Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2025 року Справа№200/8011/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85300, Донецька обл., Покровський р-н, м. Покровськ, пл. Незалежності, буд. 11, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить:
визнати протиправними дії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо зупинення розгляду заяви на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна № 3В-17.09.2025-244120, поданою ОСОБА_1 та неприйняття рішення про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 ;
зобов`язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області поновити розгляд заяви на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна №3В-17.09.2025-244120, поданою ОСОБА_1 , та прийняти рішення про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 , за результатами якого скласти акт дистанційного обстеження.
Позов обґрунтований тим, що позивач є власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 . Зазначене майно було зруйновано внаслідок воєнних дій, що підтверджується повідомленням про зруйноване майно (реєстраційний номер ІП-16.09.2025-587154) у застосунку "Дія".
Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання компенсації за знищене майно. Відповідач прийняв рішення про зупинення розгляду заяви позивача про надання компенсації за знищене майно з міркувань безпеки.
Позивач звернувся до відповідача із заявою проведення дистанційного обстеження. Проте у відповіді від 23.09.2025 відповідачем не надано конкретних строків проведення дистанційного обстеження.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно порушенні строки, встановлені законом для розгляду заяв про надання компенсації за знищене майно, а також протиправно зупинено розгляд заяви про надання компенсації за знищене майно та не проведено дистанційне обстеження знищеного майна.
Позивач просить суд задовольнити позов.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що абзацом 2 п. 15 Постанови № 600 передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст. 7 Закону № 2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки. Зазначив, що позивач подавав заяву в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатку Дія, то відповідне повідомлення надійшло йому у вказаний додаток. Враховуючи норми чинного законодавства було зупинено розгляд заяви в надані компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, на підставі абз.2 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта з міркувань безпеки. Зауважив, що з метою відновлення порушеного права особи, суд може допустити обмежене втручання в дискрецію суб`єкта владних повноважень, шляхом зобов`язання його до вчинення певних дій на реалізацію покладених на нього законом обов`язків. Водночас, суд не вправі підміняти такий орган державної влади та приймати замість нього конкретні рішення.
Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивачем надано додаткові пояснення, в яких вказано, що безпідставне зупинення 15.10.2025 розгляду заяви про зруйноване майно є проявом свавілля органу владних повноважень, та створює невизначеність в регулюванні вказаних правовідносин. Невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та забороні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією. Вважав, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У запереченнях на додаткові пояснення у справі відповідачем повторено, що враховуючи норми чинного законодавства, було зупинено розгляд заяви в надані компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, на підставі абз.2 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта з міркувань безпеки.
Позивачем надано додаткові пояснення, в яких вказано, що у Постанові КМУ №600 Кабінетом Міністрів України незаконно розширено (доповнено) перелік підстав для зупинення розгляду заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна новою підставою, що не була передбачена Законом № 2923, застосування нової підстави для зупинення (не передбаченої Законом № 2923) є протиправним.
Ознайомившись з наявними матеріалами справи, судом встановлено такі обставини.
Позивач, ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копіями, наявними в матеріалах справи, договору купівлі-продажу квартири від 28.09.2018, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно при реєстрації права власності.
Позивач скористався своїм правом та подав заяву про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, через додаток ДІЯ, заява зареєстрована 17.09.2025 № ЗВ-17.09.2025-244120 (житловий сертифікат).
Листом Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 23.09.2025 № Ж-1630-1.1 на звернення ОСОБА_1 щодо проведення дистанційного обстеження будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 № 815 повідомлено, що: «у урахуванням черговості розгляду інформаційних повідомлень, будуть вжиті заходи щодо проведення дистанційного обстеження Вашого об`єкту, із застосуванням продуктів дистанційного спостереження з використанням фото- та відеоматеріалів, отриманих за допомогою цифрових камер (зокрема мобільних пристроїв), безпілотних повітряних суден або інших технічних засобів дистанційного спостереження, зокрема інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі. Інформаційні продукти дистанційного зондування Землі щодо об`єкта, що обстежується, отримуються від Держгеокадастру, та/або Міноборони, Національного центру управління та випробувань космічних засобів, та у разі отримання Вашого інформаційного повідомлення, яке відповідає вимогам Постанови КМУ від 07.07.2025 № 815, на перелічені установи буде відправлено відповідне звернення. Також якщо у Вас є фотоматеріали, отримані за допомогою цифрових камер, відеоматеріали, отримані за допомогою відеокамер, або інші наявні види продуктів дистанційного спостереження вашого об`єкта, які відповідають вимогам Постанови КМУ від 07.07.2025 № 815, прошу відправити їх без стиску на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 , для підвищення точності та достовірності інтерпретації даних дистанційного обстеження та підвищення рівня обґрунтованості висновків комісії.».
Листом Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 24.09.2025 №вх.01-37-4602 на запит на отримання публічної інформації від 17.09.2025 повідомлено ОСОБА_1 про наступне. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 №815 «Деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» (далі - Постанова) дистанційне обстеження об`єкта та складання акту дистанційного обстеження проводиться для об`єкта в цілому. У разі коли за результатами проведення дистанційного обстеження встановлено факт знищення об`єкта, квартира та інші житлові приміщення такого об`єкта вважаються знищеними. Складання актів дистанційного обстеження квартир у багатоквартирних будинках Постановою не передбачено. Отже, загальна кількість актів дистанційного обстеження щодо власників квартир станом на 23.09.2025 становить нуль одиниць.
15.10.2025 роботу комісії зупинено з міркувань безпеки, що підтверджується витягом з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 28.10.2025.
Позивач вважаючи такі дії протиправними звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 № 2923-IX (далі Закон № 2923) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 2 Закону № 2923 отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є фізичні особи - громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна.
За змістом ч.ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 2923 для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;
2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, у тому числі:
а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна;
б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;
3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб`єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;
4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);
5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);
6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;
7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
Відпоідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 4 Закону № 2923 заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об`єкт нерухомого майна.
Заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об`єкта нерухомого майна окремо.
Заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону № 2923 строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.
За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об`єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 2923 підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п`яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення (ч. 3 ст. 7 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна (далі Порядок № 600, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Порядок прийнято відповідно до ст. 8 Закону № 2923 та визначає механізм надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна та її використання відповідно до вказаного Закону.
За змістом п. 15 Порядку № 600 розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Закон № 2932, як передбачено у його преамбулі, визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022.
Тобто саме положення цього закону, як нормативно-правового акта вищої юридичної сили, відносно Постанови № 600 установлюють основні принципи регулювання правовідносин щодо надання компенсації за пошкоджене та знищене внаслідок збройною агресією російської федерації проти України.
Так, ч. 1 ст. 7 вказаного закону визначено лише дві підстави для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Інших підстав Законом № 2932 не передбачено.
Натомість постанова КМУ, яка прийнята на виконання цього закону й реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.
Суд трактує надане п. 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Наведених міркувань суду є достатньо для установлення факту протиправності дій відповідача щодо зупинення розгляду заяви позивача від 17.09.2025 № ЗВ-17.09.2025-244120 про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_2 із посиланням на положення Порядку №600 та зобов`язання відповідача поновити такий розгляд.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача прийняти рішення про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 , за результатами якого скласти акт дистанційного обстеження, суд зазначає наступне.
07.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 815 «Деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій» (далі Постанова №815, в редакції Постанови КМ № 1041 від 26.08.2025).
Відповідно до абз. 5 пп. 2 п. 5 ст. 15 Закону № 2932 Кабінет Міністрів України постановив затвердити особливості проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, що додаються.
Також Постановою №815 затверджено Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких у Постанові Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 473 Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд:
1) пункт 3 викладено в такій редакції:
3. Установити, що акт обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації (акт комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку, затвердженого цією постановою, є документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про споживче кредитування і Закону України Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України;
2) у Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженому зазначеною постановою:
пункт 6-1 викладено в такій редакції:
6-1. З метою фіксації факту знищення об`єктів, які розташовані на територіях активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій, проводиться обстеження:
1) за відсутності безпосередньої загрози життю та здоров`ю людей під час проведення обстеження, зумовленої воєнними (бойовими) діями, та за умови наявності можливості дотримання заходів, передбачених пунктом 8 цього Порядку, - шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно пункту 9 цього Порядку;
2) в інших випадках - шляхом проведення комісією, утвореною відповідно до пункту 8-1 цього Порядку, дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815.
Рішення щодо проведення обстеження знищених об`єктів приймається уповноваженим органом на підставі пропозицій комісії, утвореної відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та повинне містити інформацію про вид обстеження (комісійне, дистанційне або технічне). При цьому план робіт не складається.
Отже, на час розгляду справи Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 473 Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд (далі Постанова № 473) передбачена можливість фіксації факту знищення об`єкту, який розташований на територіях активних бойових дій, шляхом проведення комісією дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 № 815, для цілей реалізації положень Закону №2923-ІХ.
Проте, за матеріалами справи, Покровською міською військовою адміністрацією Покровського району Донецької області розгляд заяви ОСОБА_1 №3В-17.09.2025-244120 про надання компенсації за знищене нерухоме майно не поновлено.
Позивач у позові зазначав, що звернувся до відповідача із заявою проведення дистанційного обстеження, проте у відповіді від 23.09.2025 відповідачем не надано конкретних строків проведення дистанційного обстеження.
В листі від 23.09.2025 відповідачем на запит позивача про надання інформації вказано, зокрема, що у урахуванням черговості розгляду інформаційних повідомлень, будуть вжиті заходи щодо проведення дистанційного обстеження об`єкту позивача, із застосуванням продуктів дистанційного спостереження з використанням фото- та відеоматеріалів, отриманих за допомогою цифрових камер (зокрема мобільних пристроїв), безпілотних повітряних суден або інших технічних засобів дистанційного спостереження, зокрема інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі.
Суд зазначає, що п. 10 вказаних вище Особливостей передбачено, що строк проведення дистанційного обстеження не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня реєстрації інформаційного повідомлення.
Разом з тим суд зазначає, що в листі від 24.09.2025 відповідач вказав, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 №815 складання актів дистанційного обстеження квартир у багатоквартирних будинках Постановою не передбачено.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 №815 ці особливості визначають механізм проведення обстеження знищених окремих категорій об`єктів нерухомого майна із застосуванням продуктів дистанційного спостереження.
Згідно з п. 4 Постанови окремі категорії об`єктів нерухомого майна (далі - об`єкти) - житлові будинки, будинки садибного типу, садові та дачні будинки (зокрема квартири, інші житлові приміщення, що розташовані в таких будинках).
За змістом абз.1-2 п. 14 Постанови за результатами дистанційного обстеження комісія протягом п`яти робочих днів з дня його проведення складає акт дистанційного обстеження для кожного об`єкта за формою згідно з додатком, у якому зазначається висновок про встановлення або неможливість встановлення факту знищення об`єкта. У разі коли за результатами проведення дистанційного обстеження встановлено факт знищення об`єкта, квартира та інші житлові приміщення такого об`єкта вважаються знищеними.
Отже, Постановою визначені окремі категорії об`єктів нерухомого майна (далі - об`єкти) - житлові будинки, будинки садибного типу, садові та дачні будинки (зокрема квартири, інші житлові приміщення, що розташовані в таких будинках).
Оскільки в абз. 1 п. 14 Постанови передбачено складання комісією за результатами дистанційного обстеження акту дистанційного обстеження для кожного об`єкта, а в п. 4 Постанови визначені окремі категорії об`єктів нерухомого майна, зокрема квартири, інші житлові приміщення, що розташовані в таких будинках, то висновок відповідача викладений в листі, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 №815 складання актів дистанційного обстеження квартир у багатоквартирних будинках Постановою не передбачено, є неспроможним та суперечить терміну «об`єкт нерухомого майна», зазначеному в п. 4 Постанови.
Разом з тим, враховуючи дискреційність повноважень відповідача у спірних правовідносинах, належним способом захисту, у відповідній частині, буде визнання протиправними дії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 та зобов`язання Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням висновків суду щодо протиправності мотивів відмови проведення дистанційного обстеження, викладених у листі Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 24.09.2025 № вх.01-37-4602.
Вимога позивача про відповідача скласти акт дистанційного обстеження не підлягає задоволенню як передчасна.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, в розглядуваному випадку, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом: визнання протиправними дій Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна № 3В-17.09.2025-244120; визнання протиправними дій Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 та зобов`язання Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області поновити розгляд заяви ОСОБА_1 на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна №3В-17.09.2025-244120; зобов`язання Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням висновків суду щодо протиправності мотивів відмови проведення дистанційного обстеження, викладених у листі Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 24.09.2025 № вх.01-37-4602.
Щодо судового збору.
Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 8 ст. 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки передумовою для виникнення цього спору стала протиправна діяльність відповідача, суд вважає за необхідне компенсувати судові витрати позивача у повному розмірі.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Таким чином, при задоволенні позову позивача суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85300, Донецька обл., Покровський р-н, м. Покровськ, пл. Незалежності, буд. 11, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна № 3В-17.09.2025-244120.
Визнати протиправними дії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2
Зобов`язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області поновити розгляд заяви ОСОБА_1 на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна №3В-17.09.2025-244120.
Зобов`язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про проведення дистанційного обстеження квартири за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням висновків суду щодо протиправності мотивів відмови проведення дистанційного обстеження, викладених у листі Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 24.09.2025 № вх.01-37-4602.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Зеленов