ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-5223/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Удовіченка С.О.,
при секретарі Саченко Н.С.,
за участю:
представника позивача - Фищук В.В.,
представника відповідача - Голобородько О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідівдо приватного підприємства "Авіком груп"про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,-
В С Т А Н О В И В:
26 жовтня 2010 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідівзвернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного підприємства "Авіком груп"про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем було порушено вимоги статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а саме в 2009 році відповідачем не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у кількості 1 робочого місця, що має наслідком накладення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 8 056,25 грн та пені в сумі 469,48 грн у звязку з порушенням терміну сплати адміністративно-господарських санкцій.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з тих підстав, що відповідачем в 2009 році була створена необхідна кількість місць для працевлаштування інвалідів та подавались звіти форми № 3-ПН до Кременчуцького районного центру зайнятості.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, обєктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03 1991 № 875 (далі Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості одного робочого місця.
Частиною 2 статті 19 вищезазначеного Закону регламентовано, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, установи, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї ж статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що за період з січня 2009 року по вересень 2009 року на підприємстві працювало 7 осіб.
Таким чином, середньооблікова чисельність працюючих у зазначений період на підприємстві складала менше 8 осіб, а отже у відповідача не було обовязку щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, як це передбачено Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
А в період з жовтня по грудень 2009 року середньооблікова чисельність працюючих складала 8 осіб, тобто норматив складає 1 робоче місце для інвалідів.
Частиною 3 статті 18 Закону № 875 передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач подавав до Кременчуцького районного центру зайнятості звіти про наявність вільних робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, за формою №3-ПН за грудень 2009 року, що підтверджується листом Кременчуцького районного центру зайнятості № 5794 від 28.10.2010.
Як вбачається з наданого позивачем розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій та пені у 2009 році у ПП "Авіком груп" було одне не зайняте інвалідами робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України № 875 підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього закону щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідами, відповідач до 16.04.2010 (термін сплати встановлено частиною 4 статті 20 вищевказаного Закону - до 15 квітня року, наступним за роком, у якому відбулося порушення нормативу) повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 2 014,06 грн.
В добровільному порядку адміністративно-господарські санкції відповідачем не сплачені. Проти задоволення позову в частині стягнення
Згідно з частиною 2 статті 20 Закону України № 875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої за повну суму недоїмки за весь її строк.
У зв'язку з несплатою відповідачем адміністративно-господарських санкцій до встановленої законом дати, позивачем правомірно нараховано пеню у розмірі 117,37 грн.
Відповідно до частини 5 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” дані суми можуть бути стягнуті в примусовому порядку за рішенням суду.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2 014,06 грн та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 117,37 грн підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства "Авіком груп" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємства "Авіком груп" (ідентифікаційний код 34537509) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Полтава, вул. Зигіна, 1, р/р 31212230700008 в ГУДК в Полтавській області, МФО 831019, код 34698878, одержувач - УДК в м. Кременчук) адміністративно-господарські санкції у розмірі 2 014 (дві тисячі чотирнадцять) грн 06 (шість) коп та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 117 (сто сімнадцять) грн 37 (тридцять сім) коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 27 грудня 2010 року.
СуддяС.О. Удовіченко