Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" січня 2026 р. справа № 300/7804/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
Кузів В.М., в інтересах ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (далі ГУ НПУ в Івано-Франківській області, відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по грудень 2015 року, з січня 2016 року по грудень 2016 року, з січня 2017 року по жовтень 2017 року, з січня 2023 року по грудень 2023 року, з січня 2024 року по липень 2024 року, з січня 2025 року по червень 2025 року, та нарахування не повному обсязі індексації грошового забезпечення з серпня 2024 року по грудень 2024 року та за липень-жовтень 2025 року;
зобов`язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області здійснити нарахування у зростаючому розмірі та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по грудень 2015 року, з січня 2016 року по грудень 2016 року, з січня 2017 року по жовтень 2017 року, з січня 2023 року по грудень 2023 року, з січня 2024 року по липень 2024 року, з січня 2025 року по червень 2025 року та перерахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення з серпня 2024 року по грудень 2024 року та за липень-жовтень 2025 року в повному обсязі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначає, що наказом від 10.10.2025 №515 о/с ОСОБА_1 з 10.10.2025 звільнено зі служби в поліції. При цьому, в спірний період відповідачем не нараховано індексацію грошового забезпечення або ж нараховано у неповному обсязі. Зазначені дії відповідача представник позивача вважає протиправними, а тому просить суд зобов`язати відповідача вчинити дії на усунення зазначених порушень.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач копію ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 отримав через особистий кабінет, зареєстрований у підсистемі «Електронний суд» 03.11.2025 о 20:31, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 31). Проте, правом подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався. Від останнього до суду не надходили заперечення проти позову.
Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
В даному випадку відповідач Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області в розумінні пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України є суб`єктом владних повноважень, який не скористався своїм правом на подання відзиву на адміністративний позов та, як наслідок, суд кваліфікує це як визнання позову.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, наявні в матеріалах справи, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.
Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 10.10.2025 №515 о/с ОСОБА_1 згідно з пунктом 2 (за станом здоров`я (через хворобу)) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції з 10.10.2025 (а.с. 9).
На звернення представника позивача від 14.10.2025 ГУНП в Івано-Франківській області листом від 23.10.2025 (а.с. 10) надало відомості про нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з листопада 2015 року по 10.10.2025, згідно якого вбачається, що за спірні періоди позивачу не нараховано індексацію грошового забезпечення (а.с. 11-21).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення або ж нарахування не в повному обсязі за період з 2015 по 2025 роки, представник позивача звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 4 частини десятої статті 62 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 3 Порядку виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною п`ятою статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», абзацом 2 статті 1 якого встановлено, що індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно абзацом 4 частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Приписи частини шостої статті 2 вказаного Закону визначають, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За правилами частини першої статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 103 відсотка).
Згідно з частиною другою статті 6 вказаного Закону, порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі Порядок №1078), з урахуванням змін, внесених постановою КМ України від 18.10.2017 №782, визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
За змістом пункту 4 зазначеного Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Пунктом 11 Порядку Порядок №1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Відтак, індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01.01.2016 101 відсоток).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року з місяця введення в дію (опублікування) Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (пункт 4 Порядку №1078).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Конституційний Суд України в рішенні від 15.10.2013 у справі №9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.
Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи із служби в поліції жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
При цьому, обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.
Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 26.04.2023 у справі №420/19450/21, що враховується судом, відповідно до частини 5 статті 242 КАС України.
Відповідно до архівних відомостей про грошове забезпечення позивача, наявних в матеріалах справи, судом встановлено, що за період з листопада 2015 року по жовтень 2025 року індексація грошового забезпечення нараховувалась та виплачувалась за: листопад 2017 року в розмірі 373,85 грн, грудень 2017 року в розмірі 458,12 грн, з січня по лютий 2018 року в розмірі 458,12 грн, з березня по червень 2018 року в розмірі 533,89 грн, з липня по жовтень 2018 року в розмірі 557,82 грн, листопад 2018 року в розмірі 653,56 грн, грудень 2018 року в розмірі 681,96 грн, з січня по квітень 2019 року в розмірі 762,64 грн, з травня по червень 2019 року в розмірі 849,08 грн, з липня по листопад 2019 року в розмірі 887,09 грн, грудень 2019 року в розмірі 929,08 грн, з січня по травень 2020 року в розмірі 929,08 грн, червень 2020 року в розмірі 1023,67 грн, з липня по листопад 2020 року в розмірі 1069,94 грн, грудень 2020 року в розмірі 1105,49 грн, січень 2021 року в розмірі 1105,49 грн, з лютого по квітень 2020 року в розмірі 1218,99 грн, з травня по червень 2021 року в розмірі 1362,00 грн, з липня по жовтень 2021 року в розмірі 1427,40 грн, листопад 2021 року в розмірі 1553,49 грн, грудень 2021 року в розмірі 1620,09 грн, з січня по лютий 2022 року в розмірі 1620,09 грн, з березня по квітень 2022 року в розмірі 1766,47 грн, травень 2022 року в розмірі 2031,94 грн, червень 2022 року в розмірі 2170,88 грн, липень 2022 року в розмірі 2275,00 грн, з серпня по жовтень 2022 року в розмірі 2563,60 грн, листопад 2022 року в розмірі 2753,40 грн, грудень 2022 року в розмірі 2842,36 грн, з серпня по листопад 2024 року в розмірі 130,20 грн, грудень 2024 року в розмірі 254,35 грн, з липня по вересень 2025 року в розмірі 133,23 грн та жовтень 2025 року в розмірі 42,98 грн.
Внаслідок чого, за період з листопада 2015 року по грудень 2015 року, з січня 2016 року по грудень 2016 року, з січня 2017 року по жовтень 2017 року, з січня 2023 року по грудень 2023 року, з січня 2024 року по липень 2024 року, з січня 2025 року по червень 2025 року індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 не нараховувалась та не виплачувалась, а з серпня 2024 року по грудень 2024 року та за липень-жовтень 2025 року нараховувалась та виплачувалась не в повному обсязі, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Відтак, суд доходить висновку, що заявлені позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача у не проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по грудень 2015 року, з січня 2016 року по грудень 2016 року, з січня 2017 року по жовтень 2017 року, з січня 2023 року по грудень 2023 року, з січня 2024 року по липень 2024 року, з січня 2025 року по червень 2025 року, та нарахування не повному обсязі індексації грошового забезпечення з серпня 2024 року по грудень 2024 року та за липень-жовтень 2025 року, є обґрунтованими.
Як наслідок, слід зобов`язати відповідача провести нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по грудень 2015 року, з січня 2016 року по грудень 2016 року, з січня 2017 року по жовтень 2017 року, з січня 2023 року по грудень 2023 року, з січня 2024 року по липень 2024 року, з січня 2025 року по червень 2025 року та перерахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення з серпня 2024 року по грудень 2024 року та за липень-жовтень 2025 року в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Розподіл судових витрат згідно із ст. 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40108798, вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення певних дій задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по грудень 2015 року, з січня 2016 року по грудень 2016 року, з січня 2017 року по жовтень 2017 року, з січня 2023 року по грудень 2023 року, з січня 2024 року по липень 2024 року, з січня 2025 року по червень 2025 року, та нарахування не повному обсязі індексації грошового забезпечення з серпня 2024 року по грудень 2024 року та за липень-жовтень 2025 року.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40108798, вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити нарахування у зростаючому розмірі та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 року по грудень 2015 року, з січня 2016 року по грудень 2016 року, з січня 2017 року по жовтень 2017 року, з січня 2023 року по грудень 2023 року, з січня 2024 року по липень 2024 року, з січня 2025 року по червень 2025 року та перерахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення з серпня 2024 року по грудень 2024 року та за липень-жовтень 2025 року в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Відповідачу рішення надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов`язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.