Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" грудня 2010 р.Справа № 24/151-10-4826 За позовом: Державного підприємства "Морська аварійно-рятувальна служба" до відповідача: Головного управління Державного казначейства України в Одеській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державне підприємство "Одеський морський торговельний порт"
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя: Оборотова О.Ю.
За участю представників сторін:
Від позивача: Дубенко О.О. на підставі довіреності №1790 від 24.09.2010р.
Від відповідача: Терпіловська О.С. на підставі довіреності №15-04/420-7572 від 15.12.2009р.
Від третьої особи: Облапова В.К. на підставі довіреності №020п/7-705 від 04.01.2010р.
Суть спору:
Державне підприємство "Морська аварійно-рятувальна служба" (далі ДП «МАРС») звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Головного управління Державного казначейства України в Одеській області (далі ГУДКУ в Одеській області) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державного підприємства"Одеський морський торговельний порт" (далі ДП «ОМТП») про зобов’язання здійснити перерахування коштів згідно договору №КД-12485 від 30.10.2008р. з рахунку ДП «МАРС»та реєстру зобов’язань розпорядників(одержувачів) бюджетних коштів від 12.10.2010р. №49 на рахунок ДП «ОМТП».
В процесі розгляду справи, позивач уточнив позовні вимоги щодо статусу третьої особи вказавши, що ДП «ОМТП» є третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - уточнення від 26.11.2010р. №3347 (т.1 а.с.132) та в остаточній редакції просив суд стягнути з Державного бюджету України через ГУДКУ в Одеській області з рахунку «МАРС»на рахунок ДП «ОМТП»кошти у сумі 6745590,32грн. згідно п.2 додаткової угоди №2 до договору підряду на виконання робіт з ремонту рятувального судна «світломор-4»№№КД-12485 від 30.10.2008р. - уточнення від 10.12.2010р. №3510 (т.2 а.с.10).
Позовні вимоги вмотивовані тим, що сторони за договором КД - 12485 від 30.10.2008 р. на час укладання додаткової угоди повинні були застосовувати редакцію «Положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти»затвердженого постановою КМУ від 17.10.2008р. №921. Ненадання позивачем на реєстрацію документів підтверджуючих проведення процедур закупівель, в порушення вимог п.п.83,84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року №921, стало підставою у відмові у переказів коштів з рахунку ДП «МАРС».
Третя особа - ДП «ОМТП»позовні вимоги підтримує у повному обсязі з підстав, наведених у письмових поясненнях до позову від 26.11.2010р. (т.1 а.с.137, ).
Відповідач проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у їх задоволенні з підстав наведених у відзиві на позов від 26.11.2010р. №15-13/347(т.2 а.с.1).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.11.2010р. суддею Оборотовою О.Ю. було порушено провадження у справі №24/151-10-4826.
В засіданні суду 03.12.2010р. оголошувалась перерва до 15.12.2010р. в порядку ст. 77 ГПК України.
У судовому засіданні 15.12.2010р. після виходу суду з нарадчої кімнати було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, оцінивши докази які мають значення для справи, - суд встановив:
30.10.2008р. між ДП «МАРС»та ДП «ОМТП»було проведено процедуру закупівлі та укладено договір підряду на виконання робіт з ремонту р\с «Світломор-4»(кап. ремонт) № КД-12485 (далі - Договір).
Умовами договору передбачено, що ДП «МАРС» замовляє, а ДП «ОМТП»бере на себе зобов'язання по виконанню капітального (класифікаційного) ремонту рятувального судна «Світломор-4»в обсязі вказаному у ремонтній відомості та вимог Регістру судноплавства України та необхідному для підтвердження класу судна і класифікаційних документів.
На виконання п.5.1 Договору 31.10.2008 ДП «МАРС»перерахувало на рахунок ДП «ОМТП»100% вартості ремонту.
Роботи на 4,5 млн. грн. були повністю виконані ДП «ОМТП».
У процесі ремонту було виявлено необхідність проведення додаткових робіт не передбачених основним договором від 30.10.2008р.
22.02.2010р. ДП «ОМТП»було підготовлено акт дефектації та «Відомість додаткових робіт, змінно-запасних частин та обладнання»вартість, яких була оцінена ДП «ОМТП»у розмірі 6745590, 32 грн., оскільки саме ці додаткові роботи необхідно зробити підряднику для того щоб завершити ремонт судна та забезпечити його належну відповідність нормам безпеки судноплавства по виходу з ремонту.
У зв'язку з тим, що ремонт судна фінансує Мінтрансзв'язку за рахунок коштів спец. Фонду Держбюджету, ДП «МАРС»звернулося за отриманням відповідного погодження на укладання додаткової угоди до Державної адміністрації морського і річкового транспорту.
Листом від 15.04.2010р. №730-01/08/38-10 Державна адміністрація, за дорученням Міністерства транспорту та зв’язку України, за наслідком розгляду листа ДП «МАРС»від 26.02.2010р. №176 стосовно надання згоди на підписання додаткової угоди до договору підряду між ДП «МАРС»та ДП «ОМТП»від 30.01.2008р. № КД-12485, повідомила про виділення необхідних коштів необхідних для завершення ремонту судна «Світломор-4».
21.04.2010 між ДП «МАРС»та ДП «ОМТП»була підписана додаткова угода №1 до договору на капітальний (класифікаційний) ремонт рятувального судна «Світломор-4», якою збільшено обсяг робіт та, відповідно, загальну їх вартість на 6 745 590,32 грн.
Укінці вересня 2010р. ДП «МАРС» на власний рахунок, відкритий у ГУДКУ в Одеській області зі спеціального фонду Державної бюджету України було отримано 6 746 000 грн. для закінчення капітальної ремонту рятувального судна «Світломор-4».
Листом від 07.10.2010р. №5426/04/14-10 Міністерство транспорту та зв’язку України було надано згоду, зазначивши, що відповідно до абзацу 2 підпункту 1 пункту 1 постанови України від 09.10.2006 №1404 «Питання попередньої оплати товарів, робіт послуг, що закуповуються за бюджетні кошти», враховуючи необхідність завершення капітального (класифікаційного) ремонту рятувального судна «Світломор — 4»та введення його у аварійно-рятувальну готовність до завершення 2010 року, Мінтрансзв'язку не заперечує проти попередньої оплати у розмірі 6 745 590,32 грн. (шість мільйонів сімсот сорок п'ять тисяч дев'яносто грн. 32 коп„) на строк не більше трьох місяців у розрахунках договору з ДП «Одеський морський торговельний порт»по капітальному (класифікаційному) ремонту рятувального судна «Світломор - 4».
11.10.2010р. між ДП «МАРС»та ДП «ОМТП»було укладено додаткову угоду № 2 до Договору про сплату вартості закінчення ремонту авансом.
13.10.2010, із супровідним листом від 12.10.2010р. №1927, державним підприємством «МАРС»до ГУДКУ в Одеській області був поданий повний пакет документів необхідний для проведення оплати 6 745 590,32 грн. за виконані роботи та у якості авансового платежу ДП «ОМТП».
13.10.2010, із супровідним листом від 12.10.2010р. №1927, державним підприємством «МАРС»до ГУДКУ в Одеській області був поданий пакет документів необхідний для проведення оплати 6 745 590,32 грн. за виконані роботи та у якості авансового платежу ДП «ОМТП».
Листом від 18.10.2010р. №90 ГУДКУ в Одеській області було відмовлено у переказі коштів з рахунку ДП «МАРС»від 18.10.2010р. №30 у зв’язку з подання неповного пакета підтверджуючих документів щодо проведення процедури закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти; недотримання розпорядником бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень які вводяться законодавчими та іншими нормативно правовими актами, а саме: порушення вимог п. 83 та п. 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року № 921.
Дослідивши матеріали справи, суд не погоджується із позицією відповідача про те, що сторони, під час укладення 21.04.2010р. додаткової угоди №1 не мали права користуватися чинною на той час редакцією Положення, а повинні були застосовувати редакцію від 17.10.2008 та отримати згоду Міністерства економіки України на укладення угоди про збільшення об'єму та вартості ремонту, з огляду на наступне.
Міністерство економіки України відповідно до п.10 Постанови КМУ №921 від 17.10.2008р. «Про порядок здійснення закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти», є спеціальним уповноваженим державним органом у сфері державних закупівель, і саме йому надано право на «надання роз'яснень щодо порядку застосування законодавства у сфері закупівель», а згідно п. 11 також і на «здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері закупівель».
У роз'яснені від 29.10.2010р. №3303-25/11532-12 Міністерством економіки України виклало свою позицію з приводу цих дій ГУДКУ в Одеській області, зазначивши, що абзацом 34 п. 7 Положення визначено, що дія Положення не поширюється на випадки, коли предметом закупівлі були товари, роботи, і послуги, необхідні для проведення аварійно-рятувальних робіт та безпосереднього забезпечення готовності професійних аварійно-рятувальних служб.
Крім того, 07 жовтня 2009р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №1263 «Про доповнення пункту 7 "Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», якою було передбачено, що дія Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2008 №921 не поширюється на випадки, коли предметом закупівлі є товари, роботи і послуги, необхідні для проведення аварійно-рятувальних робіт та безпосереднього забезпечення готовності професійних аварійно-рятувальних служб.
Ініціатором прийняття цієї постанови було Міністерство транспорту та зв'язку України, оскільки законодавство про закупівлю не дозволяло закінчити своєчасно складний ремонт рятувальних суден, вкрай необхідних для рятування людського життя. У результаті Кабінет Міністрів повністю підтримав цю ініціативу.
Постанова Кабінету Міністрів України від 07.10.2009р. №1263 набрала чинності 07.12.2009.
Отже, додаткова угода №1 до Договору № КД - 12485 від 30.10.2010. про проведення додаткових ремонтних робіт була підписана після отримання згоди Укрморрічфлоту та з урахуванням постанови КМУ від 07.10.2010 № 1263.
Таким чином, у разі, якщо замовником була передбачена закупівля товарів, робіт і послуг, необхідних для проведення аварійно-рятувальних робіт та безпосереднього забезпечення готовності професійних аварійно-рятувальних служб, то таку закупівлю замовник міг здійснювати без застосування процедур закупівель відповідно до абзацу тридцять четвертого пункту 7 Положення.
Тобто, виходячи із норм діючого на момент укладання додаткової угоди законодавства України, ДП "МАРС" мало змогу здійснювати закупівлю без застосування процедури.
Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
До правових актів, які дбають про людину, як головну цінність, відноситься Міжнародна конвенція з пошуку та рятування на морі 1979 року. Згідно пункту 2.1.2 глави 2 цієї Конвенції держава-учасниця зобов'язана мати національну морську пошуково-рятувальну службу.
На виконання публічних міжнародно-правових обов'язків України, у тому числі і за згаданою Конвенцією, у системі Мінтрансзв'язку, було створено державне підприємство «Морська аварійно-рятувальна служба»(далі -ДП«МАРС»).
Пунктами 1, 5 спільного наказу Міністерства транспорту України та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 04.03.2003р. №162/59 закріплено, що ДП «МАРС»є національною морською пошуково-рятувальною службою України.
Це єдине підприємство у країні, яке забезпечує пошук та рятування людського життя у морській зоні відповідальності України.
З метою виконання покладених обов'язків ДП «МАРС»має на балансі рятувальні судна, одним з яких є «Світломор-4».
З урахуванням нещодавніх подій у Керченській протоці та трагічної загибелі членів екіпажу судна «Василий», Державною адміністрацією морського та річкового транспорту було прийнято рішення про встановлення терміну введення рятувального судна «Світломор-4»у аварійно-рятувальну готовність до 30.10.2010р.
На виконання цього, а також керуючись тим, що фінансовим планом ДІЇ «ОМТП», затвердженим постановою КМУ від 21.07.2010р. №1477-р, не передбачено фінансування портом робіт по виконанню ремонту рятувального судна «Світломор-4»13.10.2010р. ДП «МАРС»до Головного управління державного казначейства України в Одеській області і був поданий повний пакет документів для проведення оплати б 745 590,32 грн.
Згідно ч.1 ст.58 Конституції України, у відповідності до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Рішенням Конституційного суду України від 9.02.1999р. №1 положенню ч. 1 ст. 58 КУ було дано офіційне тлумачення, згідно з яким дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинного, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вона настали або мали місце.
Згідно із зазначеним вище правилом, дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності, а не є підставою для зміни стосунків, які вже склалися.
Суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача ГУДКУ в Одеській області від 25.11.2010р. №15-13/345 (т.1 а.с.130) про припинення провадження у справі у зв’язку з тим, що даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Суд вважає, що позовні вимоги по справі носять господарський характер, оскільки вони стосуються реалізації господарського договору КД -12485 від 30.10.2008р., укладеного між ДП «Морська аварійно-рятувальна служба»та ДП «Одеський морський торговельний порт», а саме виконання зобов'язання з оплати ремонту по зазначеному договору.
Договірні відносини та положення про зобов'язання регулюються Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України.
На підставі вимог ст.1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених Господарським процесуальним кодексом України заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням , крім випадків, передбачених зазначеним Кодексом.
Отже, господарським судам підвідомчі справи, коли склад учасників спору відповідає статті 1 ГПК України, а правовідносини носять господарський характер.
Згідно ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірвані і виконання господарських договорів.
Спірні правовідносини стосуються реалізації зобов'язань за договором КД - 12485 від 30.10.2008р. і не пов'язані із захистом прав, свобод та інтересів у сфері публічно - правових відносин, що виключає розгляд справи в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства "Морська аварійно-рятувальна служба" обґрунтовані, відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, у зв’язку з чим підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат по держмиту та витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу на відповідача у відповідності з ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Державного підприємства "Морська аварійно-рятувальна служба" до Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про стягнення 6745590,32грн. –задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державногоказначейства України в Одеській області (65000, м. Одеса, вул. Садова, 1-А, код ЄДРПОУ 23213460) з рахунку Державного підприємства "Морська аварійно- рятувальна служба" (р/р 35242003004374 ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 01125643) та реєстру зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 12.10.2010 № 49 на рахунок Державного підприємства "Одеський морський торговельний порт" (р/р 26008660532590 в Одеській філії ОБЛ.Ф.АКБ "УСБ" м. Одеса, МФО 328016, код ЄДРПОУ 01125666) - кошти у розмірі 6 745 590 (шість мільйонів сімсот сорок п’ять тисяч п’ятсот дев’яносто)грн. 32коп. згідно п. 2 додаткової угоди №2 до договору підряду на виконання робіт з ремонту р/с "Світломор - 4" (кап. Ремонт) №КД- 12485 від 30.10.2008р. 3. Стягнути з Головного управління Державного казначейства України в Одеській області (65000, м. Одеса, вул. Садова, 1-А, код ЄДРПОУ 23213460) на користь Державного підприємства "Морська аварійно-рятувальна служба" (65026, м. Одеса, вул. Приморська, З-А) р/р 35242003004374 ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 01125643 - витрати по сплаті державного мита в сумі 85(вісімдесят) гривень, витрат на ІТЗ судового процесу в сумі 236 (двісті тридцять шість) гривень. Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України. Накази видати згідно ст. 116 ГПК України. Суддя: Оборотова О.Ю.