Постанова № 132514394, 11.12.2025, Кілійський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
11.12.2025
Номер справи
502/2302/25
Номер документу
132514394
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 502/2302/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2025 року м. Кілія

Суддя Кілійського районного суду Одеської області Балан М.В.,

за участю прокурора Ізмаїльської окружної прокуратури Івахіва М.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка до 01.11.2024 року займала посаду радіотелефоніста 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 та мешкаючу за адресою: АДРЕСА_2 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, якій роз`яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -

В С Т А Н О В И В :

До Кілійського районного суду Одеської області від Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №130/2025 від 04.11.2025 року, складеного оперуповноваженим ВМЗК Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України майором поліції Гордуз Володимиром Григоровичем вбачається, що ОСОБА_1 , припиняючи з 01.11.2024 року діяльність на посаді радіотелефоніста 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, будучи суб`єктом декларування відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушенні абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин, 15.01.2025 року подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, 12.02.2022 ОСОБА_1 склала Присягу особового складу органів і підрозділів цивільного захисту, та власним підписом засвідчила ознайомлення із антикорупційною пам`яткою.

Наказом Головного управління ДСНС України в Одеській області №587 від 15.08.2023 рядового служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено радіотелефоністом 43 ДПРЧ 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області, та наказом № 486 від 24.06.2024 присвоєно звання сержант служби цивільного захисту.

Відповідно до положення «Про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового i начальницького складу» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11.07.2013, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький.

Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. Молодший начальницький склад молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту, старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту, прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту.

Таким чином, згідно п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, посада радіотелефоніста 43 ДПРЧ 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 віднесена до суб`єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на особу начальницького складу служби цивільного захисту, тому остання є суб`єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, та зобов`язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ст. 45 вказаного Закону B частині обов`язку подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Наказом Головного управління ДСНС України в Одеській області № 846-НК/60 від 31.10.2024 сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 радіотелефоніста 43 ДПРЧ 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області було звільнено із служби цивільного захисту.

Наказом 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській № 95 від 01.11.2024 ОСОБА_1 було виключено з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення з 01.11.2024.

Відповідно до пункту 175 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, з ОСОБА_1 01.10.2024 проведено індивідуальну бесіду у зв`язку з звільненням зі служби цивільного захисту.

01.11.2024 ОСОБА_1 отримала свою трудову книжку.

Згідно пункту 12 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового i начальницького складу затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, «Останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС».

Таким чином, 01.11.2024 є останнім днем служби цивільного захисту ОСОБА_1 , коли наказом ГУ ДСНС України в Одеській області від № 846-НК/60 від 31.10.2024 її звільнено зі служби цивільного захисту та наказом 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській № 95 від 01.11.2024 останню виключено з кадрів ДСНС України з 01.11.2024. По завершенню цього дня, ОСОБА_1 вважається такою, що припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави.

У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб`єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до Роз`яснення Національного агентства 3 запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного фонду» визначено, що декларація при звільненні декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Таким чином, радіотелефоніст 43 ДПРЧ 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області сержант служби цивільного ОСОБА_1 , як особа, яка припиняє 01.11.2024 року діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов`язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, до 00 год. 00 хв. 02.12.2024 року.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов`язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу першого ч. 2 ст. 45 Закону, подала відповідну декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, лише 15.01.2025 о 12 год. 18 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією визнала в повному обсязі, пояснивши, що у зв`язку з сімейними обставинами, а саме смертю матері та пов`язаних з цим послідуючих після похоронних дій, не змогла вчасно подати відповідну декларацію, свою провину усвідомила та розкаялась у вчиненому.

Прокурор Ізмаїльської окружної прокуратури Івахів М.В. в судовому засіданні зазначив, що з урахуванням обставин, викладених в адміністративному протоколі, беручи до уваги пояснення ОСОБА_1 , визнання своє вини та розкаяння у вчиненому, вважає, що у діях останньої наявні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, та вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, з накладенням покарання у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті.

Заслухавши учасників провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов`язане із корупцією, ознайомившись з доданими до протоколу матеріалами та доказами, на підтвердження правових позицій учасників провадження, суддя дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАПзавданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

Згідност. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАПпередбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п. 1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони або обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першійстатті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до п. п. «д» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»суб`єктами, на яких поширюється дія цьогозаконує: особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.

Таким чином, із врахуванням посади - радіотелефоніста 43 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, яку займала ОСОБА_1 , будучи сержантом служби цивільного захисту, вона є суб`єктом, на яку поширюється дія вказаногоЗакону.

Тому, згідно з ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 45 даного Закону, приміткою дост.172-6КУпАП ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та суб`єктом правопорушення.

Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до пункту 2, підпункту 3 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агенства від 10.06.2016 № 3, суб`єкти декларування подають декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.

Таким чином, ОСОБА_1 , яка припинила 01.11.2024 року діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов`язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, до 00 год. 00 хв. 02.12.2024 року. Однак, як встановлено судом, шляхом аналізу та співставлення поданих до суду доказів, декларацію подано 15.01.2025 року.

Інших поважних причин, окрім зазначених в судовому засіданні ОСОБА_1 , які б перешкодили останній вчасно подати декларацію, не встановлено.

Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, а саме: вчинення нею порушення вимог фінансового контролю, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Враховуючи обставини правопорушення, дані про особу, яка притягується до відповідальності, зокрема те, що ОСОБА_1 раніше не притягувалась до відповідальності, а також відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, наявність доказів у матеріалах справ, які підтверджують факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією та визнання нею своєї вини, суддя дійшов до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у мінімальних межах санкції передбаченої статті.

За своїм видом та розміром накладене на ОСОБА_1 стягнення, на думку судді, сприятиме досягненню визначеної у ст.23КУпАП мети адміністративних стягнень тавідповідатиме принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних правокремої людини.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючисьст.68Конституції України,ст.ст.33-35,40-1,172-6, 251,254,268,276-280,283- 284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягненняу вигляді штрафу урозмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що становить850(вісімсот п`ятдесят)гривень.

Реквізити для сплати штрафу: Отримувач ГУК в Од.обл./отг м. Кілія 21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ) 37607526; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN) UA988999980313020106000015622; КОД КДБ 21081100; Найменування податку Адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір в розмірі 605,60 гривень.

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106; Призначення платежу*;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, РНОКПП або серія та номер паспорта) Судовий збір стягнутий з ОСОБА_1 (ПІБ чи назва установи, з якої стягується судовий збір) на користь держави, за постановою суду по справі № 502/2302/25.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі через Кілійський районний суд Одеської області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом 3 місяців з дня винесення.

Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан