03.2024 № 368 за період з квітня 1985 по вересень 1990 року, що перевірені на предмет їх відповідності первинним документам, а також з урахуванням даних реєстру застрахованих осіб, доцільною є заробітна плата за 60 календарних місяців з 01.04.1981 по 31.03.1986 та з липня 2000 року по червень 2013 раку. Індивідуальний коефіцієнти заробітку за вказаний період становить 1,36192, розмір пенсії з 01.08.2024 становить 3874,22 грн (а.с. 14).
У подальшому позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою від 15.10.2024 про перерахунок пенсії щодо зміни періоду 60 місяців до 01.07.2000 (а.с. 45). До заяви про перерахунок пенсії заявник надав архівну довідку про заробітну плату від 05.03.2024 №368 за період з квітня 1985 року по вересень 1990 року, видану Виконавчим комітетом Сумської міської ради та №6 від 14.10.2024 (а.с. 43) та довідку про заробіток для обчислення пенсії за період з серпня 1980 року по березень 1985 року, видану ТОВ "Сумський завод "Енергомаш" (а.с. 44).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.10.2024 № 959230814915 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 15.10.2024, оскільки відсутній акт перевірки. Також в рішенні зазначено, що надана довідка про заробітну плату за період з серпня 1980 року по березень 1985 року буде прийнята до розрахунку після проведення перевірки (а.с. 15).
У подальшому ГУ ПФУ в Сумській області, листом від 07.02.2025, повідомило позивача, що за результатами перевірки доцільності обчислення розміру пенсії на підставі довідок про заробітну плату, наявних у пенсійній справі, за період з серпня 1980 року по вересень 1990 року, а також, з урахуванням даних реєстру застрахованих осіб, доцільною є заробітна плата за 60 календарних місяців з 01.04.1981 по 31.03.1986 та з липня 2000 року по червень 2013 року, з якої і обчислений розмір пенсії. Індивідуальний коефіцієнт заробітку за вказаний період становить 1,36192.
Враховувати заробітну плату для обчислення розміру пенсії за 60 календарних місяців із періоду з 01.04.1985 по 30.09.1990, зазначеного у зверненні, недоцільно.
Копії розрахунків заробітної плати та розміру пенсії надіслані листом Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 25.10.2024 № 1800-0202-8/44543.
До того ж, у вищезазначеному листі позивача повідомлено, що перевірка архівної довідки № 368 здійснена у травні 2024 року, що підтверджено результатами її дослідження (звірки) па відповідність її змісту документам, що зберігаються в архівному відділі Сумської міської ради, від 30.05.2024 № 1800-1002-1/4078.
Водночас, у довідці № 368 зазначено, що особові рахунки по заробітній платі працівників дільниці № 1 Сумського міжобласного спеціального науково-реставраційного проектно-виробничого управління Українського спеціального проектно-будьвельно-реставраційного об`єднання "Укрреставрація" за 1987, 1989 роки на зберігання до архівного відділу не надходили.
Отже, заробітна плата за 1987 та 1989 роки для обчислення Вашої пенсії має враховуватися з нульовим значенням.
Перевірка довідки № 6 здійснена у листопаді 2024 року, що підтверджено актом перевірки достовірності документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії від 01.11.2024 № 1800-0902-1/7128.
Інформація, зазначена у довідці № 6, підтверджена первинними документами.
Зважаючи на зазначене, після перевірки наданих позивачем та наявних у матеріалах його пенсійної справи довідок про заробітну плату, позивачу проведений перерахунок пенсії, проте, є недоцільним враховувати заробітну плату з 01.04.1985 по 30.09.1990, оскільки розмір пенсії є меншим, за отримуваний ОСОБА_1 (а.с. 16).
Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 23.10.2024 № 959230814915 та дії ГУ ПФУ в Сумській щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з розрахунку заробітної плати за 60 календарних місяців з 01.04.1981 по 31.03.1986 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Отже, обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно п. 4.2. Порядок №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За приписами п. 4.3. Порядок №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до матеріалів справи суд встановив, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою від 15.10.2024 про перерахунок пенсії щодо зміни періоду 60 місяців до 01.07.2000 (а.с. 45).
Для проведення розрахунку та підтвердження розміру заробітної плати позивачем до заяви про перерахунок пенсії було надано архівну довідку про заробітну плату від 05.03.2024 №368 за період з квітня 1985 року по вересень 1990 року, видану Виконавчим комітетом Сумської міської ради та №6 від 14.10.2024 (а.с. 43) та довідку про заробіток для обчислення пенсії за період з серпня 1980 року по березень 1985 року, видану ТОВ "Сумський завод "Енергомаш" (а.с. 44).
Суд звертає увагу, що зауважень до вищезазначених довідок відповідачі не вказали.
Пенсійним органом не наведено жодного аргументу на підтвердження невідповідності поданих довідок вимогам встановленого зразка та не зазначено в чому саме полягає така невідповідність.
Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято рішення від 23.10.2024 № 959230814915, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 15.10.2024, у зв`язку з відсутністю акта перевірки.
Разом з тим, згідно з актом перевірки достовірності документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії від 01.11.2024 № 1800-0902-1/7128 період з 01.01.1981 по 31.03.1985 був перевірений раніше (акт про перевірку від 19.02.2014 № 469/05-20), а інформація зазначена в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 14.10.2024 № 6 за період з 01.08.1980 по 31.12.1980, підтверджена первинними документами (а.с. 37).
На переконання суду, таке рішення прийнято передчасно і протиправно, всупереч визначеній пунктом 4.3. Порядку №22-1 процедурі, оскільки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не було враховано результатів попередніх перевірок та не було продовжено 10 денний строк після надходження заяви, на строк проведення додаткової перевірки достовірності документів, поданих для перерахунку пенсії, зокрема довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 14.10.2024 № 6 за період з 01.08.1980 по 31.12.1980.
За таких обставин, суд вважає, що вказане рішення не відповідає критеріям визначеним ч.2 ст. 2 КАС України, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому суд відмовляє у задоволенні вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Сумській області щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, оскільки у даному випадку належним, достатнім і ефективним способом захисту порушеного права є саме скасування рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 23.10.2024 №959230814915.
Також суд відмовляє у задоволенні вимог про зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку заробітної плати за 60 календарних місяців з 01.04.1981 по 31.03.1986, оскільки 24.12.2024 ГУ ПФУ в Сумській області було проведено такий перерахунок з 01.10.2024 та визначено розмір пенсії в сумі 3874,22 грн (а.с. 47).
Так, з матеріалів справи вбачається, що під час проведення перерахунку було враховано, зокрема заробітну плату позивача згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 14.10.2024 № 6 за період з 01.04.1981 по 31.03.1985 (а.с. 44) та відповідно до архівної довідки про заробітну плату від 05.03.2024 №368 за період з 01.04.1985 по 01.03.1986 року (а.с. 43, з.б. а.с. 48).
Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Положеннями частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Водночас, суд зауважує, що на користь позивача підлягає відшкодуванню вся сума судового збору, адже незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд визнав порушення законних прав позивача внаслідок прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправного рішення, і спір по суті вирішено на користь позивача.
Враховуючи зазначене, судовий збір у розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як суб`єкта, що прийняв оскаржуване рішення.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.10.2024 № 959230814915 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) суму судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька