Cправа № 2а-296/10/0770
Ряд стат. звіту № 6.13
Код - 06
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2010 р. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Большакової О.О.,
при секретарі судового засідання Кречко Л.В.,
з участю представника позивача Бондар С.М.,
представника прокуратури України Тацюна С.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді адміністративну справу за адміністративним позовом Ужгородської міжрайонної прокуратури в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
01 лютого 2010 року Ужгородська міжрайонна прокуратура Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” про стягнення з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області заборгованості в сумі 111 659 гривень 15 копійок.
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 20 Закону України “Про прокуратуру” при виявленні порушень закону прокурор або його заступник в межах своєї компетенції мають право звертатися до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб. Представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, прямо передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
У судовому засіданні представник позивача та представник прокуратури позовні вимоги підтримали в повному обсязі та пояснили, що відповідачем всупереч вимог Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” не було вчасно сплачено страхові внески, що призвело до заборгованості в розмірі 111 659 гривень 15 копійок. Відповідачем добровільно заборгованість погашено не було, а так просили задовольнити позовні вимоги повному обсязі.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи. Про причини неявки відповідач суду не повідомив та заяви про відкладення розгляду справи не подав. Відповідач також не надіслав суду письмових заперечень щодо позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника прокуратури, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог з таких підстав.
03 серпня 2007 року Ужгородською районною державною адміністрацією Закарпатської області було зареєстровано юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд”, про що було видано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 за № 178745 від 03.08.2007 року, місцезнаходження юридичної особи6 Закарпатська область, Ужгородський район, село Кибляри, буд. 275 (копія свідоцтва знаходиться в матеріалах справи арк. № 24).
Відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” було включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, про що свідчить Довідка № 1032/07 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 03.08.2007 року (копія в матеріалах справи, арк. № 8).
Товариство з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Ужгорожському районі, як платник збору на обовязкове державне пенсійне страхування, визначений ст. 1 Закону України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” № 400/97-ВР від 26.06.97 року, а з 01.01.2004 року, як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідно до п. 1 ст. 15 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058, який набув чинності з 01.01.2004 року.
Органи Пенсійного фонду України зобов'язані здійснювати в межах своєї компетенції контроль за дотриманням страхувальниками та застрахованими особами вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до п. 6 ст. 14 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058 V від 09 липня 2003 року страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці - фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058 V від 09 липня 2003 року, страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до ст. 15 ч. 6 та ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, повинні сплачувати страхові внески до солідарних систем Пенсійного фонду України та внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Відповідно до ч. 2 ст. 106 вищевказаного Закону, суми страхових внесків, які своєчасно не сплачені, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються нарахуванням пені та штрафних санкцій.
Згідно ст.4 п.1 Закону № 400/97 ВР від 26.06.97р., для платників збору, визначених п.1 та п.2 статті 1 цього Закону (а саме субєктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, юридичних та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників) встановлюються ставки збору в розмірі 32 % з 01.01.2004р. до 31.03.2005р., 32,3% з 01.04.2005р. до 31.12.2005р., 31,8% з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., а 33,2% з 01.01.2007р. від обєкта оподаткування визначеного п.1 ст.2 цього Закону (суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (108/95-ВР), виплати винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб, а також суми сплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю).
Відповідно до п.1.1 ст. 1 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платники податків юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п.1 ст.14 Закону №1058 від 09.07.2003 р. роботодавці юридичні та фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру - являються страхувальниками, тому, відповідно до ст.15 Закону 1058 від 09.07.2003 р. вони є платниками страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України та зобовязані сплачувати внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
В п.п.1 п.8 Прикінцевих положень Закону 1058 від 09.07.2003 р. зазначено, що страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку визначених цим Законом та в розмірах передбачених Законом України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" (400/97).
За ж жовтня по грудень 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд”, здійснюючи нарахування та виплату заробітної плати, нарахувало та задекларувало в щомісячних розрахунках 111659 гривень 15 копійок належних до сплати страхових внесків. Відповідно до п. 6 ст. 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Однак, відповідачем порушено п. 6 ст. 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” та не сплачено в повному обсязі вказану суму страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вказаний період.
Оскільки, Товариство з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” не сплатило самостійно нараховані страхові внески за відповідний базовий звітній період, не пізніше через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду визначені ч.6 ст.20 Закону №1058 від 09.07.2003 року, то відповідно до п.2 ст.106 вони стали вважатися простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою).
Відповідно до пункту 9.3.2 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку платника, яка формується за даними звітів платника (страхувальника) розрахованих та поданих ним самостійно.
Таким чином, недоїмка по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування станом на 01 січня 2010 року становить 111 659 гривень 15 копійок, з яких:
- 38259 гривень 64 копійки самостійно нарахована Товариством з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” сума страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за жовтень місяць 2009 року;
- 36997 гривень 25 копійок самостійно нарахована Товариством з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” сума страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за листопад місяць 2009 року;
- 36402 гривні 29 копійок самостійно нарахована Товариством з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” сума страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за грудень 2009 року.
Однак, відповідач не сплатив жодної суми, тому заборгованість відповідача по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з жовтня 2009 року по грудень 2009 року становить 111659 гривень 15 копійок, яка підтверджена карткою особового рахунку платника із зазначенням дати виникнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове держане пенсійне страхування та самостійно поданими розрахунками сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягали сплаті за період жовтень 2009 року - грудень 2009 року.
Ненадходження вказаної суми до бюджету Пенсійного фонду перешкоджає виконанню одного з основних завдань Фонду забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених, для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 158-163 КАС України, -
постановив:
Позовні вимоги Ужгородської міжрайонної прокуратури в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Консервіс - Трейд” (Закарпатська область, Ужгородський район, с. Кибляри, буд. 275, р/р 26003301079500, МФО 312356 в ВАТ “Ощадбанк” код ЄДРПОУ 35170047) на користь управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 2, р/р 25603312689, МФО 312356 в Ощадбанк міста Ужгород, код ЄДРПОУ 20449736) заборгованість в сумі 111 659 (сто одинадцять тисяч шістсот пятдесят девять) гривень 15 (пятнадцять) копійок.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя Большакова О.О.
Повний текст постанови підписано та виготовлено 16 серпня 2010 року.
Суддя Большакова О.О.
Вірно:
Суддя Большакова О.О.