Єдиний державний реєстр судових рішень
№366/1752/25
№2-о/366/63/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.11.2025 с-ще Іванків
Іванківський районний суд Київської області у складі:
СуддіСлободян Н.,
За участю секретаря судового засідання Німченко Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, Іванківська селищна рада Вишгородського району Київської області, про встановлення юридичного факту постійного проживання,
В СТ АН ОВ ИВ :
Короткий зміст вимог та їх обґрунтування
Заявниця звернулась до суду із заявою, в якій зазначила, що вона після закінчення навчального закладу з 01.08.1984 року почала працювати в Горностайпільському сільському споживчому товаристві, яке розташоване в с. Горностайпіль колишнього Чорнобильського (нині Вишгородського) району Київської області на посаді заступника голови правління по заготівлі. Після Чорнобильської катастрофи 26.04.196, зазначене сільпо було ліквідоване і вона була звільнена у зв`язку з евакуацією самого СТ із зони радіоактивного забруднення.
З 27.01.1988 і до сьогодні вона працює безперервно в Іванківській райспоживспілці і має статус постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 3-ї категорії.
Фактично в період з 26.04.1986 по 04.10.1995 вона безперервно працює і проживає в смт. Іванків Іванківського (нині Вишгородського) району Київської області. Тут народились двоє її дітей.
С. Горностайпіль та смт. Іванків Вишгородського району Київської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно вона має право на доплату до пенсії за віком. Відсутність офіційного підтвердження цього факту позбавляє її права на отримання доплати до пенсії як постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії, а зробити це в адміністративному порядку немає можливості.
Тому вона і звернулась з відповідною заявою до місцевого суду та просить встановити юридичний факт а саме, що вона в період з26.06.1086 по 04.10.1995 постійно та безперервно проживала та /або працювала в селі Горностайпіль (колишнього Чорнобильського та в смт. Іванків (колишнього Іванківського) Вишгородського району Київської області на території гарантованого добровільного відселення.
Рух справи та процесуальні рішення
16.06.2025 заява надійшла до суду та була передана на розгляд судді.
20.06.2025 у справі відкрите провадження. Судовий розгляд призначений на 21.07.2025, відкладено на 03.09.2025, 02.10.2025, 28.10.2025, 28.11.2025.
21.07.2025 до участі у справі у якості заінтересованої особи залучено ГУ ПФУ в Київській області.
24.07.2025 ухвалою суду задоволено клопотання представника заявниці, адвоката Семака А., про витребування доказів від Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА. 04.08.2025 на виконання зазначеної ухвали до суду надійшли документи.
26.11.2025 представник заявника звернувся із заявою про долучення до матеріалів справи письмових доказів.
Позиція учасників справи
Заявник у судове засідання не з`явилась. Про день і час розгляду справи повідомлена вчасно, належним чином. Її представник подав до канцелярії суду заяву, у якій просила розглядати справу без її участі. Заяву підтримує у повному обсязі, просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи, ГУ ПФУ в Київській області, будучи належним чином повідомленою про день і час розгляду справи, подала до суду «відзив на позовну заяву», у якому висловила позиціє щодо вимог заявниці: проти задоволення заперечувала. Мотивувала це тим, що ГУ ПФУ, надаючи відповідь заявниці, діяли в спосіб та у межах, передбачених чинним законодавством, оскільки мають документальне підтвердження факту реєстрації на території зони гарантованого добровільного відселення лише з 04.10.21995, а тому, керуючись нормами постанови КМУ від 27.12.2024 №1524 відповідна доплата їй з 01.01.2025 не встановлена.
Представник заінтересованої особи, Іванківської селищної ради, будучи належним чином повідомленою про день і час розгляду справи, подала до суду клопотання у якому просила провести судове засідання без участі представника селищної ради та вирішити справу на розсуд суду.
Щодо юрисдикції справи
У пунктах 113-117 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 січня 2024 року у справі №560/17953/21 (провадження № 11-150апп23) зазначено: «Разом з тим 30.01.2020 Велика Палата Верховного Суду розглянула справу №287/167/18-ц за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Ємільчинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якій заявник просив суд установити факт, що у списку евакуйованих громадян Чорнобильського району Київської області було допущено описку щодо дати народження (ІНФОРМАЦІЯ_2) ОСОБА_2, який під порядковим №69 значиться як ОСОБА_2, 1952 року народження.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2020 у справі №287/167/18-ц виснувала, що встановлення юридичного факту, який пов`язаний із вирішенням спору із суб`єктом владних повноважень щодо права на отримання пенсії, відповідно до частини другої, пункту 3 частини шостої статті12, пункту 2 частини першої статті263КАС України має розглядатися в спрощеному позовному провадженні як справа незначної складності за правилами адміністративного судочинства.
Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 22.03.2023, від висновку якого просив відступити Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, застосувавши наведену правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 30.01.2020 у справі №287/167/18-ц, виснував про те, що оскільки вимоги заявниці пов`язані з доведенням наявності підстав для визнання (підтвердження) за нею певного соціально-правового статусу, не пов`язаного з будь-якими цивільними права та обов`язками, їх виникненням, існуванням та припиненням, то відповідно за своїм предметом та можливими правовими наслідками такі вимоги пов`язані з публічно-правовими відносинами заявниці з державою, а отже, не підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Велика Палата Верховного Суду вважала помилковими такі висновки Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, оскільки вказаний підхід до визначення юрисдикції справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, не узгоджується із завданням і метою адміністративного судочинства, визначеними статтею 2 КАС України.
Також неефективним є підхід до визначення юрисдикції спорів у судовому порядку про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в залежності від їх мети звернення та наявності у заявника певних цивільних прав та обов`язків чи виникнення публічно-правових спорів із суб`єктами владних повноважень, оскільки це не сприятиме належному способу захисту порушеного права заявника, бо призведе до необхідності звертатися в суди різних юрисдикцій з доказуванням одних і тих же обставин, подій та фактів при поданні кожної позовної заяви.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважала за необхідне відступити від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі №287/167/18-ц (провадження №14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі №290/289/22-ц (провадження №61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України».
Дійсно, законом передбачено позасудовий порядок встановлення юридичного факту, про який просить заявник, тобто заявник має можливість одержати документ, який засвідчує факт проживання у місцевості, яка згідно з переліком населених пунктів, відноситься до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, звернувшись до органів державної влади та органів місцевого самоврядування саме в позасудовому порядку. Однак, оскільки заявниця зверталася до органів державної влади та місцевого самоврядування з метою отримання документів, які підтверджують її проживання в с. Горностайпіль та в смт. Іванків Іванківського (на той час) району Київської області і отримала відповідну довідку, але такі відомості не охоплюють повністю спірний період її проживання (зокрема у зв`язку з неможливістю відновлення первинних документів про реєстрацію місця проживання),заявниця позбавлена реальної можливості підтвердити цей факт у позасудовому порядку, а тому він підлягає встановленню саме у судовому порядку.
Наведене вище узгоджується з висновками викладеними у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 березня 2024 року у справі №377/49/23 (провадження №61-10373св23).
Відтак, справа про встановлення факту належить до цивільної юрисдикції.
Встановлені судом обставини та застосовані норми права
Відповідно до ч. 1ст.293ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини другої статті 315ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та іншої мети - ні.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету його встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Аналіз зазначених правових норм свідчить про те, що існують два порядки встановлення фактів, що мають юридичне значення: позасудовий і судовий.
Не можуть розглядатися судами заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до ветеранів чи інвалідів війни, проходження військової служби, перебування на фронті, у партизанських загонах, одержання поранень і контузій при виконанні обов`язків військової служби, про встановлення причин і ступеня втрати працездатності, групи інвалідності та часу її настання, про закінчення учбового закладу і одержання відповідної освіти, одержання урядових нагород. Відмова відповідного органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду в порядку, передбаченому законом.
Аналогічний висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 08 листопада 2019 року у справі № 161/853/19, від 18 грудня 2019 року у справі № 370/2598/16-ц та від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21.
За змістом положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XIIдокументами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватись пільгами, встановленими Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (ст. 65 Закону України № 796-XII).
Відповідно до ст. 15 Закону України № 796-XIIпідставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і тих, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.
Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з п. 2ст. 11 Закону України № 796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій.
У відповідності до п.6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551, потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 р. прожили в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, і таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії Б зеленого кольору.
Судом встановлено, що
Заявниця, ОСОБА_1 , за даними її трудової книжки, з 01.08.1984 року по 20.02.1986 працювала заступником голови по заготівлі у Горностайпільському сільпо (Чорнобильський район Київської області. 20.02.1986 переведена на посаду заступника голови правління міськСТ по заготівлі у зв`язку з укрупненням Горностайпільського сільпо і Чорнобильського міськСТ. 09.03.1987 звільнена за згодою сторін у зв`язку з евакуацією підприємств РСТ із зони аварії Чорнобильської АЕС. З 27.01.1988 року зарахована бухгалтером Іванківського РСТ. 31.03.1989 переведена на посаду бухгалтера Іванківського РСС. 21.10.1991 прийнята по переводу в Іванківське СТ касиром. 03.03.2003 зарахована по переводу бухгалтером в Іванківську РСС, де працювала до 06.01.2007 до моменту звільнення у зв`язку із скороченням чисельності працівників.(а.с.9-11). Зазначені факти, крім того, підтверджуються довідками № 4 та 5 від 03.02.2025, виданими головою правління Іванківського райСТ. (а.с.7,8)
ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась донька ОСОБА_2 . Місце її народження с. Горностайпіль Чорнобильського району Київської області, а ІНФОРМАЦІЯ_2 син, ОСОБА_3 , місце народження смт. Іванків Іванківського району Київської області. (а.с.12)
З наданої заявницею копії будинкової книги вона з 28.11.1989 року була зареєстрована в АДРЕСА_1 (прибула туди з АДРЕСА_2 ), звідки виписана 26.09.1990. Суд звертає також увагу, що паспорт за яким проводилась реєстрація прописки виданий Чорнобильським РВВС 23.08.1985.
21.08.1990 заявниця вперше отримала житло в смт. Іванків за рішенням виконкому Іванківської районної ради народних депутатів № 122 кв. АДРЕСА_3 . Суд звертає увагу, що житло надавалось для тимчасового поліпшення умов без зняття з квартирного обліку при райвиконкомі, а перебувати на квартирному обліку могли тільки мешканці селища.
Рішенням №66 від 27.06.1995 виконкому Іванківської районної ради народних депутатів Київської області сім`ї ОСОБА_2 у складі 4-х осіб надано квартиру АДРЕСА_4 .
З витягу з реєстру Іванківської територіальної громади від 05.06.2025 ( а.с.4), вбачається, що Іванківська селищна рада володіє інформацією про реєстрацію заявниці в смт. Іванків лише з 04.10.1995 по даний час.
С. Горностайпіль Чорнобильського району та АДРЕСА_1 відносяться до ІІІ категорії гарантованого добровільного відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року за № 106, відповідно викладене вище свідчить беззаперечно про те, що на момент аварії на ЧАЕС заявниця працювала, і, відповідно проживала на цій території.
Проте, документально доведено її реєстрацію в смт. Іванків з 20.11.1987.
Як зазначено вище, згідно з п. 2 ст. 11 Закону України № 796-XII, як особа, яка станом на 1 січня 1993 року прожила на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, на підставі постанови КМУ від 18.06.1991 № 44, заявниці видане посвідчення громадянки, яка постійно проживала на території гарантованого добровільного відселення серії НОМЕР_1 від 18.11.1993 (а.с.18). Суд звертає увагу, що за отриманими на виконання ухвали суду документами, зазначений документ виданий їй на підставі її особистої заяви та довідки Іванківської РДА №3312 від 10.05.1993, про те, що вона постійно проживає у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 не менше 2 років (із 20.11.1987 по 10.05.1993). (а.с.41-43).
Надані суду документи свідчать також про те, що в Горностайпільському сільпо вона працювала з 01.08.1984, там же, в с. Горностайпіль, ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась перша дитина, а друга в смт. Іванків 22.11.1988.
Заявниця з 2014 року перебуває на обліку у місцевому відділенні ПФУ, що підтверджується її пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 від 01.10.2014. (а.с.14). До 01.01.2025 розмір її пенсії визначався з урахуванням доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні гарантованого добровільного відселення відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.10.2022 у справі № 320/6759/22. (а.с.13)
Ст. 45 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік»установлено, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв`язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361,00 гривень. Виплата доплати за проживання у зоні безумовного (обов`язкового) відселення та зоні гарантованого добровільного відселення непрацюючим пенсіонерам припиняється після залишення особою свого місця постійного проживання на зазначених територіях та декларування/реєстрації місця проживання за межами зон безумовного (обов`язкового) відселення та зон гарантованого добровільного відселення, що підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів.
Так, враховуючи вимогиПостанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2024 №1524 «Про деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні безумовного (обов`язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення», заявниця має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відсутні відомості про зміну заявницею місця проживання у період після 1 січня 1993 року, зафіксовано лише факт останньої реєстрації 01.10.1995 році.
На її звернення до відділу обслуговування громадян №9 (сервісного центру) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Київській області, вона отримала відповідь від ГУ ПФУ у Київській області №1000-0501-8/22412 від 18.12.2025 про те, що доплату за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення з 01.01.2025 не встановлено, оскільки даними Державної міграційної служби підтверджено факт її реєстрації на території гарантованого добровільного відселення підтверджено з 04.10.1995.
Слід звернути увагу, що уст. 45 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік»чітко зазначено, що відповідні виплати припиняютьсяпісля залишення особою свого місця постійного проживання на зазначених територіях та декларування/реєстрації місця проживання за межами зон безумовного (обов`язкового) відселення та зон гарантованого добровільного відселення, що підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів.
Аналіз зазначеної норми свідчить, що відповідні виплати припиняються після залишення відповідної території та реєстрації такого проживання за межами радіоактивно забруднених зон, що підтверджується відомостями з реєстрів.
За період з моменту аварії на ЧАЕС та, зокрема, з 20.11.1987 року (з дати, з якої Іванківська РДА підтвердила факт проживання в смт. Іванків) до 04.10.1995, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про реєстрацію місця проживання заявниці поза межами населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення. При цьому з наданих доказів убачається, що весь цей час вона була працевлаштована саме в Іванківському районі, отримувала житло в смт. Іванків, там народилась друга дитина заявниці (1988 рік), а подальші рішення органів місцевого самоврядування щодо надання їй та членам її сім`ї житла стосувались виключно цього населеного пункту.
За таких обставин відсутність первинних реєстраційних записів щодо окремих періодів проживання заявниці в смт. Іванків та с. Горностайпіль не може розцінюватися як свідчення зміни нею місця проживання, а є наслідком особливостей ведення реєстраційного обліку та оформлення житлових прав у відповідний період. Сукупність досліджених доказів (копія будинкової книги, записи у трудовій книжці, рішення виконкому Іванківської районної ради про надання житла, довідки Іванківського райСТ, свідоцтва про народження її дітей, посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи») є взаємопов`язаною і узгоджено підтверджує постійне проживання заявниці у с. Горностайпіль Чорнобильського (нині Вишгородського) району та в смт. Іванків Іванківського (нині Вишгородського) району Київської області без вибуття за межі зони гарантованого добровільного відселення у період з 26.04.1986 по 04.10.1995.
Пред`явлення вимог про встановлення факту проживання на території радіоактивного забруднення пов`язується заявником з наміром поновити їй доплати, як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає в зоні гарантованого добровільного відселення і буде гарантією дотримання передбачених чинними законодавством пільг для осіб її категорії.
Суд звертає увагу, що уст.3Закону України«Про свободупересування тавільний вибірмісця проживанняв Україні» визначено, що місце перебування особи - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Таким чином, місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлені законом. Відповідно до вимог п.15Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», наявність чи відсутність прописки не є визначальною обставиною.
З аналізу наведених норм можна дійти висновку, що законодавець не пов`язує місце проживання особи з місцем реєстрації даної особи, а ототожнює його з місцем проживання особи, яке може знаходитися поза межами його реєстраційного обліку.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Досліджені в судовому за засіданні докази, оцінку яким надано як окремо, так і у їх взаємному сукупному зв`язку, підтверджують обставини постійного проживання заявниці в період часу з 26.04.1986 по 04.10.1995 у селі Горностайпіль Чорнобильського (нині Вишгородського) району та селищі Іванків Іванківського (нині Вишгородського) району Київської області, що віднесені до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Судом не отримано доказів на спростування цих відомостей, а тому подана заява про встановлення юридичного факту підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.258-273,315,354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Встановити юридичний факт, а саме, що ОСОБА_1 , в період з 26.04.1986 по 04.10.1995 постійно проживала в селі Горностайпіль Чорнобильського (нині Вишгородського) району та селищі Іванків Вишгородського (на той час Іванківського) району Київської області, які відносені до зони гарантованого добровільного відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Рішення може бути оскаржено протягом 30 днів з дня складання повного тексту шляхом подання безпосередньо до Київського апеляційного суду апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. В разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили, якщо його не скасовано, після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 28.11.2025.
Повне найменування учасників справи:
Заявник: ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_5 . РНОКПП: НОМЕР_3 )
Заінтересовані особи: Іванківська селищнарадаВишгородськогорайону Київськоїобласті (07201, Київська область, Вишгородський район, с-ще Іванків, вул. І. Проскури, 7. Код ЄДРПОУ: 04358000);
Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, яке знаходиться за адресою: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500, поштова адреса: вул. Варшавська, 3Б, селище Макарів, Київська область, 08001).
Суддя Н.Слободян