Рішення № 131193234, 22.10.2025, Бориславський міський суд Львівської області

Дата ухвалення
22.10.2025
Номер справи
438/1485/25
Номер документу
131193234
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 438/1485/25

Провадження № 2-а/438/35/2025

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

22 жовтня 2025 року Бориславський міський суд Львівської області

в складі: головуючого судді Ткачової С.М.

за участю секретаря судового засідання Терлецької Ю.М.

розглянув адміністративну справу №438/1485/25, номер провадження № 2-а/438/35/2025

за позовом ОСОБА_1

доГоловного управління Національної поліції у Львівській області

третя особа: поліцейський СРПП відділення поліції №1 ДРВП Головного управління Національної поліції у Львівській області, Грицик Іван Михайлович

про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився;

представник відповідача Головного управління Національної поліції у Львівській області в судове засідання не з`явився;

третя особа поліцейський СРПП відділенняполіції №1 ДРВП Головного управління Національної поліції у Львівській області, Грицик І.М., не з`явився.

1. Стислий виклад позиції позивача та заперечення відповідача:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому вказує, що постановою поліцейського відділення поліції № 1 (м. Борислав) Дрогобицького районного відділу поліції ГУНП у Львівській області сержантом поліції Грицик Іваном Михайловичем, серії ЕНА № 5776676 від 22.09.2025, його було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425,00 грн. за ч. 1 ст. 126 КУпАП за те, що 22.09.2025 року о 08:55 годині в м. Борислав по вул. Героїв ОУН-УПА, водій не пред`явив посвідчення водія на право керування ТЗ відповідної категорії, чим порушив п.2.4 а) ПДР - керування ТЗ особою, не пред`явила посвідчення водія, реєстраційний документ на ТЗ, а також поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ, керуючи транспортним засобом Citroen C3 Picasso реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 . Вказує на реальні обставини, які відбулись, а саме: 22.09.2025 приблизно о 8:30 в м. Борислав по вулиці Героїв ОУН-УПА його, ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом Citroen C3 Picasso, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , було зупинено поліцейським. Йому було висунуто те, що він порушив пункт 2.3 в) ПДР України, а саме «на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними та не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки ...», порушення правил користування ременями безпеки частина 5 стаття 121 КУпАП. Він відповів, що був пристебнутий та користувався ременем безпеки та попросив надати відео-фото- фіксацію вказаного вище порушення ПДР, зроблені перед зупинкою транспортного засобу. Поліцейський інспектор почав вимагати від нього, щоб він пред`явив посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, не маючи на це законних підстав, йому не були надані докази, відео-фото фіксації порушення п.2.3 в) ПДР України, порушення правил користування ременями безпеки частина 5 стаття 121 КУпАП, перед зупинкою його транспортного засобу. Не отримав від поліцейського доказів вказаного порушення, він відмовився надавати свої документи, хоча вони були з ним, як в пластикових та паперових варіантах так і в електронному вигляді додатку ДІЯ. Після цього поліцейським була винесена постанова ЕНА № 5776676 від 22.09.2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності, що він порушив п.2.4 ПДР України - керування транспортним засобом особою, яка не пред`явила посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а також поліс ОСЦПВ, було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425,00 гри. за ч. 1 ст. 126 КУпАП. При винесені постанови поліцейським інспектором не були досліджені усі обставини справи, також у постанові не вказані докази, які б підтверджували скоєння ним вказаного правопорушення. Отже, він не погоджується із зазначеним рішенням поліцейського інспектора, бо вважає себе невинним, постанову ЕНА № 5776676 від 22.09.2025 року необгрунтованою та такою, що підлягає скасуванню в зв`язку з неповним з`ясуванням обставин справи. Просить судскасувати постанову серії ЕНА №5776676від 22.09.2025року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, винесену інспектором Відділення поліції №1 (м. Борислав) Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області сержантом поліціїГрицик ІваномМихайловичем про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 425 гривень.

Представник відповідача Головного управління Національної поліції у Львівській області та третя особа поліцейський СРПП відділення поліції №1 ДРВП Головного управління Національної поліції у Львівській області, Грицик Іван Михайлович, не прибули в жодне судове засідання, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомили, правом на подання відзиву та заперечень на позовну заяву не скористалися. Згідно з вимогами ч. 3 ст. 268 КАС України суд вважає за можливе розглядати справу у їхній відсутності на підставі наявних у справі матеріалів.

2. Заяви (клопотання ) учасників справи.

15.10.2025 через канцелярію суду надійшла заява від позивача про слухання справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Бориславського міського суду Львівської області від 25.09.2025 прийнятопозовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, та залучено до участі в розгляді справи в якості третьої особи поліцейського СРПП відділення поліції №1 ДРВП Головного управління Національної поліції у Львівській області Грицика І.М.

Протокольними ухвалами від 15.10.2025 та 22.10.2025 визнано неявку представника відповідача та третьої особи неповажною.

Протокольною ухвалою від 22.10.2025 заяву позивача ОСОБА_1 про слухання справи за його відсутності задоволено.

4. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

В судовомузасіданні встановлено,що 22.09.2025 поліцейським СРПП ВП №1 ДРВП ГУНП у Львівській області Грицик І.М. винесена постанова серії ЕНА № 5776676від 22.09.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.126 КУпАПта накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 гривень.

Відповідно до оскаржуваної постанови ОСОБА_1 , 22.09.2025року о08:55годині вм.Борислав повул.Героїв ОУН-УПА,водій непред`явивпосвідчення водіяна правокерування ТЗвідповідної категорії,чим порушивп.2.4а)ПДР -керування ТЗособою,не пред`явилапосвідчення водія,реєстраційний документна ТЗ,а такожполіса обов`язковогострахування цивільно-правовоївідповідальності власниківназемних ТЗ,керуючи транспортнимзасобом CitroenC3Picassoреєстраційний номернийзнак НОМЕР_1 , тобто зач.1ст.126КУпАП .

За вказані дії передбачена адміністративна відповідальність за ч.1ст.126 КУпАП, та на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн.

Відповідно доч.1ст.126КУпАП керуваннятранспортним засобомособою,яка немає присобі абоне пред`явилау спосіб,який даєможливість поліцейськомупрочитати тазафіксувати дані,що містятьсяв посвідченніводія відповідноїкатегорії,реєстраційному документу натранспортний засіб,а такожполісі (договорі)обов`язкового цивільно-правовоївідповідальності власниківназемних транспортнихзасобів,або непред`явила електроннепосвідчення водія… - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.2.4 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих правил, а також: а) пред`явити для перевірки документи зазначені в п.2.1;

-п.2.1 ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі : а) посвідчення водія…б) реєстраційний документ на транспортний засіб…в)…,г)…ґ) чинний страховий поліс … д)… .

-п.2.3 в) ПДР України «на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки (підголовники, ремені безпеки), користуватися ними та не перевошти пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки. Дозволяється не пристібатися в населених пунктах водіям і пасажирам з інвалідністю, фізіологічні особливості яких неможливлюють користування ременями безпеки, водіям і пасажирам оперативних та спеціальних транспортних засобів».

Відповідно до вимог частини 2статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно з ч.ч.1-4ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Відповідно до ч.1ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАПзавданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Так, відповідно до ч.3ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб`єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.

Крім того, суд звертає увагу на те, що одним із принципів, яким повинно відповідати рішення суб`єкта владних повноважень, є принцип обґрунтованості, закріплений в пункті 3 частини 3статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Принцип обґрунтованості прийнятого рішення, тобто прийняття рішення з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, вимагає від суб`єкта владних повноважень (в тому числі, при притягненні особи до адміністративної відповідальності) враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих рішень, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути мотивованим.

Так, суд звертає увагу на те, що, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суб`єкт владних повноважень (відповідач) повинен системно застосовувати положення законодавства та конкретних обставин кожної справи.

Згідно зст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Крім того, згідно зістаттею 252 КУпАПпосадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Слід зауважити, що відповідно до вимогстатті 77 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з положень ч.1ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення інспектором поліції, позивач свою вину у вчиненні інкримінованого правопорушення з ч. 1ст. 126 КУпАПне визнавав, про що свідчить факт подачі до суду даного позову.

Разом з тим, працівником поліції докази вини позивача у вчиненні адміністративного правопорушення у постанові про притягнення позивача до відповідальності не зазначені. Суду не надано жодного доказу того, що позивач здійснив вказані порушення. Також поліцейський не зазначив які підпункти пункту 2.1. ПДР порушені позивачем, а лише на свій розсуд написав текст.

Суб`єкт владних повноважень мав би, використовуючи свої повноваження, зібрати докази, які б підтверджували порушення вказаних норм та спростовували свідчення позивача, але такі докази представником відповідача суду не представлено. За таких обставин суд не вправі вважати доведеним факт правопорушення. Тобто представником відповідача не надано жодного належного чи допустимого доказу вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП.

Відповідно до ч. 4 ст. 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених ст. 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Нормами ст.222 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення правил дорожнього руху (ч.2 ст.122 КУпАП). Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Суб`єктом складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КУпАП виступає водій транспортного засобу.

Згідно п.1.10 ПДР України, водій це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

В силу ст. ст. 245, 280 КУпАП посадова особа, уповноважена розглядати адміністративну справу при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи з метою всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з п.1 ст.247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст.33КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Суду не надано представником відповідача або третьою особу для дослідження в судовому засіданні відеозапису зупинення позивача третьою особою. Постанова не містить посилання на здійснення відеозапису третьою особою.

Відсутність доказів вини позивача свідчить про незаконність постанови та необхідність її скасування.

Сам факт винесення оскаржуваної постанови не є доказом вчинення адміністративного правопорушення позивачем, саме до цього зводяться висновки Верховного Суду викладені у постанові від 26 квітня 2018 року (справа №338/1/17).

5. Позиція суду.

Відповідно до приписів статті 72КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Відповідно положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про скасування постанови серії ЕНА № 5776676 від 22.09.2025, якою ОСОБА_1 визнано винним за частиною першою статті 126 КУпАПта накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 гривень, підлягає задоволенню.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства Україникомпетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно зістаттею 248 КУпАПпо справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбаченихстаттею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.

Таким чином, згідно висновку Верховного Суду України, право закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення належить лише органу, який розглядає таку справу, або ж суду у передбаченихстаттею 221 КУпАПвипадках та не відноситься до компетенції адміністративного суду, який перевіряє законність винесення суб`єктом владних повноважень постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

6. Розподіл судових витрат між сторонами.

Приписами ст. 288 ч.3 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: 3) постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом. Особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.

Відповідно вимог ст. 139 КАС України та постанови ВеликоїПалати Верховного Суду від 18.03.2020 справа №543/775/17 ( провадження №11-1287апп18) судовий збір віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст.2,5,6,19,20,72,77,286 КАС України, ст.ст.9,126,251,254,258,283,288,289 КУпАП, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною, третя особа поліцейський СРПП відділення поліції №1 ДРВП Головного управління Національної поліції у Львівській області Грицик Іван Михайлович про скасування постанови про адміністративне правопорушення, задовольнити.

Скасувати постанову ЕНА №5776676від 22.09.2025 складену поліцейським СРППвідділення поліції№1ДРВП Головногоуправління Національноїполіції уЛьвівській області, ГрицикомІваном Михайловичемстосовно ОСОБА_1 провизнання виннимза ч.1ст.126 КУпАП та накладенняадміністративного стягненняу видіштрафу врозмірі425 гривень.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Повернути ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 витрати зі сплати судового збору за подачу позову до суду в сумі 605,60 грн згідно квитанції № 52099828 АТ «ПУМБ» від 24.09.2025.

Позивач: ОСОБА_1 ,адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

Відповідач: Головне управління Національної поліції у Львівській області місцезнаходження: 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3, ідентифікаційний код юридичної особи 40108833;

Третя особа: поліцейський СРПП відділення поліції №1 ДРВП Головного управління Національної поліції у Львівській області, капрал поліції Грицик Іван Михайлович, адреса: 82300, Львівська область, м. Борислав, вул. В.Великого, 30.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разіподанняапеляційноїскаргирішення, якщойого не скасовано, набираєзаконноїсилипісляповерненняапеляційноїскарги, відмови у відкриттічизакриттяапеляційногопровадженняабоприйняття судом апеляційноїінстанції за наслідкамиапеляційного перегляду.

Рішення може бути оскарженопротягом десяти днів з дня йогопроголошеннябезпосередньо до Восьмого апеляційногоадміністративного суду.

Суддя Бориславського міського суду Світлана Ткачова