ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" січня 2008 р. о 10 :00 Справа № АС-27/122-07
вх. № 3389/1-27
Суддя господарського суду Харківської області Хачатрян В.С.
за участю секретаря судового засідання Кириленко М.Ю.
представників сторін :
Представник позивача ОСОБА_2., ОСОБА_3.
Представник відповідача - Кошиков К.О., довіреність № 7030/10/10-025 від 24.11.2007р.
по справі за позовом СПД ФО ОСОБА_1., с. М. Данилівка
до Дергачівська МДПІ м. Дергачі
про відміну постанови
ВСТАНОВИВ:
Позивач, СПДФО ОСОБА_1, с. М. Данилівка Харківської області звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просить відмінити постанову Дергачівської МДПІ Харківської області.
Відповідач в запереченнях на позовні вимоги (вх. 8312 від 23.04.2007р.), в якому заперечує проти позовних вимог, посилаючись на матеріали перевірки.
Ухвалою суду від 24.07.07р. було зупинено провадження у справі та призначено судову - бухгалтерську експертизу. Відповідно до висновку судово-бухгалтерської експертизи № 7358 від 12.12.2007 р. не представляється можливим документально підтвердити заниження НДС в розмірі 67348 в 2005р. у відповідача, яке визначене актом перевірки № 348/23-719/19318/922 від 05.10.2006р.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що 05.10.2006р. представниками Дергачівської МДПІ м. Дергачі на підставі п.5ч.6,ч.8,ч.10, ст. 11-1 Закону України " Про державну податкову службу в Україні" та відповідно до наказу Дергачівської МДПІ " Про проведення позапланової перевірки СПДФО ОСОБА_1. було проведено позапланову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань підтвердження фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ " Машбуд" та дотримання відповідачем вимог податкового, іншого законодавства за період з 14.06.2005р. по 01.03.2006р., про що складено акт № 348/23-719/19318/922 від 05.10.2006р.
Перевіркою встановлені порушення п.п. 7.4.5. п. 7.4 ст. 7 Закону України " Про податок на додану вартість".
За результатами розгляду акту перевірки Дергачівської МДПІ м. Дергачі було прийнято рішення від 24.10.2006 року № 0000062370/0 за платежем податок на додану вартість в сумі 101022,00 грн. (за основним платежем - 67348, 00 грн., за штрафнмми санкціями - 33674,00 грн.)
Відповідач в акті перевірки № 348/23-719/19318/922 від 05.10.2006р обґрунтовуючи порушення позивача посилається на те, що позивачем неправомірно віднесено податок на додану вартість до складу податкового кредиту в декларації за вересень 2005р. в сумі 67348,0 грн. по податкових накладних, які були виписані від імені ТОВ "Машстрой", яке станом на 20.12.2004р. ліквідовано за рішенням суду, а відповідно до п.п. 7.2.4 п. 7.2 ст. 7 Закону України " Про податок на додану вартість" передбачено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку ст. 9 Закону України " Про податок на додану вартість" та п. 2 Порядку заповнення податкової накладної затвердженого наказом ДПА України № 165/97, передбачається, що податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі і якому присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
Відповідно до Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, на підставі судового рішення про ліквідацію юридичної особи.
Повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі рішення суду щодо ліквідації юридичної особи та відомості відповідної реєстраційної картки є підставою для зняття юридичної особи з обліку в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фон дів соціального страхування .
Порядок надання відомостей органам статистики, державної подат кової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування щодо реєстрації припинення юридичної особи передбачено ст. 40 Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осі та фізичних осіб-підприємців"
У відповідності до Цивільного кодексу України N 435-Г/ від 16.01.2003 р., цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня вне сення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, а саме:
Стаття 91. Цивільна правоздатність юридичної особи
1. Юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоз датність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише лю дині.
2. Цивільна правоздатність юридичної особи може бути обмежена лише за рішенням суду.
3. Юридична особа може здійснювати окремі види діяльності, перелік яких встановлюється законом, після одержання нею спеціального дозволу (ліцензії).
4. Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і при пиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до рішення господарського суду про ліквідацію банкрута по справі № -39/104-04 та висновку експертів Науково- дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса встановлено, що юридична особа ТОВ " Машстрой" ліквідована на підставі судового рішення про ліквідацію юридичної особи-банкрута.
Проте, відомості щодо внесення до державного реєстру запису про припинення ТОВ «Машстрой» в матеріалах справи відсутні.
У відповідності до п. 9.8 Закону України «Про податок на додану вартість» реєстра ція платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, цим пунктом також передбачені випадки та порядок анулювання реєстрації, а саме:
«п. 9.8. Реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична осо ба позбувається статусу суб'єкта господарювання);
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б"-"ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
У разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати та кої суми податку, чи ні.
У разі якщо за наслідками останнього податкового періоду особа має право на отри мання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, ви значених цим Законом, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрова ною як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні. Це правило не поширюється на осіб, зазначених у підпункті "в" цього пункту.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підс тав, визначених у підпунктах "а"-"б" цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в"-"г" цього пункту.
Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається у стро ки, визначені цією статтею для податкової реєстрації.
Платник податку зобов'язаний повернути податковому органу реєстраційне свідоцт во:
якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою платника податку, - разом із наданням заяви про таке анулювання;
якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, - про тягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому випадку затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні по даткової звітності з цього податку.
При анулюванні реєстрації останнім податковим періодом вважається період, який розпочинається від дня, наступного за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем такого анулювання.
Платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за нас лідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.»
У відповідності до п.25 «Положення про Реєстр платників податку на додану вартість», в редакції яка діяла на момент складання акту про анулювання свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість, свідоцтво про реєстрацію діє до дати його анулю вання .
У випадку постановляння судового рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута, згідно п.25.2 «Положення про Реєстр платників податку на додану вартість», датою анулювання свідоцтва є дата події чи рішення , таке анулювання не пов'язується зі скла данням акту про анулювання Свідоцтва.
В поясненнях щодо заповнення деяких частин акту про анулювання Свідоцтва вка зано на подію , що є підставою для анулювання свідоцтва, а саме - ліквідація за рішенням суду у зв'язку з банкрутством, підтверджена ухвалою суду.
Поряд з цим п.25.2 «Положення про Реєстр платників податку-на додану вартість» передбачає , що орган державної податкової служби виключає платника податку на дода ну вартість з Реєстру на підставі акту про анулювання Свідоцтва платника податку на до дану вартість, що затверджений керівником органу державної податкової служби у разі неможливості вилучення Свідоцтва чи відмови платника в поверненні Свідоцтва за наявності обставин та документів, що перелічені в цьому пункті, дата такого ви ключення не пов'язується з датою події чи рішення.
«Положенням про Реєстр платників податку на додану вартість» передбачено, що виключення платників податку на додану вартість з Реєстру
п. 25 Свідоцтво про реєстрацію діє до дати його анулювання, яке відбувається у ви падках, передбачених законодавством. Одночасно з анулюванням Свідоцтва органи дер жавної податкової служби здійснюють виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.
п. 25.2. Виключення платника податку на додану вартість з Реєстру та анулювання Свідоцтва відбуваються також у таких випадках:
по становлення судового рішення про ліквідацію юридичної особи - банкрута або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з визнан ням її банкрутом (підтверджується рішенням суду, повідомленням державного реєстрато ра або відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприє мців);
постановляння судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприєм ницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язане з банкрутством (підтвер джується рішенням суду, повідомленням державного реєстратора або відомостями з Єди ного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців);
державної реєстрації припинення або ліквідації юридичної особи чи підприємниць кої діяльності фізичної особи - підприємця (підтверджується повідомленням державного реєстратора, відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб -підприємців, відомостями з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів);
У цих випадках датою виключення із Реєстру є відповідна дата прийняття рішення чи події.
У разі неможливості вилучення Свідоцтва чи відмови платника в поверненні Свідоцтва за наявності обставин та документів, що перелічені в цьому пункті, орган державної податкової служби виключає платника податку на додану вартість з Ре єстру на підставі акта про анулювання Свідоцтва платника податку на додану вар тість, що затверджений керівником органу державної податкової служби. Копії до кументів, що стали підставою для анулювання Свідоцтва, повинні бути долучені до акта. Акт про анулювання Свідоцтва зберігається в реєстраційній частині облікової справи платника податків, копія акта надсилається особі, що виключена з реєстру, ліквідаційній комісії, власнику, уповноваженій (довіреній) особі тощо. Акт про ану лювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість складаєть ся у двох примірниках за формою N 6-Р, що наведена в додатку 5 до Положення.
Датою прийняття рішення є дата затвердження керівником органу державної податкової служби акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вар тість або дата прийняття рішення про недостатність підстав для анулювання реєст рації платника податку на додану вартість.
2.5. Анулювання реєстрації платника податку на додану вартість здійснюється органом державної податкової служби на підставі акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідний законодавчий акт.
Один примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вар тість не пізніше наступного дня направляється платнику податків, а другий примірник ра зом із підтверджуючими документами долучається до реєстраційної частини облікової справи платника податків.
Таким чином, матеріали справи свідчать , що станом на вересень 2005 до єдиного державного реєстру не внесений запис про припинення ТОВ «Машстрой» , анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість та виключення з реєстру ТОВ «Машст рой» здійснено на підставі акту про анулювання свідоцтва про реєстрацію платника по датку на додану вартість №693 датованого 25.01.06 року, в якому вказано на подію, яка підтверджує підставу для анулювання свідоцтва: «Скасування державної реєстрації»,- з посиланням на ухвалу Господарського суду Харківської області по справі №Б-3 9/104-04 від 20.12.04 р., якою не скасовано державну реєстрацію ,а ліквідовано банкрута.
Враховуючи наведене, відповідачем неправомірно прийнято на підставі п.п. 7.4.5. п. 7.4 ст. 7 Закону України " Про податок на додану вартість" рішення від 24.10.2006 року № 0000062370/0 за платежем податок на додану вартість в сумі 101022,00 грн. (за основним платежем - 67348, 00 грн., за штрафнмми санкціями - 33674,00 грн.)
Суд звертає увагу, що відповідно до ст. 92 КАС України витрати, пов'язані із проведенням судових експертиз несе сторона, яка заявила клопотання про проведення судової експертизи. В даному випадку позивачем заявлено клопотання про призначення судово - бухгалтерської експертизи (вх. 15755 від 17.07.2007р.), за таких обставин витрати пов'язані із проведенням судово - бухгалтерської експертизи, згідно рахунку № 20562 від 17.12.2007р. покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 4,8,17,50, 86,87, 94,138,143,151-153,160- 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення від 24.10.2006 року № 0000062370/0 за платежем податок на додану вартість в сумі 101022,00 грн.
Стягнути з СПДФО ОСОБА_1, АДРЕСА_1, витрати пов'язані із проведенням судово - бухгалтерської експертизи, згідно рахунку № 20562 від 17.12.2007р. на користь Науково- дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса ( код 02883133, р/р 35220003000408, ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) в розмірі 600,96 грн.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови виготовлений 17.01.08 р.
Суддя Хачатрян В.С.