Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 214/4337/25
2/214/3375/25
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
23 вересня 2025 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Малаховської І.Б.,
за участю секретаря судового засідання - Ручинської К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кривому Розі, цивільну справу № 214/4337/25 за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги, в порядку спрощеного позовного провадження без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, -
Установив:
Короткий зміст позовних вимог.
1.Представник позивач звернулась до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради , грошові кошти у розмірі 6723,50 грн. виплаченої соціальної допомоги .
Аргументи учасників справи.
2.В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Саксаганської районної у місті ради як одержувач тимчасової державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. Не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
В жовтні 2021 року відповідач повторно звернувся до позивача з метою продовження виплати їй раніше призначеної тимчасової допомоги із аналогічною заявою, якою зверталася 08.10.2021 року до якої додала повний пакет документів, декларацію та довідку про доходи зі змісту якого, позивачем встановлено, що відповідач, в період часу з квітня по вересень 2021 року отримала дохід -заробітну плату в загальному розмірі 36089,88 грн. Факт влаштування відповідача на роботу та отримання заробітної плати суттєво впливає на призначення та виплату тимчасової державної допомоги. Враховуючи, що відповідачем не було своєчасно повідомлено про влаштування на роботу та не надано довідку про доходи, позивач своїм рішенням від 27 жовтня 2021 здійснив перерахунок отриманих сум вказаної тимчасової державної допомоги, на підставі якого визначено суму переплати з 01.04.2021 року по 31.10.2021 року в загальному розмірі 6 723,50 грн.
Позивачем приймалися всі можливі заходи для добровільного погашення неправомірно отриманих грошових сум державної соціальної допомоги. На сьогоднішній день відповідачачем в добровільному порядку не вжито заходів щодо погашення сум заборгованості у зв`язку з чим сума заборгованості у розмірі 6723,50 грн. залишається непогашеною. В зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
3. Від відповідача відзив на позовну заяву не надходив.
Заяви та клопотання учасників справи.
4.Представник позивача до зали судового засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
5.Відповідач ОСОБА_1 до зали судового засідання не з`явилася, надав до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
Процесуальні дії у справі.
6. 23 червня 2025 року судом постановлено ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Обставини справи, встановлені судом.
7. Згідно повідомлення від 22 листопада 2024 року ОСОБА_1 повідомлено про припинення надання тимчасової державної допомоги дітям, та зазначено що їй надмірно виплачено кошти на суму 6723,50 грн. за період з 01.04.2021 рок по 31.10.2021 року. Дану грошові суму необхідно повернути до 22.11.2024 року ( а.с. 8).
8. Відповідно до розрахунку надмірно виплачених грошових коштів. Які підлягають відшкодуванню за період з 01.04.2021 року по 31.10.2021 року громадянка ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради і одержувала тимчасову допомогу на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. Сума надміру перерахованих коштів складає 6723,5 грн. ( а.с. 9).
Джерела права й акти їх застосування.
9. Відповідно до ч.8 та 9 ст.181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім`ї, у якій виховується дитина. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України.
Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.
Дана допомога призначалася відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової допомоги на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» (із змінами, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
10. Відповідно до пункту 2 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року №189 (Порядок), тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів одного з батьків не виконується або місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Тимчасова допомога призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (п. 5 Порядку).
11. Відповідно до пункту 6 Порядку для призначення тимчасової допомоги одержувач подає заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики, копію свідоцтва про народження дитини, декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів допомог (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї), довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення.
12. П. 7 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, передбачено, що тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця.
13. Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (п. 8 Порядку).
14. Середньомісячний сукупний доход сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 4632, на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомоги (п.8-1 Порядку №189).
Перерахування розміру тимчасової допомоги проводиться органом соціального захисту населення з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення одержувача. У разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку розмір тимчасової допомоги перераховується без звернення одержувача з місяця, у якому набрав чинності закон, що встановлює новий розмір прожиткового мінімуму (п.9 Порядку №189).
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду.
19.Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою про призначення допомоги.
20. В жовтні 2021 року відповідач повторно звернувся до позивача з метою продовження виплати їй раніше призначеної тимчасової допомоги до якої додала повний пакет документів, декларацію та довідку про доходи зі змісту якого, позивачем встановлено, що відповідач, в період часу з квітня по вересень 2021 року отримала дохід -заробітну плату в загальному розмірі 36089,88 грн. Факт влаштування відповідача на роботу та отримання заробітної плати суттєво впливає на призначення та виплату тимчасової державної допомоги. Враховуючи, що відповідачем не було своєчасно повідомлено про влаштування на роботу та не надано довідку про доходи, позивач своїм рішенням від 27 жовтня 2021 здійснив перерахунок отриманих сум вказаної тимчасової державної допомоги, на підставі якого визначено суму переплати з 01.04.2021 року по 31.10.2021 року в загальному розмірі 6 723,50 грн.
21. Відповідач ОСОБА_1 надала до суду заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
22. Враховуючи вищевикладене суд доходить висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розподіл судових витрат.
23.Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
24. Згідно ч. 2 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди, відмови від позову, визнання позову відповідачем на стадії перегляду рішення в апеляційному чи касаційному порядку суд у відповідній ухвалі у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення скаржнику (заявнику) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні відповідної апеляційної чи касаційної скарги, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні відповідної апеляційної чи касаційної скарги.
25. Позивачем під час звернення до суду з позовом про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям було сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн. ( а.с.28).
До початку розгляду справи по суті від відповідача надійшла заява про визнання позову в повному обсязі, з цього виходить, що судом вирішується питання про повернення 50% від суми сплаченого судового збору, а саме 1514,00 грн., та стягнення з відповідача частини судового збору у зв`язку з визнанням позову у розмірі 1511,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 23, 76, 141, 247, 258, 259, 263 265, 274, 275, 278, 279, 354, 355 ЦПК України,
Ухвалив:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення суми сплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, грошові кошти у розмірі 6723,50 грн. виплачені у вигляді державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради 1514,00 грн. витрати пов`язані зі сплатою судового збору.
Повернути управлінню праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради з Державного бюджету 50 відсотків від суми сплаченого судового збору згідно квитанції № 2682 від 19.12.2024 року, а саме в розмірі 1514,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дати його складання.
Відомості про сторін:
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, код ЄРДПУ 05411280, юридична адреса: Володимира Великого, 34Б, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область;
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя І.Б. Малаховська