Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2010 р. справа № 2а-8909/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання-Бабаніної О.В.
представника позивача - П"яткової О.С.
представника відповідача - Курило Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Нафтопроммаш" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Відкрите акціонерне товариство "Нафтопроммаш" звернулося до суду з адміністративним позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення від 22.10.2010року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 191 373 грн. 70 коп. Свої вимоги мотивує тим, що податковою інспекцією зроблений хибний висновок про те, що ВАТ «Нафтопроммаш»порушило п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягають у тому, що ВАТ «Нафтопроммаш»здійснило прийом готівки в касу підприємства за реалізовані товарно-матеріальні цінності невласного виробництва (металобрухт) на загальну суму 38274,74 грн. без проведення розрахункової операції на повну суму через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, роздрукування та видачі відповідного розрахункового документу (касового чеку), що підтверджує виконання розрахункових операцій. Позивачем було реалізовано металобрухт, який утворився в процесі основного виробництва готової продукції ВАТ «Нафтопроммаш», а не був придбаний ним для подальшого здійснення купівлі-продажу третім особам. В даному випадку металобрухт слід вважати продукцією власного виробництва, оскільки металобрухт дійсно утворився в процесів власного виробництва готової продукції ВАТ «Нафтопроммаш». Крім того, відповідачем застосовані штрафні санкції у понад встановлені ст.250 ГК України строки.
Охтирська міжрайонна державна податкова інспекція Сумської області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що ВАТ «Нафтопроммаш»здійснило прийом готівки в касу підприємства за реалізовані товарно-матеріальні цінності невласного виробництва (металобрухт) на загальну суму 38274,74 грн. без проведення розрахункової операції на повну суму через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, роздрукування та видачі відповідного розрахункового документу (касового чеку), чим порушило вимоги п.п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В судовому засіданні представник позивача П"яткова О.С. позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача Курило Р.В. позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що з 16.08.2010р. по 02.09.2010р. та з 03.09.2010р. по 04.10.2010р. Охтирською МДПІ проводилася виїзна планова перевірка ВАТ «Нафтопроммаш»з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт № 145/2332/00378454 від 11.10.2010 року.
На підставі акту перевірки податковою інспекцією прийняте рішення від 22.10.2010р., яким до товариства «Нафтопроммаш»застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 191 373 грн. 70 коп. за порушення вимог п.п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Як вбачається з акту перевірки ВАТ «Нафтопроммаш»здійснило прийом готівки в касу за реалізовані товарно-матеріальні цінності невласного виробництва (металобрухт) на загальну суму 38274,74 гривень, без проведення розрахункової операції на повну суму через зареєстрований, опломбований та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням та видачею відповідного розрахункового документу (касового чеку), що підтверджує виконання розрахункової операції. Так зокрема:
- 01.07.09р. було здійснено розрахункову операцію на суму 23580,62 грн., накладна № 24, прибутковий касовий ордер №536 з ФОП ОСОБА_3;
- 12.10.09р. було здійснено розрахункову операцію на суму 7197,12 грн., накладна №70, прибутковий касовий ордер № 862 з ОСОБА_4;
- 17.10.09р. було здійснено розрахункову операцію на суму 7497,00 грн., накладна № 71, прибутковий касовий ордер № 874 з ОСОБА_4
Відповідно до п.п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Також статтею 1 цього Закону передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також: уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Цим же законом визначені випадки, коли реєстратори розрахункових операцій не застосовуються.
Так, згідно статті 9 Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: 1) при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що ВАТ «Нафтопроммаш»є машинобудівним підприємством, а не підприємством сфери торгівлі, громадського харчування чи послуг. Воно виготовляє нафтогазовидобувне обладнання та продукцію зв'язку.
За специфікою металообробних процесів, на виробництві залишаються металовідходи, не придатні для подальшого використання у виробництві та переробці, які по визначенню є металобрухтом.
Визначення металобрухту міститься в Законі України «Про металобрухт», а саме: металобрухт - непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також; вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів.
Власник металобрухту - юридична або фізична особа, яка володіє, користується і розпоряджається належним їй металобрухтом у межах, визначених законом.
Документи у сфері роботи з металобрухтом - документи, що містять дані про надходження і власника металобрухту, відповідність його встановленим стандартам, нормам і правилам, вибухову, пожежну, екологічну та радіаційну безпеку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ВАТ «Нафтопроммаш»реалізовувало металобрухт, який утворився в процесі основного виробництва готової продукції ВАТ «Нафтопроммаш», а не був придбаний ним для подальшого здійснення купівлі-продажу третім особам. В даному випадку металобрухт слід вважати продукцією власного виробництва, оскільки металобрухт дійсно утворився в процесів власного виробництва готової продукції ВАТ «Нафтопроммаш».
Підтвердженням того, що металобрухт є продукцією виробництва ВАТ «Нафтопроммаш»є накладні, які в розумінні Закону України «Про металобрухт» є документами, що містять дані про походження металобрухту.
Також згідно Стандарту бухгалтерського обліку 16 «Витрати»виробнича собівартість продукції зменшується на справедливу вартість супутньої продукції, яка реалізується, та вартість супутньої продукції в оцінці можливого її використання, що використовується на самому підприємстві.
Отже в ході виробництва готової продукції утворюється супутня продукція, яка може бути реалізована власником такої продукції, якщо відносно неї прийнято рішення щодо неможливості подальшого її використання.
Виходячи з норм Закону України «Про металобрухт», стандарту бухгалтерського обліку 16 «Витрати», металобрухт, який був реалізований ВАТ «Нафтопроммаш»перебував у його власності не можна вважати продукцією невласного виробництва, як це зазначено в акті перевірки, оскільки це відходи основного виробництва, які утворилися в процесі виробництва власної продукції.
Підтвердженням цього є первісні документи (накладні), що містять дані про походження та належність металобрухту.
Тому, на думку суду, ВАТ «Нафтопроммаш»цілком обґрунтовано здійснив оформлення надходження грошових коштів від реалізації металобрухту прибутковим касовим ордером.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб»єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш ніж через один рік з дня порушення цим суб»єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
В акті перевірки Охтирська МДПІ вказує дати проведення касових операцій: 01.07.2009р., 12.10.2009р. та 17.10.2009р. Оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій прийняте відповідачем 22.10.2010р., тобто поза межами річного строку, встановленого ст.250 Господарського кодексу України.
Отже Охтирською МДПІ порушено строк для застосування адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні Охтирська МДПІ, як суб»єкт владних повноважень, не довела правомірності свого рішення.
Таким чином, адміністративний позов ВАТ "Нафтопроммаш" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення необхідно задовольнити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства "Нафтопроммаш" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області від 22.10.2010року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 191 373 грн. 70 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства "Нафтопроммаш" судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп. /три грн. 40 коп/.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 28 грудня 2010 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар