Єдиний державний реєстр судових рішень
621/4069/25
3/621/1307/25
П О С Т А Н О В А
іменем України
26 грудня 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
за участі: прокурорів - Колот Н. М., Юр`єва І. Д.,
особи, що притягується до відповідальності, - ОСОБА_1 ,
захисника - Сергієнко С. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Зміїв Харківської області, є громадянкою України, одружена, має вищу освіту, працює адміністратором ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у с т а н о в и в:
1. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, є відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. XIII "Прикінцеві положення" вказаного Закону без поважних причин несвоєчасно, а саме 17.03.2024 о 16:12 годині, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік, чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
У цілях визначення суб`єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII (відповідно до підпункту "и" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону), під "посадовими та службовими особами інших державних органів" слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Згідно п. п. 1.1, 1.6 р. 1, п. п. 2.1.1 п. 2.1 р. 2 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 03.04.2015 № 8, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили ' втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.8 р. І Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції фонду соціального страхування України від 24.07.2018 № 42-0Д, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та має відділення в районах і містах обласного значення.
Зміївське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є структурним підрозділом Управління.
Згідно з п. 1.2 р. 1 Положення про сектор медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого начальником Управління 28.03.2019, сектор є самостійним структурним підрозділом Зміївського відділення Управління, діяльність якого спрямовується начальником сектору, завідувачем сектору.
Наказом виконувача обов`язків начальника Управління від 08.11.2021 № 02-107-к ОСОБА_1 з 09.11.2021 призначено на посаду головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління.
До посадових обов`язків головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління належить: надання соціальних послуг застрахованим особам і членам їх сімей в порядку визначеному законодавством, правління Фонду; здійснення належного оформлення та зберігання відповідно до вимог діючого законодавства одержаних документів, що підтверджують право застрахованих осіб на забезпечення медичними та соціальними послугами; своєчасне оформлення та надання потерпілим на виробництві соціальних послуг, внесення поточних потреб в документи щодо ушкодження здоров`я у зв`язку з нещасними випадками на виробництві та професійним захворюванням; оформлення справ про страхові виплати застрахованим особам та потерпілим, журналів обліку, постанов на забезпечення всіма видами медичних та соціальних послуг; створення та актуальна підтримка електронного реєстру застрахованих осіб та потерпілих на виробництві, що потребують забезпечення медичними та соціальними послугами; здійснення прийому застрахованих осіб, громадян та страхувальників, надання консультацій та відповідей на заяви та листи громадян, підприємств, установ, організацій стосовно питань, які входять до компетенції Сектору тощо.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління, тобто посадовою та службовою особою державного органу, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування-особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Підпунктом 1 п. 1 Закону України "Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VTI, немає обов`язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Проте, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов`язок поновлено.
Зокрема, згідно з п. 2-7 р. XIII "Прикінцеві положення" Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 17.03.2024 о 16:12 годині подала щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/f59c79e3-e709-4b38-blc4-2afb23b65f8d.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2021 рік (яку відповідно до п. 2-7 р. XIII "Прикінцеві положення" Закону № 1700-VII повинна була подати не пізніше 31.01.2024) подала 17.03.2024, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись згідно з п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме: 17.03.2024 о 16.12 годині,
подала щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги п. 2-7 р. XIII
"Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", у зв`язку з чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
2. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, є відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. XIII "Прикінцеві положення" вказаного Закону несвоєчасно без поважних причин, а саме 17.03.2024 о 16:20 годині, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік, чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
У цілях визначення суб`єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII (відповідно до підпункту "и" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону), під "посадовими та службовими особами інших державних органів" слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Згідно п. п. 1.1, 1.6 р. 1, п. п. 2.1.1 п. 2.1 р. 2 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 03.04.2015 № 8, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.8 р. І Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції фонду соціального страхування України від 24.07.2018 № 42-0 Д, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та має відділення в районах і містах обласного значення.
Зміївське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є структурним підрозділом Управління.
Згідно з п. 1.2 р. 1 Положення про сектор медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого начальником Управління 28.03.2019, сектор є самостійним структурним підрозділом Зміївського відділення, діяльність якого спрямовується начальником сектору, завідувачем сектору.
Наказом виконувача обов`язків начальника Управління від 08.11.2021 № 02-107-к ОСОБА_1 з 09.11.2021 призначено на посаду головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління.
До посадових обов`язків головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління належить: надання соціальних послуг застрахованим особам і членам їх сімей в порядку визначеному законодавством, правління Фонду; здійснення належного оформлення та зберігання відповідно до вимог діючого законодавства одержаних документів, що підтверджують право застрахованих осіб на забезпечення медичними та соціальними послугами; своєчасне оформлення та надання потерпілим на виробництві соціальних послуг, внесення поточних потреб в документи щодо ушкодження здоров`я у зв`язку з нещасними випадками на виробництві та професійним захворюванням; оформлення справ про страхові виплати застрахованим особам та потерпілим, журналів обліку, постанов на забезпечення всіма видами медичних та соціальних послуг; створення та актуальна підтримка електронного реєстру застрахованих осіб та потерпілих на виробництві, що потребують забезпечення медичними та соціальними послугами; здійснення прийому застрахованих осіб, громадян та страхувальників, надання консультацій та відповідей на заяви та листи громадян, підприємств, установ, організацій стосовно питань, які входять до компетенції Сектору тощо.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління, тобто посадовою та службовою особою державного органу, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Підпунктом 1 п. 1 Закону України "Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII, немає обов`язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Проте Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов`язок поновлено.
Зокрема, згідно з п. 2-7 р. XIII "Прикінцеві положення" Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 17.03.2024 о 16:20 годині подала щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/96db53a9-04a6-4628-91 df-f72ad6e895a0.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2022 рік (яку відповідно до п. 2-7 р. XIII "Прикінцеві положення" Закону № 1700-VII повинна була подати не пізніше 31.01.2024) подала 17.03.2024, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись згідно з п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 17.03.2024 о 16:20 годині,
подала без поважних причин щорічну декларацію за 2022 рік шляхом
заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного
агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги п. 27 р. XIII
"Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", у зв`язку з чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
3. ОСОБА_1 , будучи 18.04.2023 звільненою з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, є відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно без поважних причин, а саме 17.03.2024 о 16.37, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 18.04.2023, (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
У цілях визначення суб`єктів, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII (відповідно до підпункту "и" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону), під "посадовими та службовими особами інших державних органів" слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Згідно п. п. 1.1, 1.6 р. 1, п. п. 2.1.1 п. 2.1 р. 2 Статуту Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 03.04.2015 № 8, Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.8 р. І Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції фонду соціального страхування України від 24.07.2018 № 42-0Д, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням та має відділення в районах і містах обласного значення.
Змїївське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області є структурним підрозділом Управління.
Згідно з п. 1.2 р. 1 Положення про сектор медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, затвердженого начальником Управління 28.03.2019, сектор є самостійним структурним підрозділом Зміївського відділення Управління, діяльність якого спрямовується начальником сектору, завідувачем сектору.
Наказом виконувача обов`язків начальника Управління від 08.11.2021 № 02-107-к ОСОБА_1 з 09.11.2021 призначено на посаду головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління.
До посадових обов`язків головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління належить: надання соціальних послуг застрахованим особам і членам їх сімей в порядку визначеному законодавством, правління Фонду; здійснення належного оформлення та зберігання відповідно до вимог діючого законодавства одержаних документів, що підтверджують право застрахованих осіб на забезпечення медичними та соціальними послугами; своєчасне оформлення та надання потерпілим на виробництві соціальних послуг, внесення поточних потреб в документи щодо ушкодження здоров`я у зв`язку з нещасними випадками на виробництві та професійним захворюванням; оформлення справ про страхові виплати застрахованим особам та потерпілим, журналів обліку, постанов на забезпечення всіма видами медичних та соціальних послуг; створення та актуальна підтримка електронного реєстру застрахованих осіб та потерпілих на виробництві, що потребують забезпечення медичними та соціальними послугами; здійснення прийому застрахованих осіб, громадян та страхувальників, надання консультацій та відповідей на заяви та листи громадян, підприємств, установ, організацій стосовно питань, які входять до компетенції Сектору тощо.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління, тобто посадовою та службовою особою державного органу, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом голови комісії з реорганізації Управління від 10.04.2023 № 02-83-к ОСОБА_1 18.04.2023 звільнено з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення Управління.
Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності вона знову здійснення діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжувала та не розпочала.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Підпунктом 1 п. 1 Закону України "Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов`язку подати документи.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов`язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Проте Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов`язок поновлено.
Зокрема, згідно з п. 27 р. XIII "Прикінцеві положення" Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 , будучи 18.04.2023 звільненою з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, 17.03.2024 о 16:37 годині подала декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
У декларації при звільненні ОСОБА_1 не правильно зазначила період, за який її подано, а саме: нею зазначено період з 01.01.2023 по 30.04.2023, замість з 01.01.2023 по 18.04.2023.
Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/a8e3e4d6-e286-4f2d-ba79-e8d47bfd14c3.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 декларацію при звільненні (яку відповідно до п. 2-7 р. XIII "Прикінцеві положення" Закону № 1700-VII повинна була подати не пізніше 31.01.2024) подала 17.03.2024, тобто несвоєчасно.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи 18.04.2023 звільненою з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, являючись згідно з п. п. "и" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме 17.03.2024 о 16:37 годині, подала декларацію при звільненні шляхом
заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного
агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги п. 2-7 р. XIII
"Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції", у зв`язку з чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
10.12.2025 матеріали надійшли до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Овдієнка В. В.
Розгляд матеріалів призначено на 25.12.2025.
25.12.2025 особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 подала заяву, в якій просила відкласти судовий розгляд, оскільки бажає реалізувати своє право на захист.
25.12.2025 за клопотанням особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , судовий розгляд відкладено на 26.12.2025.
26.12.2025 захисник Сергієнко С. М. подала заяву про ознайомлення з матеріалами справи та була ознайомлена з матеріалами справи.
До початку розгляду справи по суті захисник Сергієнко С. М. подала клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а також у зв`язку зі спливом строків накладення адміністративного стягнення.
На обґрунтування клопотання зазначила, що 05.12.2025 працівником 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, складено три адміністративні протоколи відносно ОСОБА_1 .
Із змісту вказаного протоколу вбачається, що відповідно до п.п. и частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: посадові та службові особи інших державних органів, .у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим.
Також, як вбачається із змісту протоколу ОСОБА_1 в
період з 09.11.2021 по 18.04.2023 працювала головним спеціалістом сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, що підтверджується копією її трудової книжки.
Із матеріалів справи вбачається, що Змїївське відділення є структурним підрозділом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області. Відділення очолює начальник, який відповідно є посадовою особою.
Також, як вбачається із матеріалів справи до складу Зміївського відділення входить -сектор медичних та соціальних послуг, який також очолює начальник, а ОСОБА_1 займала посаду спеціаліста вказаного сектору.
Матеріали, справи містять інформацію про її посадові обов`язки. До яких не віднесено, будь-яких розпорядчих функцій.
Тобто, ОСОБА_1 не була посадовою чи службовою особою в розумінні Закону України "Про запобігання корупції". Також, зазначила, що ОСОБА_1 з Фонду була звільнена у зв`язку із скороченням штату.
Перед звільненням вона отримала попередження про звільнення від 18.01.2023.
Із змісту вказаного попередження вбачається, що законодавством України не передбачено переведення працівника, який працює за трудовим договором, на посади державної служби, що також свідчить про те, що посада, яку обіймала ОСОБА_1 не віднесена до посад, які підпадають під дію Закону України "Про запобігання корупції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту а пункту 2 ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.
Вказала, що Фонд Соціального страхування України не можна віднести до юридичних, осіб публічного права, та його працівники не є суб`єктами декларування.
Фонд Соціального страхування України є позабюджетним цільовим фондом в
розумінні положень Закону України "Про загальнообов`язкове соціальне страхування"
За зверненням Фонду соціального страхування України від 04.12.2020
Незалежним інститутом судових експертиз було проведено науково-,
правову експертизу з питань визначення окремих питань правового статусу у
Фонду Соціального страхування України.
Висновок науково-правової експертизи № 9622 стосується питань правового статусу Фонду соціального страхування України та обов`язку його працівників декларувати до НАЗК, зокрема, відповідно до Законів "Про загальнообов`язкове соціальне страхування" та "Про запобігання корупції". Експертизою встановлено, що відповідно до абзацу 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах а-г, пункті 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту а пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті. Оскільки Фонд соціального страхування України не можна віднести до юридичних осіб публічного права, то його працівники не є суб`єктами декларування.
Фонд соціального страхування України є позабюджетним цільовим фондом в розумінні положень Закону України "Про загальнообов`язкове соціальне страхування".
Фонд містить ключові ознаки, які дають підстави віднести його до юридичних осіб приватного права. Працівники Фонду (виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів) не є суб`єктами декларування в розумінні Закону України "Про запобігання корупції".
Відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим та відповідно до статутних документів Фонду, посадові та службові особні. Фонду соціального страхування України
включають керівництво Правління (Голова, заступники Голови)
та Виконавчу Дирекцію (Директор, заступники). Це особи, які здійснюють
управління. Фондом та його робочими органами, відповідають за виконання
функцій держави у сфері соціального страхування (пенсійного, від нещасних
випадків тощо). До них також належать інші працівники, що виконують
службові обов`язки в апараті Фонду та його регіональних підрозділах.
Працівники Фонду, які є уповноваженими на виконання функцій
Держави зобов`язані подавати декларації (згідно із Законом "Про
запобігання корупції") це члени Правління Фонду: Голова правління, Заступники голови правління. Директор виконавчої дирекції. Ці особи виконують функції з управління державними фондами соціального страхування та підзвітні відповідним органам. Службові особи - це особи, які виконують функції представників влади, або обіймають посади в установах та організаціях, пов`язані з організаційно- розпорядчими чи, адміністративно-господарськими обов`язками, а також особи, які тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють такі функції, включаючи керівників, держслужбовців та посадових осіб підприємств незалежно від форми власності.
Службові особи є ключовими суб`єктами корупції, оскільки вони використовують владні повноваження та посадові можливості (в органах влади, місцевого самоврядування, на підприємствах), щоб отримати особисту вигоду, що проявляється у зловживанні, хабарництві, розкраданні. Суб`єктами є як представники влади, так і службові особи приватних компаній, якщо вони, виконують організаційно-розпорядчі функції, а також члени комісій та інші особи з особливими повноваженнями, визначені законом.
Службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Службовими особами також визнаються посадові особи іноземних держав (особи, які обіймають посади в законодавчому, виконавчому або судовому органі іноземної держави, у тому числі присяжні засідателі, інші особи, які здійснюють функції держави для іноземної держави, зокрема для державного органу або державного підприємства), іноземні третейські судді, особи, уповноважені вирішувати цивільні, комерційні або трудові спори в іноземних державах у порядку, альтернативному судовому, посадові особи міжнародних організацій (працівники міжнародної організації чи будь-які інші особи, уповноважені такою організацією діяти від її імені), а також члени міжнародник парламентських асамблей, учасником яких є Україна, та судді і посадові особи міжнародних судів.
Відповідно всі інші працівники Фонду соціального страхування України не є суб`єктами декларування.
Отже, враховуючи, що відсутній суб`єкт правопорушення, то відповідно справа підлягає закриттю в зв`язку з відсутністю складу правопорушення (відсутня суб`єктивна сторона).
Крім того, у ОСОБА_1 відсутній умисел, оскільки виконуючи обов`язки головного спеціаліста Фонду вона жодного разу не повідомлялася про те, що вона є суб`єктом декларування. Матеріали справи такої інформації не містять.
Щодо строків притягнення до відповідальності.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-Й "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану", який набрав чинності 03.08.2022, суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев`яносто календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України від 20.09.2023 № 3384-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, визначені ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції".
Згідно з п.2-7 р. ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону встановлено, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
ОСОБА_1 17.03.2024 подала декларацію, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті НАЗК.
Також в протоколі зазначено, що часом вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є 17.03.2024, тобто дата та час подання ОСОБА_1 декларації.
Тобто з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є 17.03.2024, а саме день несвоєчасного подання декларації. В наданому протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є дата складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, а саме 05.12.2025, з чим вона не погодилася, оскільки відомості про подання ОСОБА_1 декларації були встановлені 17.03.2024. Враховуючи, що ОСОБА_1 заповнила декларацію на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Подана декларація знаходиться у відкритому доступі. Національному
агентству з питань запобігання корупції декларація стала доступна для вивчення в день подання її суб`єктом декларування.
Зі змісту Закону України "Про запобігання корупції" вбачається, що НАЗК здійснює контроль за поданням декларацій, перевіряючи їх на відповідність встановленим термінам та вимогам.
У разі виявлення неподання або несвоєчасного подання декларацій, НАЗК має застосовувати заходи реагування, передбачені законом.
Статтею 47 Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Отже, днем фактичного виявлення вчинення інкримінованого ОСОБА_1 корупційного правопорушення слід вважати саме 17.03.2024.
Зазначене підтверджується запитом 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, від 18.03.2024, який було направлено за місцем теперішньої роботи ОСОБА_1 .
Разом з тим, згідно частиною четвертою статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.
Моментом виявлення порушення, пов`язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної-влади). При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов`язаного з корупцією є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов`язаного з корупцією (факт виявлення порушення це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).
Факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення, тобто моментом виявлення порушення, пов`язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). Складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов`язаного з корупцією є окремою процесуальною дією. Сам протокол фактично є суб`єктивний виклад свого бачення уповноваженою особою та фіксація обставин певної події на основі наявних доказів.
Разом з тим, згідно з частиною четвертою статті 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15,212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.
Моментом виявлення порушення пов`язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом, державної влади). При цьому складання адміністративного протоколу , про вчинення порушення, пов`язаного з корупцією є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов`язаного з корупцією (факт виявлення порушення це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).
Вважала, що факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення, тобто моментом виявлення порушення, пов`язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке, порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). Складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов`язаного з корупцією є окремою процесуальною дією. Сам протокол фактично є суб`єктивний виклад свого бачення уповноваженою особою та фіксація обставин певної події на основі наявних доказів.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: (своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно положень статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Разом з тим, згідно частиною четвертою статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Враховуючи викладене, датою виявлення правопорушення є 17 березня 2024 і саме з цього часу почався перебіг строку накладення адміністративного стягнення, передбачений ч. 3 ст.38 КУпАП, та з якого слід рахувати шести місячний строк, протягом якого можливо притягнути особу до відповідальності за корупційне правопорушення.
Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією був складений 05.12.2025.
Крім того, протоколи складено із суттєвими порушеннями законодавства, оскільки факти викладені у протоколах не відповідають дійсним обставинам, і протоколи не містять норми права , яка б свідчила про те, що головний спеціаліст Фонду соціального страхування є суб`єктом у розумінні Закону України "Про запобігання корупцію".
Протоколом передбачено, що суб`єктами декларування є працівники Пенсійного фонду України, а ОСОБА_1 не є таким працівником.
Особою, яка склала адміністративні протоколи відносно ОСОБА_1 , не подано до матеріалів справи належних та допустимих доказів того, що органу, який зобов`язаний контролювати вчасність подання суб`єктами декларування декларацій не було відомо та не могло бути відомо про подання 17.03.2024 декларацій.
Наголосила на тому, що декларації знаходиться у відкритому доступі і в день їх заповнення відразу стають доступною для працівників НАЗК і інших осіб, зобов`язаних контролювати вчасність подання декларацій. Тобто, особи уповноважені державою на виконання функцій держави щодо вчасного декларування проявили байдужість до своїх обов`язків і вчасно не вчинили будь-яких дій до притягнення ОСОБА_1 до відповідальності.
Під час розгляду справи просила врахувати практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09.01.2013 у справі "Олександр Волков проти України" (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпечений юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними 15а неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі "Стаббінгз Та інші проти Сполученого Королівства" (Stubbings and Others v. tfat United Kingdom), n. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою; національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Щодо доводів про, те що датою виявлення правопорушення є дата складення протоколу про адміністративне правопорушення, вважала, що ч. 3 ст. 38 КУпАП чітко визначено про те, що адміністративне стягнення може бути накладено з дня його виявлення, тобто з часу, коли відповідні уповноважені особи дізнались про факт порушення, а не з часу, коли цей факт був підтверджений зібраними під час перевірки доказами та документами.
Отже, з дня виявлення даного правопорушення пройшло більше шести місяців (дата виявлення правопорушення 17.03.2024, в грудні 2025 року справа надійшла до суду, тому на момент вирішення даної справи спливли строки накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, у зв`язку з чим ОСОБА_1 , не може бути притягнута до адміністративної відповідальності, а провадження у справі підлягає закриттю з цих підстав.
Під час судового розгляду залишене без задоволення клопотання сторони захисту про відкладення судового розгляду для більш ретельної підготовки до захисту, оскільки з моменту повідомлення про час і місце розгляду справи 12.12.2025, в межах встановленого законом строку розгляду справи, особа, що притягується до відповідальності, мала достатньо часу для підготовки до судового розгляду. Крім того, 25.12.2025 судовий розгляд відкладено за клопотанням ОСОБА_1 , яка повідомила про необхідність надання їй правової допомоги.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення, пов`язаного з корупцією, за вказаних обставин не визнала. Так, ОСОБА_1 не заперечувала самих фактів подання декларацій 17.03.2024, однак пояснила, що не є суб`єктом декларування, а декларації подала не маючи такого обов`язку, а лише сподіваючись, що у майбутньому вона обійме посаду державної служби. Вважала, що протоколи були складені з грубими порушеннями чинного законодавства. Так, 05.12.2025 після закінчення робоча дня відбулась спроба вручення їй копій протоколів про адміністративні правопорушення. Ці дії вчиняла дівчина, яка пред`явила їй пластикову картку з прізвищем " ОСОБА_2 ". Інший працівник на мобільний телефон здійснював відеозйомку, проти чого вона заперечувала. Вона повідомляла, що декларації подала вчасно, потребує правову допомогу, однак їй це право реалізувати не було надано можливості. Скориставшись обстановкою, вона втекла від осіб, які намагалися вручити їй протоколи. На її думку, протоколи про адміністративні правопорушення складені з грубим порушенням, однак дії осіб, що склали протоколи, вона не оскаржила, бо не знала цих осіб. Також, вважала, що строк накладення адміністративного стягнення пропущений, оскільки питання подання декларацій відбулось у березні 2024 року.
Захисник Сергієнко С. М. вважала, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 не є суб`єктом декларування, та не можу бути притягнута до відповідальності, а також вважала, що у цій справі спливли строки накладення адміністративного стягнення.
Прокурор Юр`єв І. Д. долучив до матеріалів справи висновок, де зазначив, що ОСОБА_1 будучи звільненою 18.04.2023 з посади головного спеціаліста сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області була зобов`язана до 31.01.2024 подати щорічні декларації за 2021, 2022 роки, а також декларацію при звільненні, проте подала відповідні декларації 17.03.2024, тобто несвоєчасно. Також, прокурор Юр`єв І. Д. зазначив, що строки накладення адміністративного стягнення не закінчились, оскільки протоколи про адміністративні правопорушення складено 05.12.2025.
Прокурор Колот Н. М. під час судового розгляду висловила думку, що зазначені діяння є підставою для адміністративної відповідальності.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень за вказаних обставин підтверджується наступними доказами, дослідженими під час судового розгляду:
- даними протоколів про адміністративні правопорушення № 771, № 772, № 773 від 05.12.2025, в яких викладені обставини правопорушень та містяться відомості про відмову ОСОБА_1 від надання письмових пояснень та отримання копій протоколів. Зауваження до протоколів відсутні. До протоколів додані оптичні диски з відомостями, якими підтверджується факт відмови ОСОБА_1 від отримання копій цих протоколів та він надання пояснень під час їх складання (т. 1 а. с. 1-10, 89, т. 2 а. с. 1-10, 86, т. 3 а. с. 1-10, 86).
- даними положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (витяг) (т. 1 а. с. 11, т. 2 а. с. 11, т. 3 а. с. 11);
- даними довідки, складеної старшим оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, складених капітаном поліції Філатовою І. (т. 1 а. с. 12, 13, т. 2 а. с. 12, 13, т. 3 а. с. 12, 13);
- відомостями запиту департаменту стратегічних розслідувань 7-е управління (з обслуговування Харківської області) (т. 1 а. с. 14, 15, т. 2 а. с. 14, 15, т. 3 а. с. 14, 15); відповідей на запит № 2000-0701-8/144965 від 25.09.2025, № 2000-0701-5/162360 від 20.10.2025 ГУ ПФУ в Харківській області (т. 1 а. с. 16-22, т. 2 а. с. 16-22, т. 3 а. с. 16-22) та доданих до відповіді копій Положення про сектор медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківській області (нова редакція) (т. 1 а. с. 23-40, т. 2 а. с. 23-37, т. 3 а. с. 23-38); запиту департаменту стратегічних розслідувань 7-е управління (з обслуговування Харківської області) (т. 1 а. с. 41, 42, т. 2 а. с. 38, 39, т. 3 а. с. 39, 40); відповіді на запит № 702/25 від 18.09.2025 КП "Міський архів" ХМР (т. 1 а. с. 43-45, т. 2 а. с. 40-42, т. 3 а. с. 41-43) та доданих до відповіді копій Особової картки працівника на ім`я ОСОБА_1 , наказу начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 08.11.2021 № 02-107-к, наказу голови комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 10.04.2023 № 02-83-к (т. 1 а. с. 46-49, т. 2 а. с. 43-47, т. 3 а. с. 44-48); відповіді на запит № 2000-0701-8/155164 від 10.10.2025 ГУ ПФУ в Харківській області (т. 1 а. с. 50-56, т. 2 а. с. 48-54, т. 3 а. с. 49-55); листа ГУ ПФУ в Харківській області № 2000-14-8/6230 від 10.01.2024 на ім`я ОСОБА_1 щодо попередження за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави (т. 1 а. с. 57, 58, т. 2 а. с. 55, т. 3 а. с. 56);
- даними роздрукованого листа з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, на якому містяться відомості про подання щорічної декларації ОСОБА_1 за 2021 рік, яка подана 17.03.2024 о 16:12 годині, що також відображено у довідці № 23.04.2024/68141166 з порушенням, а саме зазначення місця роботи (т. 1 а. с. 60-65, 138-147, 165-173);
- даними роздрукованого листа з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, на якому містяться відомості про подання щорічної декларації ОСОБА_1 за 2022 рік, яка подана 17.03.2024 о 16:20 годині, що також відображено у довідці № 23.04.2024/68141166 (т. 2 а. с. 57-62, т. 1 а. с. 130-137, 158-164);
- даними роздрукованого листа з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, на якому містяться відомості про подання щорічної декларації ОСОБА_1 при звільненні уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був раніше поданими деклараціями) з 01.01.2023 по 30.04.2023, яка подана 17.03.2024 о 16:37 годині (т. 3 а. с. 58-63, т. 1 а. с. 113-120);
- відомостями листа т.в.о начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.03.2024, копій листа трудової книжки НОМЕР_2 , попередження про наступне звільнення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (т. 1 а. с. 105-107).
Зазначені докази в цілому узгоджуються як між собою, і дають підстави для висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад несвоєчасного подання без поважних причин трьох декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за що передбачено відповідальність частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З інформаційної довідки з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення № 2117937 від 25.12.2025 вбачається, що у відношенні ОСОБА_1 відсутні відповідні відомості (т. 1 а. с. 104).
Крім того, ОСОБА_1 17.03.2024 подавала щорічну декларацію за 2023 рік як головний спеціаліст управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (т. 1 а. с. 122-129).
Згідно частини 4 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Зі змісту протоколів про адміністративні правопорушення № 771, № 772, № 773 від 05.12.2025 вбачається, що часом вчинення правопорушення є: 17.03.2024 о 16:12 годині; 17.03.2024 о 16:20 годині; 17.03.2024 о 16:37 годині.
Прокурор у письмовому висновку зазначив, що протоколи про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, складені 05.12.2025, отже з урахуванням вимог статті 38 КУпАП, станом на 26.12.2025, строк накладення адміністративного стягнення не сплив.
Захисник Сергієнко С. М. зазначила, що строк накладення адміністративного стягнення повинен рахуватися з 17.03.2024.
Водночас, вказівка прокурора та захисника про строк накладення адміністративного стягнення, суперечить фактичним обставинам справи, оскільки із доданих до протоколу документів вбачається наступне.
11.09.2025 т.в.о начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на ім`я начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області направлено запит щодо отримання або спростування відомостей про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (т. 1 а. с. 14, 15, т. 2 а. с. 14, 15, т. 3 а. с. 14, 15).
25.09.2025 та 20.10.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відповідь на запит, у тому числі щодо ОСОБА_1 та її періоду роботи головним спеціалістом сектору медичних та соціальних послуг Зміївського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (т. 1 а. с. 16-22, т. 2 а. с. 16-22, т. 3 а. с. 16-22).
17.03.2024 о 16:12 годині, 17.03.2024 о 16:20 годині, 17.03.2024 о 16:37 годині ОСОБА_1 на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, подала: щорічну декларацію за 2021 рік, щорічну декларацію за 2022 рік, декларацію при звільненні уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був раніше поданими деклараціями) з 01.01.2023 по 30.04.2023 (т. 1 а. с. 60-65, т. 2 а. с. 57-62, т. 3 а. с. 58-63).
Враховуючи, що датою виявлення адміністративного правопорушення є дата отримання інформації про таке адміністративне правопорушення органом, посадові особи якого уповноважені складати протоколи про адміністративне правопорушення, то у цій справі строк накладення адміністративного стягнення рахується з 25.09.2025 по 01.02.2026 (двох річний строк з дня вчинення правопорушень).
Пояснення особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 та доводи захисника Сергієнко С. М. щодо відсутності у ОСОБА_1 обов`язку подання декларацій оцінені критично, оскільки сама ж ОСОБА_1 подала відповідні декларації з пропуском строку.
Доводи захисника Сергієнко С. М. та особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 щодо спливу строку накладення адміністративного стягнення відхиляються, з підстав, зазначених вище.
Також, відхиляються доводи сторони захисту щодо фальсифікації відеофіксації обставин відмови ОСОБА_1 від отримання протоколів про адміністративні правопорушення, оскільки відомості на оптичних дисках не є доказами вчинення правопорушень, а факт відмови від спілкування з працівниками поліції, які намагалися вручити копії протоколів про адміністративні правопорушення, а також ту обставину, що один з працівників поліції здійснював відеофіксацію, ОСОБА_1 під час судового розгляду не заперечувала.
Оскільки одночасно розглядаються протоколи про вчинення кількох правопорушень, стягнення на ОСОБА_1 накладається за правилами частини 2 статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи конкретні обставини правопорушення, пов`язаного з корупцією, відомості про особу, що притягується до адміністративної відповідальності, яка має гіпертонічну хворобу (т. 1 а. с. 174), дійшов висновку, що до ОСОБА_1 належить застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу, а також, відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", стягнути з неї судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 36, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
п о с т а н о в и в:
До ОСОБА_1 застосувати за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) грн 00 коп., які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 210811100.
Строк сплати штрафу не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.
У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України (стягувачем є Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя: В. В. Овдієнко