Єдиний державний реєстр судових рішень г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 171/3306/25
Номер провадження 3/213/1436/25
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Хмельова С.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції №10 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце роботи не відомо, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 444454 від 05.09.2025, ОСОБА_1 05 вересня 2025року о 14:54год. повул.Зелена вс.Грушівка керував транспортнимзасобом електроскутеромFADA,без номерногознаку,будучи тимчасовообмежений управі керуваннятранспортними засобамипостановою Державноївиконавчої служби№34137370від 03.06.2019. Фіксація здійснювалась на бодікамеру №799032, чим порушив ч.10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» та притягується до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 126 КУпАП.
У судовізасідання,призначені на22.10.2025та 11.11.2025 ОСОБА_1 не з`явився, будучиобізнаним проскладання щодонього протоколівпро адміністративніправопорушення,повідомлявся судом продату,час тамісце розглядусправи,за вказанимв протоколахмісцем йогопроживання. Про причину неявки не повідомив, будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи не надав.
Враховуючи вищезазначене, а також приписи статті 268 КУпАП, яка не містить заборони щодо розгляду справи про адміністративні правопорушення за ст.126 КУпАП за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, беручи доуваги практикуЄвропейського судуз правлюдини (рішення«Пономарьов протиУкраїни»),відповідно доякої сторона,яка задіянав ходісудового розгляду,зобов`язаназ розумнимінтервалом часусама цікавитисьпровадженням уїї справі,добросовісно користуватисьналежними їйпроцесуальними правамта неухильновиконувати процесуальніобов`язки,а такожураховуючи принципсудочинства,яким визнанопріоритет публічногоінтересу надприватним, приходжудо висновкупро можливістьпроведення розглядуадміністративної справиза відсутності ОСОБА_1 ,оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Суддя, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, приходить до таких висновків.
Пункт 1.3 Правил дорожнього рухупередбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до пункту 1.9 ПДР України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до підпункту «а» п.2.1 Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортними засобами відповідної категорії.
Згідно з ч.10 ст.15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Частиною 3статті 126КУпАПпередбачена відповідальністьсаме за керування транспортнимзасобом особою,стосовно якоївстановлено тимчасовеобмеження управі керуваннятранспортними засобами.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема, у справах «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово зазначав, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
На підтвердження факту вчинення адміністративного правопорушення та винуватості ОСОБА_1 у вчиненніправопорушень за ч.3 ст. 126 КУпАП до суду надані наступні докази.
Протокол проадміністративне правопорушення серіїЕПР1№444454від 05.09.2025;рапорт інспектораСРПП ВП№10КРУП від 05.09.2025,з якогослідує,що екіпажем«Кільце 500»був зупиненийтранспортний засібелектроскутер FADAпід керуванням ОСОБА_1 .Під часспілкування уостаннього виявлені ознаки наркотичногосп`яніння.Від проходженняогляду увстановленому закономпорядку умедичному закладіостанній відмовився.Також буловстановлено,що ОСОБА_1 тимчасово обмеженийу правікерування тащодо нього складені протоколи за ч.1ст. 130, ч.3 ст. 126 КУпАП, від подальшого керування ТЗ відсторонений.
До протоколу наданий оптичний диск, на якому міститься два відеозаписи.
При дослідженні судом диску встановлено на ньому розміщений відеозапис _0691, який є записом з відеореєстратора патрульного автомобіля, час 13:54-13:56. Автомобіль рухається та стоїть на дорозі, по обидва боки якої розташовані приватні будинки. Будь-яких людей, інших транспортних засобів на даному відео не зафіксовано, таким чином цей відеозапис не може бути доказом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
При цьому час складання протоколу 15 година 35 хвилин.
На відеозаписі _0691 відсутня дата та час. Відеозапис проводився біля воріт приватного будинку, де у хвіртці стояв чоловік, особа, якого не встановлювалася. На пропозицію поліцейського викотити транспортний засіб, чи то скутер чи то велосипед, відмовився. В розмові з поліцейськими чоловік не заперечує факту керування, факту вживання напередодні метадону, на пропозицію проїхати до медичного закладу відмовився. Права та обов`язки не роз`яснювалися.
Як видно із довідки згідно інформаційного порталу Національної поліції України ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія будь-якої категорії. Транспортний засіб електроскутер FADA реєстрації не підлягає.
Також встановлено, що 03.06.2019 начальником Нововоронцовського районного відділу ДВС ГТУЮ у Херсонській області у ВП №5342225 винесено постанову про встановлення тимчасового обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів за виконавчим листом №2-261 виданого 09.11.2007.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема, у справах «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово зазначав, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Відповідно дост.280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ (ст. 251 КУпАП). Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно дост. 252 КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до змісту ст.ст.7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, в даному випадку на органи поліції. Крім того, згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов`язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, яка, згідно зіст.17Закону Українивід 23лютого 2006року №3477-IV«Про виконаннярішень тазастосування практикиЄвропейського судуз правлюдини» застосовується при розгляді справ як джерело права, зокрема справу «Пол і Одрі Едвардс проти Об`єднаного Королівства» (№46477/99), суд зазначив, що компетентні органи завжди повинні докладати серйозних зусиль для з`ясування обставин справи і не повинні керуватись необдуманими або необґрунтованими висновками для розслідування, або в якості підстав для прийняття рішень.
Суд зауважує, щосам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом", оскільки не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту. Вказане узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п.43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008р. у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п.282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v.Turkey).
У відповідності до ч.2ст.251КУпАПобов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу, але працівники поліції, всупереч цих вимог, не забезпечили відповідного доказового матеріалу у справі.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
Оскільки наданісуду матеріалине містятьданих,які бдозволили судувстановити,що ОСОБА_1 дійсно керувавтранспортним засобомпри встановленомуобмеженні управі керування, судприходить довисновку щодовідсутності правовихпідстав дляпритягнення йогодо адміністративноївідповідальності зач.3ст.126 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вище викладеного, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку про недоведеність складу адміністративного правопорушення вчиненого за ч. 3 ст. 126 КУпАП ОСОБА_2 .
Тому провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст.247п. 1,251,252,283,284 КУпАП, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП- закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Дніпропетровської області через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя С.М.Хмельова