Рішення № 131366598, 29.10.2025, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2025
Номер справи
640/6303/22
Номер документу
131366598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

29 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/6303/22

Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свергун І.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 102000,00 грн,

ВСТАНОВИВ:

22.02.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому позивач просить стягнути з відповідача суму штрафу згідно з постановами про накладення штрафу від 11.11.2021 № 91, № 92 у розмірі 102000,00 грн до державного бюджету України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не сплачено в добровільному порядку штраф у розмірі 102000 грн за постановами про накладення штрафу від 11.11.2021 № 91, № 92, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.05.2022 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

У зв`язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду м. Києва справу передано на розгляд Луганському окружному адміністративному суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 справу № 640/6303/22 прийнято до провадження, визначено продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач - Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві діє в межах повноважень, визначених Положенням про Головне управління Держпродспоживслужби в області, в місті Києві, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.04.2017 року № 209, Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Відповідач ОСОБА_1 за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань був зареєстрований як фізична особа-підприємець 21.08.2007, номер запису: 20740000000010633, РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 . 13.10.2025 до Реєстру внесено запис про припинення підприємницької діяльності, номер запису: 2000740060002010633.

На підставі листа Держпродспоживслужби України від 15.09.2021 року вих. № 15.1-6/2/5155, який був виданий за результатами розгляду звернення Громадської організації «Центру захисту споживачів України» від 16.09.2021 № 04/09/21, Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві було видано Наказ від 05.10.2021 № 4642 та направлення на проведення перевірки від 05.10.2021 № 3738, в період з 19.10.2021 по 22.10.2021, Головним управлінням проведено позапланову виїзну перевірку характеристик продукції ФОП ОСОБА_1 , що знаходиться в розповсюджувача/виробника за фактичною адресою: магазин «ІГРАШКА для всіх КАНЦТОВАРИ іграшки та сувеніри», 04111, місто Київ, вул. Щербаківського, 47, іграшка « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (артикул 468-2), іграшки «М`яка іграшка» (артикул UА1061), іграшки « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (артикул 8195) на відповідність Технічним регламентам, дія яких розповсюджується на назначену продукцію, Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», з одержанням для перевірки документів їх копій відповідно до ч. 7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

20.10.2021 ФОП ОСОБА_1 було отримано особисто під підпис Направлення на | проведення перевірки від 05.10.2021 № 3738.

Під час проведення перевірки магазину «ІГРАШКА для всіх КАНЦТОВАРИ іграшки та сувеніри» за адресою: АДРЕСА_2 , з`ясовувалось питання відповідності продукції вимогам Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» Технічним регламентам, які розповсюджуються на зазначену продукцію.

Результати перевірки були оформлені Актом перевірки характеристик продукції від 21 жовтня 2021 року № 4642/434.

Під час проведення позапланової перевірки характеристик продукції, зазначеної в Додатку 1.1 до акту перевірки «Інформація щодо ідентифікації продукції, яка є небезпечної становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам», була: Іграшка «Іграшкова зброя» (артикул 468-2) з`ясувалось питання не відповідності продукції встановленим вимогам Технічних регламентів, що розповсюджується на неї, а саме: п.п. 6, 10, 11, 18, 19, 20, 24, 27, 34, 37, 44, 45, 48 «Технічного регламенту безпечності іграшок» затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2018 № 151.

На маркуванні іграшки відсутня інформація про зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактні поштові адреси; іграшка не супроводжується інструкцією щодо безпечності; іграшка не містить чітко видимих розбірливих, зрозумілих та точний попереджень; на іграшці відсутній знак відповідності технічним регламентам. Крім того, зазначено, що ФОП ОСОБА_1 вважається особою, яка ввела продукцію в обіг, оскільки не надано жодних документів, які дають змогу відстежити ланцюг постачання продукції. Також суб`єктом господарювання не надано декларацію про відповідність «Технічному регламенту безпечності іграшок» затверджений Постановою КМУ від 28.02.2018 № 151.

П. 2 Додатку 2.1 акту перевірки, іграшка «М`яка іграшка» (артикул UА 1061), не відповідає вимогам, а саме, на маркуванні іграшки відсутня інформації про виробника та імпортера, їх найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактні поштові адреси; іграшка не супроводжується інструкцією та інформацією щодо безпечності; іграшка не містить чітко видимих, розбірливих, зрозумілих та точних попереджень; на іграшці відсутній знак відповідності технічним регламентам.

Крім того, зазначено, що ФОП ОСОБА_1 вважається особою, яка ввела продукцію в обіг, оскільки не надано жодних документів, які дають змогу відстежити ланцюг постачання продукції.

Також суб`єктом господарювання не надано декларацію про відповідність Технічному регламенту безпечності іграшок, затверджений Постановою КМУ від 28.02.2018 № 151.

Під час проведення перевірки «іграшка « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (артикул 8195)» у продажу відсутня, тому підтвердити чи спростувати порушення, викладені у скарзі ГО «Центру захисту споживачів», не є можливим.

Акт перевірки характеристик продукції від 21 жовтня 2021 року № 4642/434 суб`єкт господарювання ФОП ОСОБА_1 підписувати відмовився, про що головним спеціалістом Даміновим О.С. зроблено відповідний запис в Акті.

На підставі акту перевірки характеристик продукції від 21 жовтня 2021 року № 4642/434 було складено Протокол від 21 жовтня 2021 року № 87 про виявленні порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Суб`єкт господарювання ФОП ОСОБА_1 підписувати Протокол від 21 жовтня 2021 року № 87 про виявленні порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» відмовився, про що головним спеціалістом Даміновим О.С. зроблено відповідний запис в графі Протоколу «Від підписання протоколу суб`єкт господарювання відмовився».

Акт перевірки характеристик продукції від 21 жовтня 2021 року № 4642/43 і Протокол від 21 жовтня 2021 року № 87 було направлено листом від 27.10.2021 № 06.0/17864 на адресу, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: АДРЕСА_1 , фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , засобами поштового зв`язку АТ «Укрпошта» за Трекінг-номером 0405350421130.

За результатами розгляду справи акту перевірки характеристик продукції від 21 жовтня 2021 року № 4642/434 та Протоколу про виявлене правопорушення від 21 жовтня 2021 року № 87 Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві відносно відповідача прийнято Постанови про накладення штрафу від 11.11.2021 №№ 91, 92, відповідно до яких до ФОП ОСОБА_1 застосований штраф у розмірі 3000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян по кожній постанові окремо у сумі 51000 грн. 00 коп. Таким чином, загальна сума застосованого штрафу до ФОП ОСОБА_1 за Постановами від 11.11.2021 №№ 91, 92 становить 102000 грн 00 коп.

Постанови про накладення штрафу від 11.11.2021 № 91, № 92 було направлено засобами поштового зв`язку АТ «Укрпошта» 11.11.2021 № 0405350533737 на адресу ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , проте поштове відправлення за Трекінг-номером 20405350533737 було повернуто за закінченням терміну зберігання.

Станом на дату розгляду справи у суду відсутні відомості щодо погашення ФОП ОСОБА_1 заборгованості чи щодо оскарження постанов про накладення штрафу від 11.11.2021 № 91, № 92.

Суд при вирішення спору по суті керується таким.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері ціноутворення, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері ціноутворення, правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V) та Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 № 2735-VI (далі - Закон № 2735-VI).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Абз. 3 статті 1 Закону № 877-V дає визначення, що заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.04.2017 № 209 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.05.2017 за № 604/30472), Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва.

Згідно з п.п. 11 п. 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань серед іншого забезпечує реалізацію державної політики у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а саме:

- здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

У розмінні норм частини першої статті 1 Закону № 2735-VI (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам; орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду). У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» повноваження також через свої територіальні органи, термін «орган ринкового нагляду» позначає також його територіальні органи.

Відповідно до частин першої і п`ятої статті 10 Закону № 2735-VI ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом та Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

У силу норм частини першої статті 11 цього Закону № 2735-VI з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, зокрема: проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування); приймають у випадках та порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, здійснюють контроль стану виконання суб`єктами господарювання цих рішень; вживають у порядку, визначеному цим та іншими законами України, заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні порушень вимог цього Закону та встановлених вимог.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 22 Закону № 2735-VI до заходів ринкового нагляду відносяться перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування).

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 44 Закону № 2735-VI до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі:

2) введення в обіг продукції, що не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 та частиною третьою статті 29 цього Закону), - у розмірі від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на суб`єкта господарювання вже накладено штраф, - у розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За змістом частини шостої цієї статті Закону справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх компетенції.

Суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, зараховуються до Державного бюджету України.

Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг.

Протокол складається у двох примірниках, які підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду та фізичною особою, у тому числі фізичною особою - підприємцем, чи керівником юридичної особи або уповноваженою ним особою.

У разі відмови фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи підписати протокол посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого протоколу відповідний запис.

Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою.

Постанова надсилається суб`єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення.

Суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.

У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Суб`єкт господарювання має право оскаржити рішення органу ринкового нагляду про накладення штрафу до керівника органу ринкового нагляду, а також у судовому порядку. У разі оскарження рішення у суді суб`єкт господарювання сплачує штраф після прийняття відповідного рішення керівником органу ринкового нагляду або судом.

З аналізу наведених норм Закону № 2735-VI чітко вбачається, що він містить імперативну норму, згідно з якою, суб`єкт господарювання зобов`язаний сплатити накладений на нього штраф у 15 (п`ятнадцятиденний) строк з дня отримання постанови, якою такий штраф накладено.

Несплата штрафу у встановлений строк є підставою для стягнення суми штрафу у судовому порядку.

Також нормою Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що постанова про накладення штрафу може бути оскаржена.

У ході судового розгляду справи встановлено, що на відповідача за порушення вимог законодавства накладено штраф у загальному розмірі 102000,00 грн. Однак, у встановлений Законом строк накладений штраф відповідачем не сплачений. Постанови про накладення штрафу відповідачем не оскаржені, доказів зворотного відповідачем суду не надано.

Відтак, враховуючи, що нормами Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» чітко визначено обов`язок суб`єкта господарювання сплатити накладений на нього штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання відповідного рішення, що відповідачем зроблено не було, суд доходить висновку про обґрунтованість заявленої позивачем вимоги про стягнення з відповідача суми штрафу у розмірі 102000,00 грн.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи, що відповідачем не спростовано доводів позивача, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення по справі в порядку спрощеного провадження про задоволення адміністративного позову.

За змістом частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві (юридична адреса: 03151, м. Київ, вул. Волинська, буд. 12, код ЄДРПОУ 40414833) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 102000,00 грн задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України суму штрафу в розмірі 102000,00 грн (сто дві тисячі грн 00 коп.) за постановами про накладення штрафу від 11.11.2021 № 91, № 92.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.О. Свергун