Постанова № 13313949, 24.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2010
Номер справи
2а-20567/10/0570
Номер документу
13313949
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2010 р. справа № 2а-20567/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді <Довідник >

при секретарі< Призвище секретаря >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лазарєва В.В.,

при секретарі Барковій В.Ю.,

за участю представників позивачаМєдвєдєвої Ю.О., Пантюхової Ю.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області до дочірнього підприємства Ремонтно-монтажно-налагоджувального управління № 1 відкритого акціонерного товариства «Укрхіменерго» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 у розмірі 52960,05 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області звернулося до суду з позовом до дочірнього підприємства Ремонтно-монтажно-налагоджувального управління № 1 відкритого акціонерного товариства «Укрхіменерго» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 у розмірі 52960,05 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 100 відсотків відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком. Відповідачеві у відповідності до Інструкції № 21-1 надсилалися повідомлення про фактичний розрахунок витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, але витрати відшкодовані не були. Оскільки до теперішнього часу відповідач заборгованість не сплатив, позивач просив стягнути з нього суму витрат по сплачених пенсіях за період квітень червень 2010 року у розмірі 52960,05 грн.

Під час розгляду справи представник позивача уточнила позовні вимоги та просила стягнути з відповідача 52960,05 грн. Пояснила, що у резолютивній частині позовної заяви позивачем допущена описка щодо суми заявленої до стягнення.

В судовому засіданні представники позивача підтримали уточнені позовні вимоги та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявилась, про дату, час та місце слухання справи повідомлялась судом належним чином. Надала суду клопотання про відкладення розгляду справи, а також вказала, що для перевірки правильності визначення суми предявленої до стягнення необхідно здійснити звірення розміру пенсії всіх працівників за спірний період, з урахуванням розміру пенсії кожного окремого працівника із загальною сумою заявленою до стягнення. Проте, як встановлено ухвалою суду від 24.11.2010 неявка представника відповідача у судове засідання призначене на 24 листопада 2010 року є неявкою без поважних причин. За таких обставин, суд приходить до висновку, що представник відповідача був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, в звязку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663

Відповідач - дочірнє підприємство Ремонтно-монтажно-налагоджувальне управління № 1 відкритого акціонерного товариства «Укрхіменерго» є юридичною особою (ЄДРПОУ 04848075), що підтверджується Довідкою з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 64); відповідно до п. 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з вищевказаної Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14.10.2005 до реєстру за № 1256110 0001 001089 внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи.

Разом з тим, згідно із ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

Відповідно до ст. 111 Цивільного кодексу України юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Виходячи із приписів ч. 4 ст 91 Цивільного кодексу України Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, тобто саме з моменту втрати юридичною особою цивільної правоздатності юридична особа є такою, що припинилася.

Частина 2 статті 104 та частина п'ята статті 111 Цивільного кодексу України, пов'язують момент припинення юридичної особи (суб'єкта господарювання) з однією подією: внесенням до державного реєстру запису про припинення такої особи (суб'єкта господарювання).

Аналогічна позиція викладена й у нормах Господарського кодексу України.

Як пояснив у судовому засіданні представник позивача, на даний час відповідний запис до ЄДР не внесений, що також підтверджується даними вищевказаної Довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отже дочірнє підприємство Ремонтно-монтажно-налагоджувальне управління № 1 відкритого акціонерного товариства «Укрхіменерго» не ліквідовано.

За даних обставин, відповідно до ч. 6 ст. 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” недоїмка не підлягає списанню крім повної ліквідації юридичної особи.

Тобто, до моменту виключення підприємства з ЄДР, він не звільнений від покладених на нього обовязків, відповідно Закону щодо відшкодування фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.

У відповідності до п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: - для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Спір про виконання вищевказаної норми щодо надіслання відповідачу розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" між сторонами відсутній, у звязку з чим, з огляду на приписи ст. 72 КАС України, суд вважає дану обставину такою, що доказуванню не підлягає.

Таким чином, відповідач повинен відшкодовувати позивачу фактичні витрати на виплату та доставку пенсій.

Згідно п. 6.8. вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідач у порушення зазначених вимог законодавства фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачу у встановлені строки у повному обсязі не вносив, в результаті чого має заборгованість у загальному розмірі 52960,05 грн., що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с. 8-14), розрахунком з відшкодування сум заборгованості (а.с. 15), Актом звірення сум фактичних витрат за липень 2009 року червень 2010 року (а.с. 67-68).

Щодо перевірки правильності визначення суми предявленої до стягнення з урахуванням розміру пенсії кожного окремого працівника суд зазначає, що загальну сума пенсій всіх працівників співпадає із сумою заявленою до стягнення.

Також, суд не приймає посилання представника відповідача щодо необхідності перевірки прізвищ осіб, яким були здійснені виплата та доставка пільгових пенсій, оскільки у даному випадку не вирішується спір про правомірність призначання відповідних пільгових пенсій цим особам.

Інших доводів в обґрунтування підстав для невідшкодування позивачу спірної суми, відповідачем приведено не було.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За даних обставин, відповідачем не було надано суду жодних доказів, які б спростовували доводи позивача.

Таким чином, оскільки у результаті несплати фактичних витрат на виплату та доставку сплачених пільгових пенсій відповідач має заборгованість у розмірі 52960,05 грн., суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі, і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути зазначену суму.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 158 - 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області до дочірнього підприємства Ремонтно-монтажно-налагоджувального управління № 1 відкритого акціонерного товариства «Укрхіменерго» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 у розмірі 52960,05 грн., - задовольнити.

Стягнути з дочірнього підприємства Ремонтно-монтажно-налагоджувального управління № 1 відкритого акціонерного товариства «Укрхіменерго» на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 у розмірі 52960 (пятдесят дві тисячі девятсот шістдесят) грн. 05 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 24 листопада 2010 року.

Повний текст постанови складений 29 листопада 2010 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.