Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/26213/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участі третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду 04 серпня 2025 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивачка просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №82 від 3 березня 2025 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов`язати уповноважених осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про призначення їй пенсії у зв`язку з втратою годувальника загиблого сина ОСОБА_2 .
Позиція позивачки обґрунтовується наступним
Позивачка зазначає, що її син, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проходив військову службу у Збройних Силах України та героїчно загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 при виконанні бойового завдання щодо Захисту Батьківщині, суверенітету та територіальної цілісності України, в районі населеного пункту Первомайське, Донецької області, виявивши при цьому особисту мужність, за що йому посмертно було присвоєно чергове військове звання «старший солдат», як мати загиблого військовослужбовця, позивачка має право на призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до законодавства України.
Позивачка вказує, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника та заява подана у встановленому законом порядку.
Позивачка зазначає, що до заяви Головному управліню Пенсійного фонду України в Одеській області додала необхідний пакет документів, зокрема свідоцтво про смерть, довідку про обставини та причину смерті, документи, що підтверджують родинний зв`язок та статус позивачки.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №82 від 03.03.2025 року, відмовлено у призначені пенсії по втраті годувальника
Не погоджуючись із рішенням відповідача про відмову у призначені пенсії по втраті годувальника, вважаючи його незаконним, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Позиція Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області обґрунтовується наступним
Відповідач зазначає, що Головним управлінням листом №1500-0310-5/188568 від 09.12.2024 року повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_5 на доопрацювання грошовий атестат військової частини НОМЕР_1 від 15.03.2024 року №1354 ОСОБА_2 у зв`язку з невірно вказаним військовим званням солдат, а відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 по стройовій частині №216 від 01.08.2024 - старший солдат та розбіжності ідентифікаційного номера в вищезазначених документах.
Відповідач, зазначає, що оскільки, зазначені документи не надані ІНФОРМАЦІЯ_1 до закінчення тримісячного терміну з дня отримання документів для призначення пенсії, то у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відсутні правові підстави для призначення пенсії в разі втрати годувальника.
Відповідач наголошує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення №82 від 03.03.2025 року, про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії в разі втрати годувальника відповідно до статті 43 Закону та пунктів 2 і 3 розділу II Порядку у зв`язку з відсутністю необхідних документів.
Відповідач вважає, що правові підстави для задоволення вимог позивачки щодо призначення пенсії по втраті годувальника відсутні.
Процесуальні дії та клопотання учасників справи
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.
21 серпня 2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № ЕС/86193/25).
ІНФОРМАЦІЯ_1 будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надіслав.
У відповідності до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
У разі ненадання сторонами будь-яких пояснень, заяв чи клопотань у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на 06 жовтня 2025 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.
Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалася позиція позивача, перевіривши її доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Обставини справи встановлені судом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є матір`ю загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтво про народження.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 від 01.03.2024 року помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно сповіщення ІНФОРМАЦІЯ_7 від 01.03.2024 року позивачці доведено про те, що ії син стрілець-помічник гранатометника 2 мотопіхотного відділення 2 мотопіхотного взводу 1 мотопіхотної роти в/ч НОМЕР_2 солдат ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_8 , вірний Військовій присязі близько 03:05 год. ІНФОРМАЦІЯ_4 загинув під час мінометного обстрілу на ПВ «Панда» поблизу н.п. Первомайське, Покровського району, Донецької області, отримав МВТ, уламкові проникаючі поранення черевної порожнини, лівого стегна, травми несумісні із життям.
22 листопада 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлено подання про призначення пенсії, з додатком, у кількості 12 документів, які засвідчені 22 листопада 2024 року, а саме:
- заява про призначення пенсії;
- копія витягу із наказу;
- копія свідоцтва про смерті;
- копія витягу з протоколу;
- грошовий атестат;
- довідки про додаткові види грошового забезпечення;
- копія паспорта та картки платника податків;
- банківські реквізити;
- копія свідоцтва про народження;
- копія свідоцтва про одруження;
- копія свідоцтва про розірвання шлюбу;
- довідка з Управління соціальний захисту населення;
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом №1500-0310-5/188568 від 09.12.2024 року повернуло ІНФОРМАЦІЯ_5 на доопрацювання грошовий атестат військової частини НОМЕР_1 від 15.08.2024 №1354 ОСОБА_2 у зв`язку з невірно вказаним військовим званням солдат - відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 по стройовій частині №216 від 01.08.2024 старший солдат та розбіжності ідентифікаційного номера в вищезазначених документах, з проханням вжити відповідні заходи щодо витребування та подання до Головного управління належним чином оформлені документи.
03 березня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняло рішення №82 про відмову в призначенні пенсії з підстав ненадання документів ІНФОРМАЦІЯ_1 до закінчення тримісячного терміну з дня отримання документів для призначення пенсії та зазначило що у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відсутні правові підстави для призначення пенсії в разі втрати годувальника, відповідно до статті 43 Закону та пунктів 2 і 3 розділу II Порядку у зв`язку з відсутністю необхідних документів.
Не погоджуючись із рішенням відповідача про відмову у призначені пенсії по втраті годувальника, вважаючи його незаконним, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Джерела права та висновки суду
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частина друга статті 63 Закону № 2262).
Перерахунок пенсій здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (частина третя статті 63 Закону № 2262).
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму,встановленого законом.
Відповідно до ст.29 Закону №2262-ХII пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Відповідно до ст. 30 Закону №2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні ст31 Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби. Батьки військовослужбовців, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов`язку, безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням ї проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років - для чоловіків і не менше 20 років - для жінок.
Непрацездатними членами сім`ї вважаються: а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків; б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю.
Відповідно до частини першої статті 48 Закону №2262-XII, днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання до органу Пенсійного фонду заяви з усіма необхідними документами.
Частина друга статті 48 цього Закону містить пряму вимогу: якщо до заяви додано не всі потрібні документи, орган, що призначає пенсію, зобов`язаний роз`яснити заявникові, які саме документи треба надати додатково. Наведена норма покликана запобігти ситуаціям, коли громадянин втрачає право на належні виплати через формальні недоліки в документальному забезпеченні.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 18 вересня 2024 року про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника. Надалі Поданням про призначення пенсії від 22.11.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 представлено позивачку до призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника та надано документи серед яких наявна копія витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) 216 від 01.08.2024 року; копія витягу з наказу командира НОМЕР_4 окремої мотопіхотної бригади (по особовому складу) №48-РС від 13.04.2024 року в якому зазначено «солдату ОСОБА_4 присвоїти чергове військове звання посмертно «старший солдат»;
Крім цього, щодо розбіжності ідентифікаційного номера в вищезазначених документах судом встановлено що
Суд вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 надано пакет документів, який є достатнім для вирішення питання щодо призначення пенсії позивачці у зв`язку з втратою годувальника та зазначені з точки зору відповідача розбіжності в окремих військово-службових документах, у тому числі щодо ідентифікаційного номера обумовлені хронологією їх видання та відповідними подіями.
Таким чином суд критично оцінює дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо направлення листом від 09.12.2024 року вих. №1500-0310-5/188568 на доопрацювання грошового атестату військової частини НОМЕР_1 від 15.08.2024 №1354 ОСОБА_2 у зв`язку з невірно вказаним військовим званням солдат та розбіжностями ідентифікаційного номера та вважає що вони мають виключно формальний характер та не спростовують факту проходження військової служби чи загибелі військовослужбовця.
З приводу вищезазначеного суд зазначає, згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Верховним Судом в постанові від 06 лютого 2018 року у справі №723/2676/14-а висловлена правова позиція, відповідно до якої призначення пенсії здійснюється не автоматично, а передбачає виконання ряду процедурних дій, пов`язаних з встановленням особи, що звернулася за призначенням пенсії, та наявність визначеного переліку документів.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення заявника із заявою про призначення пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. При цьому, рішення про відмову в призначенні пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Проаналізувавши зазначені вище норми, суд доходить висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 03.03.2025 року №82 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно ст.17 Закону України Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії, та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року Справа РуїзТоріха проти Іспанії (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, розподіл судових витрат за ст. 139 КАС України судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участі третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії від 03.03.2025 року №82.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивачка: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385).
Третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
Суддя С.О. Cтефанов