Рішення № 131079284, 17.10.2025, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2025
Номер справи
640/12/22
Номер документу
131079284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

17 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/12/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Електрікал інновейшнс» про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:

- стягнути з ТОВ «Електрікал інновейшнс» 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 адміністративні штрафи та інші санкції).

Позовну заяву обґрунтовано тим, що постановою № 2582 на ТОВ «Електрікал інновейшнс» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, було накладено штраф у розмірі 85000 грн.

Постанова № 2582 відповідачем отримана 15.09.2021.

Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону про НКРЕКП, відповідач мав сплатити штраф до 15.10.2021 включно.

Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була.

Оскільки штраф не було сплачено у встановлений законом строк, пеня станом на 28.12.2021 склала 94350,00 грн, з яких: 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% х 85000 грн) / 100% = 1275 грн, 74 дні прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова № 2582 отримана ТОВ «Електрікал інновейшнс» 15.09.2021 (з 16.10.2021 по 28.12.2021).

При цьому, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, а тому такий розмір становить 85000 грн.

Отже, загальна сума позову становить 170000 грн.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду щодо стягнення з відповідача вищевказаних коштів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

На виконання приписів пункту 2 розділу II «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» адміністративну справу № 640/12/22 було передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду, яким 27.02.2025 прийнято справу до свого провадження та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Станом на момент передачі цієї справи на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду, відзив на позовну заяву в матеріалах справи був відсутній.

Луганським окружним адміністративним судом було запропоновано учасникам справи надати суду письмові пояснення та/або заяву у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, а також в разі врегулювання спору на даний момент.

Крім того, запропоновано відповідачу надіслати суду відзив на позовну заяву і всі докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких викладено аналогічні доводи, що й у позовній заяві.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву та доказів на обґрунтування своєї позиції не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.12.2020 №2582 на товариство з обмеженою відповідальністю "Електрікал інновейшнс" накладено штраф у розмірі 85 000,00 грн. за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення оскаржувану постанову отримано відповідачем 15.09.2021.

У зв`язку з несплатою відповідачем у встановлений строк суми штрафу, позивачем на вказану суму нараховано пеню у розмірі 1,5% суми штрафу за кожен день прострочення, що станом на 28.12.2021 становило 94350,00 грн. З урахуванням положення статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» сума нарахованої пені, яка підлягає стягненню становить 85 000,00 грн, відтак загальна сума заборгованості - 170 000,00 грн.

З метою стягнення вищезазначеної суми штрафу та пені з відповідача позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, суд виходить з такого.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

У частинах першій та другій статті 19 Закону № 1540-VIII визначено, що регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Статтею 22 Закону № 1540-VIII передбачено, що суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «;Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «;Про ринок електричної енергії», «;Про ринок природного газу», «;Про трубопровідний транспорт», «;Про теплопостачання», «;Про питну воду та питне водопостачання», «;Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «;Про енергетичну ефективність» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «;Про природні монополії», «;Про питну воду та питне водопостачання», «;Про ринок природного газу», «;Про теплопостачання», «;Про енергетичну ефективність».

Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб`єкта господарювання, на якого накладено штраф, регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 5 Закону № 1540-VIII рішення регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень регулятора не зупиняє їх виконання.

Частиною дев`ятою статті 14 Закону № 1540-VIII передбачено, що рішення регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Отже, НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних; у разі виявлення порушень у діях таких суб`єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону № 1540-VIII, а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.

При цьому, зміст положень статей 5, 13 та 22 Закону № 1540-VIII свідчить про те, що постанова НКРЕКП не має сили виконавчого документа, а примусове виконання рішень НКРЕКП можливе лише за рішенням суду за зверненням останньої з відповідним позовом.

Так, судом установлено, що постановою від 23 грудня 2020 року № 2582 НКРЕКП наклала на ТОВ «Електрікал інновейіинс» штраф за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання, у розмірі 85000,00 грн.

Відповідно до пункту 10.5 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року № 428 (далі - Порядок № 428, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин рішення НКРЕКП про накладення штрафу, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії приймається у вигляді постанови, копія якої вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п`яти робочих днів з дня прийняття. Датою отримання такого рішення буде вважатися дата його особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Постанову від 23 грудня 2020 року № 2582 направлено засобами поштового зв`язку та вручено представнику позивача 15.09.2021.

Відповідно до пункту 10.6 Порядку контролю ліцензіати, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії постанови про накладення штрафу, крім випадку, передбаченого пунктом 11.3 глави 11 цього Порядку. Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу ліцензіат зобов`язаний надати НКРЕКП належним чином завірені копії документів, що підтверджують сплату штрафу.

Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону № 1540-VIII, а також пункту 10.6 Порядку контролю відповідач мав сплатити штраф до 15 жовтня 2021 року включно.

Однак, матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем у строк, встановлений законом, штрафу накладеного постановою від 23 грудня 2020 року № 2582. Також, відповідачем не надано доказів оскарження постанови позивача та скасування її в судовому порядку, до того ж судом зі свого боку таких обставин також не встановлено.

Оскільки штраф не було сплачено в установлений законодавством строк, позивачем було нараховано пеню на суму штрафу.

Відповідно до пояснень НКРЕКП пеня станом на 28 грудня 2021 року склала 94350,00 грн, з яких: 1,5 % суми штрафу = (1,5 % х 85000,00 грн) / 100 % = 1275,00 грн х 74 дні прострочення сплати штрафу.

Водночас, враховуючи положення статті 22 Закону № 1540-VIII, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, тому такий розмір визначено в сумі 85000,00 грн.

Отже, загальна сума до стягнення становить 170000,00 грн (85000,00 грн + 85000,00 грн).

Наведений позивачем розрахунок суми до стягнення відповідає вимогам законодавства, факт несплати суми штрафу не спростований відповідачем, відтак суд доходить висновку, що наявні правові підстави для стягнення з ТОВ «Електрікал інновейіинс» суми штрафу та нарахованої пені у розмірі 170000,00 грн.

Отже, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та вимоги законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз.

Позивачем при зверненні до суду був сплачений судовий збір у розмірі 2550,00 грн згідно з платіжним дорученням № 1904 від 01.12.2021.

Оскільки інших судових витрат, окрім сплати судового збору, позивачем не понесено, тому розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ідентифікаційний код 39369133, місцезнаходження: м. Київ, вул. Бродських Сім`ї, буд. 19) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Електрікал інновейшнс» (ідентифікаційний код 43460463, місцезнаходження: 04050, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 77) про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Електрікал інновейшнс» на користь Державного бюджету України суму штрафу згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23.12.2020 № 2582 у розмірі 85000,00 грн (вісімдесят п`ять тисяч гривень 00 коп.) та нараховану на цю суму штрафу пеню в розмірі 85000,00 грн (вісімдесят п`ять тисяч гривень 00 коп.), всього у розмірі 170000,00 грн (сто сімдесят тисяч гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Тихонов