Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 203/8015/25
Провадження № 3/0203/2404/2025
П О С Т А Н О В А
іменем України
10.12.2025 року суддя Центрального районного суду міста Дніпра Смольняков О.О., розглянувши матеріали, що надійшли від з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов`язану із виконанням функцій держави у зв`язку зі звільненням 04.03.2022 з посади секретаря судового засідання Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45, п.2-7 розділу 13 «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме 05.06.2024 о 16 год 08 хв, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнала, що декларація була подана несвоєчасно. Пояснила, що несвоєчасно подала декларацію з причини необізнаності про необхідність її подання, оскільки після звільнення не відслідковувала останні зміни законодавства щодо декларування під час воєнного стану, якими було визначено кінцевий термін подання декларації за 2022 рік - 31.01.2024. Просила суд обмежитись усним зауваженням та закрити провадження по справі, оскільки жодних наслідків даним правопорушенням не заподіяно.
В судовому засіданні прокурор зазначив, що вважає доведеним несвоєчасне подання суб`єктом декларування ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік (після звільнення), що є підставою для визнання винуватою останньої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до норм статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до наказу Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра №52 від 21.09.2021 «Про призначення на посаду державної служби за конкурсом ОСОБА_1 » - ОСОБА_1 призначено на посаду секретаря судового засідання Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська з 22 вересня 2021 року.
У подальшому наказом Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська №5 від 28.02.2022 «Про звільнення ОСОБА_1 » - ОСОБА_1 звільнено з посади секретаря судового засідання Амур- Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська з 04.03.2022 року.
Відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» державних службовців віднесено до суб`єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Отже ОСОБА_1 обіймаючи посаду секретаря судового засідання Амур- Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська, згідно з п.п. «в» п. 1 ч.1 ст. З Закону є державним службовцем та відповідно суб`єктом декларування згідно зі ст. 1 Закону.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в-г пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону №1700-УІІ суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08 листопада 2023 року № 252/23, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 р. за № 1965/41021 затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноваження на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб`єкт декларування в Україні чи за її межами.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в типах воєнного стану» № 3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.
Так, згідно п. 27 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:Wpublic.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2022 рік лише 05.06.2024 о 16 год. 08 хв.
Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) встановлено, що дії, направлені на подання декларації нею розпочато лише після закінчення граничного строку для подання вказаного документу.
Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.
При цьому, ОСОБА_1 була обізнана про необхідність подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що підтверджується особистим підписом в попередженні від 22.09.2021 року .
Загалом, за час здійснення діяльності, пов`язаної з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, до призупинення декларування у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні, ОСОБА_1 подала 1 декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що свідчить про її обізнаність з роботою у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Слід звернути увагу, що суб`єкт декларування до початку вчинення дій щодо подання будь-якого типу декларацій ознайомлюється з Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08 листопада 2023 року № 252/23, зареєстрований з Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 р. за № 1965/41021 про що ставить відповідну відмітку про ознайомлення та лише після цього може приступити до її заповнення.
Окремо слід зауважити, що з моменту призупинення з 24.02.2022 декларування у зв`язку з введенням воєнного стану до моменту його поновлення 12.10.2023, Єдиний державний реєстр декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування не призупиняв своєї роботи та будь-хто з декларантів безперешкодно мав змогу подати буд-які типи декларацій в любий зручний для себе час.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 139 Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України від 10.02.2020 № 1861-УІ, встановлено, що Закон України № 3384-ІХ від 20.09.2023, яким відновлено декларування, опублікований у Відомостях Верховної ради, є офіційним оприлюдненням та відповідно вважається доведеним до відома громадян, що також свідчить про обізнаність ОСОБА_1 з необхідністю подання відповідної декларації.
Також питання відновлення декларування неодноразово протягом тривалого часу висвітлювалось у медіа, діяльність яких визначено Законом України «Про медіа».
При цьому відповідно до постанови великої палати Верховного суду від 24.01.2021 року у справі № 800/30/17 (990/1/1328/18) суд встановив, що вжиття конструкції «повинна була дізнатися» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов`язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає доведеним, що ОСОБА_1 , своїми, вище зазначеними діями, вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення у їх сукупності.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує: характер вчиненого правопорушення та його наслідки, особу правопорушниці, її ставлення до скоєного, яке полягає у визнанні вини, майновий стан останньої. Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 суд визнає щире каяття останньої у вчиненому. Обставин, що обтяжують відповідальність, суд не встановив.
Враховуючи наведене, на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у межах санкції частини першої статті 172-6 КУпАП у виді штрафу.
Керуючись ч.1 ст. 172-6, ст. 283, 284, 287, 294 КУпАП, суд,
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в доход держави у сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок, за наступними реквізитами: Отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача- UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до частини першої статті 307 КУпАП та частини другої статті 308 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше, як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення. У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Центральний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження.
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 місяці.
Суддя О.О. Смольняков