Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 жовтня 2025 року м. Київ №320/9050/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства національної єдності України про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства національної єдності України про визнання протиправним та скасування рішення, у якому просить суд :
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України від 18.04.2023 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- зобов?язати Комісію з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України прийняти рішення, яким встановити факт позбавлення особистої свободи ОСОБА_1 внаслідок збройної агресії проти України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
14.03.2025 від позивача через підсистему "Електронний суд" надійшло до суду клопотання про заміну неналежного відповідача. В обгрунтування вказаного клопотання позивач вказує, що, маючи рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 червня 2024 року по справі №320/46108/23 про зобов`язання Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України направити позивачу оскаржуване рішення Комісії та лист Міністерства про перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на Міністерство національної єдності України очевидно мав законні сподівання про правильність залучення саме Міністерства національної єдності України як відповідача, а тому однозначно не можна стверджувати, що позивач пред`явив позов до відповідача знаючи, що останній не може відповідати за таким позовом. З урахуванням викладеного, позивач просить суд замінити у справі №320/9050/25 первісного відповідача Міністерство національної єдності України на належного відповідача Міністерство розвитку громад та територій України (01135 Київ, проспект Берестейський, 14, Офіційна електронна пошта: miu@mtu.gov.ua, Телефон: +38 (044) 351 50 09, код ЄДРПОУ, код ЄДРПОУ 37472062).
Від відповідача також надійшло клопотання про заміну відповідача на належного з аналогічних підстав, визначених у клопотанні позивача.
Розглянувши вказане клопотання сторін та дослідивши матеріали справи суд вказує таке.
Відповідно до частин третьої-шостої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» № 2010-IX від 26.01.2022 р. прийняття рішень з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України здійснюється Комісією з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (далі - Комісія).
Комісія утворюється при центральному органі виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій України.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 № 460 (зі змінами) Мінрозвитку є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, в тому числі з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (далі - тимчасово окупована територія), а також прилеглих до неї територій, дотримання норм міжнародного гуманітарного права на всій території України (крім повноважень з координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вирішення інших пов?язаних з цим питань відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин").
Комісія здійснює свою діяльність відповідно до Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 № 1281 (далі - Положення про Комісію).
Кабінет Міністрів України постановою «Про внесення змін щодо діяльності Міністерства розвитку громад та територій до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 14.01.2025 № 35 вніс до постанов Кабінету Міністрів України зміни щодо діяльності Мінрозвитку, серед яких у постанові Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2022 р. № 1281 "Деякі питання виконання Закону України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей":
- у тексті Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України слово "Мінреінтеграції" замінив словом "Мінрозвитку,
- у тексті Порядку призначення та виплати допомоги особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членам їх сімей, затвердженого зазначеною постановою, слово "Мінреінтеграції" замінив словом "Мінрозвитку,
- у тексті Порядку створення, ведення, доступу до відомостей Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, затвердженого зазначеною постановою, слово "Мінреінтеграції" замінив словом "Мінрозвитку.
Суд враховує, що, згідно із пунктом 1 Положення про Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 № 1281 (зі змінами внесеними постановою КМ України № 35 від 14.01.2025) комісія утворюється при Мінрозвитку з метою виконання завдань, визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей».
Враховуючи вищевикладене, суд вказує, що прийняття рішення про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, про визнання особи членом сім?ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, чи про не підтвердження факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, відмову у визнанні особи членом сім?ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України є виключно дискреційним повноваженням Комісії.
Крім того, відповідно до частини десятої статті 4 Закону України № 2010-IX від 26.01.2022 та пункту 17 Положення про Комісію, рішення Комісії про не підтвердження факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України чи відмову у визнанні членом сім?ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, може бути оскаржено в судовому порядку.
Тобто, при Міннац`єдності відстуня Комісія до повноважень якої відноситься встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Крім того. жоден представник Міннац`єдності не входить до складу вищевказаної Комісії.
З урахуванням встановлених вище обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни первісного відповідача в особі Міністерства національної єдності України на належного - Комісія з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України при Міністерстві розвитку громад та територій України (юридична адреса: 01135 Київ, проспект Берестейський, 14, код ЄДРПОУ 37472062).
Керуючись статтями 48, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
Замінити первісного відповідача Міністерства національної єдності України (код ЄДРПОУ 40446210; адреса: 03186, м.Київ, Чоколівський бульвар, 13), на належного відповідача Комісія з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України при Міністерстві розвитку громад та територій України (код ЄДРПОУ 37472062, адреса: 01135 Київ, проспект Берестейський, 14).
Зобов`язати позивача протягом п`яти днів з моменту отримання даної ухвали направити на адресу відповідача копію позовної заяви з додатками та докази направлення надати суду.
Запропонувати відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання позовної заяви з додатками подати до суду відзив на позовну заяву.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Запропонувати позивачу протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив на позовну заяву.
Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.