Рішення № 132664204, 15.12.2025, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2025
Номер справи
520/27421/25
Номер документу
132664204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 грудня 2025 року Справа № 520/27421/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви Приватного підприємства "Інсталл" (пров. Старокиївський, буд. 1/3,м. Київ,04116, ЄДРПОУ 30364521) до Харківської митниці (вул. Миколаївська, буд. 16-Б,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61005, код ЄДРПОУ 44017626) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- Визнати протиправною відмову №7.14-1/15-01/13/3058 від 18.06.2025р. Харківської митниці у поверненні надміру сплачених митних платежів Приватному підприємству «ІНСТАЛЛ»;

- Зобов`язати Харківську митницю сформувати електронний висновок про повернення з державного бюджету надміру сплачених Приватним підприємством «ІНСТАЛЛ» сум митних платежів у загальному розмірі 677 171,01 грн. за вантажною митною декларацією IM40AA №UA807020/2022/000408 від 17.01.2022р. шляхом їх перерахування на банківський рахунок Приватного підприємства «ІНСТАЛЛ» (код ЄДРПОУ 30364521, IBAN НОМЕР_1 в ПАТ «ОТП Банк» в м. Київ) та надіслати його для виконання до органів Державної казначейської служби України.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

01.12.2021 між ПП "Інсталл" та Agro MineralsTrading (Республіка Казахстан) укладений контракт №АМТ-007-21 від 01.12.2021.

Відповідно до розділу 1 контракту, з урахуванням змін, викладених у додаткових угодах, продавець взяв на себе зобов`язання продати, а позивач зобов`язався купити на умовах поставки FCA добрива-нітрат амонію (аміачна селітра) в об`ємах і за цінами погодженими сторонами у контракті. На виконання умов контракту, ПП "Інсталл" у грудні 2021 року перерахував продавцю кошти, а продавець поставив позивачу добрива.

17.01.2022 ПП "Інсталл" в зоні діяльності митного посту "Куп`янськ" Харківської митниці проведено митне оформлення вантажу за митною декларацією №UА807020/2022/000408 товар: "селітра аміачна, марка Б, ГОСТ 2-2013", без застосування режиму вільної торгівлі.

Разом з вказаною декларацією подано Сертифікати походження форми СТ-1, однак при заповненні вказаних сертифікатів імпортером допущені помилки, внаслідок чого позивач не скористався преференцією, що передбачена "Угодою про Правила визначення країни походження товарів Співдружності Незалежних Держав від 20.11.2009".

Враховуючи допущені помилки позивачем сплачено митні платежі: мито 564309,18 грн та ПДВ у розмірі 112861,83 грн.

Листом від 10.02.2022 №10/02-1 (вх. Харківської митниці від 11.02.2022 №1859/13) ПП "ІНСТАЛЛ" звернулось до митниці з проханням про можливість поновлення режиму вільної торгівлі на підставі оригіналів сертифікатів про походження товару форми СТ-1 від 18.01.2022 №КZ UА 2 108 00122 (бланк №1026737) та №КZ UА 2 108 00123 (бланк №1026739), виданих уповноваженим органом Республіки Казахстан (Палата підприємців Жамбилської області Республіки Казахстан).

Також, у вказаному листі позивач клопотав про повернення з Державного бюджету України надміру зарахованих сум митних платежів у розмірі 677171,01 грн. До вказаної заяви додано відповідні сертифікати форми СТ-1.

Вказані обставини не заперечуються сторонами.

Листом від 23.02.2022 №7.14-2/15-03/13/2806 Харківська митниця поновила позивачеві режим вільної торгівлі за МД від 17.01.2022 №UА807020/2022/000408 відповідно до сертифікату походження форми СТ-1 №UА210800122 від 18.01.2022 та №UА210800123 від 18.01.2022 та запропонувала платникові податків ПП "Інсталл" звернутися до Харківської митниці з заявою про повернення надміру зарахованих сум митних платежів.

Вказаний лист, відповідно до списку №1485 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Харків-5, відправник: митниця, 23.02.2022 направлено на адресу ПП "Інстал": пров. Старокиївський, буд. 1/3, м.Київ, 04116 (п.30 списку).

30.06.2023 позивач листом №30/06-01 звернувся до Харківської митниці, в якому просив надати відгук на лист від 10.02.2022 №10/02-1.

Листом від 05.07.2023 №7.14-2/15-03/13/3841 Харківська митниця направила позивачеві копію відповіді на лист від 10.02.2022 №10/02-1 та повторно роз`яснила про можливість повернення надміру зарахованих сум митних платежів.

28.02.2024 позивач повторно звернувся до Харківської митниці з листом №28/02-1, в якому зазначив, що у зв`язку з військовою агресією рф проти України 24.02.2024 ПП "Інстал" не отримало відповідь від Харківської митниці.

04.03.2024 Харківська митниця листом №7.14-1/15-03/13/1691 направила позивачеві копію відповіді на лист від 10.02.2022 №10/02-1.

11.03.2024 ПП "Інстал" звернулось до Харківської митниці з листом №1103-1/2024, в якому просило повернути надміру зарахованих сум митних платежів за МД від 17.01.2022 №UА807020/2022/000408 в сумі 677171,01 грн.

27.03.2024 Харківська митниця листом №7.14-1/15-01/13/2205 відмовила в поверненні надміру сплачених митних платежів, оскільки заява ПП "Інстал" від 11.03.2024 подана до митниці з порушенням граничних строків подання.

Не погодившись з такою позицією контролюючого органу позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, з приводу яких виник даний спір регулюються Податковим кодексом України та Митним кодексом України (далі - МК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Так, підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад -враховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

За правилами частин 1-3 статті 301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов`язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пунктів 43.1-43.5 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

За приписами статті 292 Митного кодексу України (далі також МК України) митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України: 1) товари не є об`єктом оподаткування митними платежами; 2) щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв`язку з якими його надано; 3) при ввезенні товарів на митну територію України або вивезенні товарів з митної території України товари були поміщені у митний режим, який відповідно до положень цього Кодексу не передбачає сплату митних платежів, - на період дії цього режиму та при виконанні умов, що випливають з такого режиму; 4) коли загальна фактурна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за межі митної території України громадянами, не перевищує обсягів, які не є об`єктом оподаткування митними платежами відповідно до розділу XII цього Кодексу.

Частиною 6 статті 301 МК України передбачено, що повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п`ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.

Порядок повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 року №643 (далі Порядок №643), який визначає процедури під час повернення суб`єктам господарювання та/або фізичним особам (далі - платники податків) коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюють Держмитслужба та митниці Держмитслужби, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у ч.3 ст.301 Митного кодексу України та ст.43 Податкового кодексу України.

Згідно п.1 розділу ІІІ Порядку №643 повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 301 Митного кодексу України, здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.

Платник податків подає до митниці Держмитслужби заяву довільної форми в паперовому вигляді або за допомогою засобів електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі через систему електронної взаємодії державних інформаційних ресурсів та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

Пункт 3 розділу ІІІ Порядку №643 закріплює відомості, які зазначаються у заяві про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці Держмитслужби, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).

За п. 4 розділу ІІІ Порядку № 643 після надходження до митниці Держмитслужби заява, подана за допомогою засобів ІТС Держмитслужби в електронній формі, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Реєстру опрацювання заяв на повернення (далі - Реєстр), який ведеться за допомогою засобів АСМО.

Заяву платника, внесену до Реєстру, розглядають відповідні структурні підрозділи митниці Держмитслужби, за визначенням керівника митниці.

Згідно п. 5 розділу ІІІ Порядку №643 підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету та відсутність у нього податкового боргу за допомогою засобів АСМО.

Співробітник підрозділу до Реєстру вносить дату сплати і реквізити, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код за ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства).

Відповідно до п.6 розділу ІІІ Порядку №643 якщо за результатами розгляду заяви митницею Держмитслужби встановлено наявність підстав для повернення коштів, працівник підрозділу формує електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - електронний висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, який подається керівнику (заступнику керівника) митниці Держмитслужби для прийняття рішення щодо повернення відповідної суми коштів.

За п.8 розділу ІІІ Порядку №643 у разі якщо заявник не виконав вимог пунктів 1-3 цього розділу, надав недостовірні дані та/або має податковий борг (крім випадків визначення у заяві напряму перерахування коштів на погашення податкового боргу), готується та надсилається йому письмова (в паперовому вигляді або електронній формі) обґрунтована відмова, у тому числі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що при отриманні заяви платника податків на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань у її задоволенні може бути відмовлено виключно у разі якщо заявник не виконав вимог пунктів 1-3 цього розділу, надав недостовірні дані та/або має податковий борг (крім випадків визначення у заяві напряму перерахування коштів на погашення податкового боргу). При цьому, законодавець зазначив, що така відмова повинна бути обґрунтованою.

Верховний Суд у постанові від 10.10.2019 року по справі №810/4436/15 зазначив, що законодавством регламентовано чіткий порядок повернення суб`єктам господарювання надмірно сплачених митних платежів, який включає в себе сукупність послідовних дій учасників даних правовідносин, а саме: звернення суб`єкта господарювання до митних органів із заявою; проведення відповідними структурними підрозділами митного органу перевірки наведених в заяві обставин та підстав; встановлення митними органами наявності факту переплати; складання ними відповідного висновку та його надіслання органам Державної казначейської служби України для повернення суб`єкту господарювання надміру сплачених митних платежів або прийняття обґрунтованої відмови у задоволенні заяви.

За ч. 5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Матеріалами справи підтверджено, що листом від 10.02.2022 №10/02-1 (вх. Харківської митниці від 11.02.2022 №1859/13) ПП "ІНСТАЛЛ" звернулось до митниці з проханням про можливість поновлення режиму вільної торгівлі на підставі оригіналів сертифікатів про походження товару форми СТ-1 від 18.01.2022 №К7 UА 2 108 00122 (бланк №1026737) та № UА 2 108 00123 (бланк №1026739), виданих уповноваженим органом Республіки Казахстан.

Також, у вказаному листі позивач просив повернути з Державного бюджету України надміру зараховані суми митних платежів у розмірі 677171,01 грн.

Листом від 23.02.2022 №7.14-2/15-03/13/2806 Харківська митниця поновила позивачеві режим вільної торгівлі та запропонувала платникові податків ПП "Інсталл" звернутися до Харківської митниці з окремою заявою про повернення надміру зарахованих сум митних платежів.

Суд зазначає, що позивачем дотримано приписи Порядку №643, а саме подано заяву до митного органу від 10.02.2022 про повернення надміру сплаченої суми митних платежів після виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів, а саме надання сертифікатів походження для поновлення режиму вільної торгівлі, проте лист від 23.02.2022 не містить вмотивованої відповіді з питань повернення надміру сплаченої суми митних платежів, про яку просило ПП "Інсталл" у заяві від 10.02.2022, а лише зазначено про надання окремої заяви про повернення митних платежів.

При цьому, вказана відповідь не містять доказів того, що відповідач на виконання Порядку №643 взагалі перевіряв факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та встановлював наявність переплати, або перевіряв наявність/відсутність у позивача податкового боргу, тобто фактично відповідач надав позивачу формальну відповідь та його заява від 10.02.2022 в частині повернення надмірно сплачених коштів не розглянута.

Відповідач зазначає, що датою виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення з ДБУ надміру сплачених сум митних платежів вважається рішення митниці від 23.02.2022, а отже останнім днем подання заяви для повернення надміру сплачених коштів є 23.02.2023, а заява платника податків ПП "Інсталл" від 10.02.2022 надіслана передчасно.

Суд вважає необґрунтованим доводи відповідача щодо порушення позивачем строків звернення із заявою про повернення надміру сплачених коштів, оскільки, як вже зазначалось, позивач з заявою про повернення надмірно сплачених коштів звернувся 10.02.2022 (в межах строків, передбачених МК України та Порядком № 643), але остання в цій частині відповідачем не розглянута.

Слід зазначити, що підставою для відмови митним органом у заяві про повернення надміру сплаченої суми митних та інших платежів може бути або не виконання вимог пунктів 1-3 розділу ІІІ Порядку №643, або надання недостовірних даних та/або наявність податкового боргу.

При цьому, зазначаючи, що останнім днем подання заяви для повернення надміру сплачених коштів є 23.02.2023, відповідач у своєму листі від 05.07.2023 повідомляє ПП "Інсталл", про його можливість звернутись до митниці з проханням повернення надмірно сплачених коштів відповідно до вимог Податкового та Митного кодексів, а також наказу Міністерства фінансів України від 18.07.2017 № 643.

Так, на повторний лист ПП "Інсталл" від 11.03.2024, митним органом відмовлено в поверненні з ДБУ сум надміру сплачених митних платежів за МД від 17.01.2022 №№UА807020/2022/000408, обґрунтовуючи це тим, що вказана заява надіслана з порушенням граничних строків її подання.

Окрім цього, суд зазначає, що аналогічний спір між цими самими сторонами, був у справі у справі №520/22911/24.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 19.05.2025р. у справі № 520/22911/24, яким скасовано рішення суду першої інстанції, щодо відмови у задоволені позовних вимог ТОВ «Інсталл», судом вже встановлено, що Позивачем подано заяву до митного органу від 10.02.2022 про повернення надміру сплаченої суми митних платежів після виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів, а саме надання сертифікатів походження для поновлення режиму вільної торгівлі, тому відмова Відповідача на підставі невідповідності заяви Позивача п.3 розділу ІІІ Порядку№643 є протиправною.

Так, апеляційну скаргу Приватного Підприємства "Інсталл" - задоволено частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2025 по справі № 520/22911/24 скасовано.

Ухвалено постанову, якою адміністративний позов Приватного Підприємства "Інсталл" до Харківської митниці про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнано протиправними дії Харківської митниці від 27.03.2024 щодо відмови Приватному Підприємству "Інсталл" в поверненні з Державного бюджету України сум надміру сплачених митних платежів за митною декларацією від 17.01.2022 №UА807020/2022/000408.

Зобов`язано Харківську митницю повторно розглянути заяву Приватного Підприємства "Інсталл" від 10.02.2022 за вих 10/02-1 в частині повернення надмірно сплачених сум митних платежів за митною декларацією від 17.01.2022 №UА807020/2022/000408 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

Таким чином суд апеляційної інстанції застосував принцип дискреції.

Однак, зі змісту відповіді Харківської митниці №7.14-1/15-01/13/3058 від 18.06.2025р. слідує, що Харківською митницею прийнято рішення про поновлення ПП «ІНСТАЛЛ» режиму вільної торгівлі за МД від 17.01.2022р. №UA807020/2022/000408 відповідно до сертифікату походження форми СТ-1 від 18.01.2022 №KZ UA 2 108 00122 та №KZ UA 2 108 00123. В той же час, Харківська митниця зазначила, що у заяві ПП «ІНСТАЛЛ» від 10.02.2022 №10/02-1 було порушено вимоги пункту 3 розділу ІІІ Порядку №643, а саме на момент подачі у ПП «ІНСТАЛЛ» не було «причин виникнення суми коштів» помилково та/або надміру сплаченої суми митних платежів в зв`язку з тим, що митницею на момент звернення ще не було прийнято рішення стосовно поновлення режиму вільної торгівлі. А, тому, на думку Харківської митниці у ПП «ІНСТАЛЛ» були відсутні правові підстави для звернення щодо повернення з ДБУ помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Отже, відповідачем повторно розглянуто заяву позивача, однак, всупереч рішенню суду, відповідач відмовився його виконувати.

За таких обставин суд, задля належного захисту порушених прав позивача, вважає за можливе відступити від принципів дискреції, та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Інсталл" (пров. Старокиївський, буд. 1/3,м. Київ,04116, ЄДРПОУ 30364521) до Харківської митниці (вул. Миколаївська, буд. 16-Б,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61005, код ЄДРПОУ 44017626) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправною відмову №7.14-1/15-01/13/3058 від 18.06.2025р. Харківської митниці у поверненні надміру сплачених митних платежів Приватному підприємству «ІНСТАЛЛ»;

Зобов`язати Харківську митницю сформувати електронний висновок про повернення з державного бюджету надміру сплачених Приватним підприємством «ІНСТАЛЛ» сум митних платежів у загальному розмірі 677 171,01 грн. за вантажною митною декларацією IM40AA №UA807020/2022/000408 від 17.01.2022р. шляхом їх перерахування на банківський рахунок Приватного підприємства «ІНСТАЛЛ» (код ЄДРПОУ 30364521, IBAN НОМЕР_1 в ПАТ «ОТП Банк» в м. Київ) та надіслати його для виконання до органів Державної казначейської служби України.

Стягнути на користь Приватного Підприємства "Інсталл" (ЄДРПОУ 30364521) судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в сумі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Харківської митниці (вул. Миколаївська, буд. 16-Б,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61005, код ЄДРПОУ 44017626).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.