Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2025 рокусправа № 380/24805/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправною та скасування постанови,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (місцезнаходження: 01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16, код ЄДРПОУ 08356179), в якому, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить визнати протиправною та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яке оформлено протоколом від 02.08.2024 №3180 щодо скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.06.2023 №117/22 щодо ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги вказує, що ним пройдено медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами якого його визнано непридатним до служби з виключенням з обліку військовозобов`язаних. Водночас, згідно з витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України №3180 від 02.08.2024 постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.06.2023 №117/22 скасовано та зазначено, що позивач підлягає повторному медичному огляду ВЛК.
Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що належить до скасування, оскільки всупереч Положенню про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 при перегляді постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.06.2023 №117/22 відповідачем не було повідомлено позивача про перегляд такої постанови, не направлено позивача у заклади охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування діагнозу, який був встановлений позивачу 05.06.2023 при проходженні медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином, на думку позивача, відповідач порушив процедуру прийняття оскаржуваного рішення.
Крім того позивач вказує, що висновок щодо незаконності та скасування постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.06.2023 №117/22 прийнято ЦВЛК у формі протоколу, а не постанови, що є порушенням вимог Положення № 402. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 24.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. У відзиві вказав, що відповідно до абзацу п`ятнадцятого підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення, ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України. Повідомлення, виклик, присутність військовозобов`язаних стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК (в тому числі постанови ВЛК РТЦК) Положенням не визначено. Положенням не зобов`язано ЦВЛК ЗС України направляти військовозобов`язаних у заклади охорони здоров`я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу, повідомляти їх про перегляд постанов.
Зазначає, що за запитом (вх. № 11135 від 12.07.2024) Головного слідчого управління Національної поліції України (м. Київ) щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 1985 року народження, ВЛК ЦВЛК ЗС України розглянуто наступні документи позивача: 1) Довідка ВЛК № 117/22 від 05.06.2023; 2) Довідка ВЛК № 9876 від 13.02.2023; 3) Картка обстеження та медичного огляду від 19.05.2023; 4) Акт дослідження стану здоров`я № 33/37 від 25.04.2023; 5) Висновок лікаря № 85/37 від 19.05.2023; 6) Медичні документи магнітно-резонансна томографія від 23.05.2022; виписка № 11587 від 28.10.2022, що підтверджується протоколом від 05.06.2023 №117/22.
Представник відповідача зазначає, що номер та дата, вказані на кутовому штампі довідки ВЛК не співпадають з номенклатурним номером даної довідки та датою проведення медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 . Враховуючи невідповідність діагнозу вимогам пункту а статті 23 Розкладу хвороб, на виконання вимог Положення № 402, ВЛК ЦВЛК ЗС України встановила наявність підстав для скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ОСОБА_1 , 1985 року народження, за довідкою ВЛК № 117/22 від 05.06.2023 Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Таким чином, за результатами розгляду запиту Головного слідчого управління Національної поліції України, ВЛК ЦВЛК ЗС України прийнято постанову у наступному формулюванні:
« 1) Враховуючи невідповідність встановленого діагнозу згідно вимог пункту а статті 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення), цей пункт передбачає такі форми невральної аміотрофії, міастенії, міопатії, пароксизмальної міоплегії, наслідки поліневритів (поліневропатій), плекситів запального та інтоксикаційного походження, що мають несприятливий перебіг та супроводжуються значно вираженими розладами рухів, чутливості й трофіки (виражені гіпотрофії м`язів при однобічному процесі: плеча - більше 4 см, передпліччя - більше 3 см, стегна - більше 8 см, гомілки - більше 6 см, контрактури, хронічні трофічні виразки, пролежні, розлади чутливості, каузалгія тощо); радикулопатії з частими (більше двох разів на рік) рецидивами і тривалим перебігом, що супроводжуються тяжким та стійким больовим синдромом з вираженими руховими та вегетативно-трофічними порушеннями, які вимагають довготривалого лікування, а також плексопатії і тяжкі форми невралгії у разі безуспішного лікування, та те, що номер та дата, вказані на кутовому штампі довідки ВЛК не співпадають з номенклатурним номером даної довідки та датою проведення медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 за довідкою ВЛК № 117/22 від 05.06.2023 щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , 1985 року народження, Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку СКАСУВАТИ.
2) Підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно вимог Положення.»
З урахуванням наведеного відповідач вважає, що ВЛК ЦВЛК ЗС України, діючи в межах повноважень, керуючись нормами Положення № 402 та на виконання його вимог, колегіально, за результатами одностайного голосування, правомірно прийнято рішення про наявність підстав для скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформленої довідкою ВЛК від 05.06.2023 № 117/22, щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 , 1985 року народження. Просить відмовити у задоволенні позову.
Представник позивача подав відповідь на відзив.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
В позовній заяві позивач вказує, що згідно з постановою військо-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.06.2023 №117/22 відносно ОСОБА_1 проведено медичний огляд ВЛК за результатами якого його визнано непридатним до служби з виключенням з обліку. Вказана обставина не заперечується відповідачем та підтверджується змістом оскаржуваного рішення.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022000000000869 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 та ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 Кримінального кодексу України, 10.07.2024 скеровано до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України лист № 94921-2024 з вимогою переглянути ряд постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 , в тому числі постанову стосовно позивача.
За результатами перегляду постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 № 117/22 від 05.06.2023 щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку, Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України згідно з протоколом № 3180 від 02.08.2024 прийнято рішення про скасування цієї постанови та вказано позивачу на необхідність пройти повторний медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з вимогами Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Підставою для прийняття такого рішення відповідачем зазначено про невідповідність встановленого позивачу діагнозу згідно з вимогами пункту а статті 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення).
Цей пункт передбачає форми невральної аміотрофії, міастенії, міопатії, пароксизмальної міоплегії, наслідки поліневритів (поліневропатій), плекситів запального та інтоксикаційного походження, що мають несприятливий перебіг та супроводжуються значно вираженими розладами рухів, чутливості й трофіки (виражені гіпотрофії м`язів при однобічному процесі: плеча - більше 4 см, передпліччя - більше 3 см, стегна - більше 8 см, гомілки - більше 6 см, контрактури, хронічні трофічні виразки, пролежні, розлади чутливості, каузалгія тощо); радикулопатії з частими (більше двох разів на рік) рецидивами і тривалим перебігом, що супроводжуються тяжким та стійким больовим синдромом з вираженими руховими та вегетативно-трофічними порушеннями, які вимагають довготривалого лікування, а також плексопатії і тяжкі форми невралгії у разі безуспішного лікування.
Відповідачем також враховано, що номер та дата, вказані на кутовому штампі довідки ВЛК не співпадають з номенклатурним номером даної довідки та датою проведення медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Не погоджуючись з вказаною постановою ВЛК ЦВЛК ЗС України, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює та визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2232).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Згідно із частинами другою, третьою статті 1 Закону № 2232, військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини п`ятої статті 1 Закону № 2232 від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно з частиною сьомої статті 1 Закону № 2232 виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону № 2232 та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі Положення № 402).
Положенням № 402 врегульовано процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями.
Так, відповідно до пунктів 1.2-1.3 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров`я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров`я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, закладам охорони здоров`я (установам); визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров`я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров`я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій; формування висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою, наведеною в додатку до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) або з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року № 321.
Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. (пункт 2.1. Положення)
Згідно з пунктом 2.2 Положення № 402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія та ВЛК регіону.
Підпунктами 2.3.1., 2.3.3. пункту 2.3. Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України та на неї, окрім іншого, покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних та резервістів (кандидатів у резервісти), розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи, а також прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
На виконання підпункту 2.3.4. пункту 2.3. Положення № 420, ЦВЛК зокрема має право: перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров`я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; а також розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Відповідно до підпункту 2.5.1. пункту 2.5. Положення № 420, ВЛК ТЦК та СП належать до позаштатних постійно діючих ВЛК.
До складу ВЛК ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров`я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону. (підпункт 2.5.3. пункту 2.5.)
Підпунктом 2.8.4. пункту 2.8. Положення № 420 передбачено, що на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.
Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК врегульований главою 3 розділу І Положення № 420.
Так, за змістом пункту 3.1. Положення № 420, вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов`язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України Про звернення громадян, Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
Згідно з пунктом 3.3. Положення № 420, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_7 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Пунктом 3.4. Положення № 420 встановлено, що у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
Отже, зміст вказаних норм дає підстави дійти висновку про те, що ЦВЛК є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, який має повноваження розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Так, судовим розглядом встановлено, що 05.06.2023 Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято постанову № 117/22 про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку.
Старшим слідчим групи слідчих в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 120240000000000394 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 та ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 Кримінального кодексу України, 10.07.2024 направлений до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України лист № 94921-2024 з вимогою переглянути постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , в тому числі, і постанову стосовно позивача.
Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України згідно з протоколом № 3180 від 02.08.2024 прийнято рішення про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 117/22 від 05.06.2023 щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку, а також про те, що позивач підлягає медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Підставою для прийняття такого рішення відповідачем визначено невідповідність встановленого діагнозу вимогам пункту а статті 23 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Суд враховує, що 30.08.2023 Радою національної безпеки і оборони України було прийнято рішення, яке введено в дію Указом Президента України № 576/2023 від 12.09.2023, згідно з яким, Кабінет Міністрів України зобов`язано забезпечити утворення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, обласними, Київською міською державними адміністраціями, до сфери управління яких належать заклади охорони здоров`я, у складі яких функціонують медико-соціальні експертні комісії та військово-лікарські комісії, робочих груп із перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні.
На виконання цього рішення, у ЦВЛК Збройних Сил України було створено робочу групу, яка здійснює перевірку обґрунтованості постанов позаштатних військово-лікарських комісій щодо непридатності військовозобов`язаних до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану.
До робочої групи входять військовослужбовці медичної служби ЦВЛК ЗС України та військовослужбовці медичної служби ВЛК регіону. Такі військовослужбовці перебувають у робочій групі з певною черговістю (відбуваються ротації особового складу).
Як вже було зазначено вище, на виконання підпункту 2.3.4. пункту 2.3. Положення № 420, ЦВЛК зокрема має право: перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров`я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров`я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; а також розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що ЦВЛК ЗС України, яка є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, мала повноваження переглянути, скасувати, затвердити, не затвердити, контролювати згідно з Положенням № 402 постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 за довідкою ВЛК № 117/22 від 05.06.2023 з висновком "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" щодо військовозобов`язаного ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу № 3180 від 02.08.2024 ЦВЛК ЗС України розглянуто документи:
1) Довідка ВЛК № 117/22 від 05.06.2023;
2) Довідка ВЛК № 9876 від 13.02.2023;
3) Картка обстеження та медичного огляду від 19.05.2023;
4) Акт дослідження стану здоров`я № 33/37 від 25.04.2023;
5) Висновок лікаря № 85/37 від 19.05.2023;
6) Медичні документи магнітно-резонансна томографія від 23.05.2022; виписка № 11587 від 28.10.2022.
Позивач не був присутній та не викликався під час перегляду довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 117/22 від 05.06.2023.
Виклик, присутність громадян, стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК, Положенням №420 не визначено.
Суд звертає увагу, що згідно з 2.3.4. Положення № 402 ЦВЛК має право, а не обов`язок оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення.
Так, п. ІІІ Протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України № 3180 від 02.08.2024 зазначено: «Відповідно до вимог пункту а статті 23 Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення), цей пункт передбачає такі форми невральної аміотрофії, міастенії, міопатії, пароксизмальної міоплегії, наслідки поліневритів (поліневропатій), плекситів запального та інтоксикаційного походження, що мають несприятливий перебіг та супроводжуються значно вираженими розладами рухів, чутливості й трофіки (виражені гіпотрофії м`язів при однобічному процесі: плеча - більше 4 см, передпліччя - більше 3 см, стегна - більше 8 см, гомілки - більше 6 см, контрактури, хронічні трофічні виразки, пролежні, розлади чутливості, каузалгія тощо); радикулопатії з частими (більше двох разів на рік) рецидивами і тривалим перебігом, що супроводжуються тяжким та стійким больовим синдромом з вираженими руховими та вегетативно-трофічними порушеннями, які вимагають довготривалого лікування, а також плексопатії і тяжкі форми невралгії у разі безуспішного лікування.
Номер та дата, вказані на кутовому штампі довідки ВЛК не співпадають з номенклатурним номером даної довідки та датою проведення медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи невідповідність діагнозу вимогам пункту а статті 23 Розкладу хвороб, на виконання вимог Положення № 402, ВЛК ЦВЛК ЗС України встановила наявність підстав для скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ОСОБА_1 , 1985 року народження, за довідкою ВЛК № 117/22 від 05.06.2023 Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку»».
Згідно з п.ІХ Протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України № 3180 від 02.08.2024 вирішено скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 117/22 від 05.06.2023.
Також, зазначено, що позивач підлягає медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно вимог Положення.
Враховуючи вищевикладене суд приходить висновку, що відповідачем під час складання оскаржуваного протоколу було досліджені всі наявні документи щодо діагнозу ОСОБА_1 .
Суд враховує, що при розгляді по суті спору в адміністративних справах, у яких оспорюються рішення лікарських комісій, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому така оцінка виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 року у справі №806/526/16 зазначив, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Також, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Пунктом 2.3 Положення № 402 визначено об`єм дискреційних повноважень ЦВЛК. В тому числі, передбачена п.2.3 розділу І Положення № 402 функція ЦВЛК з контролю за рішеннями ВЛК входить до дискреції ЦВЛК ЗСУ як військово-медичної установи з військового управління, що здійснює керівництво ВЛК регіонів у ЗСУ та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в ЗСУ.
Верховний Суд у постанові від 10.02.2022 у справі №160/7153/20 зазначив, що дискреційні повноваження це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі.
З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.2 ст.2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.
Тобто, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Крім того, суд зазначає, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
У межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідність їх кокретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Суд звертає увагу на те, що перегляд постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 про непридатність до військової служби чоловіків призовного віку, в тому числі і постанови про непридатність до військової служби позивача, здійснювався ЦВЛК ЗС України з метою перевірки їх обґрунтованості, на підставі листа слідчого у кримінальному провадженні.
Вимога про перегляд вказаних постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 була зумовлена встановленими у ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, передбаченого ч. 3 ст. 332 та ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 Кримінального кодексу України.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що звернення слідчого до ЦВЛК ЗС України з вимогою перевірити постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 про непридатність до військової служби чоловіків призовного віку, зокрема і постанови про непридатність до військової служби позивача, викликано необхідністю перевірки обставини, встановлених у ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, а отже таке звернення не є скаргою в розумінні Закону України "Про звернення громадян" та, відповідно, на нього не розповсюджується термін подання, визначений ст. 17 цього Закону.
За встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, судом не встановлено процедурних порушень Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України при прийнятті оскаржуваного рішення у вигляді протоколу ЦВЛК ЗСУ № 3180 від 02.08.2024, яке прийнято за результатами перевірки постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 117/22 від 05.06.2023.
Позивач також не надав доказів на підтвердження порушення процедури прийняття постанови ВЛК.
Як вже було зазначено вище, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Однак, суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
За таких обставин, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення ЦВЛК ЗС України відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже є таким, що не підлягає скасуванню.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.
У відповідності до вимог ст.139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяР.І. Кузан