№ 1 94 від 06.10.2010р.
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2010 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Ковтуновича О.В.
при секретарі: Кухарчук О.М.
за участю прокурора: Сідорова В.М.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шумськ справу про обвинувачення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, уроженця та жителя с.Темногайці Шумського району Тернопільської області, українця, громадянина України, освіта вища, одруженого, працюючого директором СТОВ «Агро Лан» Шумського району Тернопільської області, не судимого,
за ч.1 ст. 212, ч.1 ст.366 КК України
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 відповідно до наказу № 1 від 08 квітня 2005 року призначений на посаду директора сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Лан» у селі Темногайці Шумського району, і в теперішній час обіймає вказану посаду. Згідно із Статутом СТОВ «Агро-Лан» та Посадовою інструкцією, на нього покладено організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, в силу виконання яких він являється службовою особою.
Відповідно до пункту 12.1 Статуту СТОВ «Агро-Лан» господарство зобовязане своєчасно сплачувати податки та інші відрахування згідно із законодавством. Відповідно до п. 4.3 Посадової інструкції, на директора СТОВ «Агро-Лан», в даному випадку - ОСОБА_2, покладено обовязок щодо забезпечення виконання підприємством усього зобовязання перед регіональним і місцевим бюджетами.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» податок з доходів фізичних осіб є загальнодержавним податком.
Статтею 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що даний податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, яка його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті ( перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Так, в період з серпня 2008 року по 01 травня 2010 року ОСОБА_2, діючи умисно, з корисливих мотивів, грубо порушуючи вимоги ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та вищезгаданих внутрішніх (установчих) документів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді заподіяння шкоди державі, в першу чергу не перерахував податок з доходів фізичних осіб, який було нараховано та утримано під час виплати заробітної плати працівникам підприємства та оплати оренди земельних паїв пайовикам. Внаслідок чого вказані кошти незаконно використовувалися підприємством на інші поточні потреби: придбання паливно - мастильних матеріалів, запасних частин до сільськогосподарських машин та механізмів, мінеральних добрив, та інше за рахунок коштів, які необхідно було реально першочергово сплачувати до бюджету одночасно із виплатою заробітної плати працівникам підприємства та оплатою оренди земельних паїв пайовикам.
Зокрема:
- у серпні 2008 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 9993, 87 гривень, з яких сплачено до бюджету 6972 гривень;
- у вересні 2008 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 6631, 25 гривень, з яких сплачено до бюджету 0 гривень;
- у жовтні 2008 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 5163, 67 гривень, з яких сплачено до бюджету 2028, 63 гривень;
- у листопаді 2008 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 2522, 55 гривень, з яких сплачено до бюджету 0 гривень;
- у грудні 2008 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 214556, 45 гривень, з яких сплачено до бюджету 7649, 42 гривень;
- у січні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 876, 00 гривень, з яких сплачено до бюджету 975, 00 гривень;
- у лютому 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 690, 08 гривень, з яких сплачено до бюджету 875, 00 гривень;
- у березні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 968, 25 гривень, з яких сплачено до бюджету 955, 00 гривень;
- у квітні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 3061, 27 гривень, з яких сплачено до бюджету 0 гривень;
- у травні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 14435, 64 гривень, з яких сплачено до бюджету 3067, 00 гривень;
- у червні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 6698, 25 гривень, з яких сплачено до бюджету 14481, 00 гривень;
- у липні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 12445, 96 гривень, з яких сплачено до бюджету 36698, 00 гривень;
- у серпні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 22945, 00 гривень, з яких сплачено до бюджету 11 340 гривень;
- у вересні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 14033, 15 гривень, з яких сплачено до бюджету 22945, 00 гривень;
- у жовтні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 21306, 00 гривень, з яких сплачено до бюджету 14230, 00 гривень;
- у листопаді 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 8780, 00 гривень, з яких сплачено до бюджету 121306 гривень;
- у грудні 2009 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 410241, 51 гривень, з яких сплачено до бюджету 0 гривень;
- у січні 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 846, 32 гривень, з яких сплачено до бюджету 3485, 00 гривень;
- у лютому 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 1390, 34 гривень, з яких сплачено до бюджету 1195, 95 гривень;
- у березні 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 3977, 50 гривень, з яких сплачено до бюджету 1844, 37 гривень;
- у квітні 2010 року нараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 9912, 10 гривень, з яких сплачено до бюджету 4494, 83 гривень;
За вказаний період, тобто з серпня 2008 року по 01 травня 2010 року, СТОВ «Агро-Лан» Шумського району відповідно до перевірки, проведеної Шумським відділенням Кременецької МР ДПІ та акту від 10 червня 2010 року № 4/ 1700/ 32807970 «Про результати планової виїзної перевірки СТОВ «Агро-Лан» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01 серпня 2008 року по 30 квітня 2010 року не перераховано до бюджету нарахованого податку з доходів фізичних осіб всього на суму 541603 гривень 53 копійки, що є значним розміром, так як сума несплаченого податку більш як в 1246 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
За вказаний період на рахунки в банки та касу підприємства надійшло понад 7383996 гривень 22 копійки, отже ОСОБА_2 мав реальну можливість сплатити до бюджету податок з доходів фізичних осіб.
Крім того, 12 березня 2009 року директором СТОВ «Агро-Лан» ОСОБА_2 на якого покладено організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, в силу виконання яких він є службовою особою, діючи умисно в особистих інтересах, в порушення вимог «Порядку проведення державних форвардних закупівель зерна», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 року № 736, якою запроваджено державні форвардні закупівлі зерна Аграрним фондом за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік, з метою незаконної реалізації зерна пшениці по ціні 1134 гривні 61 копійці за тонну, яка на даний час була найбільш економічно вигідною для підприємства, умисно, у Заявку на укладання форвардного біржового контракту на закупівлю Аграрним фондом зерна на умовах державних форвардних закупівель, яка являється офіційним документом, вніс завідомо неправдиві відомості про відсутність заборгованості із сплати загальнодержавних податків, при її наявності. Станом на 12 березня 2009 року СТОВ «Агро-Лан», відповідно до перевірки проведеної Шумським відділенням Кременецької МР ДПІ та акту від 10 червня 2010 року № 4/ 1700/ 32807970, «Про результати планової виїзної перевірки СТОВ «Агро-Лан» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01 серпня 2008 року по 30 квітня 2010 року» мало заборгованість із сплати податку з доходів фізичних осіб, в сумі 541603 гривень 53 копійки.
В судовому засіданні підсудній свою вину визнав повністю, у скоєному розкаявся, та суду пояснив, що дійсно на момент перевірки очолюване ним підприємство мало заборгованість із сплати податку з доходів фізичних осіб, в сумі 541603 гривень 53 копійки, оскільки кошти підприємства першочергово використовувалися на нагальні проблеми: придбання паливно мастильних матеріалів, ремонт техніки, закупівлю міндобрив. Однак на момент розгляду справи в суді дана заборгованість перед бюдджетом повністю проплачена. На підтвердження своїх слів ОСОБА_2 в судовому засіданні представив відповідні довідки щодо повного розрахунку із сплати податку з доходів фізичних осіб
Враховуючи те, що учасниками судового розгляду не оспорювалися фактичні обставини справи і судом встановлено, що учасники судового розгляду правильно розуміють зміст цих обставин та відсутні сумніви у добровільності та істинності їх позицій, вислухавши думку учасників судового розгляду та розяснивши їм положення ст.299 КПК України про те, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оспорювати ці фактичні обставини справи у апеляційному порядку, суд визнає не доцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин справи, які ніким не оспорюються, за виключенням документів, що характеризують особу підсудного.
Таким чином суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_2 доведена повністю і його дії вірно кваліфіковані за ч.1 ст. 212 КК України за ознакою умисного ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, та ч.1 ст.366 КК України за ознакою внесення службовоюособою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
При призначенні покарання підсудному ОСОБА_2 у відповідності до вимог ст.ст. 65, 66, 67 КК України суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу підсудного, його вік те, що він щиро розкаявся у скоєному злочині, активно сприяв встановленню істини по справі, позитивно характеризується по місцю проживання та роботи, вперше притягується до кримінальної відповідальності,відшкодував повністю виявлену заборгованість із сплати податку з доходів фізичних осіб - як обставини, що помякшують відповідальність.
Обставин, передбачених ст.67 КК України у діях підсудного судом не вбачається.
З врахуванням всіх вище перелічених обставин суд вважає, що виправлення та перевиховання ОСОБА_2 можливі без ізоляції від суспільства, а тому, підсудному слід призначити покарання у виді штрафу у межах санкцій вмінених статей в розмірі, близькому до мінімального.
Остаточне покарання слід призначити за правилами ч.1 ст.70 КК України.
Міру запобіжного заходу залишити без змін.
Суд вважає, що призначене покарання ОСОБА_2 є достатнім і необхідним для його виправлення та попередження нових злочинів.
Керуючись ст.ст. 323, 324 , 328, 330, 331 КПК України суд
З А С У Д И В:
ОСОБА_2 визнати винним у скоєнні злочинів передбачених ч.1 ст.212 КК України, ч.1 ст.366 КК України та призначити йому за даними статтями покарання :
- за ч.1 ст. 212 КК України у виді штрафу в сумі 5270 ( п»яти тисяч двісті сімдесяти) гривень.
- за ч.1 ст. 366 КК України у виді штрафу в сумі 850 ( вісімсот п»ятдесяти ) гривень.
На підставі ч.1 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_2 покарання у виді штрафу в сумі 5270 ( п»яти тисяч двісті сімдесяти) гривень.
Міру запобіжного заходу до вступу вироку в законну силу залишити без змін.
На вирок може бути подана апеляція на протязі пятнадцяти діб з моменту його оголошення, а для засуджених, які знаходяться під вартою на протязі пятнадцяти діб з моменту отримання вироку до апеляційного суду Тернопільської області через Шумський районний суд.
СУДДЯ: