Рішення № 133226343, 18.12.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2025
Номер справи
400/9230/25
Номер документу
133226343
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2025 р. № 400/9230/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засідання Тарнавської О.О., позивача ОСОБА_1 , представника позивача Орловського М.А., представника відповідача Спинул Ю.І. за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про визнання протиправними та скасування наказів від 24.07.2025 № 2140, від 07.08.2025 № 796 о/с; поновлення на посаді з 07.08.2025; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, що містить вимоги:

визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - Управління або відповідач) від 24.07.2025 № 2140 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих поліцейських БПОП (стрілецький) ГУНП в Миколаївській області (далі - Наказ № 2140) про застосування дисциплінарного стягнення до капітана поліції ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати наказ Управління віл 07.08.2025 № 796 о/с;

поновити ОСОБА_1 на посаді з 07.08.2025;

стягнути з Управління на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 , зокрема, вказав, що відповідач не дотримався вимог затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 № 893 "Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України" (далі - Порядок № 893). Як стверджує позивач, він був позбавлений можливості надати документи, що свідчать про неможливість виконання ним наказу, невиконання якого відповідач визнав дисциплінарним проступком. ОСОБА_1 зауважив, що наказ № 711 о/с ДСК "Про внесення змін до наказу ГУНП в Миколаївській області від 07.07.2025 № 702 о/с ДСК "Про відрядження працівників поліції ГУНП в Миколаївській області" (далі - Наказ № 711) "… створений з багатьма порушеннями …". За час проходження служби у вказаному батальйоні ОСОБА_1 не був ознайомлений з посадовими (функціональними) обов`язками. Крім того, при призначенні на посаду у батальйоні ОСОБА_1 не проходив ВЛК; за час служби не пройшов "… спеціальну підготовку, пов`язану із конкретною діяльністю для участі в бойових діях, зокрема вивчення тактики дій у бойових умовах, ведення бою в місті, роботу в складі груп, взаємодію з іншими підрозділами …".

Управління позов не визнало з підстав, що викладені у відзиві.

Правом подати відповідь на відзив позивач не скористався.

В судовому засіданні позивач і його представник вимоги адміністративного позову підтримали, представник Управління просила у задоволенні позову відмовити.

Судом встановлені такі обставини.

З 01.07.2024 ОСОБА_1 було призначено на посаду інспектора відділення зв`язку та спеціальної техніки батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) Управління.

07.07.2025 начальник Управління видав наказ № 702 о/с ДСК "Про відрядження працівників поліції ГУНП в Миколаївській області" (далі - Наказ № 702). Згідно з Наказом № 702, з 10.07.2025 певні співробітники батальйону мали відбути у відрядження у підпорядкування командира зведених підрозділів Департаменту поліції особливого призначення "Об`єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " для виконання бойових (спеціальних) завдань.

09.07.2025 начальник Управління видав Наказ № 711, яким ОСОБА_1 було включено до списку співробітників батальйону, які мали відбути у відрядження.

У відомостях про ознайомлення з Наказом № 711 та з Наказом № 702 позивач поставив підпис, а у стовпчику "примітка (перебування на лікарняному, відпустці, вихідному дні)" вказав: "не можу виконати у зв`язку з доглядом (опікун) за бабусею, не можу покидати межі Миколаєва" (арк. 185, 113).

18.07.2025 начальник УГІ Управління звернувся до начальника Управління з доповідною запискою "Про можливе порушення службової дисципліни окремим поліцейськими БПОП (стрілецький) ГУНП в Миколаївській області". У доповідній записці вказано, що група поліцейських, які мали відбути у відрядження згідно з Наказом № 702, у відрядження не відбули.

18.07.2025 начальник Управління видав наказ № 2069 "При призначення службового розслідування, утворення дисциплінарної комісії. У преамбулі наказу вказано про можливе порушення службової дисципліни "… окремими поліцейськими БПОП (стрілецький) ГУНП в Миколаївській області, що призвело до невиконання вимог наказу ГУНП в Миколаївській області від 07.07.2025 № 702о/с-ДСК …".

У поясненнях (арк. 113-115), що були дані 18.07.2025 під час службового розслідування, на запитання: "Чи погодились Ви (під час ознайомлення) виконати вищевказані вимоги наказу ГУНП в Миколаївській області від 07.07.2025 № 702 о/с-ДСК "Про відрядження працівників поліції ГУНП в Миколаївській області"? Якщо не погодились, то чому? Якщо погодились, то чому не виконали вимоги зазначеного наказу?" ОСОБА_1 вказав: "Так, але зазначив, що не можу виконати вимоги наказу на відрядження, оскільки маю ряд поважних причин, через які я не можу на тривалий час покидати межі м. Миколаєва". На запитання: "Чи маєте Ви поважні причини невиконання вимог наказу ГУНП в Миколаївській області від 07.07.2025 № 702 о/с-ДСК "Про відрядження …", щодо невідбуття у відрядження … в підпорядкування командира зведених підрозділів Департаменту поліції особливого призначення "Об`єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " для виконання бойових (спеціальних завдань), з дня виконання наказу даного наказу? Якщо так, то зазначте які саме у Вас є поважні причини невиконання наказу, та надайте підтверджуючі документи з даного приводу" ОСОБА_1 повідомив: "Я не можу виконати наказ про відрядження, через те, що я являюсь доглядачем за своєю бабусею … Також мої батьки є пенсіонерами, мати має захворювання на діабет, батьку теж зроблено операцію … Також в мене написаний рапорт про переведення на посаду до СУ ГУНП в Миколаївській області, який підписаний керівником СУ ГУНП та комбатом БПОП (стрілецький) ГУНП, який є в відділі кадрового забезпечення …". ОСОБА_1 не визнав свою провину у порушенні службової дисципліни та зазначив, що "… він не порушував службову дисципліну, так як маю поважні причини. Також хочу додати, що я є фаховим слідчим за стажем роботи 6 років та досвідом роботи … та вважаю, що більше користі зможу принести для ГУНП на своїй старій посаді в СУ ГУНП …".

До пояснень ОСОБА_1 додав:

- висновок від 26.08.2024 № 1316-6 із постанови ЛКК поліклінічного відділення, в якому вказано, що ОСОБА_2 (яка, за твердженнями позивача, є його бабою) не здатна до самообслуговування та потребує постійного стороннього догляду (безстроково), арк. 17;

- висновок від 26.08.2024 № 1315-5 із постанови ЛКК поліклінічного відділення, в якому вказано, що ОСОБА_1 за станом здоров`я може надавати постійний сторонній догляд своїй бабусі ОСОБА_2 , арк. 17 зв.

Ці обставини спростовують доводи ОСОБА_1 про те, що він був позбавлений під час службового розслідування надати вказані вище документи.

До позову ОСОБА_1 додав також "Висновок про результати комісійного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальній послуг з догляду на професійній основі" (арк. 18). Цей документ у поясненнях позивача не вказаний.

24.07.2025 дисциплінарна комісія склала "Висновок службового розслідування за фактом можливого порушення службової дисципліни з боку окремих поліцейських батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) Головного управління Національної поліції в Миколаївській області" (далі - Висновок), який начальник Управління затвердив у той саме день.

Згідно з Висновком (стор. 27), ОСОБА_1 відмовився виконувати вимоги Наказу № 702 "… щодо несення служби у складі сил та засобів ОСУВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " в підпорядкуванні командира зведених підрозділів Департаменту поліції особливого призначення "Об`єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " …".

Дисциплінарна комісія дійшла висновку про порушення позивачем вимог пунктів 1, 2, 3, 4, 6 та 13 частини третьої статті 1, частини першої статті п`ятої Дисциплінарного статуту Національної поліції, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII (далі - Дисциплінарний статут), пунктів 1, 2 частини першої статті 18, частини першої статті 64 Закону № 580, абзаців п`ятого, шостого, сьомого, восьмого пункту 1 Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179, наказу Управління від 31.12.2024 № 3410 "Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та дотримання законності в підрозділах ГУНП в Миколаївській області", пунктів 1.1, 1.2 розділу VII Положення про батальйон поліції особливого призначення (стрілецький), затвердженого наказом Управління від 04.10.2024 № 242, підпунктів 1, 2 пункту 1 розділу VII Положення про підрозділи поліції особливого призначення, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.12.2017 № 987, пунктів 2.19, 2.20, 2.25, 2.33 посадової інструкції інспектора відділу зв`язку та спеціальної техніки БПОП (стрілецький) Управління, що виразилось "… у невиконанні бойового наказу ГУНП в Миколаївській області від 07.07.2025 № 702 о/с ДСК "Про відрядження поліцейських батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Миколаївській області". Комісія відзначила "… високий рівень безвідповідальності в умовах діючого воєнного стану та посиленого варіанту службової діяльності, нехтування Присяги поліцейського, неналежне ставлення до служби та характер проступку …".

Пунктом 8 Наказу № 2140 ОСОБА_1 було притягнуто до дисциплінарної відповідальності у виді звільнення зі служби в поліції.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 77 Закону № 580, поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Частиною третьою статті 22 Дисциплінарного статуту встановлено, що дисциплінарні стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь та звільнення із служби в поліції виконуються (реалізуються) шляхом видання наказу по особовому складу.

Відповідний наказ (№ 796) було видано 07.08.2025.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Відповідно до статті 12 Дисциплінарного статуту, дисциплінарним проступком вважається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

За порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом (частина перша статті 11 Дисциплінарного статуту).

Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту, службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Службова дисципліна, крім основних обов`язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов`язує поліцейського:

бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України;

знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов`язки;

безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону);

сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції.

Згідно зі статтею 4 Дисциплінарного статуту, наказ є формою реалізації службових повноважень керівника, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа. Наказ, прийнятий на основі Конституції та законів України і спрямований на їх виконання, віддається (видається) керівником під час провадження ним управлінської діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданих повноважень.

У статті 5 Дисциплінарного статуту вказано, що поліцейський отримує наказ від керівника в порядку підпорядкованості та зобов`язаний неухильно та у визначений строк точно його виконувати. За відсутності можливості виконати наказ поліцейський зобов`язаний негайно повідомити про це безпосередньому керівнику з обґрунтуванням причин невиконання і повідомленням про вжиття заходів до подолання перешкод у виконанні наказу. Виконання поліцейським злочинного або явно незаконного наказу, а також невиконання правомірного наказу тягнуть за собою відповідальність, передбачену цим Статутом та законом.

Факт невиконання ним Наказу № 702 ОСОБА_1 не заперечив.

Суд, з огляду на зміст статті 5 Дисциплінарного статуту, відхилив як безпідставні доводи ОСОБА_1 про те, що він був вправі не виконувати Наказ № 711 як такий, що "… створений з багатьма порушеннями …", оскільки ознак злочинності або явної незаконності цей наказ не містить.

Суд встановив відсутність підпису ОСОБА_1 на посадовій інструкції інспектора відділення зв`язку та спеціальної техніки БПОП (стрілецький) ГУНП в Миколаївській області (арк. 116-118). Цей факт, на думку суду, ставить під сумнів висновки службового розслідування про порушення ОСОБА_1 відповідних пунктів посадової інструкції, проте не спростовує факт невиконання позивачем наказів про відрядження.

Доводи позивача про те, що він "… при призначенні на посаду до БПОП (стрілецький) … не проходив ВЛК …", спростовуються довідкою військово-лікарської комісії № 1584 (з якою ознайомився ОСОБА_1 ), в якій вказано, що за результатами медичного огляду від 05.06.2024 позивача визнано здоровим (арк. 124).

Щодо відсутності спеціальної підготовки, пов`язаної з конкретною діяльністю для участі в бойових діях тощо суд зауважив, що позивач має статус учасника бойових дій (підстава - довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України від 01.04.2024 № 1490/01/14-2024), що підтверджується доданим до відзиву "Рішенням про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України" від 22.08.2024 № 9/ІІІ/ХV/3 (арк. 128).

Суд врахував, що у статті 5 Дисциплінарного статуту йдеться не про наявність поважних причин, за яких поліцейський може бути звільнений від виконання наказу, а саме про неможливість його виконання.

Стан здоров`я родички позивача, з огляду на сутність служби у поліції, не є об`єктивною перешкодою у виконанні позивачем наказу.

З урахуванням наведеного суд визнав, що відповідач правомірно кваліфікував невиконання позивачем Наказу № 702 як вчинення дисциплінарного проступку.

Згідно з частиною третьою статті 19 Дисциплінарного статуту, під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби є крайнім заходом дисциплінарного впливу, проте його застосування здійснюється на розсуд уповноваженої особи з урахуванням обставин у справі та не потребує наведення неможливості застосування інших видів дисциплінарних стягнень.

Підставою для застосування до поліцейського дисциплінарних стягнень є вчинення дій, що порушують службову дисципліну. Ці обставини, як і причини та умови, що їх зумовили, а також ступінь вини працівника органів поліції, з`ясовуються під час службового розслідування, за наслідками якого керівник вирішує питання щодо наявності чи відсутності у діянні порушника складу дисциплінарного проступку, та, відповідно, вирішує питання щодо наявності підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, обґрунтувавши при цьому своє рішення у відповідному наказі, зокрема, в частині обрання виду стягнення серед установлених законом.

Проаналізувавши зміст статті 29 Дисциплінарного статуту, у постанові від 23.11.2023 у справі № 420/14443/22 Верховний Суд зауважив, що вказаною нормою встановлено правило, відповідно до якого за вчинення поліцейським кожного наступного дисциплінарного проступку неможливо застосувати таке саме або менш суворе дисциплінарне стягнення, якщо це прямо не передбачено цією нормою. Іншими словами, згадана норма визначає, що дисциплінарне стягнення накладається в порядку зростання, а не застосовується послідовно.

У цій же постанові Верховний Суд підсумував, що повноваження керівника щодо обрання одного з видів дисциплінарного стягнення у період дії воєнного стану залишаються дискреційними, але з урахуванням особливості його застосування, визначеного у статті 29 Дисциплінарного статуту, зокрема, з дотриманням порядку зростання.

Вказані висновки підтримані Верховним Судом і у постановах від 29.02.2024 у справі № 260/5566/22, від 21.03.2024 у справі № 380/4470/23.

У постанові від 07.03.2024 у справі № 420/3952/20 Верховний Суд зауважив, що визначення виду дисциплінарного стягнення є дискреційними повноваженнями відповідача. При цьому, суд вправі лише перевірити аргументованість, вмотивованість застосованого виду дисциплінарного стягнення, в аспекті вимог статті 19 Дисциплінарного статуту.

Позивач проходив службу у БПОП (стрілецький), до завдань якого віднесено, у тому числі, участь в обороні Україні.

На думку суду, застосоване відповідачем дисциплінарне стягнення за дисциплінарний проступок, зміст якого полягає у невиконанні наказу під час дії воєнного стану, не може бути визнано надмірним.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Птичкіна

Рішення складено в повному обсязі 12.01.2026