Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 640/33289/20
РІШЕННЯ
іменем України
06 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Березівський елеватор" стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Головне управління ДПС у м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Березівський елеватор", в якому просить стягнути заборгованість за бюджетними позичками у розмірі 9191,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом у зв`язку з несплатою зобов`язань за бюджетними позичками. У зв`язку з чим територіальним органом Державної казначейської служби до контролюючого органу внесено подання для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою (основного боргу) в сумі 9191,00 грн. Вказану заборгованість у добровільному порядку відповідач не сплатив, що слугувало підставою для звернення до суду з позовом щодо її стягнення. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позов, відтак враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 09.03.2021 Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження .
Ухвалою від 12.11.2021 Окружний адміністративний суд міста Києва витребував у Головного управління ДПС у м. Києві необхідні для розгляду справи докази.
Ухвалою від 18.03.2025 суд прийняв до провадження адміністративну справу №640/33289/20. Розгляд справи вирішив проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Суд зобов`язав позивача надати письмову інформацію щодо актуальності позовних вимог та повторно зобов`язав позивача протягом 5-ти днів з дня отримання ухвали надати суду:
- належним чином засвідчені копії договору від 23.07.1996 №30 укладеного між Відділенням Державного казначейства України в Комінтернівському районі та ТОВ "Березівський Елеватор" та первинних документів на підтвердження наявності у позивача основного боргу за фінансовою допомогою наданою за вказаним договором станом на час надання до суду документів;
- письмові пояснення з детальним викладом обставин виникнення та обліку заборгованості у розмірі 9191,00 грн. за договором 23.07.1996 №30 укладеного між Відділенням Державного казначейства України в Комінтернівському районі та ТОВ "Березівський Елеватор" станом на час подання відповідних пояснень.
Ухвала про прийняття до провадження була направлена на адресу, вказану в Єдиному державному демографічному реєстрі та повернулася на адресу суду не вручена з відміткою Укрпошти "Не вручено. Не проживає за вказаною адресою".
Відповідача також повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України відповідно до вимог статті 130 КАС України.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що за відповідачем рахується заборгованість на загальну суму 9191,00 грн. - прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості", управління Державної казначейської служби України у Лиманському районі Одеської області на адресу Головного управління ДПС у м. Києві скеровано подання №25 від 12.05.2020 для здійснення заходів щодо стягнення з відповідача простроченої заборгованості за бюджетними позичками та фінансовою допомогою на загальну суму 9191,00 грн.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Стаття 19-1 Податкового кодексу України визначає функції органів доходів і зборів, до яких, зокрема, відноситься забезпечення стягнення сум простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з частиною 9 статті 17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб`єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб`єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб`єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою не поширюється.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок №174).
Відповідно до пункту 2 Порядку №174 боржник - суб`єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов`язань за такою угодою;
бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993-1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;
заборгованість за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - зобов`язання перед державою, що виникають у суб`єкта господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;
прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги.
Пунктом 6 Порядку №174 визначено, що облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.
Згідно з пунктом 10 Порядку №174, з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені.
Відповідно до пункту 15 Порядку №174, прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.
Контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України (пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України).
На податковий орган не покладено обов`язок перевіряти правомірність та обґрунтованість заборгованості.
Тобто, підставою для звернення контролюючого органу до суду із позовом щодо стягнення з боржника суми простроченої заборгованості перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою, є відповідне подання органу Державної казначейської служби, яке вноситься до контролюючого органу через 30 календарних днів після настання строку платежу, що не сплачений боржником.
Таким чином, подання органу Державної казначейської служби, внесене до органів доходів і зборів в порядку та у спосіб, встановлені чинним законодавством, є достатньою та належною підставою для стягнення з боржника простроченої заборгованості з основного боргу перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням) у 1996-1998 роках.
Підставою звернення до суду з відповідними вимогами є факт невиконання зобов`язань за договором від 23.07.1996 №30, укладеним між Відділенням Державного казначейства України в Комінтернівському районі та ТОВ "Березівський елеватор", за умовами якого останньому було надано бюджетну позначку для авансування закупівлі зерна за державним замовленням 1996 р.
При цьому, подання органу Державної казначейської служби, внесене до податкових органів в порядку та у спосіб, встановлені чинним законодавством, є достатньою та належною підставою для стягнення з боржника простроченої заборгованості з основного боргу перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням).
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Головного управління ДПС у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Березівський елеватор" задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Березівський елеватор" прострочену заборгованість згідно договору у розмірі 9191 (дев`ять тисяч дев`яносто одна) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 06 січня 2026 року
Позивач:Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116 , код ЄДРПОУ - 44116011) Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Березівський елеватор" (вул. Дмитра Дорошенка, 18, м. Київ, 01042 , код ЄДРПОУ - 00955331)
Головуючий суддя В.В. Матущак