Єдиний державний реєстр судових рішень копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2010 р. Справа № 2а-8506/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Чикалової М.С.,
представника позивача - Ломаки Ю.М.,
представників відповідачів - Волинцева І.В., Охріменко Н.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Ілот" до Державної податкової адміністрації у Сумській області та до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення про залишення повторної скарги без розгляду,-
В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство "Ілот" звернулося до суду з позовом до Державної податкової адміністрації у Сумській області та до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення про залишення повторної скарги без розгляду винесене Державною податковою адміністрацією у Сумській області 03 червня 2010 року відносно повторної скарги Фермерського господарства "Ілот" на невірність визначення податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 399 грн., з яких 59 грн. є даний податок, а 340 грн. штрафна (фінансова санкція); податкового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 327 181 грн. 50 коп., з яких 217 318 грн. є даний податок, а 109 863 грн. 50 коп. - штрафна (фінансова санкція); податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 155 902 грн. 50 коп., з яких 103 935 грн. є даний податок, а 51 967 грн. 50 коп. - штрафна (фінансова санкція).
Свої вимоги позивач мотивує тим, що Державна податкова адміністрація в Сумській області в порушення вимог діючого законодавства відмовила Фермерському господарству «Ілот» в розгляді його скарги на невірність визначення Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією суми податкового зобов'язання, оскільки Державна податкова адміністрація в Сумській області не вірно застосувала норми чинного законодавства, так як вважала відповіддю на первинну скаргу - рішення про результати розгляду первинної скарги, а не винесені за наслідками розгляду первинної скарги податкові повідомлення-рішення з дробом один.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представники відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечували та зазначали, що вони діяли у повній відповідності до вимог чинного законодавства, а повторна скарга Фермерського господарства "Ілот" була залишена без розгляду у звязку з порушенням встановленого законодавством 10 денного строку для подання повторної скарги до вищестоящого податкового органу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що в період з 25 січня по 09 лютого 2010 року Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією було проведено виїзну планову перевірку результатів господарської діяльності Фермерського господарства "Ілот" з питань дотримання ним вимог податкового, валютного та іншого законодавства. за результатами вказаної перевірки було складено акт № 28/23/34583885/4 від 12 лютого 2010 року.
На підставі вказаного акту перевірки Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією були винесені: податкове повідомлення-рішення №0001991710/0 від 25 лютого 2010 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 399 грн., в тому числі: 59 грн. основного платежу та 340 грн. штрафних (фінансових) санкцій; податкове повідомлення - рішення №0000032310/0 від 27 лютого 2010 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 327181 грн. 50 коп., в тому числі: 217 318 грн. основного платежу та 109863 грн. 50 коп. штрафних (фінансових) санкцій, а також податкове повідомлення -рішення № 0000022310/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 155902 грн. 50 коп., в тому числі: 103 935 грн. основного платежу та 51967 грн. 50 коп. штрафних (фінансових) санкцій.
Позивач не погодився з визначенням вказаних сум податкових зобов'язань і оскаржив зазначені податкові повідомлення - рішення до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, шляхом подання скарги.
Як вбачається з рішенням про результати розгляду первинної скарги від 07 травня 2010 року № 4898/10/25-7/15 (а.с.9-12), Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією було залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 27 лютого 2010 року №0000032310/0, №0000022310/0 та від 25 лютого 2010 року №0001991710/0. Також в рішенні про результати розгляду первинної скарги було зазначено, що у разі незгоди Фермерського господарства "Ілот" з рішенням Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, прийнятим за результатом розгляду скарги, податкові повідомлення - рішення від 27 лютого 2010 року №0000032310/0, №0000022310/0 та від 25 лютого 2010 року №0001991710/0 можуть бути оскаржені до Державної податкової адміністрації у Сумській області протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання рішення за розглядом первинної скарги (абзац перший підпункту 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 - III " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та підпункт 5.1 пункту 5 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби) або з урахуванням строків давності - до господарського суду (суду) в порядку передбаченому чинним законодавством України (підпункт 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 зазначеного Закону).
Як вбачається з копії повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.44) та з пояснень представників сторін, рішенням про результати розгляду первинної скарги позивач отримав 13 травня 2010 року.
За результатами розгляду первинної скарги позивачу були направлені податкові повідомлення - рішення від 7 травня 2010 року № 0001991710/1 по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 399 грн. (а.с.14), № 0000032310/1 по податку на прибуток на загальну суму 327181 грн. 50 коп. (а.с.15) та № 0000022310/1 по податку на додану вартість на загальну суму 155902 грн. 50 коп. (а.с.14), які позивач отримав 19 травня 2010 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.43) та поясненнями представників сторін.
31 травня 2010 року Фермерським господарством "Ілот" було подано повторну скаргу про перегляд вищевказаних податкових повідомлень - рішень до Державної податкової адміністрації у Сумській області (а.с.18-22).
Державною податковою адміністрацією у Сумській області було винесено рішення про залишення повторної скарги без розгляду № 8114/10/25-005-53/75 ск від 03 червня 2010 року (а.с.16), в якому зазначено, що повторна скарга подана Фермерським господарством "Ілот" з порушенням встановленого законодавством 10 денного строку для подання повторної скарги до вищестоящого податкового органу та керуючись підпунктом 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та пунктом 7 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, Державна податкова адміністрація в Сумській області залишає без розгляду повторну скаргу Фермерського господарства «Ілот» (вхідний ДПА в Сумській області №75/ск від 31 травня 2010 року). Податкові зобов'язання, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях Сумської МДПІ від 27 лютого 2010 року №0000032310/0 (від 7 травня 2010 року №0000032310/1), №0000022310/0 (від 7 травня 2010 року №0000022310/1) та від 25 лютого 2010 року №0001991710/0 (від 7 травня 2010 року №001991710/1) вважаються узгодженими і не підлягають подальшому адміністративному оскарженню.
Обґрунтовуючи свої вимоги представник позивача зазначає, що перебіг строку подання платником податків повторної скарги починається з наступного дня після отримання ним від контролюючого органу податкового повідомлення, в якому цим органом визначено податкове зобов'язання.
Тобто позивач обраховував строк подання повторної скарги не від дня отримання рішення Сумської МДПІ за результатами розгляду первинної скарги - 13 травня 2010 року, а від дня отримання податкових повідомлень-рішень за результатами розгляду первинної скарги 19 травня 2010 року.
Однак суд не погоджується з такою позицією позивача враховуючи наступне.
Як вбачається з п.п. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
З вказаної норми закону вбачається, що відповіддю, з наступного дня отримання якої обраховується десятиденний строк звернення з повторною скаргою, є вмотивоване рішення, яке приймається контролюючим органом за наслідками розгляду скарги.
Рішення про результати розгляду первинної скарги, в даному випадку рішенням про результати розгляду первинної скарги від 07 травня 2010 року № 4898/10/25-7/15, яке було отримане позивачем 13 травня 2010 року, і є тим вмотивованим рішенням, яке зазначається у вказаній нормі закону та з наступного дня отримання якого обраховується десятиденний строк звернення з повторною скаргою.
Доводи позивача з приводу того, що відповіддю на скаргу є винесені за наслідками розгляду первинної скарги податкові повідомлення-рішення з дробом один, суперечать вищевказаній нормі закону, оскільки в податкових повідомленнях-рішеннях не зазначаються мотиви визначення сум податкових зобов'язань та порушень за які їх було визначено, а містять лише посилання на акт перевірки, яким ці порушення були встановлені.
Також підпунктом 5.1 пункту 5. «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків державними податковими адміністраціями» затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11 грудня 1996 року № 29, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 1996 р. за № 723/1748 (далі по тексту Положення) передбачено, що у разі коли орган державної податкової служби надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до органу державної податкової служби вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до органу державної податкової служби вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
Згідно пункту 7 Положення, скарга (заява), подана з порушенням порядку і строків, визначених пунктом 4 та підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення, не підлягає розгляду органами державної податкової служби.
Відповідно до пункту 12 Положення, процедура адміністративного оскарження закінчується: останнім днем строку, передбаченого у пункті 4 та підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення, для подання скарги (заяви) про перегляд рішення органу державної податкової служби у разі коли така скарга (заява) не була подана у зазначений строк.
Як вбачається з абзацу 6 пункту 12 Положення, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків.
Таким чином, суд вважає, що позивачем було пропущено встановлений законодавством 10 денний строк для подання повторної скарги до вищестоящого податкового органу в результаті чого податкові зобов'язання, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях від 27 лютого 2010 року №0000032310/0 (від 7 травня 2010 року №0000032310/1), №0000022310/6 (від 7 травня 2010 року №0000022310/1) та від 25 лютого 2010 року №0001991710/0 (від 7 травня 2010 року №001991710/1) вважаються узгодженими.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що Державна податкова адміністрація у Сумській області та Сумська міжрайонна державна податкова інспекція діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства "Ілот" до Державної податкової адміністрації у Сумській області та до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування рішення про залишення повторної скарги без розгляду винесене Державною податковою адміністрацією у Сумській області 03 червня 2010 року відносно повторної скарги Фермерського господарства "Ілот" на невірність визначення податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 399 грн., з яких 59 грн. є даний податок, а 340 грн. штрафна (фінансова санкція); податкового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 327 181 грн. 50 коп., з яких 217 318 грн. є даний податок, а 109 863 грн. 50 коп. - штрафна (фінансова санкція); податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 155 902 грн. 50 коп., з яких 103 935 грн. є даний податок, а 51 967 грн. 50 коп. - штрафна (фінансова санкція) відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 24 грудня 2010 року