ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
15.01.08 р. Справа № 31/240
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Лазебній Н.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області
до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” м. Єнакієве
про стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 3671,70 грн.
В присутності представників сторін:
від прокурора: Зубов С.М. - посвідчення
від позивача: Кулік В.М. – довіреність
від позивача: Бутусова Л.Т. – довіреність
ВСТАНОВИВ:
Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” м. Єнакієве про стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 3671,70 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на ст.ст. 10,11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387. Представник позивача позовні вимоги прокурора підтримує.
Відповідач - Державне підприємство „Орджонікідзевугілля” м. Єнакієве проти позову заперечує, з підстав зазначених у відзиві (вх.№02-41/37868 від 03.10.07р.) та запереченнях на позовну заяву (вх.№0241/42641 від 16.11.07р.), з посиланням на те, що виміри проводились за допомогою приладів, які не пройшли повірку, тому не можуть бути використані для розрахунку розміру відшкодування збитків.
Ухвалами суду від 20.11.07р. та від 18.12.07р. провадження по справі було продовжено за узгодженим клопотанням сторін.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за клопотанням сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, встановив наступне.
14.11.06р. Горлівською регіональною екологічною інспекцією Державного управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області був складений акт №49 відбору проб викидів стаціонарних джерел, який був проведений на СП „Шахта Єнакіївська” ДП „Орджонікідзевугілля” відповідно до вимог КНД 211.2.3.063-98 „Метрологічне забезпечення. Відбір проб промислових викидів Інструкція”.
17.11.06р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області була проведена інструментальна перевірка дотримання дозволених нормативів викидів забруднюючих речовин (ЗР) із джерел викидів (ДВ) підприємства, за результатами якого складено акт №49, в якому зазначено, що СП „Шахта Єнакіївська” ДП „Орджонікідзевугілля” не має дозволів на викид ЗР, на підприємстві зафіксовані наднормативні викиди (ДВ), що є порушенням ст.11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Відповідно до акту №49 від 17.11.06р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області було приписано (припис від 17.11.06р.) отримати до 01.01.2007р. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в зазначеному законом порядку згідно ст.11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Державною екологічною інспекцією в Донецькій області здійснено розрахунки збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин за період з 14.11.2006р. по 31.12.2006р. у загальній сумі 3671,70 грн.
Господарський суд вважає, що вимоги прокурора заявлені в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 3671,70 грн. підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, який в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мін природи, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища , раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, прокурор обґрунтовано при подачі позову визначив Державну екологічну інспекцію як держаний орган, що уповноважений державною здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні Державі в результатів наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінекобезпеки України №38 від 18.05.95р. і зареєстрованої в МЮ за №157/693 від 29.05.95р.
У судовому засіданні 15.01.08р. сторони надали акт звірки розрахунків шкоди (збитків) (підписаний сторонами по справі), відповідно до якого вбачається, що загальний розмір збитків становить 1543,15 грн. Прокурор не заперечував проти узгодженої сторонами суми збитків і пояснив, що розбіжності у сумі збитків виникли в зв’язку з невірним визначенням Державною екологічною інспекцією коефіцієнту, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості при визначенні розміру шкоди, оскільки джерело викидів знаходиться на території Новокомунарівської міської ради.
Факт наднормативних викидів в атмосферу не оспорюється відповідачем, але він не згоден з даними вимірювань, зазначених в акті та протоколі №49 від 14.11.04р., які покладні в основу розрахунку збитків. Ці заперечення відповідача обґрунтовує тим, що виміри були зроблені не повіреним обладнанням .
Суд не приймає зазначені заперечення відповідача, оскільки акт відбору проб викидів стаціонарних джерел №49 від 14.11.06р. підписаний головним інженером СП „Шахта Єнакіївська” ДП „Орджонікідзевугілля” без зауважень. Стосовно обладнання, якими були здійснені заміри по акту №49 від 14.11.06р. та в акті зазначено, що прилад мікромановакууметр повірений до 03.11.06р., свідоцтво №308.
Представник позивача пояснив в судовому засіданні, що в акті допущена неточність щодо терміну повірки даного приладу, пославшись на Покажчик Держспоживстандарту України „Засоби вимірювальної техніки, що занесені до Державного реєстру України”, в якому передбачено, що періодичність проведення повірки таких приладів складає 2 роки.
Як убачається із листа ДП „Донецький регіональний центр стандартизації та метрології” від 25.12.07р. №17035/27-05 повірка мікроманометра з похилою трубкою №5782 була проведена Горлівським відділом метрології ДП „Донецькстандартметрологія” 03.11.05р., про що видано свідоцтво №308. Таким чином термін повірки даного приладу встановлений до 03.11.07р.
З огляду на зазначене, господарський суд вважає, що виміри здійснені приладом, який був належним чином повірений.
З урахуванням викладеного вимоги прокурора про стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 3671,70 грн. підлягають частковому задоволенню у сумі 1543,15 грн.
Судові витрати у справі покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.с.2, 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” м. Єнакієве про стягнення збитків заподіяних внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 3671,70 грн. – задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (вул. Трестівська,10 , м. Єнакієве Донецької області 84600, р/р26002301636482 в АК ПІБ м. Єнакієве, МФО 334215, код ЗКПО 32276912) на користь місцевого бюджету Юнокомунарівської міської ради, реквізити: ВДК м.Юнокомунарівськ, р/р33110329700049 в ГО в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686594, код платежу 50080200) збитки заподіяні внаслідок наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря сумі 1543,15 грн.
В іншій частині позову в задоволені відмовити.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (вул. Трестівська,10 , м. Єнакієве Донецької області 84600, р/р26002301636482 в АК ПІБ м. Єнакієве, МФО 334215, код ЗКПО 32276912) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” (вул. Трестівська,10 , м. Єнакієве Донецької області 84600, р/р26002301636482 в АК ПІБ м. Єнакієве, МФО 334215, код ЗКПО 32276912) на користь бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118грн.
Рішення може бути оскаржене протягом 10 днів з дня його прийняття до Донецького апеляційного господарського суду.
Суддя Ушенко Л.В.