Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2025 рокусправа № 380/15207/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква-Імперія" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про скасування рішення, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аква-Імперія" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 26.06.2025 №13016521/34156147;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладу від 12.05.2025 №31, подану ТОВ "АКВА-ІМПЕРІЯ" датою її подання.
Ухвалою від 28.07.2025 відкрите спрощене провадження без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «НІКОМАКСІГРУП» (код ЄДРПОУ 42707210) був укладений Договір постачання № 08/04-2025 від 08.04.2025. Відповідно до умов Договору, ТОВ «НІКОМАКСІБУД» здійснив 100% передплату у розмірі 833 714,64 грн., в т.ч. ПДВ 138 952,44 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 359 від 12.05.2025. На виконання абз. «а» п.187.1. ст. 187, ст. 201 Податкового кодексу України, на підставі факту отримання передплати, ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» 12.05.2025 було виписано та 05.06.2025 направлено на реєстрацію податкову накладну № 31 (реєстр. № 9160355987) на загальну суму 833 714,64 грн., в т.ч. ПДВ 138 952,44 грн. Однак, реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена. Квитанція не містить інформації, які конкретно документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію зупиненої податкової накладної, а зазначений лише орієнтовний перелік документів, визначений п. 5 Порядку № 520. Позивач, скориставшись своїм правом, викладеним в п.4,6 Порядку № 520, 16.06.2025 надав повідомлення № 1606 про подання пояснень та копій документів до податкової накладної № 31 від 12.05.2025. Окремо було додано письмові пояснення, в яких було розписано підстави, за якими була здійснена виписка податкової накладної № 31 від 12.05.2025.
Відповідачем-1, 19.06.2025 було сформовано повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12996862/34156147. У розділі «додаткова інформація» був відсутній конкретний та чіткий перелік документів. Позивач надав додаткові пояснення та копії документів, проте спірним рішенням відповідач 1 відмовив у реєстрації ПН з підстав: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку» При цьому, Відповідачем-1 в оскаржуваному рішенні, в розділі «додаткова інформація» було зазначено серед конкретних документів, яких не вистачило техпаспорт, документи на придбання пального (згідно ТТН на реалізацію ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» перевізник). Позивач звертає увагу, що вказаний перелік документів не був зазначений в Повідомленні про необхідність подання додаткових пояснень № 12996862/34156147 від 19.06.2025.
На переконання позивача, надіслані ним податковому органу копії документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач Головне управління ДПС у Львівській області надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що обов`язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. При цьому контролюючий орган не може повідомити платнику вичерпний перелік документів, оскільки саме платник є обізнаним зі змістом господарської операції, що відбулась за його участю, та особливостями її документального оформлення.
19.06.2025 ГУ ДПС у Львівській області було скеровано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12996862/34156147, стосовно надання документів котрі підтверджують інформацію зазначену у ПН, а саме:- первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків фактури / інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити) первинних документів щодо постачання придбання товарів послуг- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Однак Позивач не скористався можливістю надання додаткових пояснень оскільки не було надано необхідних підтверджуючих документів. В такому випадку Позивач не довів реальність здійснення господарської операції належним чином. Так відповідно до рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування Єдиному реєстрі податкових накладних: Рішення від 26.06.2025 № 13016521/34156147. Підставою для його прийняття слугувало ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Відсутній техпаспорт, документи на придбання пального (згідно ТТН на реалізацію ТОВ АКВА ІМПЕРІЯ перевізник).
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АКВА-ІМПЕРІЯ» (ЄДРПОУ 34156147) юридична особа, зареєстрована 24.02.2006. Одним з основних видів діяльності ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» є: код КВЕД 42.91 будівництво водних споруд.
Між ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «НІКОМАКСІГРУП» (код ЄДРПОУ 42707210) укладений Договір постачання № 08/04-2025 від 08.04.2025.
За умовами п.1.1. Договору, Позивач прийняв на себе зобов`язання поставити та передати у власність ТОВ «НІКОМАКСІГРУП» товар, а контрагент зобов`язався прийняти та оплатити зазначений Товар, згідно умов Договору.
Відповідно до п.4.1. Замовник сплачує за товар передплату у розмірі 100% від вартості, зазначеній у видаткових накладних, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Продавця, відповідно до банківських реквізитів, зазначених в цьому Договорі.
Позивач виставив контрагенту рахунок фактуру № СФ-000042 від 06.05.2025 на загальну суму 833 714,64 грн., в т.ч. ПДВ 138 952,44 грн.
У відповідності до умов Договору, ТОВ «НІКОМАКСІБУД» здійснив 100% передплату у розмірі 833 714,64 грн., в т.ч. ПДВ 138 952,44 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 359 від 12.05.2025.
На виконання абз. «а» п.187.1. ст. 187, ст. 201 Податкового кодексу України, на підставі факту отримання передплати, ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» 12.05.2025 виписало та 05.06.2025 направило на реєстрацію податкову накладну № 31 на загальну суму 833 714,64 грн., в т.ч. ПДВ 138 952,44 грн.
Однак, реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена квитанцією від 05.06.2025 із наступним обґрунтуванням: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі- Порядок), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (із змінами), реєстрація податкової накладної від 12.05.2025 № 31 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3921, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».
Також було запропоновано надати пояснення та копії документів: «…договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі…».
Позивач 16.06.2025 надав повідомлення №1606 про подання пояснень та копій документів до податкової накладної № 31 від 12.05.2025, а саме:
1. Копія податкової накладної № 31 від 12.05.2025 з квитанцією про зупинення реєстрації;
2. Копія договору постачання № 08/04-2025 від 08.04.2025, укладений з Покупцем ТОВ «НІКОМАКСІГРУП»;
3. Копія рахунку фактури № СФ-000042 від 06.05.2025;
4. Копія платіжної інструкції № 359 від 12.05.2025;
5. Копія видаткової накладної № РН-000031 від 13.06.2025;
6. Копія товарно транспортної накладної № 13-06/1 від 13.06.2025
7. Картка контрагента Аналіз субконто ТОВ «НІКОМАКСІБУД» за період 12.05. 13.06.2025;
8. Копія договору поставки № 05/05/25 від 05.05.2025, укладеного з постачальником ТОВ «СТО БАСЕЙНІВ»;
9. Копія рахунку фактури № 25 від 05.05.2025;
10. Копія платіжної інструкції № 2880 від 12.05.2025;
11. Копія видаткової накладної № 24 від 06.06.2025;
12. Копія експрес накладної № 59001392512920 від 09.06.2025;
13. Копія податкової накладної № 5 від 12.05.2025;
14. Копія акту звірки взаєморозрахунків № 5 від 12.05.2025;
15. Копія договору оренди приміщення № 01/02/25 від 31.01.2025;
16. Копія інвентаризаційного опису № 8 на дату відвантаження товару на адресу Покупця; 17. Оборотно сальдова відомість по рахунку 281 станом на 13.06.2025;
18. Договір оренди транспортного засобу від 26.02.2025;
19. Копія протоколу № 1 від 11.01.2023 Загальних зборів учасників Товариства
Відповідачем-1, 19.06.2025 сформоване повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12996862/34156147.
У повідомленні зазначено про необхідність надання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків).
Позивач 24.06.2025 надіслав додаткові пояснення так копії документів:
1. Заява про приєднання до договору про надання послуг з організації перевезення відправлень від 15.03.2019 з ТОВ «Нова пошта»;
2. Копія акту надання послуг № НП-014790815 від 20.06.2025;
3. Копія платіжної інструкції № 2917 від 23.06.2025;
4. Картка рахунку 631.
У письмових поясненнях позивач зазначив, що станом на дату подання первинних пояснень, а саме 16.06.2025, первинні документи, як то акт надання послуг та його оплата оформлені ще не були, відповідно позивач не мав змогу долучити їх.
За результатами розгляду пояснень, наданих документів, Відповідач 1 прийняв рішення № 13016521/34156147 від 26.06.2025, яким відмовив у реєстрації податкової накладної №31 від 12.05.2025.
Не погодившись із відмовою, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку обґрунтованості позову, суд застосовує наступні правові норми.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно із п.п. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з приписами пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (п. 188.1 ст.188 ПК України).
Пунктом 201.7 ст. 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних в електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми 11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийняв постанову № 1165, якою затвердив Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Правові норми застосовуються у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин.
За змістом п. 4 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку № 1165).
Відповідно до п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п. 25 Порядку № 1165).
Як встановлено судом, реєстрація ПН зупинена з тієї підстави, що «… Обсяг постачання товару/послуги 3921, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. …».
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначеніпунктом 9цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимогКодексута Законів України«Про електронні документи та електронний документообіг»і«Про електронні довірчі послуги». У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Разом з цим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимогКодексута Законів України«Про електронні документи та електронний документообіг»та«Про електронні довірчі послуги». (пункти 6, 7 Порядку № 520).
Згідно з п. 9, п. 10 та п. 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Суд зауважує, що відповідач 1 додатково витребував у позивача: «копії … первинних документів щодо постачання, придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження і розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм галузевої специфіки, накладних.. первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг, розрахункових документів або банківських виписок з особових рахунків»
При цьому, як слідує зі змісту оскаржуваного рішення, підставою для відмови податковим органом позивачу в реєстрації податкової накладної слугувало «…ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів ..стосовно …підтвердження … інформації, …зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) техпаспорт, документи на придбання пального (згідно ТТН на реалізацію ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» перевізник) …».
Із досліджених матеріалів справи суд встановив, що позивач надав відповідачу-1 всі документи на підтвердження здійснення господарської операції для реєстрації ПН № 31 від 12.05.2025, перелік яких наведений вище та пояснення щодо даної господарської операції.
Так судом встановлено, що у поясненнях позивач зазначив: «… «АКВА-ІМПЕРІЯ» (код ЄДРПОУ 34156147) 06 травня 2025 року виписало рахунок-фактуру СФ-000042 ТОВ «НІКОМАКСІБУД» (код ЄДРПОУ 42707210) на суму 833714,64 грн., 12 травня 2025 року на розрахунковий рахунок в АТ «Укрсиббанк» отримана оплата (платіжна інструкція 359 від 12.05.2025р.) згідно виписаного рахунку в сумі 833714,64 грн. Сформована по першій події податкова накладна № 31 від 12.05.2025р. це оплата ТМЦ від ТОВ «НІКОМАКСІБУД» (код ЄДРПОУ 42707210) відповідно до рахунку-фактури № СФ-000042 від 06 травня 2025 р. Виписана видаткова накладна №РН-0000031 від 13 червня 2025 року на суму 833714,64 грн. Транспортування відвантажених ТМЦ здійснювалось силами ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ», що підтверджено ТТН № 13-06/1від 13.06.2025. Номер авто FORD TRANSIT НОМЕР_1 . Номер посвідчення водія ОСОБА_1 - НОМЕР_2 . Для здійснення господарської операції товар, проданий ТОВ «НІКОМАКСІБУД» (код ЄДРПОУ 42707210), було придбано у постачальника ТОВ "СТО БАСЕЙНІВ" (код ЄДРПОУ 39443630) на підставі договору поставки №05/05/25 від 05.05.2025. Оплата ТОВ "СТО БАСЕЙНІВ" (код ЄДРПОУ 39443630) за поставлений товар здійснена 12.05.2025 з розрахункового рахунку ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» (платіжна інструкція 2880 від 12.05.2025) згідно рахунку №25 від 05.05.2025. Товар отримано згідно видаткової накладної №24 від 06.06.2025. Доставка товару на склад ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» здійснювалась ТОВ «Нова пошта», що підтверджено експрес накладною № 59001392512920 від 09.06.2025. ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» (код ЄДРПОУ 34156147) 05 червня 2025 року подало на реєстрацію сформовану по першій події податкову накладну № 31 від 12.05.2025 (реєстраційний № 9160355987), це оплата ТМЦ від ТОВ «НІКОМАКСІБУД» (код ЄДРПОУ 42707210) відповідно до рахунку-фактури № СФ-000042 від 06 травня 2025 року … ».
У додаткових поясненнях позивач зазначив: «…Під час подачі повідомлення про подання пояснень та копій документів №1606 від 16.06.2025 року, нашим підприємством не були долучені первинні документи щодо транспортування товару, тому що, первинні документи ТОВ «Нова пошта» виписує не за кожне перевезення, а один раз на декаду (10 днів), тобто 10, 20, 30(31) числа кожного місяця і на дату 16 червня первинні документи ще не були надані нашому підприємству. Відвантаження та транспортування товару для ТОВ «НІКОМАКСІБУД» (код ЄДРПОУ 42707210) відбулося в другу декаду червня (згідно видаткової накладної №РН-0000031 від 13 червня 2025 року та ТТН № 13-06/1від 13.06.2025 року) і отримання товару у відділені ТОВ «Нова пошта» для максимальної зручності, бо вага товару склала 1 тонну, відбувалося 13.06.2025 року (друга декада червня 2025 року), тому первинні документи сформовані ТОВ «Нова пошта» по закінченню другої декади червня 2025 року, а саме 20.06.2025 року. ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» (код ЄДРПОУ 34156147) 05 червня 2025 року подало на реєстрацію сформовану по першій події податкову накладну № 31 від 12.05.2025р. (реєстраційний № 9160355987), це оплата ТМЦ від ТОВ «НІКОМАКСІБУД» (код ЄДРПОУ 42707210) відповідно до рахунку-фактури № СФ-000042 від 06 травня 2025 р…».
Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Одночасно в межах спірних правовідносин суд звертає особливу увагу на те, що, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.
Також суд зауважує, що у відзиві відповідач 1 наполягає, що позивач не надав податковому органу додатково витребувані документи, ігноруючи надані позивачем докази зворотного.
Крім цього суд відмічає, що податковий орган, приймаючи спірне рішення і як підставу зазначаючи ненадання позивачем «техпаспорт, документи на придбання пального (згідно ТТН на реалізацію ТОВ «АКВА-ІМПЕРІЯ» перевізник)», не взяв до уваги:
1. ПН № 31 від 12.05.2025 складена за першою подією надходження на рахунок передоплати;
2. Поставка товару у подальшому здійснювалась через перевізника - ТОВ «Нова пошта», на підтвердження чого були надані пояснення, додаткові пояснення та копії підтверджуючих документів.
Отже, зважаючи на надання позивачем достатньо первинних документів для спростування тверджень відповідача-1 щодо ризиковості здійснення операції, та враховуючи, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН № 31 від 12.05.2025, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача-1 № 13016521/34156147 від 26.06.2025 про відмову в реєстрації ПН.
Відтак, відповідність обсягу реалізованих позивачем товарів/послуг підтверджується належними та допустимими письмовими доказами, які за допомогою сервісу Електронний кабінет платника були надіслані позивачем Державній податковій службі України для врахування під час вирішення питання про реєстрацію податкової накладної.
Суд не бере до уваги посилання відповідача 1 на постанови Верховного Суду від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23 та від 31.03.2025 у справі № 140/20330/23, оскільки обставини цієї справи не є релевантними до обставин справ № 140/32696/23 та № 140/20330/23.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 13016521/34156147 від 26.06.2025 про відмову в реєстрації ПН № 31 від 12.05.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо вимоги про реєстрацію ПН № 31 від 12.05.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог пп. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, оскільки у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства та були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відтак, беручи до уваги вимоги КАС України щодо ефективності способу захисту порушеного права, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану позивачем ПН № 31 від 12.05.2025, датою її первинного подання на реєстрацію.
Висновки суду у цій справі узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 02.04.2019 у справі № 822/1878/18 та від 18.07.2019 у справі №1740/2004/18 та від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20, від 20.01.2022 у справі №140/4162/21, від 27.01.2022 у справі №380/2365/21.
Відтак, покладання на Державну податкову службу України обов`язку зареєструвати податкову накладну не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
З огляду на викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, усі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 13016521/34156147 від 26.06.2025.
Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, буд. 8; ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 31 від 12.05.2025, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Аква-Імперія" (ЄДРПОУ 34156147, адреса: вул.Шевченка, буд.323 Б, кім.15, м.Львів, 79069) , датою її подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ЄДРПОУ ВП 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква-Імперія" (ЄДРПОУ 34156147, адреса: вул.Шевченка, буд.323 Б, кім.15, м.Львів, 79069) судовий збір у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, буд. 8; ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Аква-Імперія" (ЄДРПОУ 34156147, адреса: вул.Шевченка, буд.323 Б, кім.15, м.Львів, 79069) судовий збір у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна