Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 333/7977/25
Провадження № 3/333/2896/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Наумова Ірина Йосипівна, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1ст.130 КУпАП, -
ВСТАНОВИЛА:
18.08.2025 року о 07.12 год. в м. Запоріжжя, Комунарський район, вул. Оріхівське шосе, 14 км, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ZAZ Sens, державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп`яніння. За згодою водія ОСОБА_2 його огляд на стан сп`яніння був проведений на місці зупинки за допомогою застосування спеціального технічного засобу Alkotest Drager 6820. Результат позитивний 0,57 проміле. З результатами огляду водій ОСОБА_1 не погодився, в зв`язку з чим був направлений для повторного проведення цього огляду до КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» Запорізької обласної ради. За результатами повторного огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння, який проводився у встановленому законодавством порядку в спеціалізованому медичному закладі, у лікаря-нарколога, встановлено наявність у цього водія стану алкогольного сп`яніння, що підтверджується висновком лікаря 6077 від 18.08.2025 р. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив положенняп.2.9.аПравил дорожнього рухуУкраїни та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовомузасіданні захисник ОСОБА_3 адвокатШлецер А.А.звернувся досуду зписьмовим клопотаннямпро закриттяпровадження взв`язку звідсутністю вдіях ОСОБА_1 складу інкримінованогоправопорушення,посилаючись нате,щопрацівники патрульної поліції вели зйомку з місця події на особистий телефон, що є порушенням вимог законодавства. Огляд на стан сп`яніння проводився з використанням алкотестера 6820 в якому пропущений строк калібрування. Належні докази на підтвердження вчинення ОСОБА_1 інкримінованого правопорушення в матеріалах справи відсутні.
Вислухав пояснення захисника Шлецер А.А., дослідивши матеріали даного адміністративного матеріалу, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннямист. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до положеньст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до пункту 2.9.а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності дост. 266 КУпАПособи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Водночас, процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп`яніння визначена:
- Інструкцією "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції , затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі по тексту Інструкція);
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. N 1103(далі по тексту Порядок).
Так, згідно з п.2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п.6 Розділу ІІ Інструкції огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до пунктів 6, 7 Розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України від 9 листопада 2015 р., № 1452/735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р., за № 1413/27858 (далі Інструкція), огляд на стан сп`яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність) (далі спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 9 Розділу 2 вищезазначеної Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно зі змістуст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також іншими документами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ, тобто органи Національної поліції (стаття 130 КУпАП).
Статтею 31 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що поліція може застосовувати такі превентивні заходи: застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
В статті 40 Закону України "Про Національну поліцію" зазначено, що поліція для виконання покладених на неї завдань та здійснення повноважень, визначених законом, може застосовувати такі технічні прилади, технічні засоби та спеціалізоване програмне забезпечення: фото- і відеотехніку, у тому числі техніку, що працює в автоматичному режимі, технічні прилади та технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень. Такі технічні прилади та технічні засоби, поліція може закріплювати на однострої, у/на безпілотних повітряних суднах, службових транспортних засобах, суднах чи інших плавучих засобах, у тому числі тих, що не мають кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів, які свідчать про належність до поліції, а також монтувати/розміщувати їх по зовнішньому периметру доріг і будівель. Поліція може використовувати інформацію, отриману за допомогою фото- і відеотехніки, технічних приладів та технічних засобів, що перебувають у чужому володінні. Строки та порядок зберігання матеріалів фото- і кінозйомки, відеозапису та результатів їх аналізу встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Інструкцією іззастосування органамита підрозділамиполіції технічнихприладів ітехнічних засобів,що маютьфункції фото-і кінозйомки,відеозапису,засобів фото-і кінозйомки,відеозапису,затверджена наказомМВС України18.12.2018№ 1026,зареєстрована вМіністерстві юстиціїУкраїни 11.01.2019№ 28/32999(далі-Інструкція №1026)урегульовано застосування органами, підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, доступ до відеозаписів працівників поліції та інших осіб, порядок зберігання, видачу та приймання технічних приладів і технічних засобів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з цих приладів.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 18.08.2025 р. серії ЕПР1 №426517, ОСОБА_1 у вищезазначені час та місці керував даним транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку в медичному закладі лікарем-наркологом, результат огляду позитивний, що підтверджується висновком лікаря 6077 від 18.08.2025 р. ОСОБА_1 порушив вимогип. 2.9.а Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП. Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , зазначених в протоколі, він керував транспортним засобом, бо потрібно було відвезти матір в лікарню. В даному протоколі зазначено, що відеозапис з місця події здійснювався працівником поліції на власний мобільний телефон iPhone 14 та 15.
З доданихдо вищевказаногопротоколу:Акту оглядуна станалкогольного сп`янінняз використаннямспеціальних технічнихзасобів та результатуцього оглядувід 18.08.2025р.,направлення наогляд водіятранспортного засобуз метоювиявлення сп`яніннядо медичногозакладу КНП«Обласний клінічнийзаклад психоневрологічноїдопомоги тасоціально значущиххвороб» Запорізькоїобласної радивід 18.08.2025року,висновку лікаряданого медичногозакладу,рапорту працівниківполіції тавідеозапису змісця події,оцінений судомяк коженокремо,так ів сукупності,вбачається,що 18.08.2025року увищевказаний часпрацівниками поліціїбув зупиненийзазначений вищетранспортний засібпід керуваннямводія ОСОБА_1 ..Під часспілкування зним працівникамиполіції,в результатійого поверхневогоогляду,виявлено ознакиалкогольного сп`яніння:запах алкоголюз порожнинирота,виражене тремтінняпальців рук,поведінка,що невідповідає обстановці, взв`язку зчим останньомубуло пред`явленовимогу пройтиогляд настан сп`янінняу передбаченомузаконодавством порядку,за допомогоюспеціального технічногоприладу alcotestdragger6820.За згодою ОСОБА_1 18.08.2025 р. о 07-16 год. був проведений його огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою спеціального технічного приладу alcotest dragger 6820, тест 2965. За результатами огляду встановлена наявність у ОСОБА_1 алкогольного сп`яніння (0,57 проміле). Водій ОСОБА_1 не погодився з результатами цього огляду, тому був направлений для його повторного проходженні до вказаного вище спеціалізованого медичного закладу. За результатами повторного огляду водія ОСОБА_1 на стан сп`яніння підтверджений факт перебування його в стані алкогольного сп`яніння, про що складений лікарем-наркологом відповідний висновок.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАПє такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст. ст.251,252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Посилання захисникаШлецер А.А.щодо недопустимостідоказу увигляді відеозаписуз місцяподії,оскільки неспроможними,оскільки положеннямист.40Закону України«Про національнуполіцію» передбаченозастосування технічнихприладів татехнічних засобів,що маютьфункції фото-і кінозйомки,відеозапису чизасобів фото-і кінозйомки,відеозапису.Також зазначено, що поліція можевикористовувати інформацію,отриману задопомогою фото-і відеотехніки,технічних приладівта технічнихзасобів,що перебуваютьу чужомуволодінні.У вищевказанійІнструкції №1026 відсутня заборона використання працівниками поліції особистого мобільного телефону під час фіксації правопорушення. Для забезпечення публічної безпеки і порядку в даному випадку під час оформлення адміністративного матеріалу відеокамерою послугував мобільний телефон, дані про який внесені у протокол про адміністративне правопорушення, а тому суд дійшов висновку, що відеозапис, зроблений на даний телефон відповідає критерію належності та допустимості відповідно до ст. 250 КУпАП.
Суд не погоджується з посиланням адвоката Шлецер А.А. відносно сумнівності результатів огляду ОСОБА_1 на стан сп`яніння, проведеного за допомогою спеціального технічного засобу alcotest dragger 6820, який на думку адвоката не пройшов калібрування у встановлений інструкцією строк, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі ЗУ), законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Частиною 2 статті 17 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності. Порядок встановлення міжповірочних інтервалів визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 №1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» встановлено міжповірочний інтервал вимірювачів вмісту алкоголю в крові та повітрі, що видихається 1 рік.
Відповідно до результату тестування від 18.08.2025 р. зазначено, що останнє калібрування газоаналізатора alcotest dragger 6820, яким проводився огляд на стан сп`яніння ОСОБА_1 , здійснювалося 21.11.2024 р.
Таким чином, вищевказаний спеціальний технічний засіб був діючим, справним, і результати огляду на стан сп`яніння встановлені ним, суд вважає достовірними, що також підтверджується висновком лікаря-нарколога, складеного за результатами повторного огляду водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння.
Матеріали справи не містять доказів про порушення поліцейськими законодавства при складанні вищевказаних протоколів про адміністративні правопорушення, вимог ч.2 ст.251, ст.ст.256, 266, 268 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, чи інших норм законодавства.
З огляду на вказане, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 130 КУпАП- керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що заявлене захисником Шлецер А.А. клопотання про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню.
При накладенні адміністративного стягнення,суд враховує характер вчиненого правопорушення,особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують чи пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2007 року у справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполучення Королівства», особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є такими, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.
З урахуванням вищезазначеного, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП,у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно дост.40-1 КУпАП,у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст.130,276-284 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні клопотання адвоката Шлецер А.А. про закриття провадження у адміністративній справі відносно ОСОБА_1 на підставі ст. 247 КУпАП, у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, - відмовити.
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП.
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене ч. 1ст. 130 КУпАП, у виглядіпозбавлення права керування транспортними засобами строком на1 (один) рікташтрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 гривень (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок)(Реквізити для сплати штрафу: Отримувач: ГУК у Зап.обл/Запорізька обл/21081300; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001; Кодкласифікації доходів бюджету: 21081300, Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі)..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.(Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Кодкласифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Роз`яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП. у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя Ірина Йосипівна Наумова