Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2010 р. справа № 2а-5164/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Крилової М.М.
при секретарі < Призвище секретаря >
при секретарі Полежай Ю.В.
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Торезантрацит» звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.
Позивач вимоги мотивує тим, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Торезі винесені рішення № 55 від 27.02.2009 року, якими до Державного підприємства «Торезантрацит» застосований штраф у сумі 475768,44 грн. та нарахована пеня в розмірі 173400,89 грн. за період з 28.11.2008 року по 18.02.2009 року та рішення № 57 від 02.03.2009 року, якими до Державного підприємства «Торезантрацит» застосований штраф у сумі 719824,69 грн. та нарахована пеня в розмірі 850832,78 грн. за період з 28.11.2008 року по 27.02.2009 року. Позивач вважає зазначені рішення протиправними, оскільки відповідно до п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст.14, п.6 с.20 цього Закону є календарний місяць. Тобто за жовтень 2008 року Підприємство мало сплатити страхові внески у розмірі 4053074,10 грн. до 28.11.2008 року, і тільки у випадку несплати таких внесків у визначений строк мав би місце факт несвоєчасної сплати таких сум страхових внесків. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). Установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. Фактично позивачем було сплачено страхові внески за поточний період, тобто за жовтень 2008 року, а не недоїмку, пеню чи фінансові санкції за інший період.
Позивач просив визнати недійсними та скасувати рішення № 55 від 27.02.2009 року, №57 від 02.03.2009 року.
Представник позивача до судового засідання не з’явився, надіслав заяву про розгляд справи за відсутністю представника.
Представники відповідача до судового засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Представником відповідача надавались суду заперечення на адміністративний позов, зі змісту яких вбачається, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій, так визначено пунктом 5 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що дії вчинені відповідачем правомірно та відповідають вимогам законодавства.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Торезантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Торезької міської ради 29.04.2003 року, є юридичною особою, має самостійний баланс, код ЄДРПОУ 32366906.
Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі є суб’єктом владних повноважень, яке в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Законом України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах, районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. N 8-2 зі змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. N 442/6730.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Торезі на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» винесені рішення № 55 від 27.02.2009 року, якими до Державного підприємства «Торезантрацит» застосований штраф в розмірі 20 % від кількості днів затримки у сумі 475768,44 грн. та нарахована пеня в розмірі 173400,89 грн. за період з 28.11.2008 року по 18.02.2009 року та рішення № 57 від 02.03.2009 року, якими до Державного підприємства «Торезантрацит» застосований штраф в розмірі 50 % від кількості днів затримки у сумі 719824,69 грн. та нарахована пеня в розмірі 850832,78 грн. за період з 28.11.2008 року по 27.02.2009 року.
Позивач оскаржує зазначені рішення в повному обсязі, посилаючись на помилкове застосування відповідачем положень ч.5 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Суд вважає таке твердження позивача частково огбгрунтованим з огляду на наступне.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).
Виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами рівноправності щодо виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків та відповідальності суб'єктів системи пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також невиконання або неналежного виконання покладених на них обов'язків.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страхувальниками відповідно до цього Закону є:
роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру...
Відповідно до ст.19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також: на суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності. Страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій ... цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1 статті 14 цього Закону, календарний місяць. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов’язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (витати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Днем сплати страхових внесків вважається:
у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Відповідно до ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:
- На недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
- Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;
- Нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.
- Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.
- Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Судом встановлено, що згідно «Розрахунку фінансових санкцій та пені» до рішення №55 від 27.02.09 року, по особовому рахунку 4%,32%,42% штраф та пеня нараховані на часткову суму боргу станом на 28.11.08 р. у розмірі 2378842,22 грн. (2378842,22грн. частка від загального боргу у розмірі 3818491,59 грн. станом на 28.11.08 року) з урахуванням платежів за 02.02.09 р., 04.02.09 р., 11.02.09 р., 13.02.09 р., 16.02.09 р., 18.02.09 р.
З висновку експерта вбачається, що за даними Картки по особовому рахунку страхувальника (4%,32%,42%) у результаті дослідження встановлено, що: 3818491,59грн. вказані як внески, нараховані до сплати з датою списання з рахунку платника 28.11.08 р. (тобто базовим звітним періодом по сплаті внесків є жовтень 2008 р.).
Згідно «Розрахунку фінансових санкцій та пені» до рішення №57 від 02.03.09 р. по особовому рахунку 4%,32%,42% штраф та пеня нараховані на суму боргу станом на 28.11.08 р. у розмірі 1439649,37грн. (1439649,37 грн. це остаточна частка від загального боргу (3818491,59- 2378842,22) з урахуванням платежу за 27.02.09 р.
З висновку експерта вбачається, що за даними Картки по особовому рахунку страхувальника (4%,32%,42%) у результаті дослідження встановлено, що: 3818491,59грн. вказані як внески, нараховані до сплати з датою списання з рахунку платника 28.11.08 р. (тобто базовим звітним періодом по сплаті внесків є жовтень 2008р.).
Експертом встановлено, що при співставленні даних Картки особового рахунку страхувальника та Розрахунку сум страхових внесків ДП «Торезантрацит» за жовтень 2008р. розбіжностей по відображенню зобов'язань по страхових внесках, які підлягають сплаті у картці з даними розрахунків за період, який досліджується, не встановлено.
Згідно пунктів 8.1, 9.3.2 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.03. із змінами та доповненнями, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2.3, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі-недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки стати (погашення) страхових внесків...рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки...незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період...
Згідно із ст.106 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУвід 09.07.03. із змінами та доповненнями, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
На недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Таким чином, несвоєчасно сплачена страхувальником ДП «Торезантрацит» сума страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2008р. згідно з п.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.03. із змінами та доповненнями, у відповідності до п.8, п. 9 ст.106 вказаного Закону, після граничного строку сплати стягується з нарахуванням пені та накладанням штрафу.
Згідно статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-ХІ? від 16.07.99, із змінами та доповненнями, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
У відповідності із п.1.30 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.01. №2346-111 із змінами та доповненнями, платіжне доручення розрахунковий документ, який містить доручення платника банку або іншій установі-члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача.
Згідно з положеннями п.1.4 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої Постановою НБУ від 21.01.04. №22 із змінами та доповненнями, платіжне доручення - розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача. Пункт 3.8 зазначеної Інструкції встановлює, що реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу».
З висновку експерта вбачається, що при дослідженні сплати страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2008 р. встановлено, що 25.12.08 р. за даними картки особового рахунку (32%, 4%, 42%) на цю дату було зараховано внесків на загальну суму 2704536,14 грн., але за даними «Довідки про перерахування коштів ДП «Торезантрацит» до скарги на рішення №55 від 27.02.09 р. та №57 від 02.03.09 р.», яка складена від імені УПФУ м. Тореза, при арифметичному підрахунку за даними дослідження встановлено, що сплачена 28.12.08 р. сума страхових внесків за тарифами (32%, 4%, 42%) склала 2711623,94грн. Згідно первинних бухгалтерських документів по сплаті 2711623,94грн. складається зі сплати страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2008р. та листопад 2007р. Розбіжність склала 7017,20грн. (2711623,94- 2704536,14), яка за даними картки особового рахунку платника зарахована в рахунок сплати фінансової санкції
Таким чином, у результаті дослідження встановлено, що при співставленні первинних документів бухгалтерського обліку ДП «Торезантрацит» по сплаті страхових внесків з даними Картки особового рахунку встановлено, що при наявності недоїмки по страхових внесках за період з 28.11.08 р. по 27.02.09 р. (спірний період) мало місце зарахування Управлінням Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області сплачених поточних платежів по страхових внесках за жовтень, листопад 2008р. в рахунок сплати штрафних санкцій. Зарахування УПФУ м. Торезі Донецької області сплачених поточних платежів по страхових внесках за жовтень 2008 р. в рахунок сплати пені за даними дослідження не встановлено.
Згідно п.5 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.03 р. зі змінами та доповненнями, за рахунок сум, що надходять від страхувальників або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
З наведеного виходить, що експертом встановлено, що на підставі первинних документів бухгалтерського обліку ДП «Торезантрацит» по сплаті страхових внесків, фінансові санкції у вигляді штрафу та пені, які нараховані згідно рішень УПФУ м.Торезі №55 від 27.02.09 р., № 57 від 02.03.09 р. документально обґрунтовані частково, тобто не відповідають первинним документам бухгалтерського обліку ДП «Торезантрацит»
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що правовим наслідком скасування акту індивідуальної дії є втрата ним чинності з часу набрання судовим рішенням законної сили про його скасування, а тому для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає необхідним визнати оскаржувані рішення недійсними в частині застосування штрафу на загальну суму 879950,94 грн. та нарахування пені в сумі 301382,40 грн., оскільки в такому разі вони втратить чинність з моменту їх прийняття.
З наведеного виходить, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8,9,10,11,159,160,161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державного підприємства «Торезантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - задовольнити частково.
Визнати недійсними рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі № 55 від 27.02.2009 року, № 57 від 02.03.2009 року в частині застосування штрафу на загальну суму 879950,94 грн. та нарахування пені на загальну суму 301382,40 грн.
В іншій частині позову – відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Торезантрацит» судовий збір, сплачений при подачі позову в сумі 1 (одна) грн. 70 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 07 грудня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 12 грудня 2010 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Крилова М.М.