Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2010 р. Справа № 2а-8209/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання- Шевченко В.М.,
представників позивача - Мірошниченка С.В., Шаповаленка Р.О.,
представника відповідача - Садикова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Прокурора Зарічного району м. Суми в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Суми до відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Зарічного району м. Суми в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Суми (далі по тексту позивач, ДПІ в м. Суми), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії «Сумигазмаш» (далі по тексту відповідач, ВАТ ВЕК «Сумигазмаш») податковий борг у розмірі 1565706,32 грн, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач всупереч вимогам ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» порушив строки сплати податку з доходів фізичних осіб, у звязку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та пояснили, що станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем у повному обсязі не сплачена.
У судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов визнав частково, пояснив, що відповідачем заборгованість частково сплачена і станом на 13.12.2010 р. складає 1004674,82 грн, тому просив стягнути з ВАТ ВЕК «Сумигазмаш» саме 1004674,82 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач відкрите акціонерне товариство виробничо-енергетична компанія «Сумигазмаш» є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Сумської міської ради від 27.12.2000 р. за № 1632120 0000 000468, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 4).
У судовому засіданні встановлено, що заборгованість у розмірі 1565706,32 грн виникла внаслідок неперерахування відповідачем податку з доходів фізичних осіб, що є бюджетним фондом і підлягає перерахуванню до бюджету.
Відповідно до матеріалів справи ДПІ в м. Суми було проведено позапланову виїзну перевірку ВАТ ВЕК «Сумигазмаш», якою встановлено, що обсяг не перерахованого відповідачем податку з доходів фізичних осіб до бюджету складає 1565706,32 грн, що належали до сплати в бюджет під час виплати заробітної плати працівникам, про що складено Акт від 23.07.2010 за № 17-1208/04542778/259 «Про результати перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб Відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії «Сумигазмаш» (і.к. 04542778) за період з 01.04.2009 р. по 30.06.2010 р. (а.с. 5-9).
Відповідно п.п. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Тож не перерахований відповідачем податок з доходів фізичних осіб у сумі 1565706,32 грн є бюджетним фондом і підлягає перерахуванню до бюджету.
У ході проведення перевірки також встановлено факт несвоєчасного перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся, а саме:
- у 2007 році у сумі 4758,39 грн;
- у 2008 році у сумі 12853,94 грн;
- у 2009 році у сумі 815,09 грн (а.с. 9),
чим порушено вимоги п.п. 8.1.2 п. 8 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року N 889-IV (далі по тексту Закон), відповідно до якого податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом, або якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Протягом періоду, що перевірявся, податок з доходів фізичних осіб відповідачем перераховувався до бюджету, однак не в повному обсязі. За несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб передбачено нарахування пені. Так, відповідачу було нараховано 18427,42 грн пені (а.с. 9).
Відповідно до п. 2.1. ст. 2 Закону платниками податку з доходів фізичних осіб є резиденти, які отримують як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, та нерезиденти, які отримують доходи з джерелом їх походження з території України.
Обовязок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету відповідно до п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону покладається на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року N 889-IV(далі по тексту Закон) податковим агентом вважається юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно з п.п.3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. Відповідно до ст. 64 Бюджетного кодексу України податок з доходів фізичних осіб, який сплачується юридичною особою (працедавцем), зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням та місцезнаходженням її підрозділів, уповноважених підрозділів в обсягах податку, нарахованого працівникам цих підрозділів.
Сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу. Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України.
Відповідно, платниками вказаного податку є лише фізичні особи, а на юридичну особу покладається обовязок нарахування, утримання та сплати податку до бюджету.
Враховуючи той факт, що ВАТ ВЕК «Сумигазмаш» не є платником податку з доходів фізичних осіб, то податкового боргу як такого з цього податку не існує, однак заборгованість по утриманому, але не перерахованому до бюджету податку з доходів фізичних осіб, який відображається тільки по бухгалтерському обліку відповідача, вважається бюджетним фондом і повинна належати державі.
Враховуючи той факт, що сума заборгованості відповідачем частково погашена (а.с. 32-62, 66-68, 77-79), належна до сплати сума бюджетного фонду (податку з доходів фізичних осіб) станом на день розгляду справи становить 1004674,82 грн.
На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.
Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена, визнана ним, і складає 1004674,82 грн.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи в повному обсязі не сплачена та складає 1004674,82 грн, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представників сторін, тому суд вважає, що вимоги прокурора щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу», ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Зарічного району м. Суми в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Суми до відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" (40030, м. Суми, пл. Незалежності, 15, р/р 26006306700044 у філії "Відділення ПАТ "Промінвестбанк" в м. Суми, МФО 337278, ід. код 04542778) заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1004674,82 грн (один мільйон чотири тисячі шістсот сімдесят чотири грн 82 коп) на р/р 33219800700002, ГУДК в Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23636315.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах