КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2008 № 21/383
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Капацин Н.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Богославець В.М. (довір. № 54 від 02.07.07)
відповідача – Пітеляк А.В. (довір. № 14-175/1575-р/229 від 18.12.07)
третьої особи - 1. Богославець В.М. (довір. № 114/07 від 19.09.07)
2. не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Івано-Франківської обласної ради
на рішення Господарського суду м.Києва від 16.11.2007
у справі № 21/383
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроторговий дім "Галичина"
до Івано-Франківської обласної ради
третя особа Обласне комунальне підприємство "Торговий дім (об"єднання) "Галичина"
Івано-Франківська обласна державна адміністрація
про визнання недійсним рішення, зобов"язання до вчинення дій та спонукання до укладення договору
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.11.2007 року у справі№ 21/383 частково задоволені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина”, визнано недійсним рішення Івано-Франківської обласної ради від 31.07.2007 № 341-14/2007 „Про оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, а саме: визнано недійсним пункт 1 рішення, щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” у передачі в оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” в зв’язку з необхідністю використання приміщень цього майнового комплексу для розміщення бюджетних установ; зобов’язано Івано-Франківську обласну раду вчинити дії щодо оцінки об’єкта оренди - єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, створити комісію для оцінки єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, здійснити оцінку єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, у послідовності, визначеній нормами чинного законодавства України; стягнуто з Івано-Франківської обласної ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” 203 грн. судових витрат.
Рішення суду першої інстанції ґрунтується на тому, що відповідно до частини 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до підпунктів 19, 20 частини 2 статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” питання про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об’єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні обласних рад, питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області вирішується виключно на пленарних засіданнях обласної ради.
Трудовим колективом ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” в передбаченому законом порядку створено господарське товариство - ТОВ „Агроторговий дім „Галичина”, яке згідно з вимогами Закону України „Про оренду державного та комунального майна” має право на укладення з ним орендодавцем - Івано-Франківською обласною радою договору оренди цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”.
ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” звернулося з заявою до Івано-Франківської обласної державної адміністрації з проханням надати дозвіл на оренду цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” господарським товариством, створеним членами трудового колективу цього комунального підприємства. З аналогічною заявою звернувся і позивач.
В частині 4 статті 8 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” передбачено, що створене членами трудового колективу господарське товариство має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди майна того підприємства, структурного підрозділу, де створене це товариство.
Суд першої інстанції вважає необґрунтованими посилання відповідача на необхідність використання приміщень ЦМК ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” для розміщення бюджетних установ, як підставу відмови в укладенні з позивачем договору оренди цього обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”.
Частиною 2 статті 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” встановлено, що в разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець у п’ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном.
Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” органи, уповноважені управляти майном, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, розглядають подані матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів повідомляють підприємство про своє рішення (надання дозволу щодо укладення договору оренди або відмову).
Таким чином, Івано-Франківська обласна рада, яка є одночасно орендодавцем майна та органом, уповноваженим управляти майном, зобов’язана була розглянути подані позивачем матеріали протягом п'ятнадцяти днів з дати їх надходження та повідомити позивача про своє рішення.
Рішення № 341-14/2007 про відмову в наданні позивачу в оренду ЦМК ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” Івано-Франківською обласною радою прийнято 31.07.2007р. При цьому підставою для відмови в зазначеному рішенні вказано необхідність використання приміщень цього майнового комплексу для розміщення бюджетних установ.
В абзаці 2 частини 3 статті 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” встановлено, що при розгляді матеріалів щодо передачі в оренду нерухомого майна можуть враховуватися пропозиції місцевої державної адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування щодо розміщення бюджетних установ і організацій.
Відповідачем не було доведено в установленому порядку наявність будь-яких пропозицій уповноважених органів щодо розміщення бюджетних установ і організацій.
Крім того, пропозиції місцевої державної адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування щодо розміщення бюджетних установ і організацій згідно з вимогами абзацу 2 частини З статті 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” враховуються лише при розгляді питання про оренду нерухомого майна, але не будь-яких інших об'єктів оренди.
Зважаючи на те, що позивачем було подано в передбаченому законом порядку всі необхідні документи для укладення договору оренди ЦМК ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, а також враховуючи наявність у позивача переважного права на укладення договору оренди та відсутність передбачених частиною 4 статті 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” підстав для відмови в укладенні договору, випливає обов’язок відповідача вчинити всі необхідні дії, спрямовані на укладення з позивачем договору оренди ЦМК ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”.
Згідно з вимогами статті 180 Господарського кодексу України та статті 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” істотними умовами договору оренди є умови про предмет договору - об’єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації). Відповідно до статті 11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” оцінка об’єкта оренди здійснюється за Методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Оцінка об’єкта оренди передує укладенню договору оренди.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що договір оренди не може бути укладений до визначення вартості об’єкта оренди - ЦМК ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, що є істотною умовою договору оренди, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині зобов’язання Івано-Франківської обласної ради вчинити дії щодо оцінки об’єкта оренди, створення комісії для оцінки ЦМК ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, здійснення оцінки ЦМК ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” у послідовності, визначеній нормами чинного законодавства України.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, Івано-Франківська обласна рада звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 16.11.07 та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі відповідач вказує на те, що відповідно до частини 2 статті 11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” оцінка об’єкта оренди передує укладенню договору оренди. Пункт 9.2 Порядку передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням обласної ради від 30.03.07 № 257-10/2007, проведення оцінки можливе тільки за умови прийняття відповідного рішення обласною радою. Подання позивачем по справі проекту договору без зазначення в ньому всіх істотних умов не може розглядатися як виконання і дотримання ним порядку укладення договору оренди цілісного майнового комплексу. Відповідач посилається на рішення № 257-10/207 „Про порядок передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області” в якому передбачено, що у передачі майна може бути відмовлено у разі резервування об’єкта оренди для розміщення органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій комунальної власності. Тому, під час прийняття рішення сесії Івано-Франківська обласна рада діяла виключно на підставі, у спосіб та в межах наданих повноважень, передбачених частиною 2 статті 19 Конституції України.
Відповідач посилається на рішення сесії обласної ради від 22.12.06 № 166-7/2006 „Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області” відповідно до якого, цілісний майновий комплекс ОКП „Торговий дім (об’єднання) Галичина” належить до спільної власності територіальних громад області.
Стаття 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” передбачає, що орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів є органи, уповноважені органами місцевого самоврядування управляти майном, яке відповідно перебуває у комунальній власності. Відповідно до пункту 4 рішення № 121-6/2006 від 10.11.06 сесії Івано-Франківської обласної ради „Про управління об’єктами спільної власності територіальних громад, селищ, міст області” обласна рада в особі управління виступає орендодавцем майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області в тому числі цілісних майнових комплексів на підставі відповідних рішень Івано-Франківської обласної ради.
Івано-Франківська обласна рада не погоджується з судом першої інстанції щодо застосування судом до спірних правовідносин норм Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, що стосується надання в оренду цілісного майнового комплексу. Відповідач вказує, що ОКП „Агроторговий дім „Галичина” не є цілісним майновим комплексом у відповідності зі статтею 4 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” та статтею 1 Закону „Про ліцензування певних видів господарської діяльності”.
Розгляд апеляційної скарги призначено на 16.01.08.
В судове засідання апеляційної інстанції не з’явився представник Івано-Франківська обласної державної адміністрації заяв, клопотань про неможливість прийняти участь в судовому засіданні не надав.
Матеріали справи містять докази належного повідомлення учасників судового процесу про дату та час розгляду справи, тому судова колегія вважає можливим розгляд апеляційної скарги у відсутності представника Івано-Франківська обласної державної адміністрації.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін колегія суддів встановила наступне:
Обласне комунальне підприємство „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” створено відповідно до розпорядження Івано-Франківської облдержадміністрації від 14.06.2000 року № 375 „Про Торговий дім „Галичина” (орган управління майном) шляхом поділу ВАТ „Торговий дім „Галичина” згідно з його розподільчим балансом. Підприємство є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області. Відповідно до пункту 5.2 Статуту ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” майно підприємства є спільною власністю територіальних громад міст, селищ, міст області і закріплюється за ним на правах повного господарського відання.
Рішенням загальних зборів (конференцією) трудового колективу Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” (протокол № 1/11 від 09.11.2006) прийнято рішення про оренду цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) та створення Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина”.
Обласне комунальне підприємство „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” 09.11.06 звернулося до Обласної державної адміністрації з заявою № 232/06 про надання дозволу на оренду цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” господарським товариством, створеним членами трудового колективу зважаючи на чинники економічного характеру та результати господарської діяльності підприємства.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” 25.12.06 звернулося до Обласної державної адміністрації із проханням надати в оренду цілісний майновий комплекс ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”.
Згідно листів № 8536-01-081/257, № 9169/01-081/258 від 15.01.07, від 17.01.07 Івано-Франківська обласна державна адміністрація як орган управління не заперечує щодо передачі в оренду цілісного майнового комплексу ОКП „ТД „Галичина” та повідомила, що відповідно до рішення обласної ради від 10.11.06 № 121-6/2006 орендодавцем майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області є обласна рада і питання надання в оренду вирішуються виключно на її пленарних засіданнях.
На звернення ТОВ „Агроторговий дім „Галичина” до Івано-Франківської обласної ради, щодо передачі в оренду майнового комплексу, остання витребувала додаткові документи для вивчення доцільності та ефективності для громади області надання цілісного майнового комплексу в оренду (лист № 14-180/202/294 від 15.02.07, а.с. 63).
Листом № 14/180/560/295 від 08.05.07 Івано-Франківська обласна рада повідомила ТОВ „Агроторговий дім „Галичина” про недоцільність розгляду на сесії питання передачі в оренду цілісного майнового комплексу ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” до повного погашення заборгованості перед обласним бюджетом.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” 04.06.07 звернулося до Господарського суд міста Києва з позовом до Івано-Франківської обласної ради про спонукання укласти договір оренди цілісного майнового комплексу та зобов’язання Івано-Франківську обласну раду вчинити дії щодо оцінки об’єкта оренди, створення комісії для оцінки цілісного майнового комплексу, здійснення оцінки даного комплексу у послідовності, визначеній нормами чинного законодавства.
Рішенням Івано-Франківської обласної ради № 341-14/2007 від 31.07.07 „Про оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” відмовлено ТОВ „Агроторговий дім „Галичина” у передачі в оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” у зв’язку з необхідністю використання приміщень цього майнового комплексу для розміщення бюджетних установ.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням облради ТОВ „Агроторговий дім „Галичина” звернулося до суду першої інстанції з заявою про зміну (доповнення) позовних вимог, в якій просить визнати недійсним рішення Івано-Франківської обласної ради № 341-14/2007 від 31.07.07, а саме визнати недійсним пункт 1 даного рішення щодо відмови товариству „Агроторговий дім „Галичина” у передачі в оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено такий спосіб захисту цивільного права та інтересу, як визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Господарським кодексом України в статті 20 також визначено можливість захисту прав і законних інтересів суб’єктів господарювання і споживачів шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб’єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб’єкта господарювання або споживачів.
Заява ТОВ „Агроторговий дім „Галичина” про зміну (доповнення) позовних вимог по своїй суті не є власне заявою про зміну або доповнення позовних вимог, фактично йдеться про об’єднання в одній позовній заяві декількох різних вимог. Дане об’єднання позовних вимог відповідає приписам частини першої статті 58 Господарського процесуального кодексу України, тому судом першої інстанції правомірно прийнято до розгляду вищезазначену заяву.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єктів комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Пункт 20 частини 1 статті 43 даного Закону передбачає, що виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішується питання щодо управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Частиною 5 статті 60 Закону встановлено повноваження органів місцевого самоврядування, до яких в силу частини 2 статті 10 відноситься обласна рада, від імені та в інтересах територіальних громад здавати об’єкти права комунальної власності в оренду відповідно до закону.
Згідно із пунктом 2 Рішення сесії Івано-Франківської обласної ради № 121-6/2006 від 10.11.06 „Про управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області” питання щодо продажу, концесії, надання в заставу, оренди об’єктів нерухомого майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області вирішуються виключно на пленарних засіданнях обласної ради. Пункт 4 даного рішення передбачає, що обласна рада в особі управління виступає орендодавцем майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області в тому числі цілісних майнових комплексів на підставі відповідних рішень Івано-Франківської обласної ради.
Абзац 3 частини 1 статті 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” передбачає, що орендодавцями, зокрема, є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями Закону України „Про оренду державного та комунального майна” передбачено певний порядок надання комунального майна в оренду, який є обов’язковим для виконання органами місцевого самоврядування, які виступають орендодавцями комунального майна. Трудовий колектив має право прийняти рішення про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, утворити господарське товариство та подати орендодавцю у встановленому порядку заяву щодо оренди відповідного майна.
Частина 2 статті 8 даного Закону встановлює, що після прийняття рішення про оренду цілісного майнового комплексу члени трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу засновують відповідно до чинного законодавства господарське товариство.
Як зазначалося вище, рішенням загальних зборів (конференцією) трудового колективу ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” прийнято рішення про оренду цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) та створення ТОВ „Агроторговий дім „Галичина”.
Пункт 4 статті 8 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” встановлює переважне право господарського товариства, створеного членами трудового колективу, перед іншими фізичними та юридичними особами на укладення договору оренди майна того підприємства, структурного підрозділу, де створене це товариство.
Абзац 1 частини 2 статті 9 даного Закону передбачає, що у разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець у п’ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном. Орган, уповноважений управляти державним майном, розглядає подані йому матеріали і протягом п’ятнадцяти днів після їх надходження надсилає орендодавцеві висновки про умови договору оренди або про відмову в укладенні договору оренди.
Матеріалами справи підтверджується звернення позивача до Івано-Франківської обласної ради про укладення договору оренди (лист № 32 від 30.01.07). 03.03.07 на вимогу відповідача позивачем надані додаткові документи.
Відповідно до пункту 3 статті 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” при розгляді матеріалів щодо передачі в оренду нерухомого майна можуть враховуватися пропозиції місцевої державної адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування щодо розміщення бюджетних установ і організацій.
Івано-Франківська обласна державна адміністрація листами № 8536-01-081/257, № 9169/01-081/258 повідомляла, що не заперечує щодо передачі в оренду цілісного майнового комплексу ОКП „ТД „Галичина” та відповідно до рішення обласної ради від 10.11.06 № 121-6/2006 орендодавцем майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області є обласна рада і питання надання в оренду вирішуються виключно на її пленарних засіданнях.
В матеріалах справи відсутні пропозиції Івано-Франківська обласної ради щодо розміщення бюджетних установ, як відсутні пропозиції підприємству, заснованому на майні, що належать АРК або перебуває у комунальній власності, укласти договір оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією.
Орендодавець протягом п'яти днів після закінчення терміну погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном, і органом Антимонопольного комітету України, а у випадках, коли заява про оренду майна не потребує узгодження, протягом п'ятнадцяти днів після дати її реєстрації дає згоду або відмовляє в укладенні договору оренди майна і повідомляє про це заявника.
На момент порушення провадження у справі № 21/383 господарським судом першої інстанції встановлені статтею 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” строки розгляду направленого позивачем проекту договору сплинули, дозволу, відмови чи пропозицій від органу, уповноваженого управляти відповідним майном не надходило.
Івано-Франківська обласна рада в апеляційній скарзі посилається на пункт 5.7 Порядку передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням обласної ради № 257-10/2007 від 30.03.07, яким передбачено, що у передачі майна в оренду може бути відмовлено у разі резервування об’єкта оренди для розміщення підприємств, установ, організацій комунальної власності. Проте, в рішенні Івано-Франківської облради від 31.07.07 № 341-14/2007 про відмову у наданні в оренду цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” підставою зазначено необхідність використання даних приміщень для розміщення бюджетних установ.
Відповідно до пункту 2 роз’яснення Вищого арбітражного суду України „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів” обов’язковою умовою визнання акта недійсним є, зокрема порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних інтересів підприємства чи організації – позивача у справі.
Суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про те, що Івано-Франківською обласною радою безпідставно та з порушенням вимог частини 2 статті 19 Конституції України, Закону України „Про оренду державного та комунального майна” прийнято рішення № 341-14/2007 від 31.07.07 „Про оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, яким відмовлено позивачу у передачі в оренду ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”.
Івано-Франківська обласна рада в апеляційній скарзі вказує на безпідставність застосування судом до даних правовідносин норм Закону України „Про оренду державного та комунального майна” , що стосуються надання в оренду цілісного майнового комплексу.
Частиною 1 статті 4 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” передбачено, що цілісним майновим комплексом є господарський об’єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними комунікаціями, системою енергопостачання.
Відповідно до статті 3 Статуту Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” основною метою діяльності підприємства є матеріально-технічне забезпечення бюджетних організацій, вирішення інших соціально-економічних потреб області. Для досягнення цієї мети підприємство здійснює, зокрема такі види діяльності: заготівля (закупівля), переробка та реалізація сільськогосподарської та тваринницької продукції, інших продуктів харчування та промислових товарів; створення підсобних господарств з метою відгодівлі великої рогатої худоби, свиней, вирощування хутрових звірів; організація оптової та роздрібної торгівлі всіма видами промислових і продовольчих товарів; надання транспортно-експедиційних послуг населенню та юридичним особам, тощо.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” створено членами трудового колективу Обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання), цілісний майновий комплекс якого передається в оренду.
Статтею 11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” передбачено, що оцінка об’єкта здійснюється за Методикою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 № 629. Відповідно до цієї Методики здійснюється оцінка майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, яке належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, що передається в оренду.
Пункт 4 Методики оцінки вартості об’єктів оренди встановлює, що у разі оцінки цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу комісією, що утворюється відповідним органом, визначеним у абзацах другому і третьому статті 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, здійснюється самостійна оцінка майна на підставі даних бухгалтерського обліку з урахуванням всіх передбачених законодавством переоцінок і дооцінок.
До складу комісії в обов’язковому порядку включаються представники орендодавця та органу, уповноваженого управляти майном, що передається в оренду. До складу комісії можуть входити представники особи, що подала заяву про оренду.
Оцінка об’єкта оренди передує укладенню договору оренди.
В частині 3 статті 180 Господарського кодексу України зазначається, що при укладенні господарського договору сторони зобов’язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що договір оренди не може бути укладений до визначення вартості об’єкта оренди - ЦМК ОКП „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, що є істотною умовою договору оренди.
Івано-Франківська обласна рада в апеляційній скарзі посилається на пункт 9.2 Порядку передачі в оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням обласної ради від 30.03.07 № 257-10/2007, який передбачає, що проведення оцінки можливе тільки за умови прийняття відповідного рішення обласною радою, хоча Закон України „Про оренду державного та комунального майна” такого застереження не містить. Враховуючи, що суд першої інстанції правомірно визнав недійсним рішення Івано-Франківської обласної ради від 31.07.2007 № 341-14/2007 „Про оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, а саме: визнано недійсним пункт 1 рішення, щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” у передачі в оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” та враховуючи норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна” колегія суддів прийшла до висновку про необхідність зміни пункту 3 резолютивної частини рішення Господарського суду міста Києва від 16.11.2007 у справі № 21/383.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України і покладається пропорційно.
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Івано-Франківської обласної ради залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від у справі № 21/383 змінити. Резолютивну частину рішення викласти у наступній редакції.
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Івано-Франківської обласної ради від 31.07.2007 № 341-14/2007 „Про оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина”, а саме: визнати недійсним пункт 1 рішення, щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” у передачі в оренду єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” в зв’язку з необхідністю використання приміщень цього майнового комплексу для розміщення бюджетних установ.
Спонукати Івано-Франківську обласну раду до вчинення дій щодо укладення договору оренди єдиного майнового комплексу обласного комунального підприємства „Торговий дім (об’єднання) „Галичина” з Товариством з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” у порядку встановленому чинним законодавством України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Івано-Франківської обласної ради (76004, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, ідентифікаційний код 00022510) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроторговий дім „Галичина” (76019,м. Івано-Франківськ, вул. Василіянок, 62-А, ідентифікаційний код 34623880) 42,50 грн. державного мита та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Видачу наказу на виконання даної постанови доручити Господарському суду міста Києва.
4. Матеріали справи № 21/383 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді
22.01.08 (відправлено)