Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/699/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області, про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - позивач), звернулась в суд з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області від 18.06.2019 року, щодо скасування рішення начальника УМВС України в Чернівецькій області від 18.04.2012 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням (ч. 1 ст.3 Закону України «Про громадянство України») ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- здійснити розподіл судових витрат.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що в січні 2012 року звернувся до УМВС України в Чернівецькій області із заявою про набуття громадянства України, у зв`язку з тим, що бабуся останньої - ОСОБА_3 народилась в селищі Кельменці ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наголошував на тому, що за результатами розгляду звернення 18.04.2012 року за рішенням начальника УМВС в Чернівецькій області позивач набув громадянство України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року та 23.04.2012 року отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .
Разом з тим, 18.06.2019 році скасовано рішення начальника УМВС України в Чернівецькій області від 18.04.2012 року про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням, у зв`язку з поданням свідомо не правдивих відомостей при оформленні набуття громадянства України.
Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на те, що факт неправдивих відомостей не підтвердився, що підтверджується матеріалам справи, зокрема постановою про закриття провадження в кримінальній справі.
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов (у формі письмових пояснень), в обґрунтування якого зазначається про те, що підставою прийняття спірного рішення слугувало подання позивачем свідомо неправдивих відомостей при оформлені набуття громадянства України.
Разом з тим, надалі факт підроблення офіційного документу не підвередився.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
1. Ухвалою суду за клопотання ОСОБА_1 поновлено строк звернення до суду. Відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
2. Ухвалою суду витребувано письмові докази про справі.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. 18.04.2012 року ОСОБА_1 рішенням УМВС в Чернівецькій області набуто громадянство України на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України". Підставою набуття громадянства України слугував факт народження на території України бабусі ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 , видане 27.03.1951 Кельменецьким відділом ЗАГС Чернівецької області.
2. В 2019 році під час проведення додаткової перевірки законності прийняття рішення про набуття громадянства України надано запит до Державного архіву Чернівецької області щодо підтвердження факту народження ОСОБА_4 .
3. Згідно відповіді Державного архіву № 309 від 03.05.2019 року встановлено, що в документах архівного форду за 1931 рік відсутні відомості про реєстрацію факту проживання бабусі - ОСОБА_4 02.03.1931 р-н., що свідчить про не підтвердження наявності фактів, з яким Закон пов`язує набуття особою громадянства.
4. Рішенням УДМС у Чернівецькій області від 18.06.2019 скасовано рішення начальника УМВС України в Чернівецькій області від 18.04.2012 року, про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням, у зв`язку з поданням свідомо неправдивих відомостей при оформлені набуття громадянства України.
5. 20.09.2019 до Кельменецького ВП ГУНП в Чернівецькій області із Кельменецької місцевої прокуратури надійшли матеріали кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019261100000132, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.358 КК України.
Підставами внесення відповідних відомостей до ЄРДР слугували матеріали УДМС у Чернівецькій області, згідно яких під час перевірки законності оформлення справ щодо набуття громадянства України, які прийняті до провадження в період діяльності ДМС України, зокрема встановлено, що 18.01.2012 ОСОБА_1 подала до СГІРФО Кельменецького РВ УМВС України в Чернівецькій області завідомо підроблені документи для оформленням і набуття громадянства України.
6. Під час досудового розслідування перевірено інформацію щодо підтвердження чи спростування факту реєстрації народження громадянки: ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) 02.03.1931 р-н, уродженки смт. Кельменці, вул. Молдавська, 35 Чернівецької області, актовий запис № 2 від 02.03.1931 р, місце реєстрації смт. Кельменці, та надано запит до Державного архіву Чернівецької області.
За результатами чого факт підроблення офіційного документа в тому числі ОСОБА_1 не підтвердився жодними зібраними доказами органами досудового розслідування.
7. 31.10.2019 року Кельменецьким відділом поліції ГУНП в Чернівецькій області прийнято постанову, згідно якої кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019261100000132 від 14.08.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України, закрито у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
Зі змісту постанови вбачається, що аналізуючи матеріали кримінального провадження орган досудового розслідування дійшов висновку про те, що будь - яких доказів, а також інших процесуальних джерел доведення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні даного кримінального правопорушення, а саме використанні завідомо підробленого документа немає. Крім того, під час проведення перевірки УДМС у Чернівецькій області враховувались дані як " ОСОБА_4 ", що є невірним, так як встановлено та підтверджено відповідними доказами, що бабусею ОСОБА_1 являється ОСОБА_4 ( ОСОБА_6 ), що підтверджено довідкою Державного архіву Чернівецької області № 795 від 25.10.2019 року, а тому орган досудового розслідування вважає, що 18.04.2012 на законних підставах прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до частини 1 статті 8 Закону України " Про громадянство України" - ОСОБА_7 , так як не встановлено та не підтверджено, що ОСОБА_1 набула громадянство України внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Таким чином, не встановлено будь - яких доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 використала завідомо підроблений документ, а тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України (використання завідомо підробленого документа), крім цього в даній події відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, так як не встановлено факту підроблення свідоцтва про народження ОСОБА_3 . Тому, орган досудового слідства дійшов висновку, що дане кримінальне провадження підлягає закриттю.
8. 20.12.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив скасувати рішення УДМС в Чернівецькій області від 18.06.2019 року, про скасування рішення начальника УМВС України в Чернівецькій області від 18.04.2012 року про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 за територіальним походженням.
9. 07.01.2025 року листом УДМС у Чернівецькій області повідомлено позивач про те, що закриття кримінального провадження не є підставою для скасування рішення УДМС у Чернівецькій області від 18.06.2019 року, про скасування рішення про набуття громадянства України.
ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходить з такого.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235 (далі - Закон № 2235).
Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок № 215), яким визначено перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Пунктом 1 розділу І Порядку № 215 визначено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.
Заяви з питань громадянства оформлюються:
про прийняття до громадянства України та про вихід з громадянства України - на ім`я Президента України;
про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім`я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи;
про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім`я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи;
про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім`я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи;
про перевірку належності до громадянства України особою, яка перебуває за кордоном, - на ім`я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем перебування особи;
про оформлення набуття громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім`я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи (п. 2 розділу І Порядку № 215).
3. Статтею 6 Закону № 2235 визначено, що підстави набуття громадянства України, а саме: (окрім іншого) за територіальним походженням;
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 2235 особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24.08.1991 на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.
Для оформлення набуття громадянства України в установленому порядку разом із заявою (клопотанням) про набуття громадянства України подається: особою без громадянства - декларація про відсутність іноземного громадянства; іноземцем - зобов`язання припинити іноземне громадянство.
Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство (підданство) усіх цих держав.
Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство (підданство) не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави.
Іноземці, які подали зобов`язання припинити іноземне громадянство (підданство), повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Іноземці, які мають усі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання документа про припинення громадянства (підданства), але з незалежних від них причин не можуть отримати його, подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.
Для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, дід чи баба якої народилися до 24.08.1991 на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (ч. 1 ст. 8 Закону), подає документи, передбачені п.п. "а" - "в" п. 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що підтверджує факт народження діда чи баби заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
б) документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з дідом чи бабою, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту (п. 28 розділу І Порядку 215).
Для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, дід чи баба якої постійно проживали до 24.08.1991 на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (ч. 1 ст. 8 Закону), подає документи, передбачені п.п. "а" - "в" п. 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що підтверджує факт постійного проживання діда чи баби заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
б) документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з дідом чи бабою, які постійно проживали на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту (п. 29 розділу І Порядку 215).
4. Як вбачається з матеріалів справи, 18.04.2012 року ОСОБА_1 рішенням УМВС в Чернівецькій області набуто громадянство України на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України". Підставою набуття громадянства України слугував факт народження на території України бабусі ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 , яке видане 27.03.1951 Кельменецьким відділом ЗАГС Чернівецької області.
5. При цьому, статтею 17 Закону № 2235 визначено підстави припинення громадянства України, а саме: внаслідок виходу з громадянства України; внаслідок втрати громадянства України; за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 19 Закону № 2235 підставами для втрати громадянства України є, зокрема, набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, у тому числі невиконання зобов`язань, взятих особою в зобов`язанні припинити іноземне громадянство, у зобов`язанні про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою.
Відповідно до ст. 21 Закону № 2235 рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов`язання, взятого особою у зобов`язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.
Пунктом 88 Порядку № 215 для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 21 Закону № 2235 територіальними органами Державної міграційної служби України, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (ст. 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (ст. 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка територіального органу Державної міграційної служби України, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (ч. 5 ст. 8 та ч. 2 ст. 10 Закону); інформація територіального органу Державної міграційної служби України про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (ч. 8 ст. 8 та ч. 7 ст. 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (ч. 1 та 2 ст. 10 з урахуванням ч. 5 ст. 9 Закону; ч. 5 ст. 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до ст. 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до ст. 8 та 10 Закону.
Пунктом 96 Порядку № 215 передбачено, що подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених ст. 21 Закону № 2235, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується територіальним підрозділом Державної міграційної служби України, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.
Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими п.п. "б" п. 88 цього Порядку, надсилається до територіального органу Державної міграційної служби України.
Згідно з п. 97 Порядку № 215 рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується керівником територіального органу Державної міграційної служби України або його заступником.
Повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, яким було внесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.
Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.
6. З системного аналізу наведених правових норм слідує, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі подання органів міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України та на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Тобто, необхідною та обов`язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 21 Закону № 2235 є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Указані обставини повинні бути підтверджені відповідними документами, які свідчать, зокрема, про факт подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів. Крім того, встановленню підлягають також факти, підтверджуючі провину або злочинний намір, подачу завідомо хибних відомостей, обман заявника при отриманні ним паспорта громадянина України.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 14.11.2018 у справі №820/1293/16, від 24.04.2019 у справі №2040/5642/18, від 19.12.2019 у справі №815/3575/15 та від 28.02.2020 у справі №520/4398/19.
7. Як вже зазначалось вище, позивач набув громадянство України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України", проте вже 18.06.2019 року прийнято рішення (подання) про скасування рішення про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України".
При цьому слід зазначити, що в 2019 році під час проведення додаткової перевірки законності прийняття рішення про набуття громадянства України надано запит до Державного архіву Чернівецької області щодо підтвердження факту народження ОСОБА_4 (бабусі позивача).
Згідно відповіді Державного архіву № 309 від 03.05.2019 року встановлено, що в документах архівного форду за 1931 рік відсутні відомості про реєстрацію факту проживання бабусі - ОСОБА_4 02.03.1931 р-н., що свідчить про не підтвердження наявності фактів, з яким Закон пов`язує набуття особою громадянства.
20.09.2019 до Кельменецького ВП ГУНП в Чернівецькій області із Кельменецької місцевої прокуратури надійшли матеріали кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019261100000132, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.358 КК України.
Підставами внесення відповідних відомостей до ЄРДР слугували матеріали УДМС у Чернівецькій області, згідно яких під час перевірки законності оформлення справ щодо набуття громадянства України, які прийняті до провадження в період діяльності ДМС України, зокрема встановлено, що 18.01.2012 ОСОБА_1 подала до СГІРФО Кельменецького РВ УМВС України в Чернівецькій області завідомо підроблені документи з оформленням набуття громадянства України.
Під час досудового розслідування перевірено інформацію щодо підтвердження чи спростування факту реєстрації народження громадянки: ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) 02.03.1931 р-н, уродженки АДРЕСА_1 , актовий запис № 2 від 02.03.1931 р, місце реєстрації смт. Кельменці.
Разом з тим, за результатами розслідування факт підроблення офіційного документа в тому числі ОСОБА_1 не підтвердився жодними доказами.
Відтак, 31.10.2019 року Кельменецьким відділом поліції ГУНП в Чернівецькій області прийнято постанову, згідно якої кримінальне провадження, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст. 358 КК України закрито, у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.
Досудовим розслідуванням встановлено, що будь - яких доказів, а також інших процесуальних джерел доведення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні даного кримінального правопорушення, а саме використанні завідомо підробленого документа немає. Крім того, під час проведення перевірки УДМС у Чернівецькій області враховувались дані як " ОСОБА_4 ", що є невірним. При цьому, встановлено та підтверджено відповідними доказами, що бабусею ОСОБА_1 являється ОСОБА_4 ( ОСОБА_6 ), що підтверджено довідкою Державного архіву Чернівецької області № 795 від 25.10.2019 року, а тому орган досудового розслідування вважає, що 18.04.2012 на законних підставах прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до частини 1 статті 8 Закону України " Про громадянство України" - ОСОБА_7 .
8. Проаналізувавши наведе, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні належні докази у розумінні КАС України на підтвердження факту подання позивачем свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, що на підставі ст. 21 Закону № 2235 надало б право відповідачу прийняти рішення про скасування громадянства позивачеві.
Також, в подібній справі № 360/4754/19 від 16.09.2021 Верховний Суд зазначив, що: "необхідною і обов`язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 21 Закону № 2235 є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Вказані обставини повинні бути підтверджені відповідними документами, які свідчать, зокрема, про факт подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів. Окрім того, встановленню підлягають також факти, підтверджуючі провину або злочинний намір, подачу завідомо неправдивих або фальшивих відомостей, обман заявника при отриманні ним паспорта громадянина України.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 21.08.2020 та від 27.01.2021 у справах № 520/2915/19, № 826/15657/16.
9. Статтею 9 КАС України закріплено принцип законності, який вимагає, щоб органи державної влади та їх посадові особи діяли тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи викладене вище, а також виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Згідно частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
2. Відтак, з огляду на те, що адміністративний позов задоволено повністю - слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області від 18.06.2019 року, щодо скасування рішення начальника УМВС України в Чернівецькій області від 18.04.2012 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням (ч. 1 ст.3 Закону України «Про громадянство України») ОСОБА_1 .
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області судовий збір в сумі 1211,20 грн.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код РНОКПП: НОМЕР_3 );
Відповідач - Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області (вул. Шептицького Андрея Митрополита, 25, м. Чернівці, Чернівецький р-н, Чернівецька обл., 58008, код ЄДРПОУ: 37767440).
Суддя О.В. Боднарюк