Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 323
РІШЕННЯ
Іменем України
16.12.2010Справа №2-21/4917-2010 за позовом Військового прокурора Севастопольського гарнізону, м. Севастополь, вул. Суворова, 27,
в інтересах держави в особі Адміністрації Державної прикордонної служби України, м. Київ, вул.. Володимирська, 26;
Сімферопольського прикордонного загіну (військова частина 2161) Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, м. Сімферополь,вул. Федотова, 27;
до відповідача Виконавчого комітету Фороської селищної ради, м. Ялта, смт. Форос, вул. Космонавтів, 3;
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору,
- Фороської селищної ради, м. Ялта, смт. Форос, вул.. Космонавтів, 3;
- ОСОБА_1, АДРЕСА_1;
- ОСОБА_2, АДРЕСА_2;
- ОСОБА_3, АДРЕСА_3
про визнання незаконним та скасування рішення.
Суддя Господарського
Суду Автономної Республіки Крим
С.І. Чонгова
Представники:
Від позивачів 1. Лящук С.Ф., довіреність № 41/24 від 24.12.2009 р., представник;
2. Мірошниченко В.О., довіреність б/н від 17.07.2009 р., представник;
Від відповідача Мірошкіна О.В., представник, д/п № 433/01-12 від 31.03.2010 р.,
Від третіх осіб 1. Мірошкіна О.В., представник, д/п № 433/01-12 від 31.03.2010 р.,
2. ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1 від 11.07.1995 р.
3. ОСОБА_2, паспорт НОМЕР_2 від 13.06.1996 р.,
4. ОСОБА_3, паспорт НОМЕР_3 від 11.05.2010 р.
Прокурор Горщак Р.М., посвідчення № 324;
Сутність спору: Військовий прокурор Севастопольського гарнізону звернувся до Господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Адміністрації Державної прикордонної служби України, Сімферопольського прикордонного загіну (військова частина 2161) Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, з позовом до відповідача Виконавчого комітету Фороської селищної ради, у якому просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача № 77 від 27.06.2003 року про визнання права власності за Фороською селищною радою на будівлю за адресою: смт. Форос, вул.. Терлецького, 11а.
24 листопада 2010 р. відповідачем до матеріалів справи був наданий відзив на позовну заяву за № 1438/02-12 від 24.11.2010 р., у якому відповідач вимоги позову не визнає та просить відмовити прокурору у задоволені позову (а. с. 36).
Ухвалою Господарського суду АР Крим від 25 листопада 2010 р. до участі в справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, було залучено ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
Представник першого позивача у судове засідання зявився,позовні вимоги підтримав.
Представник другого позивача у судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання зявився, проти позовних вимог заперечував.
Представник третьої особи Фороської селищної ради у судове засідання зявився, проти позову заперечував.
Треті особи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 у засідання суду зявилися, письмових пояснень щодо суті спору не надали.
Прокурор у судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав. Прокурором у засідання суду було надано заяву за № б/н від б/д про вжиття запобіжних заходів у порядку статті 34, 43-2 Господарського процесуального кодексу України.
Суд не знаходить підстав для задоволення заяви прокурора про вжиття запобіжних заходів, оскільки, як визначено статтею 43-1 Господарського процесуального кодексу України особа, яка має підстави побоюватись, що подача потрібних для неї доказів стане згодом неможливою або утрудненою, а також підстави вважати, що її права порушені або існує реальна загроза їх порушення, має право звернутися до господарського суду з заявою про вжиття передбачених статтею 432 цього Кодексу запобіжних заходів до подання позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представників позивачів, відповідача, третіх осіб, висновок прокурора, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Адміністрація Державної прикордонної служби України, м. Київ, є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом і є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного контролю.
Позивач - Сімферопольський прикордонний загін (військова частина 2161) Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України є державною організацією з державною формою власності, органом реєстрації якої є Адміністрація Державної прикордонної служби України.
Статтею 326 Цивільного кодексу України передбачено, що від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Згідно статті 1 Закону України «Про правовий режим майна Збройних Сил України» військове майно це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України. До військового майна належать - будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка тощо. Статтею 3 Закону України «Про правовий режим майна Збройних Сил України» передбачено, що з моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна.
Рішенням Ялтинського міського виконавчого комітету № 8 від 16.03.1966 р. Військовій частині 2161 було відведено земельну ділянку орієнтованою площею 1,5 га за рахунок частини санаторію «Форос» під будівництво комплексу будівель погранзастави, що підтверджено архівною довідкою (а. с. 25).
Актом приймання-передачі будівель військового містечка смт. Форос В/ч 2161 станом на 01.06.1972 р. прийнято до експлуатації будівлі та споруди, у тому числі БОС 4-квартирний двоповерховий. Зазначене майно перебуває на обліку військової частини 2161 відповідно індивідуальної облікової картки.
Таким чином, суд вважає підтвердженим статус спірного майна, як державного майна, що було закріплено за військовою частиною 2161.
Рішенням виконавчого комітету Фороської селищної ради № 77 від 27 червня 2003 р. «Про визнання права власності за Фороською селищною радою на будівлю за адресою: смт. Форос, вул.. Терлецького, 11-А» визнано право власності за Фороською селищною радою на споруду за адресою: смт. Форос, вул.. Терлецького, 11-А; прийнято на баланс КП УПГ безхазяйне домоволодіння за адресою: смт. Форос, вул.. Терлецького, 11-А.
Правовий режим майна у Збройних Силах України та його особливості визначені положеннями Закону України «Про Збройні Сили України» (частина 2 статті 14) та Законом України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», згідно яких майно у Збройних Силах України є державною власністю і належить військовим частинам, військовим навчальним закладам, установам та організаціям Збройних Сил України на праві оперативного управління.
Органами, які здійснюють управління військовим майном, згідно статті 2 Закону «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» є Кабінет Міністрів України та Міністерство оборони України (в даному випадку - Адміністрація державної прикордонної служби).
Згідно пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. № 1282 «Про порядок вилучення і передачі військового майна Збройних Сил» у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність можуть передаватися військові містечка (майнові комплекси), інше нерухоме і рухоме військове майно (крім усіх видів озброєння, бойової техніки та боєприпасів), яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил і не планується до використання за призначенням, житлові будинки (разом з вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом), майно закладів освіти, культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім майна санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячих оздоровчих таборів, у тому числі об'єкти, не завершені будівництвом, колишні аеропорти військової авіації, які не мають можливості самостійно забезпечувати свою сертифікаційну придатність, а також інше військове майно, якщо воно не менше ніж два рази пропонувалося до продажу конкурентними способами приватизації, але не було реалізовано.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. № 1282 «Про порядок вилучення і передачі військового майна Збройних Сил» передбачено, що передача військового майна органам, уповноваженим управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність проводиться за рішенням: Кабінету Міністрів України - щодо цілісних майнових комплексів; Міноборони (в даному випадку Адміністрація державної прикордонної служби) - щодо: іншого окремого індивідуально визначеного майна; житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які перебувають в оперативному управлінні військових частин і передаються не у складі цілісних майнових комплексів.
Як витікає з преамбули рішення № 77 виконавчого комітету Фороської селищної ради від 27 червня 2003 р. «Про визнання права власності за Фороською селищною радою на будівлю за адресою: смт. Форос, вул.. Терлецького, 11-А» зазначене спірне рішення прийняте на підставі заяви мешканців спірного будинку та рішення виконавчого комітету Фороської селищної ради № 21 від 21.03.2002 р. та з урахуванням того, що мешканцями будинку та військовою частиною не надані правовстановлюючі документи на існуючу будівлю.
Рішенням виконавчого комітету Фороської селищної ради № 21 від 21 березня 2002 р. «Про постановку на облік будівлі за адресою: смт. Форос, вул.. Терлецького, 11-А» спірне володіння було поставлено на облік як безхазяйне на підставі заяви мешканців будинку та встановлено, що у разі ненадання військовою частиною та мешканцями будинку правовстановлюючих документів на будівлю прийняти її на баланс КП УПГ.
Відповідно статті 137 Цивільного кодексу України, що діяв на час прийняття спірного рішення, майно, яке не має власника або власник якого невідомий (безхазяйне майно), надходить у власність держави за рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, винесеним за заявою фінансового органу. Заява про визнання майна безхазяйним може бути подана не раніш як через один рік після прийняття майна на облік відповідним фінансовим органом або виконавчим комітетом селищної, сільської Ради народних депутатів.Порядок виявлення та обліку безхазяйного майна визначається Міністерством фінансів Української РСР.
Відповідач не є виконавчим органом районної або міської ради.
Крім того, як витікає зі спірного рішення та рішення № 21 від 21.03.2002 р., відповідач був обізнаний щодо можливої приналежності зазначеного майна військовому формуванню, проте, документи про повідомлення військової частини 2161, або органу управління майном, або Фонду Державного майна України, щодо прийняття на облік спірного майна як безхазяйного відповідачем, відсутні.
Посилання відповідача на відсутність реєстрації майна за позивачем в БТІ не можуть бути прийняті судом до уваги.
Відповідно пункту 1.4. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, що діяв на момент прийняття спірного рішення, державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
Отже, реєстрація права власності є лише офіційним визнанням права власності державою.
Таким чином, відсутність офіційної реєстрації права власності не означає відсутність такого права.
Крім того, суд зазначає, що відповідно пункту 6.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, у редакції на момент прийняття спірного рішення, орган місцевого самоврядування оформлює право власності з видачею свідоцтва.
Відповідач не надав обґрунтувань та документів щодо його повноважень на визнання права власності за третьою особою та на розпорядження державним майном.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (стаття 16 Цивільного кодексу України).
Як визначено частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
При таких обставинах, суд дійшов висновку, що вимоги прокурора підлягають задоволенню, оскільки вони засновані на нормах чинного законодавства та підтверджені матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з оплати державного мита та судові витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу підлягають віднесенню на відповідача.
У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 21 грудня 2010 р.
Враховуючи викладене, керуючись, ст. 16, 21, 137 Цивільного кодексу України, ст. ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Фороської селищної ради № 77 від 27 червня 2003 р. «Про визнання права власності за Фороською селищною радою на будівлю за адресою: смт. Форос, вул.. Терлецького, 11-А».
Стягнути з Виконавчого комітету Фороської селищної ради, м. Ялта, смт. Форос (м. Ялта, смт. Форос, вул.. Космонавтів, 3; код ЗКПО 04367565, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) на користь державного бюджету (р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405 код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач: Держбюджет, м. Сімферополь) 85,00 грн. державного мита.
Стягнути з Виконавчого комітету Фороської селищної ради, м. Ялта, смт. Форос (м. Ялта, смт. Форос, вул.. Космонавтів, 3; код ЗКПО 04367565, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) 236грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу (22050003 «Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах», № рахунку 31214264700002, отримувач: Державний бюджет м. Сімферополь, код платежу 22050003, ЄДРПОУ 34740405, Банк одержувач ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь).
Накази видати після набрання рішенням законної сили
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримЧонгова С.І.