Єдиний державний реєстр судових рішень
05.11.2025
Справа № 721/1045/25
Провадження № 3/721/602/2025
П О С Т А Н О В А
Іменем України
Суддя Путильського районного суду Чернівецької області Стефанко У.Д., розглянувшиу відкритомусудовому засіданні матеріали справи про адміністративні правопорушення зач. 2. ст. 204-1 КУпАП, які надійшли з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1
У С Т А Н О В И В :
07.08.2025року о 15 год 25 хв прикордонним нарядом "Прикордонний патруль", у прикордонній смузі затримано ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 на напрямку 709 прикордонного знаку навідстані 200 м до лінії державного кордону на території Селятинської ОТГ, Вижницького району Чернівецької області на ділянці відповідальності ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", за спробу незаконного перетинання державного кордону з України поза пунктами пропуску через державний кордон України. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за якепередбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, хоча належним чином повідомлений про день, місце та час розгляду справ, але причин неявки суду не повідомив, заяв, клопотань щодо відкладення розгляду справ до суду не надав. Однак слід урахувати, що вказана особа була належним чином повідомленою, зокрема відповідно до положень ст.268,277-2 КУпАП України. При цьому, на думку суду, учасник справи, який задіяний в її розгляді, зобов`язаний з розумним інтервалом часу цікавитись провадженням у його справі, добросовісно користуватись належними процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. Ці висновки дають підстави для розгляду справ за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 204-1 КУпАПпідтверджується наступними письмовими доказами наявними в матеріалах справи.
Так згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №006904Е від 07.08.2025 року, вбачається, що 07.08.2025року о 15 год 25 хв прикордонним нарядом "Прикордонний патруль", у прикордонній смузі, затримано ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 на напрямку 709 прикордонного знаку навідстані 200 м до лінії державного кордону на території Селятинської ОТГ, Вижницького району Чернівецької на ділянці відповідальності ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", за спробу незаконного перетинання державного кордону з України поза пунктами пропуску через державний кордон України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП (а.с.1).
З протоколупро адміністративнезатримання від07.08.2025вбачається,що ОСОБА_1 о 15год25хв07.08.2025 року було затримано спільно з ОСОБА_2 за спробу незаконного перетину державного кордону поза пунктами пропуску через державний кордон України та злісної непокори на вимогу прикордонного наряду у припиненні порушення у зв`язку з чим військовослужбовець прикордонного наряду здійснив попереджувальний постріл з АК-74. ОСОБА_1 не потребує послуг захисника, бажає захищати себе особисто, в чому він особисто розписався (а.с. 2).
З наявного у матеріалах справи письмового пояснення ОСОБА_1 убачається, що останній мав намір зі своїм другом перетнути державний кордон України в пішому порядку через ліс, спланованим маршрутом. Про можливість перетинання державного кордону поза пунктами пропуску дізнався від свого друга. Усвідомлював неправомірність своїх дій щодо незаконного перетинання (спроби перетинан) державного кордону України (а.с.6)
З матеріалів справи убачається, що під час затримання ОСОБА_1 у нього при собі був паспорт громадянина України для виїзду за кордон за номером НОМЕР_1 (а.с.4).
У клопотанні до Путильського районного суду Чернівецької області за підписом ОСОБА_1 ,останній просить справу розглядати за його відсутності, вину визнає (а.с. 8)
Диспозиція ч. 2 ст. 204-1 КУпАП передбачена відповідальність заперетинання або спробу перетинання державного кордону України, в тому числі групою осіб, будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України.
Диспозиція статті має бланкетний характер, у зв`язку з чим встановлення складу адміністративного правопорушення регулюється спеціальним нормативним актом, що регулює порядок перетинання державного кордону України, яким є Закон України «Про державний кордон України».
Так, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Крім того, ч. 3 ст. 9 вказаного Закону визначено що, пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна
Відповідно до ч. 1 ст. 12 зазначеного Закону пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в`їзду на територію України або виїзду з України.
Суд враховує, що відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» 24 лютого 2022 року на території Україні запроваджено воєнний стан (воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень).
Суд також приймає до уваги, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 в Україні запроваджено загальну мобілізацію, що передбачає здійснення визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів, зокрема, обмеження виїзду чоловіків 18-60 років за кордон.
Досліджуючи наявнів матеріалахсправи докази, зокрема протоколпро адміністративне правопорушення, протокол про адміністративне затримання з якого вбачається, що ОСОБА_3 був затриманий спільно з ОСОБА_2 , беручи до уваги письмові пояснення ОСОБА_1 , наявність у нього під час затримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон, суд приходитьдо безумовноговисновку,що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 204-1 КУпАП, а саме у спробі незаконного перетину державного кордону України будь-яким способом поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, групою осіб, доведена, оскільки останній мав намір перетнути кордон з України у Румунію поза пунктом пропуску.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, його майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також військовий стан, який діє на всій території України, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, що на думку суду, буде відповідати завданнямКУпАПтадостатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.
Згідно зіст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі п. 5ст. 4 Закону України «Про судовий збір»з ОСОБА_1 також підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 % розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року.
На підставі та керуючись ст. ст. 34,40-1,204-1,221, 283, 284, 285, 287-289,294 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП і призначити йому адміністративне стягнення у видіштрафу врозмірі п`ятисотнеоподатковуваних мінімумівдоходів громадян,що складає8500(вісімтисяч п`ятсот)грн.00копбез конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення (отримувач коштів: Чернів. ГУК/Путильська ТГ /21081100 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37836095 Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача (IBAN): 718999980313070106000024375 Призначення платежу: Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (отримувач коштів: Чернівецький ГУК/Путильський ТГ /22030101 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37836095 Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача (IBAN): UA828999980313161206000024375 Код класифікації доходів бюджету: 22030101 Призначений платежу: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп.
Відповідно до ч. 1ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбаченихстаттею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядкуст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Путильський районний суд Чернівецької областіпротягом десяти днів з днявинесення постанови.
Суддя Уляна СТЕФАНКО