Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10111/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної прокуратури про визнання протиправними дій, зобов`язання утриматись від вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Волинської обласної прокуратури (далі ВОП, відповідач) з наступними позовними вимогами:
1) визнати дії щодо надсилання до ІНФОРМАЦІЯ_1 листа від 08.08.2025 за №07-709ВИХ-25, в якому Волинська обласна прокуратура просить анулювати надану відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, згідно посвідчення № НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 23.08.2023, протиправними (незаконними);
2) зобов`язати утриматися від вчинення дій щодо анулювання наданої відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, згідно посвідчення № НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 23.08.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працює у Ківерцівському відділу Луцької окружної прокуратури Волинської області на посаді прокурора відділу.
23.08.2023 отримав відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час від ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ) за списком посад наданого ІНФОРМАЦІЯ_4 роботодавцем суб`єктом владних повноважень - ВОП, на строк проведення мобілізації, згідно Посвідчення №ВОН/240/23 виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.08.2023.
Однак, 08.08.2025 керівником ВОП подано лист до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у якому просив анулювати раніше надану відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , а також знищити повідомлення №ВOH/240/23 від 23.08.2023 про зарахування військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.
14.08.2025 позивач отримав від керівника ВОП ОСОБА_2 лист, в якому останній просить позивача надати до відділу кадрової роботи та державної служби ВОП вищевказане посвідчення №ВОН/240/23 про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час для знищення, мотивуючи це тим, що позивача було розброньовано, відповідно до Порядку бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 (далі Порядок №76).
Позивач, не погоджуючись із вище зазначеними діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Разом із позовною заявою, позивачем надано заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної прокуратури про визнання протиправними дії, зобов`язання утриматись від чинення певних дій.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 у задоволені заяви про забезпечення адміністративного позову, відмовлено.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування цієї позиції вказав, що рішенням Міністра оборони України від 17.02.2025 №220/171/дск збільшено обсяг бронювання військовозобов`язаних органів прокуратури до 80 відсотків.
На виконання доручення Генерального прокурора від 24.07.2025 №07/5-65726ВИХ-25, з урахуванням рішення Міністра оборони України від 17.02.2025 №220/171/дск, з метою забезпечення неухильного дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів та оптимізації кількості заброньованих військовозобов`язаних обласною прокуратурою було проведено аналіз військовозобов`язаних працівників, заброньованих за обласною прокуратурою.
Під час аналізу враховано положення п. 3 Порядку №76, яким передбачено, що бронюванню не підлягають військовозобов`язані, які відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон) користуються правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
У зв`язку з цим, обласною прокуратурою вживаються заходи щодо розбронювання таких працівників з метою оптимізації кількості заброньованих військовозобов`язаних та приведення кількості військовозобов`язаних обласної прокуратури до обсягу бронювання, встановленого Міністром оборони України.
Щодо ОСОБА_1 встановлено наступні обставини, які останній на запит обласної прокуратури від 28.07.2025 №07-665ВИХ-2980КВ-25 відмовився надати.
Рішенням Рожищенського районного суду Волинської області від 03.06.2024 у справі №158/72/24 ОСОБА_3 - брата ОСОБА_1 , визнано недієздатною особою.
Рішенням виконавчого комітету Ківерцівської міської ради від 12.08.2024 №181 затверджено висновок органу опіки та піклування міської ради про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатним ОСОБА_3 .
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 14.03.2025 у справі №158/3721/24 ОСОБА_1 призначено опікуном над його недієздатним братом - ОСОБА_3 . Вказані обставини підтверджені даними офіційних сайтів «Судова влада України» (https://court.gov.ua/fair/) та Ківерцівської міської ради (https://kivrada.gov.ua/docs/1752825/) (додається).
Таким чином, з березня 2025 року ОСОБА_1 належить до категорії осіб, які відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 23 Закону мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Надана відстрочка від призову підлягає анулюванню в разі зміни військово-облікових ознак військовозобов`язаних, які дають право на відстрочку від призову на військову службу відповідно до вимог законодавства (підпункт з пункту 16 Порядку бронювання військовозобов`язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 №45).
Відповідно, 08.08.2025 обласною прокуратурою скеровано лист до ІНФОРМАЦІЯ_5 за №07-709ВИХ-25, у якому викладено вищевказані відомості щодо набуття права на відстрочку ОСОБА_1 відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 23 Закону.
За результатами розгляду листа ІНФОРМАЦІЯ_3 анульовано надану раніше відстрочку та переведено ОСОБА_1 зі спеціального на загальний військовий облік.
Таким чином, після анулювання бронювання ОСОБА_1 мав звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про оформлення відстрочки.
Представник відповідача вважає, що ВОП діяла виключно в межах своїх повноважень щодо бронювання, а розбронювання здійснене у зв`язку з набуттям іншої законної підстави для відстрочки та не порушує права ОСОБА_1 на відстрочку. Просив відмовити у задоволені позову.
Позивачем 30.09.2025 через систему «Електронний суд» подано заяву про забезпечення позову, в якій просить суд вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони Волинській обласні прокуратурі, та будь-яким органам, установам чи організаціям приймати будь-які рішення або вчиняти будь-які дії щодо анулювання (розбронювання тощо) відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час згідно Посвідчення за №ВОН/240/23, виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.08.2023 до прийняття судом рішення за результатами розгляду справи, та до набрання законної сили рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної прокуратури про визнання дій, рішення протиправними та зобов`язання до вчинення дій.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 у задоволені заяви про забезпечення адміністративного позову, відмовлено.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з березня 2021 року працює у Ківерцівському відділу Луцької окружної прокуратури Волинської області на посаді прокурора відділу.
23.08.2023 отримав відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час від ІНФОРМАЦІЯ_5 за списком посад наданого ІНФОРМАЦІЯ_4 роботодавцем ІНФОРМАЦІЯ_6 , на строк проведення мобілізації, згідно посвідчення № НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.08.2023.
Рішенням Рожищенського районного суду Волинської області від 03.06.2024 у справі №158/72/24 ОСОБА_3 - брата ОСОБА_1 , визнано недієздатною особою.
Рішенням виконавчого комітету Ківерцівської міської ради від 12.08.2024 №181 затверджено висновок органу опіки та піклування міської ради про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатним ОСОБА_3 .
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 14.03.2025 у справі №158/3721/24 ОСОБА_1 призначено опікуном над його недієздатним братом - ОСОБА_3 . Вказані обставини підтверджені даними офіційних сайтів «Судова влада України» (https://court.gov.ua/fair/) та Ківерцівської міської ради (https://kivrada.gov.ua/docs/1752825/).
Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, що з березня 2025 року ОСОБА_1 належить до категорії осіб, які відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 23 Закону мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Тому, 08.08.2025 керівником ВОП подано лист до ІНФОРМАЦІЯ_5 , у якому просив анулювати раніше надану відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , а також знищити повідомлення №ВOH/240/23 від 23.08.2023 про зарахування військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.
За результатами розгляду листа ІНФОРМАЦІЯ_3 анульовано надану раніше відстрочку та переведено ОСОБА_1 зі спеціального на загальний військовий облік.
14.08.2025 позивач отримав від керівника ВОП ОСОБА_2 лист, в якому останній просить позивача надати до відділу кадрової роботи та державної служби ВОП вищевказане посвідчення №ВОН/240/23 про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час для знищення, мотивуючи це тим, що позивача було розброньовано, відповідно до Порядку №76.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо надсилання до ІНФОРМАЦІЯ_5 листа від 08.08.2025 за №07-709ВИХ-25, в якому ІНФОРМАЦІЯ_6 просить анулювати надану відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, згідно посвідчення № НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.08.2023, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Поряд з цим, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Статтею 3 названого Закону передбачено, що правовою основою військового обов`язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України» на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
На момент розгляду даної адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За визначенням ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: опікун особи, визнаної судом недієздатною.
Відповідно до п. 7 Порядку бронювання військовозобов`язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 №45, обсяг бронювання військовозобов`язаних, які працюють або проходять службу в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро,
Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя, та органах досудового розслідування, державних спеціалізованих установах, які провадять судово-експертну діяльність, органах державної виконавчої служби, в органах місцевого самоврядування, підприємствах, в установах та організаціях визначаються відповідно до обсягів бронювання військовозобов`язаних за відповідними органами, підприємствами, установами і організаціями, визначеними Порядком бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час», а також за рішенням Міністра оборони про збільшення обсягів бронювання військовозобов`язаних.
Згідно пункту 6 Порядку бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76, бронюванню підлягають військовозобов`язані, які:
- працюють або проходять службу на посадах державної служби категорій «Б», «В», - 50 відсотків кількості військовозобов`язаних цих категорій;
- працюють або проходять службу в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов`язаних, зазначених в абзаці другому цього пункту), - 50 відсотків кількості військовозобов`язаних працівників у такому органі.
Кількість військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
Рішенням Міністра оборони України від 17.02.2025 №220/171/дск збільшено обсяг бронювання військовозобов`язаних органів прокуратури до 80 відсотків.
На виконання доручення Генерального прокурора від 24.07.2025 №07/5-65726BИX-25, з урахуванням рішення Міністра оборони України від 17.02.2025 №220/171/дск, з метою забезпечення неухильного дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів та оптимізації кількості заброньованих військовозобов`язаних обласною прокуратурою було ВОП проведено аналіз військовозобов`язаних працівників, заброньованих за обласною прокуратурою.
Під час аналізу враховано положення п. 3 Порядку бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76, яким передбачено, що бронюванню не підлягають військовозобов`язані, які відповідно до ст. 23 Закону користуються правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до зазначеної статті, право на відстрочку мають, зокрема: особи з інвалідністю; батьки трьох і більше дітей віком до 18 років; одинокі батьки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; опікуни осіб, визнаними судом недієздатними; особи, які здійснюють постійний догляд за хворими родичами, а також інші категорії.
У зв`язку з цим, ВОП вжила заходів щодо розбронювання таких працівників з метою оптимізації кількості заброньованих військовозобов`язаних та приведення кількості військовозобов`язаних обласної прокуратури до обсягу бронювання, встановленого Міністром оборони України.
Суд зазначає, що Кабінет Міністрів України у п. 31 Порядку №76 виклав вичерпні підстави саме для анулювання вже наданої відстрочки, зокрема у п.п. 9 п. 31 передбачив анулювання наданої відстрочки по причині надання особі відстрочки з інших причин, визначених ст. 23 Закону.
Однак, як вбачається з матеріалів справи станом на 08.08.2025 (момент звернення ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_5 ) у позивача не була оформлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до ч. 7 ст.23 Закону вбачається, що перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Як вбачається із листа від 08.08.2025 ВОП у зв`язку з тим, що прокурор Ківерцівського відділу Луцької окружної прокуратури Волинської області ОСОБА_1 набув право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 10 ч. 1 ст. 23 Закону.
Згідно п.3 Порядку бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №76, не підлягають бронюванню військовозобов`язані, які відповідно до ст. 23 Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, просить анулювати раніше надану відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , а також знищити повідомлення №ВOH/240/23 від 23.08.2023 про зарахування військовозобов`язаного на спеціальний військовий облік.
Тобто, ІНФОРМАЦІЯ_6 зазначила, що позивач набув право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, однак жодного підтвердження, що дана відстрочка оформлена ІНФОРМАЦІЯ_3 , до заяви не надано.
Надана ВОП оцінка рішенню Рожищенського районного суду Волинської області від 03.06.2024 у справі №158/72/24, рішенню виконавчого комітету Ківерцівської міської ради від 12.08.2024 №181, ухвалі Ківерцівського районного суду Волинської області від 14.03.2025 у справі №158/3721/24, не надає право позивачу на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Оскільки, відповідно до норм чинного законодавства перевірка підстав щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Враховуючи вище наведені обстави, суд вважає, що ВОП передчасно надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_1 лист від 08.08.2025 за №07-709ВИХ-25, в якому ІНФОРМАЦІЯ_6 просить анулювати надану відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, згідно посвідчення № НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.08.2023, оскільки у позивача на момент звернення до ІНФОРМАЦІЯ_5 не оформлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
З урахуванням наведеного, позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 968,96 грн, сплачений згідно з квитанцією від 07.09.2025 (а.с.6).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Волинської обласної прокуратури щодо надсилання до ІНФОРМАЦІЯ_1 листа від 08.08.2025 за №07-709ВИХ-25, в якому просить анулювати ОСОБА_1 надану відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, згідно посвідчення № НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.08.2023.
Зобов`язати Волинську обласну прокуратуру утриматися від вчинення дій щодо анулювання ОСОБА_1 наданої відстрочки від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час, згідно посвідчення № НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.08.2023.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волинської обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968,96 грн (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Волинська обласна прокуратура (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 15, код ЄДРПОУ 02909915).
Суддя В.В. Дмитрук