Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 грудня 2025 року м. Київ справа № 320/5659/25
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправними дій щодо обмеження пенсії будь якими максимальним розміром,
В С Т А Н О В И В:
Рух справи
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
1. Визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, яке полягає у не здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, керуючись п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідок про заробітну плату за періоди робіт до 2000 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, керуючись п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідачем протиправно перераховано пенсію позивача з обрахуванням одного року страхового стажу в розмірі 1%, оскільки пенсія позивачу була призначена відповідно до частини першої статті 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі -Закон України №1058-IV) в редакції від 12.05.2016, а величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках) обрахована в розмірі 1,35%, тому, на думку позивача, подальші перерахунки його пенсії мають відбуватися з урахуванням закону, на підставі якого пенсія була призначена.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що позивачу пенсію призначено 04.10.2016 з урахуванням величини оцінки одного року стажу 1,35%. Чинне законодавство не передбачає проведення перерахунку пенсій після 01.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено з використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Стверджує, що діяв відповідно до чинного законодавства України та в межах повноважень покладених на органи Пенсійного фонду України.
Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Позивач з 04.10.2016 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
При призначенні пенсії позивача було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні із застосуванням оцінки одного року страхового стажу 1,35.
Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», внесено зміни до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.10.2017, зокрема визначено, що за період участі в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про перерахунок пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, керуючись п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 21.01.2025 відповідач повідомив про перерахунок пенсії із застосуванням величини одного року страхового стажу в розмірі 1%. Кожний наступний перерахунок проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати в Україні, який враховується для обчислення пенсії. Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу проведено масові перерахунки шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. З 01.03.2021 пенсію позивача перераховано відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ №1058 та постанови КМУ №127 із застосуванням середньої заробітної плати 15 374,41 грн. Загальний розмір пенсії після перерахунку становив 7 430,91грн. Розмір пенсії обчислено відповідно до норм чинного законодавством та документами пенсійної справи.
Не погоджуючись із застосуванням відповідачем величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, позивач звернувся в суд з позовом.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Пунктом 1 частини першої та частиною четвертою статті 8 Закону № 1058-IV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Як встановив суд першої інстанції позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком, що призначена згідно зі статтею 26 Закону № 1058-IV.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії від 03.10.20017 року № 2148-VIII з 1 жовтня 2017 внесено зміни до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, згідно з яким перерахувалися раніше призначені пенсії з використанням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки 3 764,40 грн.
Під час перерахунку пенсій з 01.10.2017 року зменшено вартість одного року страхового стажу з 1,35% до 1%.
Таким чином, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України № 1058-ІV (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону №1058-ІV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/100%*12; Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %.
Частиною 1 ст. 27 Закону України №1058-ІV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
11.10.2017 року набув чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 року № 2148-VІІІ, яким до частини першої статі 25 Закону № 1058-ІV внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Крім того, пункт 4 "Прикінцевих положень" Закону № 1058-ІV доповнено, зокрема, пунктом 4-3.
Так, відповідно до п. 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Водночас, нормами пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, Законом № 2148-VIII в повній мірі передбачено уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.
Як було вірно зауважено судом першої інстанції, Законом № 2148-VІІІ з 01.10.2017 року визначено новий порядок та умови перерахунку саме раніше призначених пенсій, зокрема із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Отже, при перерахунку пенсії позивача застосуванню підлягала величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону № 1058-ІV станом на дату проведення такого перерахунку. Оскільки станом на момент здійснення перерахунку пенсії положеннями статті 25 Закону № 1058-ІV встановлено величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
При цьому зменшення коефіцієнту стажу з 0,55350 до 0,41000 відбулось саме внаслідок застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Таким чином, дії Головного управління в частині перерахунку пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 08.05.2023 року у справі № 1.380.2019.005034 та від 25.09.2023 року у справі № 200/10870/20-а, від 08.04.2024 року у справі № 580/6509/23.
Щодо посилання позивача на те, що нормами Закону № 2148-VIII не визначено його зворотну дію в часі, колегія суддів, зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 року № 8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що позивачем у справі не доведено, що за наслідками проведеного перерахунку пенсії, її розмір зменшився. Крім того, Конституційний Суд України в Рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 року у справі №1-7/99 зазначив, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Колегія суддів зазначає, що положення п.а. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, станом на момент здійснення перерахунку пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% не було визнано неконституційними, а тому у відповідача були відсутні підстави не застосовувати вказані положення при здійсненні перерахунку пенсії.
З огляду на це, твердження позивача про те, що відповідач протиправно зменшив оцінку одного року страхового стажу з 1,35% до 1% під час проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки положеннями Закону № 2148-VІІІ не визначено його зворотну дію в часі, колегія суддів вважає необґрунтованим та безпідставним.
Аналогічна позиція у подібних правовідносинах висловлена Верховним Судом у постанові від 08.04.2024 у справі № 580/6509/23.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд звертає увагу, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій.
Таким чином, Законом № 2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.
У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2015 року № 8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Водночас судом не встановлено та позивачем не надано доказів, що за наслідками проведеного з 01.10.2017 перерахунку пенсії, розмір отримуваної пенсії позивача зменшився.
Зважаючи на викладене, суд зазначає, що відповідач діяв на підставі та у спосіб, що визначені законодавством, та з його боку не вбачається допущення порушень прав позивача.
Зазначені норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивача.
З огляду на викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Беручи до уваги результати судового розгляду, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС судом не здійснюється.
Керуючись статтями 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
2. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, буд. 10; код ЄДРПОУ 22933548.
Суддя Сас Є.В.