Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 583/4408/25
2/583/1590/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2025 року м. Охтирка Сумської області
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Яценко Н.Г.
за участю секретаря судового засідання Артеменко О.С.
представника позивача Горностая Є.В.
представника відповідача Зіноватного В.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду №8 в місті Охтирка Сумської області цивільну справу за позовом Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю,
ВСТАНОВИВ:
24.09.2025 позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, згідно з яким просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Охтирської міської ради Сумської області безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5910200000:12:018:0034, площею 80/1000 від 0,6973 га, без правовстановлюючих документів (договору оренди) за період 19 днів 10 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року в розмірі 131040,20 грн; площею 12/1000 від 0,6973 га, без правовстановлюючих документів (договору оренди) за період 20 днів 7 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року в розмірі 16081,10 грн, а всього 147121,30 грн.
Вимоги вмотивовані тим, що відповідач є власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , що розташоване на земельній ділянці комунальної власності кадастровий номер 5910200000:12:018:0034, площею 0,6973 га. Внаслідок невжиття відповідачем заходів щодо оформлення права землекористування та оформлення відповідного договору оренди землі міська об`єднана територіальна громада в особі Охтирської міської ради не отримала плату за використання земельної ділянки у вигляді збережених без достатньої правової підстави коштів орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності площею 80/1000 від 0,6973 га за період 19 днів 10 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року в розмірі 131040,20 грн, а також земельною ділянкою площею 12/1000 від 0,6973 га за період 20 днів 7 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року в розмірі 16081,10 грн, що встановлено на засіданні комісії виконавчого комітету Охтирської міської ради з визначення та відшкодування збитків власникам землі 24.10.2024. Повідомлення з пропозицією добровільно відшкодувати збитки відповідачем проігноровано, що і стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
25.09.2025 ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження по справі у спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи.
06.11.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідачу належать нежитлові приміщення, а не будівля, споруда, житловий будинок, а тому у нього не має обов`язку укладення договору оренди землі та сплати орендної плати, оскільки у даному випадку земельна ділянка не переходить до відповідача. Крім того, вважає, що при розрахунку розміру грошових коштів, які начебто безпідставно зберігаються у відповідача у вигляді орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 5910200000:12:018:0034, позивач неправомірно застосовував коефіцієнту К2. Також звертає увагу, що позивачем не зазначено, яким саме чином здійснювався розрахунок суми заборгованості, вирахування площі будівлі та співвідношення цієї будівлі до площі займаної земельної ділянки, кількість власників у цій будівлі та інше, а отже не можливо встановити правильність розрахунку безпідставно отриманих грошових коштів, кожним із співвласником. Просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував із зазначених у відзиві на позовну заяву підстав та просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов наступного висновку.
Встановлено, що відповідачу на підставі договору купівлі-продажу нежитлових приміщень від 10.02.2023 на праві приватної власності належать нежитлові приміщення загальною площею 947,3 кв.м на першому поверсі нежитлової будівлі «В», а саме: приміщення №16 площею 108,1 кв.м, приміщення №16а площею 102,6 кв.м, приміщення №16б площею 50,1 кв.м, приміщення №16в площею 1,9 кв.м, приміщення № 17 площею 316,3 кв.м, приміщення № 18 площею 322,2 кв.м, приміщення №19 площею 44,3 кв.м, приміщення № 19а площею 1,6 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.02.2023 № 322507729 (а.с. 6-8).
Крім того, відповідачу на підставі договору купівлі-продажу нежитлових приміщень від 12.05.2023 на праві приватної власності належать нежитлові приміщення загальною площею 143,6 кв.м на першому поверсі будівлі (спец корпусу) «В», а саме приміщення №15, АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.05.2023 № 332132195 (а.с. 9-10).
Як вбачається з Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 27.01.2025 № НВ-5900089172025 та кадастрового плану земельної ділянки земельна ділянка площею 0,6973 га, кадастровий номер 5910200000:12:018:0034, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, знаходиться у комунальній власності Охтирської міської ради, дата державної реєстрації 12.05.2008 (а.с. 11-16).
Відповідно до акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 24.10.2024 № 02-09/127, затвердженого рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 14.11.2024 № 197, розмір збитків, завданих ОСОБА_1 використанням земельної ділянки без достатньої правової підстави, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 площею 80/1000 від 0,6973 га за період 19 днів 10 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року становить 131040,20 грн (а.с. 43).
Відповідно до акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 24.10.2024 № 02-09/126, затвердженого рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради від 14.11.2024 № 197, розмір збитків, завданих ОСОБА_1 використанням земельної ділянки без достатньої правової підстави, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 площею 12/1000 від 0,6973 га за період 20 днів 7 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року становить 16081,10 грн (а.с. 46).
19.11.2024 за вих. № 01-05/2774 на адресу відповідача надіслана копія актів з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 24.10.2024 №02-09/126 та №02-09/127 з повідомленням, яке містить пропозицію у 30-денний термін з дня надходження цього повідомлення розглянути його разом з актами та про результати їх розгляду інформувати Охтирську міську раду. Також відповідача повідомлено, що у разі визнання заявлених вимог добровільне відшкодування збитків здійснюється в досудовому порядку шляхом укладення договору про відшкодування збитків (а.с. 51).
Відповідно до ст. 13Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно з вимогами ч. 2 ст.2ЗК України суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Положеннями ст.80ЗК України визначено, що територіальні громади, реалізують право власності на землі комунальної власності безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Загальне правило щодо підстав та порядку набуття права на землю із земель комунальної власності визначено ст. 116 ЗК України, згідно з частинами 1, 2 якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 11 ст.120ЗК України (тут і далі по тексту в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) якщо об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об`єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об`єкта нерухомого майна зобов`язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об`єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу.
За ст.125ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Частиною 1 ст.122ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч. 1 ст.123ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
За положеннями ч.ч. 2, 3 ст.123ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання про відмову у його наданні.
За змістом ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, ви я і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану значеними статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст.206ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 14ПК України визначено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (п. 14.1.147).
Відповідач не є власником та постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата.
Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем та визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (п. 288.4, п. 288.5).
Відповідно до ст.1Закону України«Про державнийконтроль завикористанням таохороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Оскільки відповідач не звертався за оформленням права оренди на земельну ділянку, речові права відповідачки на земельну ділянку не реєструвались, останній не набув належних прав власності або користування щодо земельної ділянки, а тому він використовує земельну ділянку без достатніх правових підстав.
Суд вважає неспроможними доводи представника відповідача про те, що у відповідача відсутній обов`язок укладення договору оренди землі та сплати орендної плати оскільки йому належать нежитлові приміщення, а не будівля, споруда, житловий будинок, оскільки останній фактично є власником частини нерухомого майна - будівлі, яке розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 5910200000:12:018:0034, що перебуває у комунальній власності.
Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладання договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційними.
За приписами ч. 2 ст.152ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до п. «д» ч. 3 ст.152ЗК України власникам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно вимог п. 2 ч. 2 ст.22ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
З наведеного вбачається, що відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст.1166ЦК України підставою для відшкодування є наявність таких елементів складу цивільного правопорушення, як: шкода; протиправна поведінка її заподіювача; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов`язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст.1212ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України. При цьому, за приписами ст.1212-1214ЦК України для кондикційних зобов`язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Разом з тим, суд вважає, що позивачем при обрахунку безпідставно збережених коштів орендної плати за використання земельної ділянки необґрунтовано застосовано ставку 10% орендної плати замість 5% з огляду на те, що предметом спору у цій справі є стягнення не збитків чи орендної плати за користування земельною ділянкою, а суми, яка відповідає її еквіваленту, і яку відповідач має сплатити за фактичне користування земельною ділянкою. Тобто, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України. Розмір суми коштів, заявлений до стягнення, повинен дорівнювати розміру недоотриманої місцевим бюджетом орендної плати, яку зобов`язаний був сплачувати відповідач за користування земельною ділянкою, з моменту набуття права власності на об`єкти нерухомого майна, що розташовані на ній. При цьому, положення законодавства України, що регулюють питання визначення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, закріплюють право територіальної громади на отримання плати за користування земельною ділянкою комунальної власності незалежно від проведення нормативної грошової оцінки такої ділянки.
Відповідно до розділу 4 Положення про порядок оформлення права оренди земельних ділянок затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 26.06.2018 №1175-МР обчислення розміру орендної плати за користування земельними ділянками здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки, коефіцієнту індексації та індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативно грошову оцінку яких проведено у розмірі не більше 3% їх нормативно грошової оцінки, для земель загального користування не більше 1% їх нормативно грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативно грошової оцінки, для земель громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі 5%.
З матеріалів справи вбачається, що нерухомість відповідача знаходиться на земельній ділянці з цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
З наданих позивачем розрахунків вбачається, що частки нерухомості ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме приміщення площею 143,6 кв.м. та 947,3 кв.м складають 12/1000 та 80/1000 відповідно, що стороною відповідача в порядку, встановленому ЦПК України, не спростовано.
Відповідно до ставок орендної плати за земельні ділянки адміністративно територіальної одиниці, на яку поширюється дія рішення органу місцевого самоврядування затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 25.06.2020 №2006-МР, ставка орендної плати на землі громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі становить 5%.
Таким чином, суд дійшов висновку, що нарахування безпідставно збережених відповідачем грошових коштів за використання ним земельної ділянки без правовстановлюючих документів повинне здійснюватися виходячи з 5% ставки орендної плати від нормативно грошової оцінки спірної земельної ділянки.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 05.06.2024, нормативно грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5910200000:12:018:0034 площею 0,6973 га, становить 11785193,22 грн (а.с. 40).
З наданих позивачем розрахунків розміру збитків та акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам №02-09/126 від 14.11.2024 вбачається, що відповідач користувався 12/1000 від 0,6973 га, нормативна грошова оцінка цієї частини земельної ділянки становить 141422,32 грн, п`ять відсотків від неї складає 7071,12 грн.
З огляду на викладене, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача безпідставно збережені грошові кошти за використання зазначеної земельної ділянки за період 20 днів 7 місяців 2023 року в сумі 4504,99 грн, за 2024 рік в сумі 3535,56 грн, а всього 8040,55 грн.
Крім того, з наданих позивачем розрахунків розміру збитків та акту з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам №02-09/127 від 14.11.2024 вбачається, що відповідач користувався 80/1000 від 0,6973 га, нормативна грошова оцінка цієї частини земельної ділянки становить 942815,50 грн, п`ять відсотків від неї складає 47140,78 грн.
Отже, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача безпідставно збережені грошові кошти за використання ним зазначеної земельної ділянки за період 19 днів 10 місяців 2023 року в сумі 41949,7 грн, за 2024 рік в сумі 23570,4 грн, а всього 65520,1 грн.
Враховуючи наявність підстав для часткового задоволення позову (50%), відповідно до вимог ст. 141ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 1514,00 грн.
Керуючись ст.13Конституції України,ст.ст.2,80,116,120,122-125,152,206 Земельного кодексу України, ст.ст. 22, 1166, 1212 Цивільного кодексу України, ст.ст. 14, 288 Податкового кодексу України, ст.ст. 12, 13, 89, 141, 247, 259, 263, 264, 265, 279, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5910200000:12:018:0034 площею 12/1000 від 0,6973 га без правовстановлюючих документів (договору оренди) за 20 днів 7 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року у розмірі 8040 (вісім тисяч сорок) гривень 55 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5910200000:12:018:0034 площею 80/1000 від 0,6973 га без правовстановлюючих документів (договору оренди) за 19 днів 10 місяців 2023 року та 6 місяців 2024 року у розмірі 65520 (шістдесят п`ять тисяч п`ятсот двадцять) гривень 10 копійок.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь виконавчого комітету Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області сплачений судовий збір в сумі 1514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Охтирська міська рада Охтирського району Сумської області, місцезнаходження: вул. Незалежності, 11, м. Охтирка, Сумська область, код ЄДРПОУ 36467402.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Н.Г. Яценко