Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 січня 2026 року справа № 580/11579/25 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у переведенні на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу», викладеної у рішенні №971010307627 від 12.09.2025 та скасувати дане рішення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести з 21.02.2025 ОСОБА_1 з пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII у розмірі 60 відсотків від заробітку та здійснити перерахунок й виплату пенсії, відповідно до Довідок №13-43/41-25 (Додаток 5 до Порядку), №13-43/42-25 (Додаток 4 до Порядку), №13-43/43-25 (Додаток 6 до Порядку) від 10.01.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у переведенні з пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII у розмірі 60 відсотків від заробітку та здійснити перерахунок й виплату пенсії, відповідно до Довідок №13-43/41-25 (Додаток 5 до Порядку), №13-43/42-25 (Додаток 4 до Порядку), №13-43/43-25 (Додаток 6 до Порядку) від 10.01.2025.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позовні вимоги не визнав, проти його задоволення заперечило, надало до суду письмовий відзив на позов та зазначило, що відсутні підстави для переведення позивача з пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII у розмірі 60 відсотків від заробітку та здійснити перерахунок й виплату пенсії, відповідно до Довідок №13-43/41-25 (Додаток 5 до Порядку), №13-43/42-25 (Додаток 4 до Порядку), №13-43/43-25 (Додаток 6 до Порядку) від 10.01.2025.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що Позивач отримує пенсію по віку, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 25.07.2027 відповідно до Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №580/3653/25, що набрало законної сили 09.09.2025, відповідач прийняв рішення №971010307627 від 12.09.2025 про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу», з урахуванням довідок про заробітну плату (Порядок №622).
Не погоджуюсь з вищевказаною відмовою, позивач звернулася до суду за захистом свого майнового права.
Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до правомірності вказаного рішення Відповідача від 12.09.2025 про відмову у переведенні та перерахунку пенсії позивача на пенсію державного службовця за віком відповідно до вимог Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" із врахуванням складових заробітної плати для призначення пенсії, які зазначені в довідках №13-43/41-25, №13-43/42-25, №13-43/43-25 від 10.01.2025.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади зобов`язані діяти в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Як вже зазначалося судом та не заперечується сторонами у відповідності до вимог Закону № 1058-ІV проведення переведення особи з одного виду пенсії на інший віднесено до повноважень Пенсійного фонду України та його територіальних органів, до яких відносяться Відповідачі у справі.
Безспірно, приписами статті 10 Закону № 1058-ІV гарантується права особи на вибір пенсійних виплат, якщо особа одночасно має право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
В розумінні вимог частини 3 статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Суд враховує, що алгоритм дій територіальних органів при призначенні та нарахуванні (перерахунку) розміру пенсії особам згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" (надалі - Закон № 889-VIII) на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" (надалі - Закон № 3723-XII) врегульовані правовими нормами Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 (надалі - Порядок №622).
Як зазначено в п.24 цього Порядку №622, згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу":
- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Суд зазначає, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (п.5 цього Порядку №622).
Як зазначено в позові, Позивачем для проведення переведення на пенсію державного службовця за віком було долучено довідки №13-43/41-25 (Додаток 5 до Порядку), №13-43/42-25 (Додаток 4 до Порядку), №13-43/43-25 (Додаток 6 до Порядку) від 10.01.2025.
Вказані довідки виготовлені у відповідності до вимог Порядку №622, в редакції на час спірних відносин, та за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3
Суд вважає безпідставними доводи, наведені в оскаржуваному рішенні, та доводи представника Відповідача, наведені у відзиві, щодо відсутності підстав для врахування вказаних довідок. Вказана довідки були надані Позивачем та підлягали врахуванню при проведенні перерахунку.
Зазначене свідчить, що у відповідача, були відсутні жодні підстави для відмови у переведенні Позивача за її зверненням з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України " Про державну службу" від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII, а тому оскаржуване рішення від 12.09.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.
З огляду на зазначене суд робить висновок, що позовні вимоги Позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести Позивача з пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII у розмірі 60 відсотків від заробітку та здійснити перерахунок й виплату пенсії, відповідно до Довідок №13-43/41-25 (Додаток 5 до Порядку), №13-43/42-25 (Додаток 4 до Порядку), №13-43/43-25 (Додаток 6 до Порядку) від 10.01.2025.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №971010307627 від 12.09.2025.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести з 21.02.2025 ОСОБА_1 з пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII у розмірі 60 відсотків від заробітку та здійснити перерахунок й виплату пенсії, відповідно до Довідок №13-43/41-25 (Додаток 5 до Порядку), №13-43/42-25 (Додаток 4 до Порядку), №13-43/43-25 (Додаток 6 до Порядку) від 10.01.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв`язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21 Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Копію рішення направити сторонам справи.
Рішення суду складене 05.01.2026.
Суддя Валентина ОРЛЕНКО