Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 17.12.2025
Справа № 334/9570/25
Провадження № 3/334/3152/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2025 року суддя Дніпровського районного суду міста Запоріжжя Фетісов М.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Головного управління ДПС у Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює директором ТОВ НІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за частиною першою статті 163-1 КУпАП,
встановив:
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07.11.2025 № 1703 ОСОБА_1 порушив вимоги п. 201.1, п. 201.10 ст. 201, пункту 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу в частині відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом граничного терміну на загальну суму ПДВ 323881,33 грн, в т.ч. за липень 2024 року на суму 22750 грн, за вересень 2024 року на суму 28590,58 грн, за жовтень 2024 року на суму 22000 грн, за листопад 2024 року на суму 38000 грн, за грудень 2024 року на суму 12540,75 грн, за лютий 2025 року на суму 200000 гривень. Порушено вимоги ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовомузасіданні винув інкримінованомуйому правопорушенніне визнав.Подав письмовіпояснення,в якихзазначив,що бувпризначений напосаду виконуючогообов`язки Генеральногодиректора ТОВНІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС»з 18лютого 2025року рішеннямучасника товариства Фондудержавного майнаУкраїни,оформленого протоколом№ 17/02-2025від 17.02.2025.Державну реєстраціюзмін довідомостей проюридичну особув частинізміни керівникапроведено 07.03.2025.Саме здати державноїреєстрації вреєстрі вінприступив довиконання посадовихобов`язків керівникапідприємства.Він небув посадовоюособою ТОВНІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС»та неміг вчинитиадміністративне правопорушенняу періодлипень 2024року -лютий 2025року відсутностіреєстрації податковихнакладних вЄдиному реєстріподаткових накладнихпротягом граничноготерміну,зазначеному упротоколі проадміністративне правопорушення№ 1703від 07.11.2025.Крім того,після призначенняйого напосаду керівника,підприємство немало можливостіпровести реєстраціюподаткових накладних,так самеяк підкерівництвом колишньогоГенерального директора ОСОБА_2 у зв`язкуз наступним.Усі податковінакладні булиоформлені відповіднодо правилведення бухгалтерськогообліку івнесені дореєстрації.За всімаоформленими належнимчином податковиминакладними підприємствомсформовано податковізобов`язання звідповідним відображенняму деклараціїз податкуна доданувартість.Однак,реєстрація податковихнакладних виявиласянеможливою черезнаявність непереборнихобставин,пов`язаних ізблокуванням господарськоїдіяльності ТОВНІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС»внаслідок застосуванняперсональних економічнихсанкцій доросійських власниківтовариства.На початкуповномасштабної військовоїагресії РосійськоїФедерації протиУкраїни ТОВНІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС»мав єдинимучасником російськукомпанію ATХолдингова компанія«ЕЛЕКТРОЗАВОД» зкінцевим бенефіціарнимвласником ОСОБА_3 ,яким опосередковановолодів акціямиATХК «ЕЛЕКТРОЗАВОД»через російськукомпанію AT«АФК «СИСТЕМА».Рішенням Радинаціональної безпекиі оборониУкраїни від24травня 2022року «Прозастосування персональнихспеціальних економічнихта іншихобмежувальних заходів(санкцій)»було накладеноперсональні економічнісанкції на ОСОБА_3 ,а згодомна АТ«АФК «СИСТЕМА»та ATХК «ЕЛЕКТРОЗАВОД».Указами ПрезидентаУкраїни санкціїщодо зазначенихосіб введенов дію,дані пропідсанкційних осібвнесено доДержавного реєструсанкцій.Застосування санкційРНБО дляпідприємства малонаступні негативнінаслідки:-стягнення удохід державимайнових активів(усьогонерухомого майна),що належалоТОВ НІЦ«ЗТЗ-СЕРВІС»на підставірішення Вищогоантикорупційного судувід 01вересня 2022року вадміністративній справі№ 991/3183/22;-стягнення удохід держави71,3178частки статутногокапіталу товариствана підставірішення Вищогоантикорупційного судувід 03жовтня 2023року вадміністративній справі№ 991/8192/23;-закриття обслуговуючимибанками поточнихрахунків товариства,відмова іншихбанків вобслуговуванні черезфінансовий моніторинг;-розірвання замовникамиробіт/послугдіючих станомна 24.02.2022контрактів,відмова відділових стосунківіз товариством;-заборона научасть утендерах щодозакупівлі робіт/послугчерез мораторійна укладенняправочинів накористь виконавцяробіт/послуг,що маєвласником зчасткою понад10%резидента РосійськоїФедерації,запроваджений постановоюКМУ від03.03.2022№ 187«Про забезпеченнязахисту національнихінтересів замайбутніми позовамидержави Українау зв`язкуз військовоюагресією РосійськоїФедерації»;-заборона банкамна здійсненнявидаткових операційза рахункамитаких українськихкомпаній,що введенапунктом 15постанови правлінняНБУ від24.02.2022№ 18.На теперішнійчас власником28,6822частки статутногокапіталу ТОВНЩ «ЗТЗ-СЕРВІС»залишається ATХК «ЕЛЕКТРОЗАВОД»,кінцевим бенефіціарнимвласником товаристває ОСОБА_3 .Вказані обставинизумовили закриттябанківських рахунківта призупиненнявиробничої діяльностітовариства.Через наявністьзаблокованих банківськихрахунків ТОВНІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС»не маєзмоги поповнитиелектронний рахунокта відповідноне можезареєструвати зазначеніподаткові накладніу ЄРПН.Тільки заумови розблокуваннярахунків таотримання коштіввід дебіторів,буде поповненоелектронний рахунокТОВ НІЦ«ЗТЗ-СЕРВІС»і податковінакладні будутьзареєстровано вЄРПН.Таким чином відсутня вина посадових осіб ТОВ НЩ «ЗТЗ-СЕРВІС» у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення до протоколу про адміністративне правопорушення додані: акт ГУ ДПС від 07.11.2025 № 15258/08-01-07-07/13605779 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ІНЖЕНЕРНИЙ ЦЕНТР «ЗТЗ-СЕРВІС», наказ ТОВ НІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС» від 30.10.2025 № 27 «Про відрядження ОСОБА_1 », протокол позачергових загальних зборів учасників ТОВ НІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС» № 17/02-2025 від 17.02.2025, акт про неявку до контролюючого органу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності від 07.11.2025 № 2628/08-01-07-07/13605779, лист ГУ ДПС від 31.10.2025 № 46211/6/08-01-07-07-04 «Про запрошення на підписання протоколу про адміністративне правопорушення», рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, фіскальний чек.
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Так відповідно до положень статей 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП. У ньому, крім іншого, зазначається нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі, що передбачено частиною першою статті 256 КУпАП.
За змістом частини першої статті 163-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає в разі відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, в тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
Відповідно до акту від 07.11.2025 № 15258/08-01-07-07/13605779 реєстрація податкових накладних в ЄРПН не була проведена ТОВ НІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС» за липень 2024 року (граничний строк реєстрації 05.08.2024 та 18.08.2024), вересень 2024 року (граничний строк реєстрації 05.10.2024 та 18.10.2024), жовтень 2024 року (граничний строк реєстрації 18.11.2024), листопад 2024 року (граничний строк реєстрації 05.12.2024), грудень 2024 року (граничний строк реєстрації 18.01.2025), лютий 2025 року (граничний строк реєстрації 05.03.2025).
Згідно з наказом ТОВ НІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС» від 07.03.2025 № 6/К «Про переведення ОСОБА_1 на посаду в.о. Генерального директора» ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків Генерального директора з 07.03.2025.
Таким чином ОСОБА_1 обійняв посаду керівника ТОВ НІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС» 07.03.2025 на підставі наказу ТОВ НІЦ «ЗТЗ-СЕРВІС» від 07.03.2025 № 6/К, вже після спливу граничного строку реєстрація останньої податкової накладної від 14.02.2025 в ЄРПН.
Таким чином ОСОБА_1 не є суб`єктом даного адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 163-1 КУпАП.
Триваюче правопорушення - це проступок, пов`язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов`язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов`язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об`єктивно існує цей обов`язок, виконанням обов`язку відповідним суб`єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Подібна правова позиція щодо застосування норм права викладена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №804/401/17.
Суд встановив, що дане правопорушення не носить характер триваючого, оскільки пунктом 201.10 статті 201, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України ПК України встановлені граничні строки реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, після порушення яких особа є такою, що не виконала свій обов`язок.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поза розумним сумнівом.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
З огляду на те, що згідно статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суддя, оцінивши наявні в даній справі про адміністративне правопорушення докази, приходить до висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 163-1 КУпАП, внаслідок чого справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП.
Керуючись статями 163-1, 247, 251, 252, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
постановив:
провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за частиною першою статті 163-1 КУпАП закрити на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП - у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя М.В. Фетісов